clublogo
index

D-LUX Weekend - Luxembourg Sprint - Deutsche Park Tour - Sprint 1
Kirchberg East 21.10.2018
Luxembourg Orienteering Club

Last updated: 21.10.2018 17:43:31Contact/Remarks: weekend2018@orienteering.lu HELGA Orienteering Software © Michael Hock

D-10 D11-12 D13-14 D15-18 D19-34 D35-44 D45-54 D55-64 D65+ H-10 H11-12 H13-14 H15-18 H19-34 H35-44 H45-54 H55-64 H65+ O-Short O-Long
Days 1 2
Total
 Splitsbrowser WinSplits Online

NCL not classified   

D-10   length 1200m  climb 10m (8)

[H:]M:Smin/km
1.Marie Anna KOTECKÁCZELuxembourg Orienteering Club09:117'39"
2.Thelma KUUBESTLSF Pronoking Team16:2213'38"+7:11
3.Rosalie WELLENSCZEIndiv.16:4914'00"+7:38
4.Lola CASPARIGEROL Team Lippe17:3914'42"+8:28
5.Nora HANSENBELIndiv.22:4218'55"+13:31
6.Clémence MARTINFRAScapa Nancy Orientation23:5019'51"+14:39
7.Candice BROCHFRATout Azimut Fameck40:3233'46"+31:21
NCLPauline GAFFURIFRALuxembourg Orienteering Club
Top

D11-12   length 1200m  climb 10m (2)

[H:]M:Smin/km
1.Laura MARTINFRAScapa Nancy Orientation08:136'50"
2.Elvire PIERLOTBELC.O. Liège09:598'19"+1:46
Top

D13-14   length 1700m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Anne KÄSTNERGERTV Oberbexbach14:528'44"
2.Grete KUUBESTLSF Pronoking Team15:078'53"+0:15
3.Hannah IMBSWEILERGERTV Oberbexbach15:449'15"+0:52
4.Jule WERSINGERTGM Budenheim16:499'53"+1:57
NCLKatria KIVIKESTLSF Pronoking Team
Top

D15-18   length 2700m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Marit WERSINGERTGM Budenheim19:257'11"
2.Lisa KÄSTNERGERTV Oberbexbach21:127'51"+1:47
3.Emma CASPARIGEROL Team Lippe21:307'57"+2:05
4.Jana KUNKELMANNGERTSG Bad König22:108'12"+2:45
5.Leane SCHÄFERGERTGM Budenheim23:338'43"+4:08
Top

D19-34   length 2700m  climb 10m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Daria MOSKALENKOUKRC.O. Liège19:107'05"
2.Jessica LIMPACHBELASUB20:537'44"+1:43
3.Elise VANELFRATout Azimut Fameck21:187'53"+2:08
4.Elisabeth SCHINTGENLUXLuxembourg Orienteering Club22:518'27"+3:41
5.Eleonore ROBINSONBELHermathenae23:528'50"+4:42
6.Kim TIREZBELCO Colmar23:548'51"+4:44
7.Agne ADOMAVICIUTELTUok KARSUVA24:369'06"+5:26
8.Maren PUSSAKGERKölner OL-Team24:599'15"+5:49
9.Ninett WOLFRAMGERSG Zittau Süd27:0410'01"+7:54
10.Helle MAJANDERFINLuxembourg Orienteering Club28:0610'24"+8:56
11.Renelde PIERLOTLUXIndiv.28:2110'30"+9:11
12.Maike MÜLLENDERBELO.L.G. St. Vith ARDOC32:0911'54"+12:59
Top

D35-44   length 2700m  climb 10m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Renée SCHWARTZGERSSV Langenhagen21:107'50"
2.Sylvia BASTINBELO.L.G. St. Vith ARDOC22:278'18"+1:17
3.Svenja LIEBLERGERCTG Koblenz24:379'07"+3:27
4.Evelyn WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais28:0710'24"+6:57
5.Jana TYMRAKOVACZELuxembourg Orienteering Club28:2410'31"+7:14
6.Pia CASPARIGEROL Team Lippe31:1911'35"+10:09
7.Jennifer REINERTGERTV Oberbexbach33:1112'17"+12:01
NCLLiina SUMBERGESTLSF Pronoking Team
NCLEva PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club
Top

