|
39th WORLD MILITARY
ORIENTEERING CHAMPIONSHIP |
|
Women
Men
1. Russia ( RUS 3 ) 1:51:13
87.1 NOVIKOVA Julia 0:36:17 7'24" ( 3 )
87.2 BELOZEROVA Olga 0:37:41 7'41" ( 1 )
87.3 RYABKINA Tatiana 0:37:15 7'26"
2. Lithuania ( LTU 3 ) 1:58:19
84.1 SARGAUTYTE Jeva 0:40:03 8'00" ( 4 )
84.2 RUDZENSKAITE Vilma 0:42:49 8'44" ( 4 )
84.3 PAUZAITE Sandra 0:35:27 7'14"
3. Estonia ( EST 3 ) 1:58:29
82.1 REBANE Kirti 0:36:13 7'23" ( 2 )
82.2 VAHER Maret 0:40:39 8'17" ( 3 )
82.3 RIHMA Annika 0:41:37 8'19"
4. Sweden ( SWE 3 ) 2:01:14
88.1 BYGDELL Johanna 0:36:11 7'14" ( 1 )
88.2 KARLSSON Nina 0:40:27 8'36" ( 2 )
88.3 ELFFORS Anna 0:44:36 8'55"
5. Norway ( NOR 3 ) 2:27:17
86.1 OVERBY Grethe Barbro 0:48:43 9'44" ( 5 )
86.2 LOKEN Siri Cecilie 0:50:18 10'15" ( 5 )
86.3 FRISTAD Goril 0:48:16 9'51"
6. Spain ( ESP 3 ) 3:08:59
81.1 RUIZ ALONSO Esmeralda 0:51:03 10'25" ( 7 )
81.2 MATEO Maria Jesus 1:13:04 14'54" ( 7 )
81.3 MARI Y MARIN Angeles 1:04:52 12'58"
7. Netherlands ( NED 3 ) 3:30:23
85.1 DE GEUS Chantal 0:56:03 11'26" ( 8 )
85.2 VAN VLIET Birgitta 1:26:31 17'18" ( 9 )
85.3 HILFERINK Hanneke 1:07:49 13'50"
8. Ireland ( IRL 3 ) 3:31:42
83.1 O`GRADY Maeve 0:56:47 11'21" ( 9 )
83.2 JENNINGS Orla 1:25:38 17'07" ( 8 )
83.3 CARBERY Deirdre 1:09:17 14'44"
9. Uruguay ( URU 3 ) 6:13:19
89.1 CABRAL Leticia 2:07:32 26'01" ( 10 )
89.2 GONZALEZ Maria 2:27:22 29'28" ( 10 )
89.3 MOLINA Cecilia 1:38:25 20'05"
Brasil ( BRA 3 ) Ncl
80.1 DUMMEL Juliana 0:49:34 10'06" ( 6 )
80.2 LINK Lislaine 0:54:09 10'49" ( 6 )
80.3 DONÇA Juliane Valéria not classified
Top
Men , 8200 m , 280 m
1. Switzerland ( SUI 1 ) 2:19:26
22.1 ROLLIER Baptiste 0:48:28 6'03" ( 1 )
22.2 MERZ Matthias 0:44:46 5'31" ( 1 )
22.3 HUBMANN Daniel 0:46:12 5'30"
2. Russia ( RUS 1 ) 2:24:11
19.1 EFIMOV Roman 0:48:39 6'00" ( 2 )
19.2 NOVIKOV Valentine 0:47:34 5'52" ( 2 )
19.3 KHRAMOV Andrey 0:47:58 5'46"
3. Switzerland ( SUI 2 ) 2:24:16
44.1 HERTNER Fabian 0:51:02 6'04" ( 13 )
44.2 OTT Christian 0:46:46 5'50" ( 3 )
44.3 MÜLLER Matthias 0:46:28 5'44"
4. Latvia ( LAT 1 ) 2:27:11
12.1 BERTUKS Edgars 0:50:33 6'09" ( 9 )
12.2 KRUMINS Janis 0:51:27 6'21" ( 8 )
