Chimay HOCup 2018 - Double Sprint / 2
Chimay - Ville 1.9.2018
Hainaut O.C.
Last updated: 04.09.2018 00:48:58
Contact/Remarks:
hocup@hoc-net.be
D:Difficile
D:Moyen
D:Découverte (enfant > 9)
H:Difficile
H:Moyen
H:Découverte (enfant > 9)
Total
NCL
not classified
D:Difficile
3000m
120m (25)
[H:]M:S
min/km
1.
Marie POSPÍŠILOVÁ
CZE
DE
Oddíl OB Kotlářka
24:41
8'13"
2.
Barbora MARGOLDOVÁ
CZE
DE
Oddíl OB Kotlářka
25:40
8'33"
+0:59
3.
Kristýna KOLÍNOVÁ
CZE
DE
Oddíl OB Kotlářka
26:33
8'50"
+1:52
4.
Béatrice DE LONGUEVILLE
BEL
D45
ASUB
28:07
9'22"
+3:26
5.
Sophie CHRETIEN
BEL
D21
Balise 10
28:46
9'35"
+4:05
6.
Severine VANDERMEULEN
BEL
D35
C.O. Liège
29:00
9'40"
+4:19
7.
Ems DE SMUL
BEL
D-18
Omega
29:13
9'44"
+4:32
8.
Daria MOSKALENKO
UKR
D21
C.O. Liège
29:18
9'45"
+4:37
9.
Véronique DE BRIEY
BEL
D21
Balise 10
32:50
10'56"
+8:09
10.
Hilde BREESCH
BEL
D40
TROL
33:00
11'00"
+8:19
11.
Gaëlle NEUWELS
BEL
D-14
Hainaut O.C.
38:58
12'59"
+14:17
12.
Renske GOOSSENS
BEL
D21
TROL
39:16
13'05"
+14:35
13.
Emma DE SMET
BEL
D-16
Hainaut O.C.
40:20
13'26"
+15:39
14.
Camille MOULIERE
FRA
D40
Vervins Orientation
41:09
13'43"
+16:28
15.
Magali TOURNEUX
FRA
D45
OSCM
41:32
13'50"
+16:51
16.
Martine TAFFEIREN
BEL
D55
C.O. Liège
41:57
13'59"
+17:16
17.
An DUYCK
BEL
D55
ASUB
42:42
14'14"
+18:01
18.
Aurélie DESCHEPPER
BEL
D21
Balise 10
45:57
15'18"
+21:16
19.
Marie-Pierre SENCE
FRA
D40
VALMO
46:43
15'34"
+22:02
20.
Véronique HOCHET
FRA
D35
C.O. Liège
46:55
15'38"
+22:14
21.
Chloé BOGAERT
BEL
D-18
Start-O
57:56
19'18"
+33:15
22.
Magali TORZ-DRUON
FRA
D65
VALMO
1:01:07
20'22"
+36:26
NCL
Emilie TIMMERMANS
BEL
D35
Hainaut O.C.
NCL
Aline HERMANS
BEL
D40
C.O. Liège
NCL
Ellen BOURGONJON
BEL
D35
TROL
Top
D:Moyen
1900m
80m (43)
[H:]M:S
min/km
1.
Emma WILLEMSENS
BEL
D-16
Hermathenae
23:16
12'14"
2.
Romane SENCE
FRA
D-12
VALMO
25:12
13'15"
+1:56
3.
Laurence AUGHUET
BEL
D45
ASUB
26:45
14'04"
+3:29
4.
Angelique DE GRANDE
BEL
D45
Omega
27:24
14'25"
+4:08
5.
Alexandra VANDEN EYNDE
BEL
D40
Hainaut O.C.
29:04
15'17"
+5:48
6.
Rebecca MOLLON
BEL
D21
C.O. Pégase
29:29
15'31"
+6:13
7.