D45-54   length 2300m  climb 10m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Anja KÄSTNERGERTV Oberbexbach19:078'18"
2.Birgit WERSINGERTGM Budenheim19:258'26"+0:18
3.Valérie AUGHUETBELHainaut O.C.20:398'58"+1:32
4.Martine TAFFEIRENBELC.O. Liège21:189'15"+2:11
5.Agnès SEGONDYFRATout Azimut Fameck22:429'52"+3:35
6.Evelyn BÜSCHEMANNGERCTG Koblenz26:1311'23"+7:06
7.Anja POTVINBELCO Colmar29:5513'00"+10:48
8.Annie EDIARNEDKOVZ30:4413'21"+11:37
9.Céline BONNETFRATout Azimut Fameck38:4816'52"+19:41
Top

D55-64   length 2100m  climb 10m (7)

[H:]M:Smin/km
1.Ulrike KORFFGERSC Achmer17:418'25"
2.Iris HOHBERGGERASG Teutoburger Wald18:368'51"+0:55
3.Barbara KLOOSGERTV Oberbexbach23:0010'57"+5:19
4.Alexandra WANNERGEROLG Siegerland24:0511'28"+6:24
5.Irma COLLIENNEBELO.L.V. Eifel25:4812'17"+8:07
6.Sabine JEANNOTFRAScapa Nancy Orientation42:2120'09"+24:40
NCLEva PIJÁKOVÁSVKKOB Sokol Pezinok
Top

D65+   length 2100m  climb 10m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Barbara FOLEY-FISHERIRLLagan Valley Orienteers21:4210'20"
2.Beatrix HAENELTGERTuS Lübbecke24:0911'30"+2:27
3.Gisela MÜLLERGERTV 1886 Diedenbergen24:5711'52"+3:15
4.Paulette POGUFRAScapa Nancy Orientation27:1012'56"+5:28
Top

H-10   length 1200m  climb 10m (10)

[H:]M:Smin/km
1.Jack WYENBELO.L.G. St. Vith ARDOC15:1012'38"
2.Maximilian LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC15:1312'40"+0:03
3.Jáchym KOTECKÝCZELuxembourg Orienteering Club15:2212'48"+0:12
4.Martin TYMRAKCZELuxembourg Orienteering Club16:4713'59"+1:37
5.David LICHYCZEIndiv.17:2914'34"+2:19
6.Thiméo CHRISTOPHEFRAScapa Nancy Orientation20:1516'52"+5:05
7.David HANSENBELIndiv.22:4518'57"+7:35
8.Jonathan WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais e.V.26:1321'50"+11:03
9.Tobias WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais27:2422'49"+12:14
NCLVitek PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club
Top

H11-12   length 1200m  climb 10m (3)

[H:]M:Smin/km
1.Jan PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club09:558'15"
2.Mikulas SLIVACZELuxembourg Orienteering Club16:1313'30"+6:18
3.Hynek CHOLASTAIndiv.26:5822'28"+17:03
Top

H13-14   length 1700m  climb 10m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Jacob IMBSWEILERGERTV Oberbexbach18:1610'44"
2.Daniel WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais18:2710'51"+0:11
3.Ruben SESTERGERTV Oberbexbach19:4011'34"+1:24
4.Sebastian LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC26:2015'29"+8:04
Top

H15-18   length 2700m  climb 10m (3)

[H:]M:Smin/km
1.Lukas BECKERGERTV Oberbexbach15:325'45"
2.Ben REINERTGERTV Oberbexbach21:378'00"+6:05
3.Aaron SADOWSKIGERTV Oberbexbach23:268'40"+7:54
Top

H19-34   length 3100m  climb 10m (23)