12.3 SIRMAIS Martins 0:45:11 5'30"
5. Norway ( NOR 1 ) 2:27:31
16.1 WAALER KAAS Carl 0:51:55 6'19" ( 16 )
16.2 OMDAL Hans Gunnar 0:47:48 5'54" ( 5 )
16.3 HOTT JOHANSEN Holger 0:47:48 5'49"
6. Russia ( RUS 2 ) 2:29:55
42.1 RYAPOLOV Roman 0:51:06 6'18" ( 15 )
42.2 SHCERBAKOV Alexander 0:46:50 5'51" ( 4 )
42.3 BORTNIK Alexey 0:51:59 6'11"
7. Finland ( FIN 1 ) 2:32:24
9.1 NOUSIAINEN Heikki 0:48:55 6'02" ( 3 )
9.2 MYLLÄRINEN Jani 0:55:14 6'34" ( 13 )
9.3 TURTINEN Raimo 0:48:15 6'01"
8. Lithuania ( LTU 1 ) 2:33:06
13.1 SULCYS Nerijus 0:49:49 6'18" ( 7 )
13.2 SADECKAS Darius 0:52:46 6'26" ( 10 )
13.3 KREPSTA Simonas 0:50:31 6'00"
9. Poland ( POL 2 ) 2:34:22
41.1 RICHERT Marcin 0:50:36 6'19" ( 10 )
41.2 DWOJAK Wojciech 0:52:34 6'19" ( 12 )
41.3 WOZNIAK Slawomir 0:51:12 6'14"
10. Norway ( NOR 2 ) 2:34:49
39.1 TILTNES Anders 0:52:06 6'25" ( 18 )
39.2 TROAN Hans 0:53:35 6'32" ( 15 )
39.3 KRISTIANSEN Oystein 0:49:08 5'59"
11. Finland ( FIN 2 ) 2:36:22
33.1 TORPO Lasse 0:49:25 6'10" ( 4 )
33.2 HÕLSO Mikko 0:50:50 6'16" ( 7 )
33.3 PIETILÃ Eero 0:56:07 6'40"
12. France ( FRA 1 ) 2:36:33
10.1 GIRSCH Nicolas 0:50:41 6'10" ( 11 )
10.2 PARZYCH Jean-Michel 0:57:34 7'11" ( 16 )
10.3 GUEORGIOU Thierry 0:48:18 5'49"
13. Poland ( POL 1 ) 2:37:47
18.1 PORZYCZ Janusz 0:53:18 6'20" ( 20 )
18.2 BANACH Robert 0:49:49 6'13" ( 11 )
18.3 KOWALSKI Wojciech 0:54:40 6'44"
14. Denmark ( DEN 1 ) 2:38:50
5.1 KORSBAEK Palle 0:53:08 6'33" ( 19 )
5.2 JENSEN Thomas 0:49:11 5'55" ( 9 )
5.3 STAUGAARD Ulrik 0:56:31 6'58"
15. Austria ( AUT 1 ) 2:41:01
1.1 KERSCHBAUMER Gernot 0:50:58 6'08" ( 12 )
1.2 LANG Markus 0:53:17 6'39" ( 14 )
1.3 BINDER Martin 0:56:46 6'55"
16. Bulgaria ( BUL 1 ) 2:46:54
3.1 NIKOLOV Kiril 0:49:30 6'02" ( 5 )
3.2 SIRAKOV Ivan 1:03:05 7'41" ( 19 )
3.3 ILIEV Lachezar 0:54:19 6'42"
17. Brasil ( BRA 1 ) 2:49:25
2.1 PASTURIZA Leandro 0:55:47 6'43" ( 25 )
2.2 LUIZ TOKARSKI Cláudio 0:59:34 7'15" ( 23 )
2.3 STEFLER Gilmar 0:54:04 6'45"
18. Portugal ( POR 1 ) 2:52:15
17.1 PÓVOA Marco 0:56:13 6'46" ( 27 )
17.2 REIS Alexandre 0:58:45 7'09" ( 21 )
17.3 SOUSA Armando 0:57:17 7'09"
