D-LUX Weekend - Luxembourg Sprint - Deutsche Park Tour
Luxembourg, Kirchberg Plateau 21.10.2018 -
Luxembourg Orienteering Club

Last updated: 21.10.2018 @ 14:14:55 HELGA Orienteering Software © Michael Hock

D-10 D11-12 D13-14 D15-18 D19-34 D35-44 D45-54 D55-64 D65+ H-10 H11-12 H13-14 H15-18 H19-34 H35-44 H45-54 H55-64 H65+ O-Short O-Long
Total

D-10

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Marie Anna KOTECKÁCZELuxembourg Orienteering Club0:18:190:09:11(1)0:09:08(1)
2.Thelma KUUBESTLSF Pronoking Team0:35:230:16:22(2)0:19:01(2)
3.Nora HANSENBELIndiv.0:42:190:22:42(5)0:19:37(3)
4.Lola CASPARIGEROL Team Lippe0:43:490:17:39(4)0:26:10(4)
5.Clémence MARTINFRAScapa Nancy Orientation0:51:510:23:50(6)0:28:01(5)
Candice BROCHFRATout Azimut Famecknot classified0:40:32(7)DNS
Rosalie WELLENSCZEIndiv.not classified0:16:49(3)DNS
Pauline GAFFURIFRALuxembourg Orienteering Clubnot classifiedNCLDNS
Neva KNOCHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumaraisnot classifiedDNSDNS
Top

D11-12

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Laura MARTINFRAScapa Nancy Orientation0:16:420:08:13(1)0:08:29(1)
2.Elvire PIERLOTBELC.O. Liège0:18:560:09:59(2)0:08:57(2)
Top

D13-14

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Anne KÄSTNERGERTV Oberbexbach0:32:220:14:52(1)0:17:30(1)
2.Grete KUUBESTLSF Pronoking Team0:32:550:15:07(2)0:17:48(2)
3.Jule WERSINGERTGM Budenheim0:34:370:16:49(4)0:17:48(2)
4.Hannah IMBSWEILERGERTV Oberbexbach0:35:200:15:44(3)0:19:36(4)
Katria KIVIKESTLSF Pronoking Teamnot classifiedNCLNCL
Top

D15-18

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Marit WERSINGERTGM Budenheim0:45:420:19:25(1)0:26:17(2)
2.Lisa KÄSTNERGERTV Oberbexbach0:45:550:21:12(2)0:24:43(1)
3.Emma CASPARIGEROL Team Lippe0:50:240:21:30(3)0:28:54(3)
4.Leane SCHÄFERGERTGM Budenheim0:52:550:23:33(5)0:29:22(4)
5.Jana KUNKELMANNGERTSG Bad König0:53:020:22:10(4)0:30:52(5)
Top

D19-34

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Daria MOSKALENKOUKRC.O. Liège0:43:050:19:10(1)0:23:55(1)
2.Jessica LIMPACHBELASUB0:49:080:20:53(2)0:28:15(3)
3.Elise VANELFRATout Azimut Fameck0:49:290:21:18(3)0:28:11(2)
4.Elisabeth SCHINTGENLUXLuxembourg Orienteering Club0:56:510:22:51(4)0:34:00(4)
5.Kim TIREZBELCO Colmar0:58:240:23:54(6)0:34:30(5)
6.Eleonore ROBINSONBELHermathenae0:58:460:23:52(5)0:34:54(6)
7.Agne ADOMAVICIUTELTUok KARSUVA0:59:560:24:36(7)0:35:20(7)
8.Maren PUSSAKGERKölner OL-Team1:00:210:24:59(8)0:35:22(8)
9.Ninett WOLFRAMGERSG Zittau Süd1:09:130:27:04(9)0:42:09(10)
10.Helle MAJANDERFINLuxembourg Orienteering Club1:09:200:28:06(10)0:41:14(9)
11.Maike MÜLLENDERBELO.L.G. St. Vith ARDOC1:16:310:32:09(12)0:44:22(11)
Renelde PIERLOTLUXIndiv.not classified0:28:21(11)DNS
Top

