clublogo
index

Luxembourg Orienteering Weekend - City Long Distance
Luxembourg City 24.10.2021
Luxembourg Orienteering Club

Last updated: 24.10.2021 14:16:58Contact/Remarks: weekend2021@orienteering.lu HELGA Orienteering Software © Michael Hock

NEW Discover a personalized PDF result sheet when clicking on the name. More info..


D-12 D13-16 D17-20 D21-39 D40-54 D55-64 D65-74 D75+ H-12 H13-16 H17-20 H21-39 H40-54 H55-64 H65-74 H75+ OL OM OS
Days 1 2
Total
 Splitsbrowser WinSplits Online Livelox

NCL not classified   DNF did not finish   -- out of competition   

Children Girls (D-12)   length 2600m  climb 15m (3)

[H:]M:Smin/km
1.Anna PASQUASYBELD-10Hainaut O.C.20:46,9177'59"
2.Anaïs MAZYBELD-12C.O. Liège21:21,0008'13"+0:35
3.Loane SCHOULLERFRAD-12Tout Azimut Fameck39:38,46015'15"+18:52
Top

Youth Women (D13-16)   length 5300m  climb 70m (11)

[H:]M:Smin/km
1.Jule WEIGERTGERD-14TVJahn Wolfsburg38:34,8207'17"
2.Marie GILLETBELD-16Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation40:13,3827'35"+1:39
3.Léa INSTALLEBELD-16Hainaut O.C.41:46,4497'53"+3:12
4.Marie Anna KOTECKÁCZED-12Luxembourg Orienteering Club42:04,0007'56"+3:30
5.Anna WEIGERTGERD-14TVJahn Wolfsburg42:08,9457'57"+3:34
6.Erine NEUWELSBELD-14Hainaut O.C.44:20,2148'22"+5:46
7.Elvire PIERLOTBELD-14C.O. Liège44:29,1608'24"+5:55
8.Annika SIMSCHGERD-16TGM Budenheim50:13,8009'28"+11:39
9.Lola CASPARIGERD-12OL Team Lippe1:00:43,34711'27"+22:09
10.Lina COOLSBELD-14TROL1:02:15,35111'45"+23:41
11.Juliette MEUNIERBELD-16Indiv.1:29:48,78516'57"+51:14
Top

Junior Women (D17-20)   length 7200m  climb 150m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Salome HALDIMANNSUID-16OL Regio Wil44:16,3716'09"
2.Lisa HARMSGERD-18WOLF Haltern1:14:03,35510'17"+29:47
3.Chiara PFROMMGERD-18WOLF Haltern1:14:55,82410'24"+30:39
4.Melanie PASTORGERD-18OLF Mainz1:29:14,56612'24"+44:58
Top

Women Elite (D21-39)   length 11800m  climb 270m (26)

[H:]M:Smin/km
1.Lea MARTANOVACZED21Slavia Liberec Orienteering1:13:50,5976'15"
2.Fanny TILKINBELD21C.O. Liège1:14:16,8126'18"+0:26
3.Elin MARTANOVACZED21Slavia Liberec Orienteering1:14:23,9026'18"+0:33
4.Elise VANELFRAD21Tout Azimut Fameck1:19:12,3166'43"+5:22
5.Claudia ROOMANBELD21Antwerp Orienteers1:26:15,0007'19"+12:25
6.Felicitas VOGTGERD21USV TU Dresden1:26:56,7107'22"+13:06
7.Zuzana KOZINOVACZED21SK Praga1:26:57,3087'22"+13:07
8.Anna WARTEWIGGERD21USV TU Dresden1:27:18,5117'24"+13:28
9.Jessica LIMPACHBELD21ASUB1:34:52,0008'02"+21:02
10.Kim TIREZBELD21Omega1:35:15,6368'04"+21:25
11.Aurélie DESCHEPPERBELD21Balise 101:35:19,1488'05"+21:29
12.Rasa ENGSTEDTSWED35ASUB1:35:19,3788'05"+21:29
13.Anna KOZINOVACZED21SK Praga1:36:45,4298'12"+22:55
14.Kaatje FANTINIGERD21TuS Lübbecke1:36:52,1608'13"+23:02
15.Marie DESTREEBELD35Hainaut O.C.1:37:18,5788'15"+23:28
16.Magali RAUWBELD21O.L.V. Eifel1:38:13,0898'19"+24:23
17.Elisabeth SCHINTGENLUXD21Luxembourg Orienteering Club1:42:26,5788'41"+28:36
18.Eléonore ROBINSONBELD21ThOR1:44:18,5898'50"+30:28
19.Natalie MENNFRAD21Indiv.1:52:42,0629'33"+38:52
20.Anna DONTSOVARUSD21Luxembourg Orienteering Club1:56:12,3129'51"+42:22
21.Ana Maria TUDORACHEROUD35OK Silva Campina1:57:19,8989'57"+43:29
22.Sabeth KOSCHGERD21OLV Steinberg2:00:24,74210'12"+46:34
23.Tais VAKRÕÕMESTD21SRD SK2:11:58,27311'11"+58:08
24.Eske AERDENBELD21K.O.L.2:13:52,10911'21"+1:00:02
NCLCoralie DELFERIERBELD35SUD O LUX
NCLKristiana EGLELATD21Indiv.
Top