[H:]M:Smin/km
1.Tristan BLOEMENBELC.O. Liège15:144'54"
2.Thibaut DERENNEBELHermathenae16:475'24"+1:33
3.François VAN DER OUDERAABELASUB17:025'29"+1:48
4.Cedric GUTHIERGERTSG Bad König17:195'35"+2:05
5.Corentin TONNEAUBELO.L.V. Eifel17:255'37"+2:11
6.Oleksandr RYBAKOVUKRLuxembourg Orienteering Club18:355'59"+3:21
7.Jérémy BREDOBELO.L.V. Eifel18:416'01"+3:27
8.Julien GAFFURIFRALuxembourg Orienteering Club20:056'28"+4:51
9.Moritz TORGAUGERTV Oberbexbach21:036'47"+5:49
10.Thomas BREDOBELO.L.V. Eifel21:226'53"+6:08
11.Philippe DELANDMETERBELIndiv.22:017'06"+6:47
12.Piotr DELANDMETERBELASUB22:167'10"+7:02
13.François TONNEAUBELO.L.V. Eifel22:357'17"+7:21
14.Jacob BRITZGERTV Oberbexbach23:037'26"+7:49
15.Mike BRÜLSBELO.L.G. St. Vith ARDOC24:538'01"+9:39
16.Konstantin KUZNETSOVGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais25:488'19"+10:34
17.Neville BAKERGBRThames Valley Orienteering Club26:198'29"+11:05
18.Atte AALTOFINLuxembourg Orienteering Club27:018'42"+11:47
19.Sven GÖBELGERGymnasion Offenbach28:349'12"+13:20
20.Samuel TONNEAUBELO.L.V. Eifel31:0310'00"+15:49
21.Marie-Anne FISCHERGBRThames Valley Orienteering Club31:3810'12"+16:24
NCLYevgeny SPROGELATLuxembourg Orienteering Club
NCLPatrick KUDRAßGERSG Zittau Süd
Top

H35-44   length 2700m  climb 10m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Siegfried BAKELANTSBELhamok17:416'32"
2.Jürgen LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC18:256'49"+0:44
3.Markus KARIIndiv.18:286'50"+0:47
4.Staffan VOWLESSWELuxembourg Orienteering Club19:047'03"+1:23
5.Johannes HOCKBELO.L.G. St. Vith ARDOC20:107'28"+2:29
6.Tarmo KUUBESTLSF Pronoking Team20:457'41"+3:04
7.Stephan HAENELTGERSV IHW Alex 78 Berlin21:388'00"+3:57
8.Jesús HERVÁS LUCASGERGymnasion Offenbach21:558'07"+4:14
9.Marcel GÖHLERGERCTG Koblenz22:148'14"+4:33
Mark REINERTGERTV Oberbexbach22:148'14"+4:33
11.Zoltán Lajos KISIndiv.24:209'00"+6:39
12.Andrew EDMONDSTON-LOWLUXLuxembourg Orienteering Club25:269'25"+7:45
13.Marek PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club26:289'48"+8:47
14.Viktor VASILAKIGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais28:5110'41"+11:10
NCLGuido LENGESBELN.S.V. Amel
NCLPatrick HOCKBELO.L.G. St. Vith ARDOC
Top

H45-54   length 2700m  climb 10m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Robert THEISSBELN.S.V. Amel16:396'09"
2.Guy TIREZBELCO Colmar16:426'11"+0:03
3.Pascal MARTINFRAScapa Nancy Orientation18:366'53"+1:57
4.Philippe IMBSWEILERGERTV Oberbexbach18:436'55"+2:04
5.Michael HOCK DOMABELLuxembourg Orienteering Club19:137'07"+2:34
6.Vincent FROELICHERFRATout Azimut Fameck20:137'29"+3:34
7.Laurent BROCHFRATout Azimut Fameck20:267'34"+3:47
Yves GOMRÉEBELHainaut O.C.20:267'34"+3:47
9.Robert WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais20:347'37"+3:55
10.Volker CASPARIGEROL Team Lippe20:457'41"+4:06
11.Wolfgang VILZGERTV Jahn Eitelborn21:257'55"+4:46
12.Klaus WERSINGERTGM Budenheim21:327'58"+4:53
13.Gerhard GARBASGERTV Oberbexbach22:008'08"+5:21
14.Espen Fyhn NILSENNORStavanger Orienteringsklubb22:138'13"+5:34
15.Eyke DIEHRGEROLF Mainz22:538'28"+6:14
16.Georges FISCHERLUXIndiv.34:5612'56"+18:17
Top

H55-64   length 2300m  climb 10m (14)

