clublogo
index

JEC 2019 - Relay
Vesseaux 29.9.2019
CD CO07 - ARDECHE

Last updated: 04.10.2019 15:24:37
Contact/Remarks: rma@helga-o.com Info
HELGA Orienteering Software © Michael Hock

W18/20 M18/20 Total Splits WinSplits Online

NCL non classé   DNS non parti   
Top

W18/20  (42)

 length / climb [H:]M:Smin/kmΣ [H:]M:S
1.Switzerland (SUI 1)01:42:34
1.1Eliane DEININGERSUID203800m/195m (1ABC)32:578'40"32:57(11)
1.2Elisa BERTOZZISUID203790m/195m (2BCA)31:128'13"1:04:09(5)
1.3Elena PEZZATISUID204500m/195m (3CAB)38:258'32"1:42:34(1)
2.Finland (FIN 1)01:43:37+1:03
11.1Amanda STRANDVALLFIND203780m/195m (1ABA)32:518'41"32:51(9)
11.2Liisa PELTONENFIND203850m/195m (2CAC)30:508'00"1:03:41(3)
11.3Mikaela KARJALAINENFIND204460m/195m (3BCB)39:568'57"1:43:37(2)
3.Norway (NOR 1)01:45:11+2:37
3.1Ragnhild EIDENORD203850m/195m (1CAB)32:048'19"32:04(5)
3.2Ane DYRKORNNORD203800m/195m (2ABC)33:238'47"1:05:27(10)
3.3Jenny BAKLIDNORD184440m/195m (3BCA)39:448'56"1:45:11(3)
4.Sweden (SWE 2)01:45:21+2:47
18.1Vilma VON KRUSENSTIERNASWED203810m/195m (1BCB)31:548'22"31:54(3)
18.2Johanna KÄLLVIK LEUVENSWED203820m/195m (2CBA)33:058'39"1:04:59(6)
18.3Ella OLSSONSWED204460m/195m (3AAC)40:229'03"1:45:21(4)
5.Sweden (SWE 1)01:45:24+2:50
2.1Hanna LUNDBERGSWED183790m/195m (1BCA)29:567'53"29:56(1)
2.2Isa ENVALLSWED203850m/195m (2CAB)34:048'50"1:04:00(4)
2.3Alva SONESSONSWED184450m/195m (3ABC)41:249'18"1:45:24(5)
6.Sweden (SWE 3)01:45:30+2:56
32.1Hilda HOLMQVIST JOHANSSONSWED183770m/195m (1ACA)30:448'09"30:44(2)
32.2Petrina COSTERMANSSWED183830m/195m (2BAB)32:538'35"1:03:37(2)
32.3Erika KÄLLVIK LEUVENSWED204490m/195m (3CBC)41:539'19"1:45:30(6)
7.Norway (NOR 2)01:46:42+4:08
19.1Oda SCHEELENORD183820m/195m (1BBC)33:058'39"33:05(12)
19.2Marlin HAAVENGENNORD203770m/195m (2ACA)32:298'36"1:05:34(11)
19.3Synne STRANDNORD204500m/195m (3CAB)41:089'08"1:46:42(7)
8.Switzerland (SUI 3)01:47:55+5:21
31.1Annick MEISTERSUID183800m/195m (1ABC)33:548'55"33:54(18)
31.2Siana SENNSUID183810m/195m (2CCA)31:068'09"1:05:00(7)
31.3Sanna HOTZSUID184480m/195m (3BAB)42:559'34"1:47:55(8)
9.Switzerland (SUI 2)01:48:12+5:38
17.1Eline GEMPERLESUID203780m/195m (1ABA)33:338'52"33:33(16)
17.2Lilly GRABERSUID183830m/195m (2BAC)31:288'12"1:05:01(9)
17.3Katja BRÜTSCHSUID204470m/195m (3CCB)43:119'39"1:48:12(9)
10.Denmark (DEN 3)01:48:26+5:52
34.1Ida Agervig KRISTIANSSONDEND203850m/195m (1CAC)33:218'39"33:21(14)
34.2Mathilde Smedegaard MADSENDEND183790m/195m (2ACB)33:208'47"1:06:41(12)
34.3Lotte Jauhojärvi MARKUSSENDEND204450m/195m (3BBA)41:459'22"1:48:26(10)