Veteran Women (D40-54)   length 7200m  climb 150m (44)

[H:]M:Smin/km
1.Aline HERMANSBELD45C.O. Liège43:22,7186'01"
2.Virpi PALMENFIND50Espoon Suunta55:57,9887'46"+12:35
3.Cristina DEL CAMPO CAMPOSESPD50Malarruta57:19,1527'58"+13:57
4.Laura KUCINSKAFRAD40A C Beauchamp57:43,6958'01"+14:21
5.Nathalie BERLINGERSUID50OL Regio Wil58:14,9538'05"+14:52
6.Emmanuelle VALENTINFRAD45BROS58:49,6058'10"+15:27
7.Elisabet WIRTZGERD50Luxembourg Orienteering Club59:50,0008'19"+16:28
8.Aurélie KIRILOVFRAD40Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:00:03,8208'20"+16:41
9.Veerle TULLENEERSBELD45Omega1:01:28,0748'32"+18:06
10.Valérie AUGHUETBELD50Hainaut O.C.1:02:24,5428'40"+19:02
11.Maud BARTHELEMYGERD45OC München1:05:53,8599'09"+22:31
12.Dunja RIET, VAN DENEDD50Olifant1:06:55,7149'18"+23:33
13.Céline LEMERCIERFRAD45Tout Azimut Fameck1:09:51,0019'42"+26:29
14.Iris KOSCHGERD50OLV Steinberg1:12:21,39010'03"+28:59
15.Hedwige LEJEUNEBELD60C.O. Liège1:12:42,62810'06"+29:20
16.Saša GLAGOLIĆCROD40Luxembourg Orienteering Club1:12:49,24610'07"+29:27
17.Catherine DICKBURTBELD55ThOR1:13:11,00010'10"+29:49
18.Pia CASPARIGERD45OL Team Lippe1:14:02,33910'17"+30:40
19.Bieke VAN ELSACKERBELD45Omega1:18:42,69510'56"+35:20
20.Angelique DE GRANDEBELD45Omega1:19:08,64410'59"+35:46
21.Ella SHVEDESTD40SRD SK1:20:39,11711'12"+37:17
22.Jana TYMRÁKOVÁCZED45Luxembourg Orienteering Club1:21:13,27711'17"+37:51
23.Anne-Marie DELANGHEBELD50K.O.L.1:22:17,35511'26"+38:55
24.Helina POSTLUXD40Indiv.1:23:05,09311'32"+39:43
25.Laurence AUGHUETBELD50ThOR1:23:35,50311'37"+40:13
26.Daniela MARTANOVACZED40Slavia Liberec Orienteering1:24:33,40211'45"+41:11
27.Eva PANUSKACZED45Luxembourg Orienteering Club1:27:01,21012'05"+43:39
28.Julie LALIBERTEUSAD40Southern Michigan Orienteering Club1:28:42,96412'19"+45:20
29.Laurence ROBYNFRAD50Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:34:32,58913'08"+51:10
30.Florence LAPERGUEFRAD50Sud Médoc Orientation Gironde1:35:01,88213'12"+51:39
31.Jaana SHVEDESTD40SRD SK1:35:19,96413'14"+51:57
32.Judith LEYIMANGOYEGABD40C.O. Liège1:36:57,27713'28"+53:35
33.Evelyn WIRTHGERD45TV 1901 Beaumarais1:38:05,00013'37"+54:43
34.Anja POTVINBELD50K.O.L.1:39:26,46413'49"+56:04
35.Sylvette FUSELIERFRAD40Sports Orientation Lunéville1:44:37,00014'32"+1:01:15
36.Annabelle LIEGEOISBELD45Balise 101:48:18,00015'03"+1:04:56
37.Elvira WEINGARDGERD50OLV Steinberg2:01:51,00016'55"+1:18:29
38.Sabrina PALMBELD40Hermathenae2:13:04,36718'29"+1:29:42
NCLAgnes SEGONDYFRAD50Tout Azimut Fameck
NCLAlice DESSARTBELD40C.O. Liège
NCLCoralie SCHOULLERFRAD40Tout Azimut Fameck
NCLDaniela ZSCHÄCKELGERD45SV IHW Alex 78 Berlin
NCLMarie DESRUMAUXFRAD40Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation
NCLSindy SAGGIORATOBELD45Balise 10
Top