Rachel WINTHAGEN
BEL
D40
Hermathenae
29:51
15'42"
+6:35
8.
Bernadette VANDERMEULEN
BEL
D60
C.O. Liège
30:55
16'16"
+7:39
9.
Sabrina DEGEE-MATTART
BEL
D40
Hermathenae
31:07
16'22"
+7:51
10.
Isabelle RAGAZZI
FRA
D50
SOL Lunéville
31:41
16'40"
+8:25
11.
Marie-Thérèse ROSE
FRA
D65
OSCM
32:04
16'52"
+8:48
12.
Lieve GEENS
BEL
D65
TROL
32:26
17'04"
+9:10
13.
Carla FERNANDES
POR
D40
Indiv.
33:22
17'33"
+10:06
14.
Estelle FASTRÉ
BEL
D21
Indiv.
33:37
17'41"
+10:21
15.
Maike MULLENDER
BEL
D21
O.L.G. St. Vith ARDOC
33:59
17'53"
+10:43
16.
Judith LEYIMANGOYE
GAB
D35
C.O. Liège
34:13
18'00"
+10:57
17.
Annabelle LIEGEOIS
BEL
D40
Balise 10
34:53
18'21"
+11:37
18.
Laetitia DAS
BEL
D40
C.O. Pégase
35:21
18'36"
+12:05
19.
Virginie CATTIER
FRA
D35
Vervins Orientation
35:41
18'46"
+12:25
20.
Jacqueline MOREAU-SCUVEE
BEL
D65
C.O. Liège
36:33
19'14"
+13:17
21.
Irma COLLIENNE
BEL
D60
O.L.V. Eifel
37:02
19'29"
+13:46
22.
Sylvia DA SILVA PINTO
POR
D50
Indiv.
37:22
19'39"
+14:06
23.
Lily-Anne COLE
BEL
D60
TROL
38:02
20'01"
+14:46
24.
Marie-Bernadette MOULIERE
FRA
D75
Vervins Orientation
38:51
20'26"
+15:35
25.
Marta LERENO
POR
D-14
Indiv.
38:54
20'28"
+15:38
26.
Chantal DAVID
BEL
D50
Balise 10
39:05
20'34"
+15:49
27.
Sabrina PALM
BEL
D40
Hermathenae
45:22
23'52"
+22:06
28.
Manon RENNOTTE-CHAUVEHEID
BEL
D75
Hermathenae
47:33
25'01"
+24:17
29.
Françoise PIRET
BEL
D60
C.O. Militaire Belge
47:35
25'02"
+24:19
30.
Marcelline RIMETZ
FRA
D65
boussole Audomaroise Pas de Calais
47:54
25'12"
+24:38
31.
Laurine GREGOIRE
BEL
D-16
Start-O
49:01
25'47"
+25:45
32.
Paulette POGU
FRA
D65
SCAPA Nancy
49:51
26'14"
+26:35
33.
Sonja VUJAKLIJA
SRB
D21
ASUB
50:11
26'24"
+26:55
34.
Sabine JEANNOT
FRA
D60
SCAPA Nancy
54:42
28'47"
+31:26
NCL
Iris CEULEMANS
BEL
D21
TROL
NCL
Monica ROELING
NED
D65
TROL
NCL
Delphine LAVENANT
FRA
D40
Vervins Orientation
NCL
Simonne SILVI
BEL
D60
K.O.L.
NCL
Anna DUBOIS COLOMBI
BEL
D60
Hermathenae
NCL
Noëlle CHOPRIX
BEL
D55
Altaïr C.O.
NCL
Françoise CHATELAIN-NANOUX
BEL
D65
Hermathenae
NCL
Agnès PONCELET
BEL
D65
C.O. Liège
NCL
Imane LEKDECH
BEL
D-18
Start-O
Top
D:Découverte (enfant > 9)
900m
35m (15)
[H:]M:S
min/km
1.