19. Turkey ( TUR 2 ) 2:54:30
45.1 KARACA Ferhan 0:59:25 7'09" ( 29 )
45.2 KENDÜZLER Ismail 0:59:33 7'32" ( 25 )
45.3 DEMIREL Süleyman 0:55:32 6'41"
20. Spain ( ESP 1 ) 2:55:36
7.1 LOPEZ Antonio 0:49:51 6'04" ( 8 )
7.2 ROJAS Angel 1:05:11 7'56" ( 22 )
7.3 JIMENEZ Santiago 1:00:34 7'28"
21. Turkey ( TUR 1 ) 2:57:48
23.1 AVCI Ilyas 0:53:30 6'36" ( 21 )
23.2 ALTUNTAS Irfan 0:59:06 7'12" ( 20 )
23.3 ÖZDEMIR S. Fatih 1:05:12 7'57"
22. Sweden ( SWE 2 ) 3:02:34
43.1 GADEFORS Magnus 1:01:08 7'38" ( 30 )
43.2 JOHANNESSON Thomas 1:05:47 7'55" ( 29 )
43.3 NIKOLAUSSON Andreas 0:55:39 6'47"
23. Denmark ( DEN 2 ) 3:02:58
29.1 MOELLER Jan 0:56:25 6'52" ( 28 )
29.2 SVENSEN Joern 1:00:53 7'20" ( 24 )
29.3 MAC LASSEN Johan Andreas 1:05:40 8'12"
24. Brasil ( BRA 2 ) 3:06:10
26.1 FIORAVANTI César Augusto 1:16:06 9'10" ( 35 )
26.2 KUMIECHIK Augustinho 0:54:14 6'36" ( 30 )
26.3 DE ARAÚJO Carlos Alberto 0:55:50 6'58"
25. Austria ( AUT 2 ) 3:07:08
25.1 STROI Michael 0:51:56 6'24" ( 17 )
25.2 KÖSSLER Markus 1:19:31 9'41" ( 31 )
25.3 PONGRATZ Martin 0:55:41 6'47"
26. Lithuania ( LTU 2 ) 3:07:42
36.1 AMBRAZAS Svajunas 0:55:42 6'52" ( 24 )
36.2 STULSYS Donatas 0:54:53 6'46" ( 17 )
36.3 VOSYLUTE Diana 1:17:07 9'17"
27. Spain ( ESP 2 ) 3:08:52
31.1 GALLEGO Alfredo 1:04:40 7'47" ( 31 )
31.2 ESTEVEZ Matias 0:59:26 7'31" ( 27 )
31.3 MONTERO Javier 1:04:46 7'48"
28. Netherlands ( NED 1 ) 3:21:19
15.1 ROOS Clemens 0:56:07 7'00" ( 26 )
15.2 MOOIMAN Gerard 1:04:03 7'48" ( 26 )
15.3 VAN OPSTAL Adrie 1:21:09 9'46"
29. Serbia ( SRB 1 ) 3:43:37
20.1 VUKOVIC Igor 0:54:31 6'48" ( 23 )
20.2 TOKALIC Vladimir 1:11:04 8'27" ( 28 )
20.3 MILIC Milovan 1:38:02 12'06"
30. Portugal ( POR 2 ) 4:04:04
40.1 DUARTE Pedro 1:11:49 8'51" ( 33 )
40.2 PIRES Daniel 1:11:59 8'53" ( 32 )
40.3 COSTA Helder 1:40:16 12'04"
31. Netherlands ( NED 2 ) 4:04:05
38.1 V. D. RIET Gerrit 1:14:35 9'05" ( 34 )
38.2 NOUWELANT Pim 1:35:58 11'33" ( 36 )
38.3 HEIKOOP Mark 1:13:32 9'11"
32. Bulgaria ( BUL 2 ) 4:05:22
27.1 IVANOV Pla 1:19:28 9'27" ( 36 )
27.2 KOICHEV Tony 1:15:25 9'25" ( 33 )
27.3 VENEV Ventsislav 1:30:29 11'10"
33. Chile ( CHI 2 ) 4:16:26
