39th WORLD MILITARY ORIENTEERING CHAMPIONSHIP

Faxinal do Cťu - 11.11.2006
CDMB - Brazil
RELAY

Last updated: 11/11/2006 @ 14:36:17 HELGA Orienteering Software © Michael Hock

Women Men

Women , 4850 m , 210 m


  1. Russia ( RUS 3 )                          1:51:13
       87.1  NOVIKOVA Julia                      0:36:17   7'24"  ( 3 )
       87.2  BELOZEROVA Olga                     0:37:41   7'41"  ( 1 )
       87.3  RYABKINA Tatiana                    0:37:15   7'26"
  2. Lithuania ( LTU 3 )                       1:58:19
       84.1  SARGAUTYTE Jeva                     0:40:03   8'00"  ( 4 )
       84.2  RUDZENSKAITE Vilma                  0:42:49   8'44"  ( 4 )
       84.3  PAUZAITE Sandra                     0:35:27   7'14"
  3. Estonia ( EST 3 )                         1:58:29
       82.1  REBANE Kirti                        0:36:13   7'23"  ( 2 )
       82.2  VAHER Maret                         0:40:39   8'17"  ( 3 )
       82.3  RIHMA Annika                        0:41:37   8'19"
  4. Sweden ( SWE 3 )                          2:01:14
       88.1  BYGDELL Johanna                     0:36:11   7'14"  ( 1 )
       88.2  KARLSSON Nina                       0:40:27   8'36"  ( 2 )
       88.3  ELFFORS Anna                        0:44:36   8'55"
  5. Norway ( NOR 3 )                          2:27:17
       86.1  OVERBY Grethe Barbro                0:48:43   9'44"  ( 5 )
       86.2  LOKEN Siri Cecilie                  0:50:18  10'15"  ( 5 )
       86.3  FRISTAD Goril                       0:48:16   9'51"
  6. Spain ( ESP 3 )                           3:08:59
       81.1  RUIZ ALONSO Esmeralda               0:51:03  10'25"  ( 7 )
       81.2  MATEO Maria Jesus                   1:13:04  14'54"  ( 7 )
       81.3  MARI Y MARIN Angeles                1:04:52  12'58"
  7. Netherlands ( NED 3 )                     3:30:23
       85.1  DE GEUS Chantal                     0:56:03  11'26"  ( 8 )
       85.2  VAN VLIET Birgitta                  1:26:31  17'18"  ( 9 )
       85.3  HILFERINK Hanneke                   1:07:49  13'50"
  8. Ireland ( IRL 3 )                         3:31:42
       83.1  O`GRADY Maeve                       0:56:47  11'21"  ( 9 )
       83.2  JENNINGS Orla                       1:25:38  17'07"  ( 8 )
       83.3  CARBERY Deirdre                     1:09:17  14'44"
  9. Uruguay ( URU 3 )                         6:13:19
       89.1  CABRAL Leticia                      2:07:32  26'01"  ( 10 )
       89.2  GONZALEZ Maria                      2:27:22  29'28"  ( 10 )
       89.3  MOLINA Cecilia                      1:38:25  20'05"
     Brasil ( BRA 3 )                          Ncl
       80.1  DUMMEL Juliana                      0:49:34  10'06"  ( 6 )
       80.2  LINK Lislaine                       0:54:09  10'49"  ( 6 )
       80.3  DON«A Juliane Valťria               not classified
Top