Elvire PIERLOT
BEL
D-12
C.O. Liège
09:45
10'49"
Pauline MACHELART
FRA
D-14
Vervins Orientation
09:45
10'49"
3.
Kiara NIJST
BEL
D-12
Omega
10:30
11'40"
+0:45
4.
Anaïs MAZY
BEL
D-10
C.O. Liège
10:36
11'46"
+0:51
5.
Noor DE MITS
BEL
D-12
TROL
10:52
12'04"
+1:07
6.
Louise MATTART
BEL
D-12
Hermathenae
11:19
12'34"
+1:34
7.
Lola MOULIERE
FRA
D-12
Vervins Orientation
13:03
14'30"
+3:18
8.
Louise MOULIERE
FRA
D-12
Vervins Orientation
14:25
16'01"
+4:40
9.
Anna PASQUASY
BEL
D-10
Hainaut O.C.
18:51
20'56"
+9:06
10.
Apolline CHARLIER
BEL
D-12
Indiv.
20:55
23'14"
+11:10
11.
Arwen LECLERCQ
BEL
D-14
Start-O
21:32
23'55"
+11:47
12.
Lilou CHARLIER
BEL
D-10
Indiv.
23:47
26'25"
+14:02
13.
Solenne ERAUW
BEL
D-20
Start-O
26:26
29'22"
+16:41
14.
Erine NEUWELS
BEL
D-12
Hainaut O.C.
32:37
36'14"
+22:52
NCL
Charlotte PIRET
BEL
D-10
Hainaut O.C.
Top
H:Difficile
3000m
120m (76)
[H:]M:S
min/km
1.
Michele CARAGLIO
ITA
H35
ASUB
21:40
7'13"
2.
Corentin TONNEAU
BEL
H21
O.L.V. Eifel
22:54
7'37"
+1:14
3.
Liam THIELS
BEL
H-16
Omega
23:03
7'40"
+1:23
4.
Jan KOLÍN
CZE
H40
Oddíl OB Kotlářka
23:39
7'52"
+1:59
5.
Martin JANDA
CZE
H35
KOB Dobruška
24:31
8'10"
+2:51
6.
Kim JANSEN
BEL
H40
Omega
25:36
8'32"
+3:56
7.
Stéphane SENCE
FRA
H40
VALMO
25:48
8'35"
+4:08
8.
Toulouse SEBASTIAN
BEL
H21
C.O. Pégase
26:27
8'48"
+4:47
9.
Christophe AMERIJCKX
BEL
H45
ASUB
26:29
8'49"
+4:49
10.
Siegfried BAKELANTS
BEL
H35
hamok
26:45
8'55"
+5:05
11.
Camille MALERBE
FRA
H-20
ASUB
27:41
9'13"
+6:01
Olivier DE SMUL
BEL
H45
Omega
27:41
9'13"
+6:01
13.
Stephane WILLEMSENS
BEL
H40
Hermathenae
28:02
9'20"
+6:22
14.
Corentin LEVACQ
BEL
H35
Indiv.
28:35
9'31"
+6:55
15.
Serge BAERT
BEL
H50
N.S.V. Amel
28:46
9'35"
+7:06
16.
Jérémy BREDO
BEL
H21
O.L.V. Eifel
29:05
9'41"
+7:25
17.
Eric MATTART
BEL
H45
Hermathenae
29:08
9'42"
+7:28
18.
Andreas GROTE
SUI
H50
OLC SKOG Fribourg SUISSE
29:09
9'42"
+7:29
19.
Sebastiaan LOOSEN
BEL
H21
Omega
29:18
9'45"
+7:38
20.
François LAMBERT
BEL
H40
Hainaut O.C.
29:33
9'50"
+7:53
21.
Michael HOCK
BEL
H45
O.L.G. St. Vith ARDOC
29:57
9'59"
+8:17
Olivier PIRET
BEL
H40
Hainaut O.C.