11.Austria (AUT 1)01:48:30+5:56
10.1Ylvi KASTNERAUTD203850m/195m (1CAC)32:568'33"32:56(10)
10.2Maya KASTNERAUTD183810m/195m (2BCB)37:399'52"1:10:35(19)
10.3Jasmina GASSNERAUTD204430m/195m (3ABA)37:558'33"1:48:30(11)
12.Great Britain (GBR 1)01:48:34+6:00
4.1Megan KEITHGBRD183830m/195m (1BAC)32:488'33"32:48(6)
4.2Eilidh CAMPBELLGBRD183790m/195m (2ACB)35:559'28"1:08:43(16)
4.3Grace MOLLOYGBRD204460m/195m (3CBA)39:518'56"1:48:34(12)
13.Hungary (HUN 1)01:48:58+6:24
9.1Zsófia SÁRKÖZYHUND203830m/195m (1BAB)33:298'44"33:29(15)
9.2Vanda VÉKONYHUND203800m/195m (2ABC)33:458'52"1:07:14(13)
9.3Csilla GÁRDONYIHUND184450m/195m (3CCA)41:449'22"1:48:58(13)
14.Norway (NOR 3)01:49:01+6:27
33.1Marie LILANDNORD183830m/195m (1BAB)34:389'02"34:38(20)
33.2Janne TJØRHOM AASHEIMNORD183840m/195m (2CBC)33:388'45"1:08:16(15)
33.3Lene BERG HANSENNORD204420m/195m (3ACA)40:459'13"1:49:01(14)
15.Sweden (SWE 4)01:49:03+6:29
35.1Tilde BACKLUNDSWED183800m/195m (1BBA)31:558'23"31:55(4)
35.2Frida VIKSTRÖMSWED203810m/195m (2AAC)31:348'17"1:03:29(1)
35.3Ebba BERGLINSWED184470m/195m (3CCB)45:3410'11"1:49:03(15)
16.Finland (FIN 2)01:52:05+9:31
26.1Hanne HILOFIND183770m/195m (1ACA)32:488'42"32:48(6)
26.2Hilla PITKÄNENFIND183850m/195m (2CAB)32:128'21"1:05:00(7)
26.3Jasmiina RANTALAFIND204470m/195m (3BBC)47:0510'31"1:52:05(16)
17.France (FRA 1)01:54:44+12:10
5.1Alina PALCAUFRAD203820m/195m (1CBA)38:3110'04"38:31(36)
5.2Tifenn MOULETFRAD183830m/195m (2BAC)33:478'49"1:12:18(22)
5.3Cécile CALANDRYFRAD184440m/195m (3ACB)42:269'33"1:54:44(17)
18.Czech Republic (CZE 1)01:57:06+14:32
8.1Michaela DITTRICHOVACZED183810m/195m (1CCA)35:509'24"35:50(28)
8.2Jana PETEROVACZED203810m/195m (2AAB)36:149'30"1:12:04(20)
8.3Adela VANDASOVACZED184470m/195m (3BBC)45:0210'04"1:57:06(18)
19.Denmark (DEN 2)01:57:11+14:37
23.1Hedvig Valbjørn GYDESENDEND183800m/195m (1BBA)37:179'48"37:17(29)
23.2Malin Agervig KRISTIANSSONDEND183850m/195m (2CAC)38:4010'02"1:15:57(29)
23.3Annika SIMONSENDEND204440m/195m (3ACB)41:149'17"1:57:11(19)
20.Russian Federation (RUS 1)01:57:14+14:40
12.1Olesia RIAZANOVARUSD183790m/195m (1ACB)35:089'16"35:08(21)
12.2Irina LAZAREVARUSD203800m/195m (2BBA)35:229'18"1:10:30(18)
12.3Anastasiya GRIGOREVARUSD204500m/195m (3CAC)46:4410'23"1:57:14(20)
21.Great Britain (GBR 2)01:57:20+14:46
20.1Tara SCHWARZE-CHINTAPATLAGBRD203810m/195m (1CCA)39:3010'22"39:30(39)
20.2Niamh HUNTERGBRD203830m/195m (2BAB)35:459'20"1:15:15(26)
20.3Alice WILSONGBRD184450m/195m (3ABC)42:059'27"1:57:20(21)
22.Mixed Nations (MIX 4)01:57:27+14:53