SuperVet Women (D55-64)   length 5300m  climb 70m (25)

[H:]M:Smin/km
1.Annamari VIERIKKOFIND55Helsingin Suunnistajat40:17,3677'36"
2.Pascale MARTINFRAD60Raid Orientation Paris41:32,8357'50"+1:15
3.Pauliina LANKINENFIND55Helsingin Suunnistajat47:12,0898'54"+6:55
4.Françoise RENARDBELD55C.O. Liège48:29,8789'09"+8:12
5.Věra SLEZÁČKOVÁCZED55UJEP49:21,1529'19"+9:04
6.Anu MANNONENFIND55Turun Suunnistajat51:37,0669'44"+11:20
7.Marjut VARPULAFIND55Espoon Suunta51:59,4539'48"+11:42
8.Patricia MARCHAL-PIRARDBELD55C.O. Liège58:36,00011'03"+18:19
9.Virpi REMAHLFIND55Lahden Suunnistajat -3759:33,55011'14"+19:16
10.Evelyn BÜSCHEMANNGERD55CTG Koblenz59:48,61311'17"+19:31
11.Christina ANDERSSONNORD60PWT59:56,43311'18"+19:39
12.Pascale FLAMIONBELD55Hainaut O.C.1:01:40,04211'38"+21:23
13.Greta MOLSBELD55hamok1:03:56,70712'04"+23:39
14.Martina HOLLMANNGERD55Bielefelder TG1:05:45,00012'24"+25:28
15.Barbara KLOOSGERD55TV Oberbexbach1:05:46,51512'25"+25:29
16.Muriel CHOUFFART DOMABELD55C.O. Liège1:07:58,94512'49"+27:41
17.Anne TAYMANSBELD60LOST1:10:12,67513'15"+29:55
18.Julienne VANREUSELBELD60hamok1:14:16,38614'01"+33:59
19.Anne-Marie CEULEMANSBELD55Balise 101:16:01,25314'21"+35:44
20.Alexandra WANNERGERD60OLG Siegerland1:18:30,53914'49"+38:13
21.Marie-Christine METTENBELD60K.O.L.1:18:56,58914'54"+38:39
22.Mia KINNAERBELD55Omega1:20:40,88215'13"+40:23
23.Anita BAERTSBELD60Borasca1:46:06,00020'01"+1:05:49
24.Sabine JEANNOTFRAD55Scapa Nancy1:46:52,99620'10"+1:06:35
25.Francine SERREBELD55Altaïr C.O.2:10:52,93324'42"+1:30:35
Top

UltraVet Women (D65-74)   length 4700m  climb 30m (23)

[H:]M:Smin/km
1.Unni Strand KARLSENNORD70PWT41:34,5748'51"
2.Elle MELBYENORD65PWT58:45,30012'30"+17:11
3.Anneli BERGSTRÖMFIND65Espoon Suunta59:15,04212'36"+17:41
4.Beatrice MALMSTENFIND70Lynx59:30,77712'40"+17:56
5.Gisela MÜLLERGERD65TV Diedenbergen 1886 e.V.1:00:38,27712'54"+19:04
6.Kirsti MOILANENFIND65Maarian Mahti1:01:27,25313'04"+19:53
7.Odette MORETBELD65K.O.L.1:03:11,18713'27"+21:37
8.Lieve GEENSBELD70TROL1:04:47,66413'47"+23:13
9.Agnès PONCELETBELD70C.O. Liège1:06:25,98414'08"+24:51
10.Niina KARNITESTD65SRD SK1:06:27,19114'08"+24:53
11.Monica ROELINGNEDD65TROL1:08:27,15214'34"+26:53
12.Anita LAAKSONENFIND65Rasti-Jyry1:10:45,01915'03"+29:11
13.Anne Marit FÆRDENNORD70PWT1:14:16,00015'48"+32:42
14.Bernadette VANDERMEULENBELD65C.O. Liège1:14:41,09315'53"+33:07
15.Françoise CHATELAIN-NANOUXBELD70Hermathenae1:16:34,49216'17"+35:00
16.Annick LECOYERFRAD70VERVINS ORIENTATION1:17:31,41016'30"+35:57
17.Irma COLLIENNEBELD65O.L.V. Eifel1:25:07,85918'07"+43:33
18.Simonne SILVIBELD65K.O.L.1:27:19,45718'35"+45:45
19.Paulette POGUFRAD65Scapa Nancy1:31:03,10519'22"+49:29
20.Lily-Anne COLEBELD65TROL1:40:49,80021'27"+59:15
21.Ingunn SKARENORD70PWT2:00:28,80825'38"+1:18:54
NCLAstrid ORMBERGNORD70PWT
NCLMadeleine DIEUDONNEFRAD70ASMBCO
Top