29:57
9'59"
+8:17
Patrick HOCK
BEL
H40
O.L.G. St. Vith ARDOC
29:57
9'59"
+8:17
24.
Julien DACHE
BEL
H21
C.O. Pégase
30:00
10'00"
+8:20
25.
Michaël BROUWIER
BEL
H40
Hermathenae
30:28
10'09"
+8:48
26.
Thomas BREDO
BEL
H21
O.L.V. Eifel
30:33
10'11"
+8:53
27.
Benoît EVRARD
BEL
H35
Hainaut O.C.
30:47
10'15"
+9:07
28.
Denis TENEY
BEL
H21
ASUB
31:49
10'36"
+10:09
29.
Chloé CALICIS
BEL
H21
ASUB
31:50
10'36"
+10:10
30.
Yves DE MITS
BEL
H45
TROL
32:24
10'48"
+10:44
31.
Albert SEGUINOT
FRA
H55
OSCM
33:05
11'01"
+11:25
32.
Milan BELES
SVK
H55
ASUB
33:09
11'03"
+11:29
33.
Gaël AMERIJCKX
BEL
H-16
ASUB
33:13
11'04"
+11:33
34.
William TONNEAU
BEL
H21
O.L.V. Eifel
33:18
11'05"
+11:38
35.
Jesús HERVAS
ESP
H50
C.D.C.E.B.E. (Espagne)
33:32
11'10"
+11:52
36.
Andre AERTS
BEL
H60
hamok
34:11
11'23"
+12:31
37.
Michel DICKBURT
FRA
H55
VALMO
34:22
11'27"
+12:42
38.
Pierre LEJEUNE
BEL
H35
Hainaut O.C.
34:52
11'37"
+13:12
39.
Matthieu CRUNELLE
FRA
H-18
TAD
36:02
12'00"
+14:22
40.
André PIERLOT
BEL
H55
C.O. Liège
36:32
12'10"
+14:52
41.
Tino NIJST
BEL
H45
Omega
36:43
12'14"
+15:03
42.
Xavier MORIS
BEL
H60
C.O. Pégase
38:08
12'42"
+16:28
43.
Jean-Pol HOULMONT
BEL
H55
SUD O LUX
38:16
12'45"
+16:36
44.
Philippe PAPIN
FRA
H50
VALMO
38:34
12'51"
+16:54
45.
Jean BREDO
BEL
H65
O.L.V. Eifel
39:26
13'08"
+17:46
46.
Jean-Pierre KELLENS
BEL
H65
K.O.L.
40:00
13'19"
+18:20
47.
Klaus HELD
BEL
H65
O.L.V. Eifel
40:05
13'21"
+18:25
48.
Alain WATHELET
BEL
H55
C.O. Liège
40:11
13'23"
+18:31
49.
Julius GARRAY
BEL
H55
C.O. Liège
40:30
13'30"
+18:50
50.
Wolf DE MITS
BEL
H-14
TROL
41:44
13'54"
+20:04
51.
Miguel LERENO
POR
H-18
C.O. Militaire Belge
42:45
14'15"
+21:05
52.
Samuel TONNEAU
BEL
H40
Indiv.
42:51
14'16"
+21:11
53.
Bruno VANDERMEULEN
BEL
H65
C.O. Liège
43:00
14'19"
+21:20
54.
Mike BRULS
BEL
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
43:28
14'29"
+21:48
55.
Jean-Pierre PIRAPREZ
BEL
H55
Balise 10
46:14
15'24"
+24:34
56.
Eddie DESMEDT
BEL
H65
TROL
48:23
16'07"
+26:43
57.
Eric NOBELS
BEL
H55
C.O. Militaire Belge
48:56
16'18"
+27:16
58.
Patrice LOMBET
BEL
H45
Balise 10
49:13
16'24"
+27:33
59.
Philippe VANROSSOMME
BEL
H50
Hainaut O.C.
49:26
16'28"
+27:46
60.