41.1Jana PEKAROVACZED183810m/195m (1CCA)32:498'36"32:49(8)
41.2Elin MARTANOVACZED183820m/195m (2BBC)35:249'16"1:08:13(14)
41.3Anna TREMPOLTSEVARUSD164460m/195m (3AAB)49:1411'02"1:57:27(22)
23.Czech Republic (CZE 2)01:58:14+15:40
24.1Katka BLASKOVACZED183830m/195m (1CCB)39:2710'18"39:27(37)
24.2Katerina GRYCOVACZED203780m/195m (2ABA)35:599'31"1:15:26(28)
24.3Lucie SEMIKOVACZED184480m/195m (3BAC)42:489'33"1:58:14(23)
24.Mixed Nations (MIX 3)01:58:21+15:47
40.1Tereza SMELIKOVASVKD203820m/195m (1BBC)35:139'13"35:13(23)
40.2Alix VILLARFRAD163810m/195m (2AAB)37:029'43"1:12:15(21)
40.3Elsa AUDEFROYFRAD204450m/195m (3CCA)46:0610'21"1:58:21(24)
25.Russian Federation (RUS 2)01:58:23+15:49
27.1Ekaterina EGOROVARUSD183810m/195m (1AAB)35:099'13"35:09(22)
27.2Mariia SENINARUSD183820m/195m (2BBC)37:219'46"1:12:30(23)
27.3Anna CHELNOVARUSD204450m/195m (3CCA)45:5310'18"1:58:23(25)
26.Mixed Nations (MIX 2)01:58:25+15:51
39.1Elsa ANKELOFIND183850m/195m (1CAB)35:249'11"35:24(24)
39.2Lizzie STANSFIELDGBRD183790m/195m (2ACC)37:359'54"1:12:59(24)
39.3Anika SCHWARZE-CHINTAPATLAGBRD184450m/195m (3BBA)45:2610'12"1:58:25(26)
27.France (FRA 2)02:03:25+20:51
21.1Romane LESQUERFRAD183810m/195m (1AAB)37:219'48"37:21(30)
21.2Perrine TOUSSAINTFRAD183840m/195m (2CBC)37:179'42"1:14:38(25)
21.3Hélène CHAMPIGNYFRAD184440m/195m (3BCA)48:4710'59"2:03:25(27)
28.Mixed Nations (MIX 5)02:03:40+21:06
42.1Siri NYFELERSUID203800m/195m (1ABB)33:078'42"33:07(13)
42.2Alberte KAAE-NIELSENDEND183810m/195m (2CCA)37:159'46"1:10:22(17)
42.3Camille Marie NÆSTOFT JUHLDEND184480m/195m (3BAC)53:1811'53"2:03:40(28)
29.Norway (NOR 4)02:05:11+22:37
36.1Andrea RANVIKNORD183830m/195m (1CCB)37:289'46"37:28(31)
36.2Anniken RANVIKNORD183800m/195m (2BBA)44:2111'40"1:21:49(35)
36.3Pernille KATLANORD204460m/195m (3AAC)43:229'43"2:05:11(29)
30.Germany (GER 1)02:11:49+29:15
6.1Hannah HÄNSELGERD203790m/195m (1ACB)34:299'05"34:29(19)
6.2Charlotte LEONHARDTGERD183820m/195m (2CBA)40:5310'42"1:15:22(27)
6.3Ann-Charlotte SPANGENBERGGERD204480m/195m (3BAC)56:2712'36"2:11:49(30)
31.Estonia (EST 1)02:15:55+33:21
14.1Teele TELGMAESTD203790m/195m (1BCA)33:408'52"33:40(17)
14.2Anastasija PAHHOMENKOVAESTD183810m/195m (2AAB)45:2311'54"1:19:03(31)
14.3Kristel KÕIVOESTD204490m/195m (3CBC)56:5212'39"2:15:55(31)
32.Spain (ESP 1)02:18:49+36:15
16.1Lucia MISASESPD183810m/195m (1AAC)35:499'24"35:49(27)
16.2Ines POZOESPD203830m/195m (2CCB)42:5611'12"1:18:45(30)
16.3Elena MARTÍESPD204450m/195m (3BBA)1:00:0413'29"2:18:49(32)
33.Mixed Nations (MIX 1)02:19:32+36:58