HyperVet Women (D75+)   length 4700m  climb 30m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Kari LAUGENNORD75PWT44:38,1999'30"
2.Katharina MO BERGENORD75PWT56:34,79612'02"+11:56
3.Monique DEFFENSEBELD75C.O. Pégase1:08:51,75314'39"+24:13
4.Paula KYYRÖNENFIND75Kouvolan Suunnistajat1:20:59,00017'14"+36:21
NCLGudveig JØRUNDLANDNORD80PWT
Top

Children Boys (H-12)   length 2600m  climb 15m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Jacob IMBSWEILERGERH-12TV Oberbexbach14:27,4175'33"
2.Tom LEMERCIERFRAH-12Tout Azimut Fameck14:39,1645'38"+0:12
3.Daan COOLSBELH-12TROL15:40,3556'02"+1:13
4.Nathan JANSENBELH-12Omega16:12,4456'14"+1:45
5.Louis BASTINBELH-12O.L.G. St. Vith ARDOC16:59,5316'32"+2:32
6.Emile PASQUASYBELH-12Hainaut O.C.19:37,9847'33"+5:10
7.Louis LEMERCIERFRAH-10Tout Azimut Fameck22:39,6568'43"+8:12
8.Félix GILLETBELH-10Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation27:54,00010'44"+13:27
9.Simon BASTINBELH-10O.L.G. St. Vith ARDOC28:42,50311'02"+14:15
10.Oliver CIGLARLUXH-10Indiv.28:59,00011'09"+14:32
11.Matthias WIRTZGERH-12Luxembourg Orienteering Club31:41,15612'11"+17:14
12.Ruben SEBABELH-12C.O. Liège32:46,00012'36"+18:19
13.Tobias WIRTHGERH-10TV 1901 Beaumarais32:53,65212'39"+18:26
14.Peter POSPÍŠILSVKH-10Indiv.34:53,83913'25"+20:26
15.Jonáš KOTECKÝCZEH-10Luxembourg Orienteering Club46:43,00017'58"+32:16
16.Jonathan WIRTHGERH-10TV 1901 Beaumarais1:20:36,00031'00"+1:06:09
Top

Youth Men (H13-16)   length 5825m  climb 90m (13)

[H:]M:Smin/km
1.Jonas LUDWIGSUIH-14Luxembourg Orienteering Club31:33,3905'25"
2.Arnaud MAZYBELH-16C.O. Liège31:40,0075'26"+0:07
3.Einstine OKOABELH-16Hainaut O.C.36:48,0666'19"+5:15
4.Victor BROUWIERBELH-14Hermathenae37:24,0076'25"+5:51
5.Jannik SAßGERH-16OLF Mainz38:22,6996'35"+6:49
6.Bob DE CLEENEBELH-14TROL40:48,0157'00"+9:15
7.Torben AERDENBELH-14K.O.L.43:56,0427'33"+12:23
8.Jáchym KOTECKÝCZEH-10Luxembourg Orienteering Club44:00,0007'33"+12:27
9.Jan PANUSKACZEH-14Luxembourg Orienteering Club50:11,2038'37"+18:38
10.Daniel WIRTHGERH-14TV 1901 Beaumarais50:17,3598'38"+18:44
11.Colin SCHOULLERFRAH-14Tout Azimut Fameck51:41,6258'52"+20:08
12.Thomas JANSENBELH-14Omega51:44,1448'53"+20:11
13.Jakob WIRTZGERH-14Luxembourg Orienteering Club55:33,3289'32"+24:00
Top