Michel GREGOIRE
BEL
H55
Start-O
50:23
16'47"
+28:43
61.
Donovan LERAT
BEL
H-16
Hainaut O.C.
50:35
16'51"
+28:55
62.
Didier TORZ
FRA
H60
VALMO
51:07
17'02"
+29:27
63.
Ernest PELTIER
BEL
H65
O.L.V. Eifel
52:51
17'37"
+31:11
64.
Jacques FLORIN
BEL
H55
C.O. Liège
53:41
17'53"
+32:01
65.
Stany KOLENDA
ESP
H40
Indiv.
1:03:06
21'01"
+41:26
NCL
Luc HEUNINCKX
BEL
H65
K.O.L.
NCL
Ondřej POSPÍŠIL
CZE
HE
Oddíl OB Kotlářka
NCL
Anne HEIKOOP
NED
H60
K.O.L.
NCL
Alain MAZY
BEL
H40
C.O. Liège
NCL
Freddy SILLIEN
BEL
H70
C.O. Pégase
NCL
Vladan VUJAKLIJA
SRB
H35
ASUB
NCL
Konstantin SMIRNOV
RUS
H55
VALMO
NCL
Philippe CASTIER
FRA
H60
boussole Audomaroise Pas de Calais
NCL
Arnaud MALERBE
FRA
H50
ASUB
NCL
Philippe POGU
FRA
H60
SCAPA Nancy
NCL
Etienne VANDEGHINSTE
BEL
H60
Altaïr C.O.
Top
H:Moyen
1900m
80m (34)
[H:]M:S
min/km
1.
Antoine MATTART
BEL
H-16
Hermathenae
14:59
7'53"
2.
Richard ROBINSON
BEL
H50
ASUB
21:27
11'17"
+6:28
3.
Olivier HERMANN
H40
Indiv.
22:08
11'38"
+7:09
4.
Axel SENCE
FRA
H-10
VALMO
24:31
12'54"
+9:32
5.
Afonso CORREIA
POR
H-20
Indiv.
24:41
12'59"
+9:42
6.
Mathis BROUWIER
BEL
H-12
Hermathenae
25:27
13'23"
+10:28
7.
Jean-Bernard ROSE
FRA
H65
OSCM
26:47
14'05"
+11:48
8.
Mike IN 'T GROEN
NED
H70
TROL
27:00
14'12"
+12:01
9.
Vic VANDERSTRAETEN
BEL
H70
hamok
27:02
14'13"
+12:03
10.
Jean-Luc DUBOIS
BEL
H60
Hermathenae
27:03
14'14"
+12:04
11.
Guy TAILLANDIER
FRA
H70
OSCM
27:40
14'33"
+12:41
12.
Titouan PIRET
BEL
H-12
Hainaut O.C.
28:11
14'49"
+13:12
13.
Georges RENNOTTE
BEL
H75
Hermathenae
29:21
15'26"
+14:22
14.
Oscar BOURGEOIS
BEL
H-12
Hainaut O.C.
31:19
16'28"
+16:20
15.
Benoit MAVET
FRA
H35
Vervins Orientation
31:20
16'29"
+16:21
16.
Einstine OKOA
BEL
H-14
Hainaut O.C.
31:39
16'39"
+16:40
17.
Jacques FLAMENT
BEL
H70
ASUB
33:00
17'22"
+18:01
18.
Robert SCUVEE
BEL
H65
C.O. Liège
33:56
17'51"
+18:57
19.
Jean-Luc BERTINCHAMPS
BEL
H65
C.O. Pégase
33:57
17'52"
+18:58
20.
Cedric MACHELARD
BEL
H40
Indiv.
34:50
18'19"
+19:51
21.
Jean-Marc HODY
BEL
H50
Start-O
35:08
18'29"
+20:09
22.
Régis LECOYER
FRA
H65
Vervins Orientation
36:45
19'20"
+21:46
23.