38.1Anna PRADELITAD183810m/195m (1BAA)39:2710'21"39:27(37)
38.2Alicia CLARAMUNTESPD183840m/195m (2CBB)40:5410'39"1:20:21(34)
38.3Nicol CANOVAITAD184440m/195m (3ACC)59:1113'19"2:19:32(33)
34.Estonia (EST 2)02:19:56+37:22
29.1Johanna LAANOJAESTD183820m/195m (1CBA)38:1210'00"38:12(34)
29.2Anita LAANEJÕEESTD183810m/195m (2AAC)42:0611'02"1:20:18(33)
29.3Leana Jete KORBESTD164460m/195m (3BCB)59:3813'22"2:19:56(34)
35.Austria (AUT 2)02:20:33+37:59
25.1Rosa TRUMMERAUTD203840m/195m (1CBC)35:449'18"35:44(26)
25.2Dora ZEINERAUTD183790m/195m (2BCA)46:4112'19"1:22:25(36)
25.3Anna GRÖLLAUTD184460m/195m (3AAB)58:0813'02"2:20:33(35)
36.Spain (ESP 2)02:24:04+41:30
30.1Nerea GONZÁLEZESPD183810m/195m (1BCB)37:419'53"37:41(32)
30.2Xenia LEDESMAESPD183780m/195m (2ABA)42:3111'14"1:20:12(32)
30.3Laura FIDALGOESPD184500m/195m (3CAC)1:03:5214'11"2:24:04(36)
37.Germany (GER 2)02:26:48+44:14
22.1Elsa BARTHELGERD163810m/195m (1AAC)38:1910'03"38:19(35)
22.2Emma CASPARIGERD163810m/195m (2BCB)50:2013'12"1:28:39(38)
22.3Kayla RITZENTHALERGERD184460m/195m (3CBA)58:0913'02"2:26:48(37)
38.Portugal (POR 1)02:45:49+1:03:15
15.1Helena LIMAPORD203850m/195m (1CAB)37:439'47"37:43(33)
15.2Matilde RIBEIROPORD183820m/195m (2BBC)50:1313'08"1:27:56(37)
15.3Inês AUGUSTOPORD184420m/195m (3ACA)1:17:5317'37"2:45:49(38)
39.Belgium (BEL 2)03:09:41+1:27:07
28.1Gaëlle FRONHOFFSBELD183830m/195m (1BAC)1:10:0918'18"1:10:09(41)
28.2Julia KREKELSBELD183830m/195m (2CCB)50:2213'09"2:00:31(39)
28.3Kato KEUPPENSBELD184430m/195m (3ABA)1:09:1015'36"3:09:41(39)
Mixed Nations (MIX 11)NCL
37.1Sandrine DEFRAIGNEBELD203790m/195m (1ACC)47:4112'34"47:41(40)
37.2Tina SPEKTORELATD163810m/195m (2BAA)NCL
37.3* * VACANT-4480m/195m (3CBB)DNS
Denmark (DEN 1)NCL
7.1Lise TERMANSENDEND203820m/195m (1BBC)NCL
7.2Ida ØBRODEND203810m/195m (2CCA)33:238'45"
7.3Agnes Kracht NØRGAARDDEND204460m/195m (3AAB)40:068'59"
Belgium (BEL 1)NCL
13.1Ems DE SMULBELD203840m/195m (1CBC)35:429'17"35:42(25)
13.2Marine SILLIENBELD203770m/195m (2ACA)NCL
13.3Laurence DEFRAIGNEBELD184480m/195m (3BAB)51:0111'23"
Top

M18/20  (47)

 length / climb [H:]M:Smin/kmΣ [H:]M:S
1.Norway (NOR 6)01:29:17
120.1Marius AUREBEKKNORH204370m/235m (1AAB)29:386'46"29:38(9)
120.2Niels Christian HELLERUDNORH204270m/235m (2BBA)29:016'47"58:39(5)
120.3Jørgen BAKLIDNORH204830m/235m (3CCC)30:386'20"1:29:17(1)
2.Norway (NOR 5)01:29:40+0:23
103.1Einar MELSOMNORH204360m/235m (1AAC)29:416'48"29:41(12)
103.2Lukas LILANDNORH204270m/235m (2CBA)28:576'46"58:38(4)
103.3Elias JONSSONNORH204840m/235m (3BCB)31:026'24"1:29:40(2)