D35-44

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Renée SCHWARTZGERSSV Langenhagen0:48:190:21:10(1)0:27:09(1)
2.Sylvia BASTINBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:52:050:22:27(2)0:29:38(3)
3.Svenja LIEBLERGERCTG Koblenz0:53:310:24:37(3)0:28:54(2)
4.Jana TYMRAKOVACZELuxembourg Orienteering Club1:02:210:28:24(5)0:33:57(4)
5.Evelyn WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais1:08:100:28:07(4)0:40:03(7)
6.Jennifer REINERTGERTV Oberbexbach1:14:220:33:11(7)0:41:11(8)
7.Pia CASPARIGEROL Team Lippe1:18:200:31:19(6)0:47:01(9)
Eva PANUSKACZELuxembourg Orienteering Clubnot classifiedNCL0:37:45(6)
Liina SUMBERGESTLSF Pronoking Teamnot classifiedNCL0:34:09(5)
Top

D45-54

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Birgit WERSINGERTGM Budenheim0:39:250:19:25(2)0:20:00(1)
2.Anja KÄSTNERGERTV Oberbexbach0:40:230:19:07(1)0:21:16(2)
3.Agnès SEGONDYFRATout Azimut Fameck0:48:240:22:42(5)0:25:42(3)
4.Evelyn BÜSCHEMANNGERCTG Koblenz0:57:310:26:13(6)0:31:18(4)
5.Anja POTVINBELCO Colmar1:03:540:29:55(7)0:33:59(5)
6.Céline BONNETFRATout Azimut Fameck1:14:210:38:48(9)0:35:33(6)
Martine TAFFEIRENBELC.O. Liègenot classified0:21:18(4)NCL
Valérie AUGHUETBELHainaut O.C.not classified0:20:39(3)NCL
Annie EDIARNEDKOVZnot classified0:30:44(8)DNS
Top

D55-64

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Ulrike KORFFGERSC Achmer0:40:370:17:41(1)0:22:56(1)
2.Iris HOHBERGGERASG Teutoburger Wald0:42:540:18:36(2)0:24:18(2)
3.Barbara KLOOSGERTV Oberbexbach0:48:380:23:00(3)0:25:38(3)
4.Alexandra WANNERGEROLG Siegerland0:52:430:24:05(4)0:28:38(4)
5.Irma COLLIENNEBELO.L.V. Eifel0:56:440:25:48(5)0:30:56(5)
6.Sabine JEANNOTFRAScapa Nancy Orientation1:33:130:42:21(6)0:50:52(6)
Eva PIJÁKOVÁSVKKOB Sokol Pezinoknot classifiedNCLDNS
Top

D65+

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Barbara FOLEY-FISHERIRLLagan Valley Orienteers0:45:460:21:42(1)0:24:04(1)
2.Beatrix HAENELTGERTuS Lübbecke0:53:120:24:09(2)0:29:03(2)
3.Gisela MÜLLERGERTV 1886 Diedenbergen0:59:420:24:57(3)0:34:45(3)
4.Paulette POGUFRAScapa Nancy Orientation1:04:320:27:10(4)0:37:22(4)
Manon RENNOTTEBELTout Azimut Famecknot classifiedDNS0:43:13(5)
Top

H-10

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Martin TYMRAKCZELuxembourg Orienteering Club0:28:280:16:47(4)0:11:41(2)
2.Jack WYENBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:30:040:15:10(1)0:14:54(4)
3.David LICHYCZEIndiv.0:30:080:17:29(5)0:12:39(3)
4.Maximilian LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:30:110:15:13(2)0:14:58(5)
5.Thiméo CHRISTOPHEFRAScapa Nancy Orientation0:31:480:20:15(6)0:11:33(1)
6.David HANSENBELIndiv.0:45:030:22:45(7)0:22:18(6)
7.Jonathan WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais e.V.0:59:250:26:13(8)0:33:12(7)
8.Tobias WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais1:01:030:27:24(9)0:33:39(8)
Vitek PANUSKACZELuxembourg Orienteering Clubnot classifiedNCLNCL
Jonáš KOTECKÝCZELuxembourg Orienteering Clubnot classifiedDNSNCL
Jáchym KOTECKÝCZELuxembourg Orienteering Clubnot classified0:15:22(3)DNS
Top