Junior Men (H17-20)   length 11200m  climb 260m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Liam THIELSBELH-20Omega1:02:11,8675'33"
2.Stepan KOZINACZEH-18SK Praga1:03:00,6055'38"+0:49
3.Everic MISTIAENBELH-18Hainaut O.C.1:09:10,9106'11"+6:59
4.Mathis BROUWIERBELH-16Hermathenae1:10:44,1566'19"+8:33
5.Mathias INSTALLEBELH-18Hainaut O.C.1:13:29,6096'34"+11:18
6.Célian BLONDEAUFRAH-16Sports Orientation Lunéville1:14:12,4886'37"+12:01
7.Matijs LOECKXBELH-20Omega1:16:46,5196'51"+14:35
8.Rui SILVAH-18Indiv.1:32:33,6918'16"+30:22
9.Thomas SCHOULLERFRAH-18Tout Azimut Fameck1:35:50,2928'33"+33:39
10.Jakob WIRTHGERH-16TV 1901 Beaumarais1:39:37,1798'54"+37:26
11.João SOUSAPORH-20Grupo Desportivo União da Azoia1:43:59,7859'17"+41:48
NCLLouis MEUNIERBELH-20Indiv.
Top

Men Elite (H21-39)   length 15200m  climb 310m (51)

[H:]M:Smin/km
1.Toby SCOTTNZLH21OLV Steinberg1:07:12,3164'25"
2.Jérôme BAUDSONFRAH35Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:19:05,6955'12"+11:53
3.Cedric GUTHIERGERH21OLV Steinberg1:21:14,9145'21"+14:02
4.Karsten LEIDECKGERH35USV TU Dresden1:21:51,9375'23"+14:39
5.Vit BRAVENYCZEH21SK Praga1:23:23,2815'29"+16:11
6.Fabien PASQUASYBELH40Hainaut O.C.1:25:45,3085'38"+18:33
7.Jakob SCHACHGERH21SV Wannweil1:25:50,1175'39"+18:38
8.Michel BASTIN DOMABELH40O.L.G. St. Vith ARDOC1:25:55,9175'39"+18:43
9.Anatoly ZELENINGERH21USV TU Dresden1:26:28,5585'41"+19:16
10.Nick PULLENSUIH21Indiv.1:27:20,3085'45"+20:08
11.Theo FLEURENTFRAH217404AR ASO1:27:46,8085'46"+20:34
12.Corentin TONNEAUBELH21O.L.V. Eifel1:28:55,7775'51"+21:43
13.François TONNEAUBELH21O.L.V. Eifel1:30:54,1285'59"+23:42
14.Jiri MARTANCZEH21Slavia Liberec Orienteering1:32:10,0896'04"+24:58
15.Dennis BRÄUERGERH21USV TU Dresden1:33:35,1016'09"+26:23
16.Sebastian KNITSCHGERH21USV TU Dresden1:34:33,1136'13"+27:21
17.Toulouse SEBASTIANBELH21C.O. Pégase1:35:07,7466'15"+27:55
18.Matěj HNÍZDILCZEH21UJEP1:35:55,4726'19"+28:43