3.Switzerland (SUI 4)01:30:45+1:28
101.1Reto EGGERSUIH204270m/235m (1CBA)29:146'50"29:14(1)
101.2Tino POLSINISUIH204330m/235m (2ACC)29:206'46"58:34(2)
101.3Chamuel ZBINDENSUIH204870m/235m (3BAB)32:116'36"1:30:45(3)
4.Sweden (SWE 6)01:30:54+1:37
119.1Emil AUSELIUSSWEH204310m/235m (1ACA)29:176'47"29:17(2)
119.2Gustav RUNEFORSSWEH204340m/235m (2CAC)29:546'53"59:11(9)
119.3Axel GRANQVISTSWEH204820m/235m (3BBB)31:436'34"1:30:54(4)
5.Sweden (SWE 7)01:31:01+1:44
133.1Filip TROFASTSWEH204340m/235m (1CAC)30:156'58"30:15(17)
133.2Axel ELMBLADSWEH184300m/235m (2BCA)27:486'27"58:03(1)
133.3August MOLLÉNSWEH204830m/235m (3ABB)32:586'49"1:31:01(5)
6.France (FRA 3)01:31:13+1:56
105.1Quentin ANDRIEUXFRAH184300m/235m (1BBB)29:346'52"29:34(7)
105.2Quentin MOULETFRAH204340m/235m (2CAC)29:026'41"58:36(3)
105.3Guilhem ELIASFRAH204830m/235m (3ACA)32:376'45"1:31:13(6)
7.Switzerland (SUI 5)01:32:21+3:04
118.1Jonas SOLDINISUIH204290m/235m (1CBC)29:196'50"29:19(3)
118.2Mattia GRÜNDLERSUIH204320m/235m (2BCB)29:426'52"59:01(8)
118.3Fabian AEBERSOLDSUIH204860m/235m (3AAA)33:206'51"1:32:21(7)
8.Sweden (SWE 5)01:34:16+4:59
102.1Viktor SVENSKSWEH184320m/235m (1BCB)29:396'51"29:39(10)
102.2Samuel PIHLSTRÖMSWEH184340m/235m (2AAA)29:506'52"59:29(11)
102.3Erik HERNESWEH204810m/235m (3CBC)34:477'13"1:34:16(8)
9.France (FRA 5)01:34:31+5:14
135.1Basile BASSETFRAH184330m/235m (1ACB)29:396'50"29:39(10)
135.2Axel PANNIERFRAH184290m/235m (2BBC)29:466'56"59:25(10)
135.3Alexandre VERGNAUDFRAH204840m/235m (3CAA)35:067'15"1:34:31(9)
10.Russian Federation (RUS 3)01:34:39+5:22
112.1Grigorii SOKOLOVRUSH204290m/235m (1BBC)29:226'50"29:22(6)
112.2Daniil SOROKINRUSH184330m/235m (2ACB)29:286'48"58:50(7)
112.3Semen PETROVRUSH204840m/235m (3CAA)35:497'24"1:34:39(10)
11.Great Britain (GBR 3)01:35:22+6:05
104.1Flurry GRIERSONGBRH184340m/235m (1AAA)29:556'53"29:55(15)
104.2Zac HUDDGBRH204320m/235m (2BCB)29:356'50"59:30(12)
104.3Alastair THOMASGBRH204810m/235m (3CBC)35:527'27"1:35:22(11)
12.Switzerland (SUI 6)01:36:04+6:47
132.1Manuele RENSUIH184350m/235m (1CAB)29:546'52"29:54(14)
132.2Florian FREULERSUIH184290m/235m (2ABA)30:217'04"1:00:15(13)
132.3Pascal SCHMIDSUIH184830m/235m (3BCC)35:497'24"1:36:04(12)
13.Czech Republic (CZE 3)01:36:32+7:15
108.1Jan GAJDACZEH184320m/235m (1CCB)31:037'11"31:03(22)
108.2Ondrej METELKACZEH184330m/235m (2BAA)32:007'23"1:03:03(19)
108.3Martin ROUDNYCZEH204830m/235m (3ABC)33:296'55"1:36:32(13)
14.France (FRA 4)01:37:24+8:07
122.1Julien VUITTONFRAH184270m/235m (1BBA)29:216'52"29:21(5)