28.1 PINO NIÑO Juan 1:34:44 11'24" ( 40 )
28.2 CURRIÑIR Miguel 1:20:19 9'54" ( 38 )
28.3 MELIÑIR CARES Domingo 1:21:23 10'02"
34. Ecuador ( ECU 1 ) 4:17:04
6.1 PULLUTAXI Jose 1:27:54 10'43" ( 38 )
6.2 PEREZ Segundo 1:21:17 10'02" ( 35 )
6.3 NOA Jose 1:27:53 10'43"
35. Ireland ( IRL 1 ) 4:19:55
11.1 O`BOYLE Seamus 1:07:48 8'22" ( 32 )
11.2 HOLOHAN Ray 1:35:21 11'29" ( 34 )
11.3 MC SWEENEY Sean 1:36:46 11'56"
36. Uruguay ( URU 1 ) 4:26:19
24.1 GEYMONAT Josue 1:36:27 11'45" ( 41 )
24.2 GORGOROSO Julio 1:23:46 10'28" ( 39 )
24.3 CARDOZO Tabare 1:26:06 10'22"
37. Chile ( CHI 1 ) 4:36:02
4.1 PEÑA Gervasio 1:34:42 11'50" ( 39 )
4.2 PUSCHEL Jorge 1:35:58 11'42" ( 40 )
4.3 CONTRERAS Jorge 1:25:22 10'17"
38. Ireland ( IRL 2 ) 4:50:19
34.1 HANNUN Micheal 1:37:07 12'17" ( 42 )
34.2 MOORE Stephen 1:47:12 12'45" ( 41 )
34.3 BYRNE Marcus 1:26:00 10'29"
39. Uruguay ( URU 2 ) 5:15:08
46.1 LOPEZ Martin 1:43:53 12'49" ( 44 )
46.2 VIDELA Andres 1:42:40 12'13" ( 42 )
46.3 PEREZ Victor Alvaro 1:48:35 13'34"
40. Ecuador ( ECU 2 ) 5:57:56
30.1 JARRIN Celso 1:55:11 14'02" ( 45 )
30.2 LASLUISA Nelson 2:08:08 15'49" ( 43 )
30.3 RIVERA Edison 1:54:37 13'58"
41. Morocco ( MAR 1 ) 6:29:00
14.1 GAAMOURI Driss 1:42:28 12'29" ( 43 )
14.2 ABDA Rachid 2:47:11 20'38" ( 44 )
14.3 CHARTOUF Mohamed 1:59:21 14'33"
Sweden ( SWE 1 ) Ncl
21.1 ÖHLUND Erik 0:51:03 6'18" ( 14 )
21.2 HAKANSSON Johan not classified
21.3 ERICSSON Ingemar 0:56:57 6'56"
Estonia ( EST 1 ) Ncl
8.1 EENSAAR Rain 0:54:22 6'33" ( 22 )
8.2 EENSAAR Silver 0:57:32 6'55" ( 18 )
8.3 AIBAST Erik not classified
Estonia ( EST 2 ) Ncl
32.1 VAHER Sander 0:49:48 6'04" ( 6 )
32.2 NOMM Marek 0:50:16 6'12" ( 6 )
32.3 KARNER Olle not classified
Morocco ( MAR 2 ) Ncl
37.1 TOTSS Abderrahim 1:23:44 10'20" ( 37 )
37.2 ANAM Miloud 1:30:46 10'56" ( 37 )
37.3 LAMKAMACH Mohamed not classified
Ireland ( IRL 2 ) Ncl
34.1 HANNUN Micheal 1:37:07 12'17" ( 42 )
34.2 MOORE Stephen 1:47:12 12'45" ( 41 )
34.3 BYRNE Marcus not classified
Latvia ( LAT 2 ) Ncl
35.1 VEGERIS Girts not classified
35.2 ZERNIS Oskars 0:57:57 7'04"
35.3 KOKINS Juris not classified
Top