19.Liévin CREFCOEURBELH21Altaïr C.O.1:37:55,0896'27"+30:43
20.Aleksander KOWALCZYKPOLH21Antwerp Orienteers1:38:37,6096'29"+31:25
21.Thomas BREDOBELH21O.L.V. Eifel1:40:36,4066'37"+33:24
22.Max MULLERH21Indiv.1:43:40,6916'49"+36:28
23.Clemens GRUPPH21Indiv.1:43:45,0466'50"+36:33
24.Florian DEMBLONBELH21C.O. Liège1:45:10,1796'55"+37:58
25.Paul MULLERH21Indiv.1:46:16,7466'59"+39:04
26.Moritz TORGAUGERH21TV Oberbexbach1:48:20,6367'08"+41:08
27.Clément DU PASQUIERFRAH213308NA SAGC CESTAS1:48:39,7037'09"+41:27
28.William TONNEAUBELH35O.L.V. Eifel1:48:40,7107'09"+41:28
29.Steffen HARTMANNGERH40TGV Horn1:48:57,1567'10"+41:45
30.Thomas KLOCKFRAH21Metz Sport d'Orientation1:51:59,8637'22"+44:47
31.Matthieu PHILIPPEBELH35C.O. Liège1:58:37,3047'48"+51:25
32.Jean-Claude JIMENEZBELH60hamok2:04:38,7928'12"+57:26
33.Jacob BRITZGERH21TV Oberbexbach2:05:35,7228'16"+58:23
34.Basile DOUCYBELH21SUD O LUX2:05:46,8328'16"+58:34
35.Thomas BOUSSERFRAH21Tout Azimut Fameck2:09:24,1488'31"+1:02:12
36.Bence BÖJTIHUNH21Luxembourg Orienteering Club2:13:06,8638'45"+1:05:54
37.Dieter COENBELH21TROL2:13:15,5038'46"+1:06:03
38.Kai WERSINGERH21TGM Budenheim2:14:43,1488'52"+1:07:31
39.Vivien THIRYBELH35SUD O LUX2:16:25,2538'58"+1:09:13
40.Andrew EDMONDSTON-LOWLUXH35Luxembourg Orienteering Club2:20:14,7109'14"+1:13:02
41.Charles-Edouard MASSARTBELH21C.O. Liège2:21:32,6099'19"+1:14:20
42.George Tiberiu NEAGUROUH35A.C.S. Sanatatea Ploiesti2:32:55,07810'04"+1:25:43
43.Sven GÖBELGERH40Luxembourg Orienteering Club2:47:33,67111'01"+1:40:21
44.Jean-François DEBENBELH35SUD O LUX2:53:39,41011'25"+1:46:27
45.Thomas LUCATOFRAH21Indiv.2:57:33,65211'41"+1:50:21
--Thibaut DERENNEBELH21ThOR1:21:53,1175'23"+14:41
NCLAtte AALTOFINH35Luxembourg Orienteering Club
NCLJesús HERVÁS LUCASGERH50Gymnasion Offenbach e. V.
NCLSelmar WOERTELNEDH21KOVZ
NCLSébastien DAUNEBELH35SUD O LUX
NCLSébastien HENROTTEBELH45SUD O LUX
Top