122.2Romain DISCHERFRAH184370m/235m (2AAB)31:117'08"1:00:32(14)
122.3Antoine BECAERTFRAH184830m/235m (3CCC)36:527'37"1:37:24(14)
15.Norway (NOR 8)01:37:43+8:26
142.1Cornelius BJØRKNORH184290m/235m (1CBC)29:206'50"29:20(4)
142.2Kornelius KRISZAT-LØVFALDNORH184330m/235m (2ACB)29:206'46"58:40(6)
142.3Vegard KITTELSENNORH184840m/235m (3BAA)39:038'04"1:37:43(15)
16.France (FRA 6)01:37:54+8:37
143.1Mathis GENNAROFRAH204300m/235m (1BCA)31:207'17"31:20(27)
143.2Clément GUILLEMAINFRAH204360m/235m (2AAC)32:137'23"1:03:33(22)
143.3Guilhem HABERKORNFRAH204810m/235m (3CBB)34:217'08"1:37:54(16)
17.Austria (AUT 3)01:38:23+9:06
110.1Lukas NOVAKAUTH184270m/235m (1BBA)32:287'36"32:28(29)
110.2Georg GRÖLLAUTH204350m/235m (2CAB)30:317'00"1:02:59(18)
110.3Jannis BONEKAUTH204850m/235m (3ACC)35:247'17"1:38:23(17)
18.Denmark (DEN 5)01:38:32+9:15
107.1Mikkel Holm NIELSENDENH204270m/235m (1BBA)30:487'12"30:48(20)
107.2Søren Thrane ØDUMDENH184330m/235m (2ACC)30:477'06"1:01:35(15)
107.3Andreas Bock BJØRNSENDENH204870m/235m (3CAB)36:577'35"1:38:32(18)
19.Sweden (SWE 8)01:38:39+9:22
141.1Philip CARLSSONSWEH184320m/235m (1BCB)30:167'00"30:16(18)
141.2Simon FRISKSWEH184290m/235m (2CBC)33:207'46"1:03:36(23)
141.3Leo JOHANSSONSWEH184860m/235m (3AAA)35:037'12"1:38:39(19)
20.Norway (NOR 7)01:39:41+10:24
134.1Tobias ALSTADNORH184290m/235m (1ABA)29:346'53"29:34(7)
134.2Sigurd PAULSEN VIENORH184350m/235m (2CAB)33:527'47"1:03:26(21)
134.3Lars YOUNG VIKNORH184830m/235m (3BCC)36:157'30"1:39:41(20)
21.Hungary (HUN 2)01:40:28+11:11
109.1Zoltán BUJDOSÓHUNH184360m/235m (1AAC)30:597'06"30:59(21)
109.2Tamás BÁRÁNYHUNH204300m/235m (2BCA)34:097'56"1:05:08(27)
109.3Mihály ORMAYHUNH204810m/235m (3CBB)35:207'20"1:40:28(21)
22.Italy (ITA 1)01:40:32+11:15
114.1Lucas PATSCHEIDERITAH204370m/235m (1AAB)29:446'48"29:44(13)
114.2Mattia SCOPELITAH204270m/235m (2CBA)33:287'50"1:03:12(20)
114.3Francesco MARIANIITAH184830m/235m (3BCC)37:207'43"1:40:32(22)
23.Finland (FIN 3)01:40:40+11:23
111.1Oskari SILVENNOINENFINH204320m/235m (1CCB)31:037'11"31:03(22)
111.2Matias SALONENFINH204310m/235m (2ABC)31:017'11"1:02:04(16)
111.3Justus VUORIFINH204840m/235m (3BAA)38:367'58"1:40:40(23)
24.Denmark (DEN 7)01:40:58+11:41
137.1Jacob STEINTHALDENH184290m/235m (1CCA)32:457'38"32:45(35)
137.2Mikkel LYSKJÆRDENH204360m/235m (2AAC)32:177'24"1:05:02(25)
137.3Linus Agervig KRISTIANSSONDENH184820m/235m (3BBB)35:567'27"1:40:58(24)
25.Finland (FIN 4)01:43:09+13:52
127.1Oskari LEPISTÖFINH204340m/235m (1BAC)32:327'29"32:32(31)
127.2Leo MATINHEIKKIFINH184310m/235m (2ACA)31:067'12"1:03:38(24)