Men , 8200 m , 280 m


  1. Switzerland ( SUI 1 )                       2:19:26
       22.1  ROLLIER Baptiste                      0:48:28   6'03"  ( 1 )
       22.2  MERZ Matthias                         0:44:46   5'31"  ( 1 )
       22.3  HUBMANN Daniel                        0:46:12   5'30"
  2. Russia ( RUS 1 )                            2:24:11
       19.1  EFIMOV Roman                          0:48:39   6'00"  ( 2 )
       19.2  NOVIKOV Valentine                     0:47:34   5'52"  ( 2 )
       19.3  KHRAMOV Andrey                        0:47:58   5'46"
  3. Switzerland ( SUI 2 )                       2:24:16
       44.1  HERTNER Fabian                        0:51:02   6'04"  ( 13 )
       44.2  OTT Christian                         0:46:46   5'50"  ( 3 )
       44.3  M‹LLER Matthias                       0:46:28   5'44"
  4. Latvia ( LAT 1 )                            2:27:11
       12.1  BERTUKS Edgars                        0:50:33   6'09"  ( 9 )
       12.2  KRUMINS Janis                         0:51:27   6'21"  ( 8 )
       12.3  SIRMAIS Martins                       0:45:11   5'30"
  5. Norway ( NOR 1 )                            2:27:31
       16.1  WAALER KAAS Carl                      0:51:55   6'19"  ( 16 )
       16.2  OMDAL Hans Gunnar                     0:47:48   5'54"  ( 5 )
       16.3  HOTT JOHANSEN Holger                  0:47:48   5'49"
  6. Russia ( RUS 2 )                            2:29:55
       42.1  RYAPOLOV Roman                        0:51:06   6'18"  ( 15 )
       42.2  SHCERBAKOV Alexander                  0:46:50   5'51"  ( 4 )
       42.3  BORTNIK Alexey                        0:51:59   6'11"
  7. Finland ( FIN 1 )                           2:32:24
        9.1  NOUSIAINEN Heikki                     0:48:55   6'02"  ( 3 )
        9.2  MYLLńRINEN Jani                       0:55:14   6'34"  ( 13 )
        9.3  TURTINEN Raimo                        0:48:15   6'01"
  8. Lithuania ( LTU 1 )                         2:33:06
       13.1  SULCYS Nerijus                        0:49:49   6'18"  ( 7 )
       13.2  SADECKAS Darius                       0:52:46   6'26"  ( 10 )
       13.3  KREPSTA Simonas                       0:50:31   6'00"
  9. Poland ( POL 2 )                            2:34:22
       41.1  RICHERT Marcin                        0:50:36   6'19"  ( 10 )
       41.2  DWOJAK Wojciech                       0:52:34   6'19"  ( 12 )
       41.3  WOZNIAK Slawomir                      0:51:12   6'14"
 10. Norway ( NOR 2 )                            2:34:49
       39.1  TILTNES Anders                        0:52:06   6'25"  ( 18 )
       39.2  TROAN Hans                            0:53:35   6'32"  ( 15 )
       39.3  KRISTIANSEN Oystein                   0:49:08   5'59"
 11. Finland ( FIN 2 )                           2:36:22
       33.1  TORPO Lasse                           0:49:25   6'10"  ( 4 )
       33.2  H’LSO Mikko                           0:50:50   6'16"  ( 7 )
       33.3  PIETIL√ Eero                          0:56:07   6'40"
 12. France ( FRA 1 )                            2:36:33
       10.1  GIRSCH Nicolas                        0:50:41   6'10"  ( 11 )
       10.2  PARZYCH Jean-Michel                   0:57:34   7'11"  ( 16 )
       10.3  GUEORGIOU Thierry                     0:48:18   5'49"
 13. Poland ( POL 1 )                            2:37:47
       18.1  PORZYCZ Janusz                        0:53:18   6'20"  ( 20 )
       18.2  BANACH Robert                         0:49:49   6'13"  ( 11 )
       18.3  KOWALSKI Wojciech                     0:54:40   6'44"
 14. Denmark ( DEN 1 )                           2:38:50
        5.1  KORSBAEK Palle                        0:53:08   6'33"  ( 19 )
        5.2  JENSEN Thomas                         0:49:11   5'55"  ( 9 )
        5.3  STAUGAARD Ulrik                       0:56:31   6'58"
 15. Austria ( AUT 1 )                           2:41:01
        1.1  KERSCHBAUMER Gernot                   0:50:58   6'08"  ( 12 )
        1.2  LANG Markus                           0:53:17   6'39"  ( 14 )
        1.3  BINDER Martin                         0:56:46   6'55"
 16. Bulgaria ( BUL 1 )                          2:46:54
        3.1  NIKOLOV Kiril                         0:49:30   6'02"  ( 5 )