H11-12

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Jan PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club0:20:310:09:55(1)0:10:36(1)
2.Mikulas SLIVACZELuxembourg Orienteering Club0:30:460:16:13(2)0:14:33(3)
3.Hynek CHOLASTAIndiv.0:40:020:26:58(3)0:13:04(2)
Top

H13-14

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Jacob IMBSWEILERGERTV Oberbexbach0:39:050:18:16(1)0:20:49(1)
2.Daniel WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais0:41:250:18:27(2)0:22:58(3)
3.Ruben SESTERGERTV Oberbexbach0:41:420:19:40(3)0:22:02(2)
4.Sebastian LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:58:500:26:20(4)0:32:30(4)
Top

H15-18

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Lukas BECKERGERTV Oberbexbach0:36:470:15:32(1)0:21:15(1)
2.Ben REINERTGERTV Oberbexbach0:51:520:21:37(2)0:30:15(2)
3.Aaron SADOWSKIGERTV Oberbexbach0:58:040:23:26(3)0:34:38(3)
Maxime ZANDERBELO.L.G. St. Vith ARDOCnot classifiedDNSDNS
Top

H19-34

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Tristan BLOEMENBELC.O. Liège0:35:250:15:14(1)0:20:11(1)
2.Thibaut DERENNEBELHermathenae0:38:090:16:47(2)0:21:22(2)
3.François VAN DER OUDERAABELASUB0:38:560:17:02(3)0:21:54(3)
4.Cedric GUTHIERGERTSG Bad König0:40:310:17:19(4)0:23:12(5)
5.Jérémy BREDOBELO.L.V. Eifel0:40:520:18:41(7)0:22:11(4)
6.Corentin TONNEAUBELO.L.V. Eifel0:41:130:17:25(5)0:23:48(7)
7.Oleksandr RYBAKOVUKRLuxembourg Orienteering Club0:42:140:18:35(6)0:23:39(6)
8.Thomas BREDOBELO.L.V. Eifel0:48:150:21:22(10)0:26:53(9)
9.François TONNEAUBELO.L.V. Eifel0:49:070:22:35(13)0:26:32(8)
10.Moritz TORGAUGERTV Oberbexbach0:51:020:21:03(9)0:29:59(11)
11.Piotr DELANDMETERBELASUB0:51:110:22:16(12)0:28:55(10)
12.Jacob BRITZGERTV Oberbexbach0:53:120:23:03(14)0:30:09(12)
13.Philippe DELANDMETERBELIndiv.0:54:150:22:01(11)0:32:14(14)
14.Konstantin KUZNETSOVGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais0:57:110:25:48(16)0:31:23(13)
15.Mike BRÜLSBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:59:060:24:53(15)0:34:13(17)
16.Atte AALTOFINLuxembourg Orienteering Club0:59:150:27:01(18)0:32:14(14)
17.Neville BAKERGBRThames Valley Orienteering Club1:00:400:26:19(17)0:34:21(18)
18.Sven GÖBELGERGymnasion Offenbach1:06:200:28:34(19)0:37:46(19)
19.Julien GAFFURIFRALuxembourg Orienteering Club1:10:020:20:05(8)0:49:57(22)
20.Marie-Anne FISCHERGBRThames Valley Orienteering Club1:12:060:31:38(21)0:40:28(20)
21.Samuel TONNEAUBELO.L.V. Eifel1:15:140:31:03(20)0:44:11(21)
Patrick KUDRAßGERSG Zittau Südnot classifiedNCL0:32:47(16)
Yevgeny SPROGELATLuxembourg Orienteering Clubnot classifiedNCLDNS
Jelle BAKELANTSBELK.O.L.not classifiedDNSDNS
Top