127.3Juuso VISKARIFINH184810m/235m (3CBB)39:318'12"1:43:09(25)
26.Germany (GER 3)01:43:22+14:05
106.1Cedrik KLEINGERH204310m/235m (1CCC)31:357'19"31:35(28)
106.2Erik SCHEUERMANNGERH204310m/235m (2ABB)34:558'06"1:06:30(31)
106.3Riccardo CASANOVAGERH204840m/235m (3BAA)36:527'37"1:43:22(26)
27.Great Britain (GBR 4)01:45:50+16:33
121.1David BUNNGBRH184340m/235m (1CAC)32:297'29"32:29(30)
121.2Peter MOLLOYGBRH184310m/235m (2ACA)33:187'43"1:05:47(29)
121.3Matthew GOOCHGBRH184820m/235m (3BBB)40:038'18"1:45:50(27)
28.Germany (GER 5)01:46:50+17:33
136.1Lukas BECKERGERH184290m/235m (1BBC)32:377'36"32:37(33)
136.2Anselm REICHENBACHGERH164320m/235m (2CCB)34:548'04"1:07:31(33)
136.3Martin SCHEUERMANNGERH184860m/235m (3AAA)39:198'05"1:46:50(28)
29.Germany (GER 4)01:46:51+17:34
123.1Carlo WENGLERGERH184320m/235m (1CCB)30:177'00"30:17(19)
123.2Lucas IMBSWEILERGERH184290m/235m (2BBC)32:017'27"1:02:18(17)
123.3Anton SILIERGERH184860m/235m (3AAA)44:339'10"1:46:51(29)
30.Russian Federation (RUS 4)01:46:53+17:36
128.1Daniil DASHEVSKIIRUSH184270m/235m (1CBA)31:177'19"31:17(26)
128.2Vladislav LOGINOVRUSH164350m/235m (2BAB)33:457'45"1:05:02(25)
128.3Maxim GAVRILYUKRUSH164850m/235m (3ACC)41:518'37"1:46:53(30)
31.Czech Republic (CZE 4)01:47:30+18:13
125.1Sebastian SAFKACZEH184310m/235m (1ACA)32:367'33"32:36(32)
125.2Milan MALACKACZEH184340m/235m (2BAC)35:038'04"1:07:39(34)
125.3Jonas GOTTSTEINCZEH184810m/235m (3CBB)39:518'17"1:47:30(31)
32.Denmark (DEN 6)01:47:45+18:28
124.1Johan HALKJÆR DUPONTDENH204310m/235m (1ABC)31:077'13"31:07(24)
124.2Jonas Gabs RASMUSSENDENH184320m/235m (2CCB)35:378'14"1:06:44(32)
124.3Mads Møller SKAUGDENH204840m/235m (3BAA)41:018'28"1:47:45(32)
33.Spain (ESP 3)01:51:54+22:37
117.1Alvaro CASADOESPH204320m/235m (1BCB)30:136'59"30:13(16)
117.2Pablo FERRANDOESPH184310m/235m (2ABC)35:528'19"1:06:05(30)
117.3Miguel GARRIDOESPH184840m/235m (3CAA)45:499'27"1:51:54(33)
34.Mixed Nations (MIX 6)01:55:10+25:53
146.1Simon HAMELSUIH184300m/235m (1BCA)36:448'32"36:44(40)
146.2Marco ORLERITAH184300m/235m (2CBB)34:137'57"1:10:57(35)
146.3Enrico MANNOCCIITAH204880m/235m (3AAC)44:139'03"1:55:10(34)
35.Spain (ESP 4)01:56:47+27:30
131.1Juan SANZESPH204300m/235m (1BCA)34:418'03"34:41(37)
131.2Isaac HERNANDEZESPH184340m/235m (2CAC)37:538'43"1:12:34(38)
131.3David ROJASESPH204830m/235m (3ABB)44:139'09"1:56:47(35)
36.Belgium (BEL 3)01:59:21+30:04
113.1Simon ARNOBELH184290m/235m (1CCA)37:168'41"37:16(41)
113.2Aurélien VAN AERSCHOTBELH184340m/235m (2BAC)42:389'49"1:19:54(44)