Veteran Men (H40-54)   length 11200m  climb 260m (61)

[H:]M:Smin/km
1.Julien GAFFURIFRAH40Luxembourg Orienteering Club1:04:35,4335'46"
2.Javier MONTIEL BONMATIESPH40Universidad de Alicante1:06:37,9375'57"+2:02
3.Raik ZSCHÄCKELGERH50SV IHW Alex 78 Berlin1:08:26,5546'07"+3:51
4.Dmitry USHAKOVGBRH45London OK1:10:38,9416'18"+6:03
5.Guido LENGESBELH45N.S.V. Amel1:10:47,7266'19"+6:12
6.Alain MAZYBELH45C.O. Liège1:11:59,7816'26"+7:24
7.Christoph HUTZLISUIH55OL Regio Wil1:12:38,4496'29"+8:03
8.Patrik GUNNARSSONAUSH45Big Foot Orienteers1:13:06,2386'32"+8:31
9.Denis VALENTINFRAH45BROS1:14:15,7696'38"+9:40
10.Frederik LOECKXBELH45Omega1:14:48,6056'41"+10:13
11.Kim JANSENBELH45Omega1:15:00,4806'42"+10:25
12.Vincent CRETAT HELBERTLUXH40Indiv.1:16:52,4926'52"+12:17
13.Sandro RODRIGUESPORH50Clube Aventura da Madeira1:17:26,1796'55"+12:51
14.Cédric INSTALLEBELH45Hainaut O.C.1:18:08,4066'59"+13:33
15.Quentin GILLETBELH45Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:20:10,5277'09"+15:35
16.Roland LUDWIGSUIH45Luxembourg Orienteering Club1:20:31,3787'11"+15:56
17.Dmitry SHVEDESTH40SRD SK1:20:35,7077'12"+16:00
18.Benjamin MAURICEFRAH400615PZ VSAO1:22:17,7927'21"+17:42
19.Jordi FIGAROLAESPH55Oros1:24:10,3677'31"+19:35
20.Philippe IMBSWEILERGERH40TV Oberbexbach1:25:08,9727'36"+20:33
21.Richard ROBINSONBELH50ThOR1:25:24,6487'38"+20:49
22.Tarmo KUUBESTH40LSF Pronoking Team1:25:48,7427'40"+21:13
23.Wim VERVOORT DOMABELH50TROL1:26:15,6367'42"+21:40
24.Simo SUKSELAINENFINH50Lynx1:27:08,3637'47"+22:33
25.Kriss SPULISLATH40Indiv.1:27:20,6407'48"+22:45
26.Jan HNIZDILCZEH40UJEP1:28:15,0707'53"+23:40
27.Patrick MENGALBELH50Balise 101:28:59,0667'57"+24:24
28.Donald VAN BOVENBELH50TROL1:32:26,8598'15"+27:51
29.Michaël BROUWIERBELH45Hermathenae1:32:30,8438'16"+27:55
30.Igors BOGDANOVSESTH50SRD SK1:33:04,9338'19"+28:29
31.Kai PASTORGERH40OLF Mainz1:35:19,5588'31"+30:44
32.Jürgen LOOBELH45O.L.G. St. Vith ARDOC1:36:14,7508'36"+31:39
33.Robert WIRTHGERH55TV 1901 Beaumarais1:36:42,2108'38"+32:07
34.Eric ALEXANDREFRAH40A C Beauchamp1:36:56,0708'39"+32:21
35.Espen Fyhn NILSENNORH50Stavanger Orienteringsklubb1:37:41,1328'43"+33:06
36.Michel SEPULCHREBELH40O.L.G. St. Vith ARDOC1:38:21,1608'47"+33:46
37.Yves GOMREEBELH50Hainaut O.C.1:39:15,0858'52"+34:40
38.Olivier SCHOULLERFRAH40Tout Azimut Fameck1:39:22,9148'52"+34:47
39.Gerald SOUWEINEBELH45ASUB1:42:34,8559'09"+37:59
40.Volker CASPARIGERH45OL Team Lippe1:45:08,7079'23"+40:33
41.Sergei SHVEDESTH40SRD SK1:46:16,8759'29"+41:41
42.Christian HARMSGERH50WOLF Haltern1:47:15,7819'35"+42:40
43.William (bj) FOSTERUSAH40Southern Michigan Orienteering Club1:47:48,0629'38"+43:13
44.Uros DRAVINECSUIH40Indiv.1:50:44,4069'53"+46:09
45.Fabrice LAPERGUEFRAH50Sud Médoc Orientation Gironde1:51:00,8989'55"+46:25
46.Stefano BOVERIITAH50Polisportiva Punto Nord1:55:03,61310'16"+50:28
47.Frank AERDENBELH50K.O.L.2:03:50,83911'03"+59:15
48.Franciscus CEULEMANSBELH55C.O. Liège2:05:07,25311'10"+1:00:32
49.Marek PANUSKACZEH45Luxembourg Orienteering Club2:05:36,17111'13"+1:01:01
50.Marc MEUNIERBELH50SUD O LUX2:08:40,29211'29"+1:04:05
51.Andriy MARTSYNIVUKRH45Our Club2:18:50,63212'24"+1:14:15
52.Mihai TUDORACHEROUH45OK Silva Campina2:20:44,91012'34"+1:16:09
53.Julius GARRAYBELH60C.O. Liège2:22:19,79212'42"+1:17:44
54.Laurent MATHIASBELH45SUD O LUX2:25:05,28912'57"+1:20:30
55.Fabien SCORNICIELBELH50Club D'Orientation Militaire Belge2:26:14,19513'03"+1:21:39
56.François BLONDEAUFRAH40Sports Orientation Lunéville2:59:39,00016'02"+1:55:04
NCLGary ROBERTSONGERH45Indiv.
NCLJose Manuel PRIETO GARCIAESPH50Malarruta
NCLLudger WIRTZGERH50Luxembourg Orienteering Club
NCLMathieu LEMERCIERFRAH40Tout Azimut Fameck
NCLPatrice LOMBETBELH45Balise 10
Top

SuperVet Men (H55-64)   length 8850m  climb 190m (44)