H35-44

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Siegfried BAKELANTSBELhamok0:40:330:17:41(1)0:22:52(1)
2.Jürgen LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:43:260:18:25(2)0:25:01(3)
3.Markus KARIIndiv.0:45:360:18:28(3)0:27:08(6)
4.Tarmo KUUBESTLSF Pronoking Team0:47:110:20:45(6)0:26:26(4)
5.Staffan VOWLESSWELuxembourg Orienteering Club0:47:350:19:04(4)0:28:31(9)
6.Marcel GÖHLERGERCTG Koblenz0:49:140:22:14(9)0:27:00(5)
7.Stephan HAENELTGERSV IHW Alex 78 Berlin0:50:030:21:38(7)0:28:25(8)
8.Johannes HOCKBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:51:010:20:10(5)0:30:51(10)
9.Jesús HERVÁS LUCASGERGymnasion Offenbach0:52:560:21:55(8)0:31:01(11)
10.Mark REINERTGERTV Oberbexbach0:53:380:22:14(9)0:31:24(12)
11.Marek PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club0:59:560:26:28(13)0:33:28(13)
12.Andrew EDMONDSTON-LOWLUXLuxembourg Orienteering Club1:00:130:25:26(12)0:34:47(14)
13.Zoltán Lajos KISIndiv.1:02:520:24:20(11)0:38:32(15)
14.Viktor VASILAKIGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais1:11:240:28:51(14)0:42:33(16)
Guido LENGESBELN.S.V. Amelnot classifiedNCL0:23:44(2)
Patrick HOCKBELO.L.G. St. Vith ARDOCnot classifiedNCL0:27:35(7)
Anatolii DUNAEVGERGymnasion Offenbachnot classifiedDNSDNS
Sönke KNOCHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumaraisnot classifiedDNSDNS
Top

H45-54

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Robert THEISSBELN.S.V. Amel0:38:320:16:39(1)0:21:53(1)
2.Guy TIREZBELCO Colmar0:38:360:16:42(2)0:21:54(2)
3.Michael HOCKBELLuxembourg Orienteering Club0:42:290:19:13(5)0:23:16(3)
4.Pascal MARTINFRAScapa Nancy Orientation0:43:360:18:36(3)0:25:00(5)
5.Philippe IMBSWEILERGERTV Oberbexbach0:44:250:18:43(4)0:25:42(6)
5.Vincent FROELICHERFRATout Azimut Fameck0:44:250:20:13(6)0:24:12(4)
7.Laurent BROCHFRATout Azimut Fameck0:46:370:20:26(7)0:26:11(7)
8.Robert WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais0:46:510:20:34(9)0:26:17(8)
9.Volker CASPARIGEROL Team Lippe0:47:340:20:45(10)0:26:49(10)
10.Wolfgang VILZGERTV Jahn Eitelborn0:47:470:21:25(11)0:26:22(9)
11.Yves GOMRÉEBELHainaut O.C.0:49:200:20:26(7)0:28:54(13)
12.Espen Fyhn NILSENNORStavanger Orienteringsklubb0:50:340:22:13(14)0:28:21(12)
13.Eyke DIEHRGEROLF Mainz0:50:460:22:53(15)0:27:53(11)
14.Klaus WERSINGERTGM Budenheim0:51:540:21:32(12)0:30:22(14)
15.Georges FISCHERLUXIndiv.1:24:300:34:56(16)0:49:34(15)
Gerhard GARBASGERTV Oberbexbachnot classified0:22:00(13)NCL
Francis GLASSÉEBELTROLnot classifiedDNSDNS
Top