[H:]M:Smin/km
1.Thomas REINITZGER TSC Eintracht Dortmund16:507'19"
2.Nikolaj WANNERGEROLG Siegerland17:277'35"+0:37
3.Dirk HARTMANNGERSV Mietraching18:007'49"+1:10
4.Philippe POGUFRAScapa Nancy Orientation18:057'51"+1:15
5.Johan DE CONINCKIndiv.18:578'14"+2:07
6.Per FORSBERGNEDKOVZ19:598'41"+3:09
7.Uwe KRAUSBAUERGERCTG Koblenz20:248'52"+3:34
8.André PIERLOTBELC.O. Liège20:348'56"+3:44
9.Luc CLOOSTERMANSBELC.O. Liège20:469'01"+3:56
10.Martin MÜLLERLEILEGERSC Königstein21:269'19"+4:36
11.Thomas HOHBERGGERASG Teutoburger Wald22:089'37"+5:18
12.Birger HOLTERMANNGERGymnasion Offenbach27:3612'00"+10:46
13.Jacques FLORINBELC.O. Liège31:2513'39"+14:35
NCLPaul ALLEFRAScapa Nancy Orientation
Top

H65+   length 2100m  climb 10m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Klaus HELDBELO.L.V. Eifel14:577'07"
2.Jean BREDOBELO.L.V. Eifel15:557'34"+0:58
3.Helmut CONRADGERUSV TU Dresden16:407'56"+1:43
4.Heinrich GÖTTEGEROLF Mainz17:078'09"+2:10
5.Hubert BASTINBELO.L.G. St. Vith ARDOC17:178'13"+2:20
6.Georges RENNOTTEBELTout Azimut Fameck20:069'34"+5:09
7.Nigel FOLEY-FISHERIRLLagan Valley Orienteers21:4110'19"+6:44
8.Heinrich EICHERBELO.L.G. St. Vith ARDOC22:0810'32"+7:11
9.Michael HODSONGBRScapa Nancy Orientation24:5711'52"+10:00
10.Karl-Heinz SEEFELDGEROLV Uslar27:3413'07"+12:37
11.Lucien TONNEAUBELO.L.V. Eifel28:1413'26"+13:17
12.Gerhard HORNGERTGV Horn29:1813'57"+14:21
Top

O-Short   length 1200m  climb 10m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Sarah LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC12:0310'02"
2.Julia LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC12:1310'10"+0:10
3.Laura, Juliana & Martin WEISSGERIndiv.43:2536'10"+31:22
NCLMarion VILZGERTV Jahn Eitelborn
Top

O-Long   length 2400m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Daniel LICHYLUXIndiv.18:597'54"
2.Thomas LICHYCZEIndiv.20:308'32"+1:31
3.Michel SCHINTGENLUXIndiv.24:2410'09"+5:25
4.Sandy BRÜLSBELO.L.G. St. Vith ARDOC47:1019'39"+28:11
5.Josette SCHINTGENLUXIndiv.49:5520'47"+30:56
Top

Total

Luxembourg Orienteering Club19
Indiv.16
TV Oberbexbach16
O.L.G. St. Vith ARDOC14
O.L.V. Eifel9
Scapa Nancy Orientation9
C.O. Liège7
Tout Azimut Fameck7
TV 1901 Saarlouis-Beaumarais6
LSF Pronoking Team5
TGM Budenheim5
CTG Koblenz4
OL Team Lippe4
ASUB3
CO Colmar3
Gymnasion Offenbach3
ASG Teutoburger Wald2
Hainaut O.C.2
Hermathenae2
KOVZ2
Lagan Valley Orienteers2
N.S.V. Amel2
OLF Mainz2
OLG Siegerland2
SG Zittau Süd2
TSG Bad König2
TV Jahn Eitelborn2
Thames Valley Orienteering Club2
TSC Eintracht Dortmund1
KOB Sokol Pezinok1
Kölner OL-Team1
OLV Uslar1
SC Achmer1
SC Königstein1
SSV Langenhagen1
SV IHW Alex 78 Berlin1
SV Mietraching1
Stavanger Orienteringsklubb1
TGV Horn1
TV 1886 Diedenbergen1
TV 1901 Saarlouis-Beaumarais e.V.1
TuS Lübbecke1
USV TU Dresden1
hamok1
ok KARSUVA1
Total: 171