113.3Cédric AMERIJCKX DOMABELH184830m/235m (3ABB)39:278'10"1:59:21(36)
37.Estonia (EST 3)02:01:00+31:43
115.1Sander PRITSIKESTH184340m/235m (1BAC)39:429'08"39:42(42)
115.2Hando ALLMANNESTH184290m/235m (2CCA)44:2210'20"1:24:04(45)
115.3Kaarel VESILINDESTH204830m/235m (3ABB)36:567'38"2:01:00(37)
38.Portugal (POR 2)02:01:38+32:21
116.1André FERREIRAPORH184270m/235m (1CBA)43:3510'12"43:35(47)
116.2Rodrigo OLIVEIRAPORH184370m/235m (2AAB)35:588'13"1:19:33(43)
116.3Vasco MENDESPORH184830m/235m (3BCC)42:058'42"2:01:38(38)
39.Estonia (EST 4)02:21:00+51:43
130.1Vjatśeslav SAFONOVESTH184310m/235m (1ABC)40:459'27"40:45(43)
130.2Kustu KÜNNAPASESTH184320m/235m (2BCB)38:458'58"1:19:30(42)
130.3Raiko MARRANDIESTH184840m/235m (3CAA)1:01:3012'42"2:21:00(39)
40.Finland (FIN 5)02:22:02+52:45
139.1Pyry WILLMANFINH184360m/235m (1AAC)35:358'09"35:35(38)
139.2Lauri SYRJÄLÄINENFINH184290m/235m (2CCA)36:498'34"1:12:24(36)
139.3Anniina TAIPALEFIND184820m/235m (3BBB)1:09:3814'26"2:22:02(40)
41.Germany (GER 6)02:33:51+1:04:34
144.1Marek POMPEGERH164350m/235m (1CAB)40:569'24"40:56(44)
144.2Marit WERSINGERD164270m/235m (2BBA)1:03:1714'49"1:44:13(46)
144.3Philipp SCHWARCKGERH204850m/235m (3ACC)49:3810'14"2:33:51(41)
Mixed Nations (MIX 8)NCL
148.1Jan RUSINCZEH204310m/235m (1BCC)31:097'13"31:09(25)
148.2Tomas JANOVSKYCZEH184370m/235m (2AAB)34:167'50"1:05:25(28)
148.3* * VACANT-4790m/235m (3CBA)DNS
Mixed Nations (MIX 7)NCL
147.1José FERNANDESPORH184300m/235m (1CBB)41:029'32"41:02(45)
147.2Pedro LAGARTOPORH164330m/235m (2ACC)NCL
147.3* * VACANT-4840m/235m (3BAA)DNS
Austria (AUT 4)NCL
126.1Jakob WOLFRAMAUTH184350m/235m (1BAB)36:398'25"36:39(39)
126.2Erik BONEKAUTH184270m/235m (2CBA)39:069'09"1:15:45(39)
126.3Leo HOLPERAUTH204850m/235m (3ACC)NCL
Denmark (DEN 8)NCL
145.1Jeppe EDVARDSENDENH184310m/235m (1ABC)32:447'35"32:44(34)
145.2Theis MUNKTVEDDENH184330m/235m (2BAA)39:489'11"1:12:32(37)
145.3Malthe POULSENDENH204840m/235m (3CCB)NCL
Spain (ESP 5)NCL
140.1Roger VIRGILIESPH184290m/235m (1ABA)43:0310'02"43:03(46)
140.2Pol CANOSAESPH204350m/235m (2BAB)36:248'22"1:19:27(41)
140.3Hector SANCHÍSESPH184830m/235m (3CCC)NCL
Belgium (BEL 4)NCL
129.1Lievin CREFCOEURBELH204330m/235m (1ACB)33:417'46"33:41(36)
129.2Justin GILLETBELH184290m/235m (2CBC)44:3310'23"1:18:14(40)
129.3Liam THIELSBELH184840m/235m (3BAA)NCL
Top

Total

Mixed Nations24
Norway24
Sweden24
Denmark21
France18
Germany18
Switzerland18
Finland15
Spain15
Austria12
Belgium12
Czech Republic12
Estonia12
Great Britain12
Russian Federation12
Hungary6
Portugal6
Italy3
Total: 264