Archibald LECLERCQ
BEL
H-12
Start-O
38:06
20'03"
+23:07
24.
Lucien TONNEAU
BEL
H80
O.L.V. Eifel
38:29
20'15"
+23:30
25.
Guy CHATELAIN
BEL
H70
Hermathenae
38:38
20'20"
+23:39
26.
Daniel DANGRIAUX
BEL
H65
C.O. Militaire Belge
42:11
22'12"
+27:12
27.
Ruud SCHONEWILLE
NED
H70
Borasca
42:57
22'36"
+27:58
28.
Timothée LAMBERT
BEL
H-12
Hainaut O.C.
43:29
22'53"
+28:30
29.
Oswald VAN BOCKSTAL
BEL
H70
TROL
48:48
25'41"
+33:49
30.
Jean-Pierre VAN DER CRUYS
BEL
H75
ASUB
53:10
27'58"
+38:11
NCL
Jonas WILLEMSENS
BEL
H-14
Hermathenae
NCL
Paul BOLSENS
BEL
H60
TROL
NCL
Emin DOGAN
BEL
H-18
Start-O
NCL
Léonard THIENPONDT
BEL
H65
ASUB
Top
H:Découverte (enfant > 9)
900m
35m (17)
[H:]M:S
min/km
1.
Arnaud MAZY
BEL
H-12
C.O. Liège
06:44
7'28"
2.
Victor BROUWIER
BEL
H-10
Hermathenae
10:05
11'12"
+3:21
3.
Thomas JANSEN
BEL
H-10
Omega
10:27
11'36"
+3:43
4.
Daan COOLS
BEL
H-10
TROL
11:13
12'27"
+4:29
5.
Ismaël MAIDIGI
BEL
H-14
Hainaut O.C.
11:19
12'34"
+4:35
6.
Emile PASQUASY
BEL
H-10
Hainaut O.C.
11:24
12'39"
+4:40
7.
Thor DE MITS
BEL
H-12
TROL
12:50
14'15"
+6:06
8.
Viek DE MITS
BEL
H-10
TROL
13:49
15'21"
+7:05
9.
Antoine EVRARD
BEL
H-10
Hainaut O.C.
14:23
15'58"
+7:39
10.
Nathan JANSEN
BEL
H-10
Omega
14:38
16'15"
+7:54
11.
Jules MAVET
FRA
H-10
Vervins Orientation
14:54
16'33"
+8:10
12.
Loïc CHATELAIN
BEL
H-10
Hermathenae
17:39
19'36"
+10:55
13.
Mathias PIRET
BEL
H-10
Hainaut O.C.
22:04
24'31"
+15:20
14.
Robin LAVENANT
FRA
H-10
Vervins Orientation
24:51
27'36"
+18:07
15.
Romain GREGOIRE
BEL
H21
Start-O
26:21
29'16"
+19:37
16.
Alexandre RASKIN
BEL
H-10
Indiv.
35:12
39'06"
+28:28
17.
Enzo CHARLIER
BEL
H-10
Indiv.
46:23
51'32"
+39:39
Top
Total
Hainaut O.C.
21
C.O. Liège
19
Hermathenae
19
ASUB
17
TROL
17
Indiv.
14
Vervins Orientation
11
Omega
10
Start-O
10
O.L.V. Eifel
9
VALMO
9
Balise 10
7
C.O. Pégase
7
OSCM
5
Oddíl OB Kotlářka
5
C.O. Militaire Belge
4
K.O.L.
4
O.L.G. St. Vith ARDOC
4
SCAPA Nancy
3
hamok
3
Altaïr C.O.
2
boussole Audomaroise Pas de Calais
2
Borasca
1
C.D.C.E.B.E. (Espagne)
1
KOB Dobruška
1
N.S.V. Amel
1
OLC SKOG Fribourg SUISSE
1
SOL Lunéville
1
SUD O LUX
1
TAD
1
Total: 210