H55-64

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Thomas REINITZGER TSC Eintracht Dortmund0:34:410:16:50(1)0:17:51(1)
2.Dirk HARTMANNGERSV Mietraching0:37:550:18:00(3)0:19:55(2)
3.Nikolaj WANNERGEROLG Siegerland0:38:290:17:27(2)0:21:02(5)
4.Philippe POGUFRAScapa Nancy Orientation0:39:100:18:05(4)0:21:05(6)
5.Johan DE CONINCKIndiv.0:39:520:18:57(5)0:20:55(4)
6.Uwe KRAUSBAUERGERCTG Koblenz0:41:070:20:24(7)0:20:43(3)
7.André PIERLOTBELC.O. Liège0:44:430:20:34(8)0:24:09(8)
8.Martin MÜLLERLEILEGERSC Königstein0:45:200:21:26(10)0:23:54(7)
9.Thomas HOHBERGGERASG Teutoburger Wald0:46:390:22:08(11)0:24:31(9)
10.Birger HOLTERMANNGERGymnasion Offenbach0:58:120:27:36(12)0:30:36(11)
11.Jacques FLORINBELC.O. Liège1:11:280:31:25(13)0:40:03(12)
Paul ALLEFRAScapa Nancy Orientationnot classifiedNCL0:25:05(10)
Luc CLOOSTERMANSBELC.O. Liègenot classified0:20:46(9)NCL
Per FORSBERGNEDKOVZnot classified0:19:59(6)DNS
Vladislav PIJÁKSVKKOB Sokol Pezinoknot classifiedDNSDNS
Top

H65+

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Jean BREDOBELO.L.V. Eifel0:33:410:15:55(2)0:17:46(1)
2.Klaus HELDBELO.L.V. Eifel0:35:490:14:57(1)0:20:52(5)
3.Helmut CONRADGERUSV TU Dresden0:36:030:16:40(3)0:19:23(2)
4.Heinrich GÖTTEGEROLF Mainz0:36:550:17:07(4)0:19:48(3)
5.Hubert BASTINBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:38:040:17:17(5)0:20:47(4)
6.Georges RENNOTTEBELTout Azimut Fameck0:45:560:20:06(6)0:25:50(7)
7.Nigel FOLEY-FISHERIRLLagan Valley Orienteers0:47:220:21:41(7)0:25:41(6)
8.Karl-Heinz SEEFELDGEROLV Uslar0:55:580:27:34(10)0:28:24(8)
9.Lucien TONNEAUBELO.L.V. Eifel1:03:370:28:14(11)0:35:23(9)
10.Michael HODSONGBRScapa Nancy Orientation1:04:210:24:57(9)0:39:24(10)
11.Gerhard HORNGERTGV Horn1:08:590:29:18(12)0:39:41(11)
Heinrich EICHERBELO.L.G. St. Vith ARDOCnot classified0:22:08(8)NCL
Ludwig KAUTBELO.L.G. St. Vith ARDOCnot classifiedDNSDNS
Top

O-Short

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Sarah LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:22:280:12:03(1)0:10:25(2)
2.Julia LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC0:22:370:12:13(2)0:10:24(1)
Marion VILZGERTV Jahn Eitelbornnot classifiedNCL0:12:46(3)
Laura, Juliana & Martin WEISSGERIndiv.not classified0:43:25(3)DNS
Top

O-Long

Pos.NameNatClubTimerace 1race 2
1.Daniel LICHYLUXIndiv.0:40:430:18:59(1)0:21:44(1)
2.Thomas LICHYCZEIndiv.0:44:000:20:30(2)0:23:30(2)
Josette SCHINTGENLUXIndiv.not classified0:49:55(5)NCL
Michel SCHINTGENLUXIndiv.not classified0:24:24(3)NCL
Sandy BRÜLSBELO.L.G. St. Vith ARDOCnot classified0:47:10(4)NCL
Top

Total

Germany64
Belgium48
France16
Czech Republic13
Luxembourg7
Estonia5
-4
Great Britain3
Finland2
Ireland2
Ukraine2
Netherlands2
Lithuania1
Norway1
Slovakia1
Sweden1
Latvia1
Total: 173