        3.2  SIRAKOV Ivan                          1:03:05   7'41"  ( 19 )
        3.3  ILIEV Lachezar                        0:54:19   6'42"
 17. Brasil ( BRA 1 )                            2:49:25
        2.1  PASTURIZA Leandro                     0:55:47   6'43"  ( 25 )
        2.2  LUIZ TOKARSKI ClŠudio                 0:59:34   7'15"  ( 23 )
        2.3  STEFLER Gilmar                        0:54:04   6'45"
 18. Portugal ( POR 1 )                          2:52:15
       17.1  P”VOA Marco                           0:56:13   6'46"  ( 27 )
       17.2  REIS Alexandre                        0:58:45   7'09"  ( 21 )
       17.3  SOUSA Armando                         0:57:17   7'09"
 19. Turkey ( TUR 2 )                            2:54:30
       45.1  KARACA Ferhan                         0:59:25   7'09"  ( 29 )
       45.2  KEND‹ZLER Ismail                      0:59:33   7'32"  ( 25 )
       45.3  DEMIREL SŁleyman                      0:55:32   6'41"
 20. Spain ( ESP 1 )                             2:55:36
        7.1  LOPEZ Antonio                         0:49:51   6'04"  ( 8 )
        7.2  ROJAS Angel                           1:05:11   7'56"  ( 22 )
        7.3  JIMENEZ Santiago                      1:00:34   7'28"
 21. Turkey ( TUR 1 )                            2:57:48
       23.1  AVCI Ilyas                            0:53:30   6'36"  ( 21 )
       23.2  ALTUNTAS Irfan                        0:59:06   7'12"  ( 20 )
       23.3  ÷ZDEMIR S. Fatih                      1:05:12   7'57"
 22. Sweden ( SWE 2 )                            3:02:34
       43.1  GADEFORS Magnus                       1:01:08   7'38"  ( 30 )
       43.2  JOHANNESSON Thomas                    1:05:47   7'55"  ( 29 )
       43.3  NIKOLAUSSON Andreas                   0:55:39   6'47"
 23. Denmark ( DEN 2 )                           3:02:58
       29.1  MOELLER Jan                           0:56:25   6'52"  ( 28 )
       29.2  SVENSEN Joern                         1:00:53   7'20"  ( 24 )
       29.3  MAC LASSEN Johan Andreas              1:05:40   8'12"
 24. Brasil ( BRA 2 )                            3:06:10
       26.1  FIORAVANTI Cťsar Augusto              1:16:06   9'10"  ( 35 )
       26.2  KUMIECHIK Augustinho                  0:54:14   6'36"  ( 30 )
       26.3  DE ARAŕJO Carlos Alberto              0:55:50   6'58"
 25. Austria ( AUT 2 )                           3:07:08
       25.1  STROI Michael                         0:51:56   6'24"  ( 17 )
       25.2  K÷SSLER Markus                        1:19:31   9'41"  ( 31 )
       25.3  PONGRATZ Martin                       0:55:41   6'47"
 26. Lithuania ( LTU 2 )                         3:07:42
       36.1  AMBRAZAS Svajunas                     0:55:42   6'52"  ( 24 )
       36.2  STULSYS Donatas                       0:54:53   6'46"  ( 17 )
       36.3  VOSYLUTE Diana                      1:17:07   9'17"
 27. Spain ( ESP 2 )                             3:08:52
       31.1  GALLEGO Alfredo                       1:04:40   7'47"  ( 31 )
       31.2  ESTEVEZ Matias                        0:59:26   7'31"  ( 27 )
       31.3  MONTERO Javier                        1:04:46   7'48"
 28. Netherlands ( NED 1 )                       3:21:19
       15.1  ROOS Clemens                          0:56:07   7'00"  ( 26 )
       15.2  MOOIMAN Gerard                        1:04:03   7'48"  ( 26 )
       15.3  VAN OPSTAL Adrie                      1:21:09   9'46"
 29. Serbia ( SRB 1 )                            3:43:37
       20.1  VUKOVIC Igor                          0:54:31   6'48"  ( 23 )
       20.2  TOKALIC Vladimir                      1:11:04   8'27"  ( 28 )
       20.3  MILIC Milovan                         1:38:02  12'06"
 30. Portugal ( POR 2 )                          4:04:04
       40.1  DUARTE Pedro                          1:11:49   8'51"  ( 33 )
       40.2  PIRES Daniel                          1:11:59   8'53"  ( 32 )
       40.3  COSTA Helder                          1:40:16  12'04"
 31. Netherlands ( NED 2 )                       4:04:05
       38.1  V. D. RIET Gerrit                     1:14:35   9'05"  ( 34 )
       38.2  NOUWELANT Pim                         1:35:58  11'33"  ( 36 )
       38.3  HEIKOOP Mark                          1:13:32   9'11"
 32. Bulgaria ( BUL 2 )                          4:05:22
       27.1  IVANOV Pla                              1:19:28   9'27"  ( 36 )
       27.2  KOICHEV Tony                          1:15:25   9'25"  ( 33 )
       27.3  VENEV Ventsislav                      1:30:29  11'10"
 33. Chile ( CHI 2 )                             4:16:26
       28.1  PINO NI—O Juan                        1:34:44  11'24"  ( 40 )
       28.2  CURRI—IR Miguel                       1:20:19   9'54"  ( 38 )
       28.3  MELI—IR CARES Domingo                 1:21:23  10'02"
 34. Ecuador ( ECU 1 )                           4:17:04
        6.1  PULLUTAXI Jose                        1:27:54  10'43"  ( 38 )
        6.2  PEREZ Segundo                         1:21:17  10'02"  ( 35 )
        6.3  NOA Jose                              1:27:53  10'43"
 35. Ireland ( IRL 1 )                           4:19:55
       11.1  O`BOYLE Seamus                        1:07:48   8'22"  ( 32 )
       11.2  HOLOHAN Ray                           1:35:21  11'29"  ( 34 )
       11.3  MC SWEENEY Sean                       1:36:46  11'56"
 36. Uruguay ( URU 1 )                           4:26:19
       24.1  GEYMONAT Josue                        1:36:27  11'45"  ( 41 )
       24.2  GORGOROSO Julio                       1:23:46  10'28"  ( 39 )
       24.3  CARDOZO Tabare                        1:26:06  10'22"
 37. Chile ( CHI 1 )                             4:36:02
        4.1  PE—A Gervasio                         1:34:42  11'50"  ( 39 )
        4.2  PUSCHEL Jorge                         1:35:58  11'42"  ( 40 )
        4.3  CONTRERAS Jorge                       1:25:22  10'17"
 38. Ireland ( IRL 2 )                           4:50:19
       34.1  HANNUN Micheal                        1:37:07  12'17"  ( 42 )
       34.2  MOORE Stephen                         1:47:12  12'45"  ( 41 )
       34.3  BYRNE Marcus                          1:26:00  10'29"		
 39. Uruguay ( URU 2 )                           5:15:08
       46.1  LOPEZ Martin                          1:43:53  12'49"  ( 44 )
       46.2  VIDELA Andres                         1:42:40  12'13"  ( 42 )
       46.3  PEREZ Victor Alvaro                   1:48:35  13'34"
 40. Ecuador ( ECU 2 )                           5:57:56
       30.1  JARRIN Celso                          1:55:11  14'02"  ( 45 )
       30.2  LASLUISA Nelson                       2:08:08  15'49"  ( 43 )
       30.3  RIVERA Edison                         1:54:37  13'58"
 41. Morocco ( MAR 1 )                           6:29:00
       14.1  GAAMOURI Driss                        1:42:28  12'29"  ( 43 )
       14.2  ABDA Rachid                           2:47:11  20'38"  ( 44 )
       14.3  CHARTOUF Mohamed                      1:59:21  14'33"
     Sweden ( SWE 1 )                            Ncl
       21.1  ÷HLUND Erik                           0:51:03   6'18"  ( 14 )
       21.2  HAKANSSON Johan                       not classified
       21.3  ERICSSON Ingemar                      0:56:57   6'56"
     Estonia ( EST 1 )                           Ncl
        8.1  EENSAAR Rain                          0:54:22   6'33"  ( 22 )
        8.2  EENSAAR Silver                        0:57:32   6'55"  ( 18 )
        8.3  AIBAST Erik                           not classified
     Estonia ( EST 2 )                           Ncl
       32.1  VAHER Sander                          0:49:48   6'04"  ( 6 )
       32.2  NOMM Marek                            0:50:16   6'12"  ( 6 )
       32.3  KARNER Olle                           not classified
     Morocco ( MAR 2 )                           Ncl
       37.1  TOTSS Abderrahim                      1:23:44  10'20"  ( 37 )
       37.2  ANAM Miloud                           1:30:46  10'56"  ( 37 )
       37.3  LAMKAMACH Mohamed                     not classified
     Ireland ( IRL 2 )                           Ncl
       34.1  HANNUN Micheal                        1:37:07  12'17"  ( 42 )
       34.2  MOORE Stephen                         1:47:12  12'45"  ( 41 )
       34.3  BYRNE Marcus                          not classified
     Latvia ( LAT 2 )                            Ncl
       35.1  VEGERIS Girts                         not classified
       35.2  ZERNIS Oskars                         0:57:57   7'04"
       35.3  KOKINS Juris                          not classified
Top