[H:]M:Smin/km
1.Christian STOFFELSBELH55Balise 1051:30,7505'49"
2.Grégoire SCHRAGOSUIH55OLC SKOG FRIBOURG51:56,8985'52"+0:26
3.Robert THEISSBELH55Luxembourg Orienteering Club55:18,6996'15"+3:48
4.Philippe TAELEMANSBELH55ASUB58:13,4726'35"+6:43
5.Andreas GROTESUIH55OLC SKOG FRIBOURG58:52,4256'39"+7:22
6.Philippe POGUFRAH55Scapa Nancy59:56,5076'46"+8:26
7.Pierre MARCHALBELH60C.O. Liège1:00:12,7036'48"+8:42
8.Joël POULAINFRAH60ASUB1:00:41,3636'51"+9:11
9.Rune STRÆTENORH55PWT1:03:28,1607'10"+11:58
10.André PIERLOTBELH60C.O. Liège1:04:24,6177'17"+12:54
11.Stephen GILMOREIRLH60Lagan Valley Orienteers1:04:45,9687'19"+13:15
12.Patrick MOSSOUXBELH60C.O. Pégase1:04:50,0007'20"+13:20
13.Martin GARZORZGERH55Gymnasion Offenbach e. V.1:04:53,5897'20"+13:23
14.Guy TIREZBELH55K.O.L.1:05:06,0197'21"+13:36
15.Philippe PAPINFRAH55Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:08:09,1527'42"+16:39
16.Dominique STASBELH60ASUB1:08:38,6217'45"+17:08
17.Jean-Pol HOULMONTBELH60C.O. Liège1:10:33,1877'58"+19:03
18.Petr KOZINACZEH60SK Praga1:11:08,6918'02"+19:38
19.Uwe KRAUSBAUERGERH60CTG Koblenz1:11:26,6918'04"+19:56
20.Christian KOSCHGERH55OLV Steinberg1:11:59,7778'08"+20:29
21.Luc MELISBELH60hamok1:14:02,6368'22"+22:32
22.Bruno VANDERMEULENBELH65C.O. Liège1:14:28,5358'25"+22:58
23.Michel TILKINBELH60C.O. Liège1:15:28,6328'32"+23:58
24.Patrick MURPHYIRLH60BOC1:15:42,4888'33"+24:12
25.Rudi AERTSBELH55Omega1:16:27,4068'38"+24:57
26.Vadim NIGERH55OLV Steinberg1:19:54,9769'02"+28:24
27.Pascal LEGEREFRAH60Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:20:29,1489'06"+28:59
28.Dominique BRUYLANTBELH60ASUB1:24:00,2309'29"+32:30
29.Philippe DOFFIGNYBELH60Balise 101:25:08,0239'37"+33:38
30.Didier MERCIERBELH55TROL1:27:07,0009'51"+35:37
31.André VANHULSTBELH60Balise 101:30:07,97610'11"+38:37
32.Jean THEATEBELH55Hermathenae1:34:11,06210'39"+42:41
33.Marc GEIRNARTFRAH55Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation1:34:52,23410'43"+43:22
34.Albert VAN CANEGHEM DOMABELH60K.O.L.1:38:02,63211'05"+46:32
35.Nikolaj WANNERGERH55OLG Siegerland1:40:01,80811'18"+48:31
36.Jacques FLORINBELH60C.O. Liège1:41:11,94911'26"+49:41
37.Eric NOBELSBELH60Club D'Orientation Militaire Belge1:43:26,00011'41"+51:56
NCLAndre DE VEIRMANBELH55TROL
NCLJens Kristian KOPLANDNORH60PWT
NCLJohan CLAESBELH60hamok
NCLKonstantin SMIRNOVFRAH60Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation
NCLPascal JEANBLANCFRAH55Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation
NCLPer SPIKSWEH55Leksands OK
NCLTorsten MÄTTIGGERH55USV TU Dresden
Top

UltraVet Men (H65-74)   length 5825m  climb 90m (30)

[H:]M:Smin/km
1.Pierre WILLEMSBELH65ASUB38:07,8326'33"
2.Servais HICKBELH65C.O. Liège45:33,1097'49"+7:26
3.Jean BREDOBELH70O.L.V. Eifel46:04,4687'55"+7:57
4.Tom A KARLSENNORH70PWT46:11,7077'56"+8:04
5.Jacques CORDIERFRAH70Metz Sport d'Orientation46:47,0548'02"+8:40
6.Gerrit RIET, VAN DENEDH65Olifant47:13,3678'06"+9:06
7.Andre AERTSBELH65hamok48:31,2228'20"+10:24
8.Jean-Paul BAILLEULFRAH70BROS49:18,0008'28"+11:11
9.Jackie VANDIJCKBELH65K.O.L.49:34,5828'31"+11:27
10.Magne VOLLENNORH65PWT50:24,0008'39"+12:17
11.Rudy CANTREBELH70K.O.L.52:55,4809'05"+14:48
12.Ralph MEIßNERGERH65OLV Landshut53:57,8599'16"+15:50
13.Jean-Pierre KELLENSBELH65K.O.L.56:41,1529'44"+18:34
14.Karl-Heinz SEEFELDGERH65OLV Uslar 1976 e.V.59:02,57810'08"+20:55
15.Bernard DUBOISBELH65Hainaut O.C.1:02:40,26110'45"+24:33
16.Martti ALILONTTINENFINH70MS Parma1:03:12,00010'51"+25:05
17.Arnulf VILLMONORH65PWT1:07:16,75311'33"+29:09
18.Heinrich GÖTTEGERH65OLF Mainz1:08:31,05011'46"+30:24
19.Bernard DARGENTONFRAH65Course Orientation Tours Sud1:09:15,00011'53"+31:08
20.Nils Olav VENNEVIKNORH70PWT1:09:25,83211'55"+31:18
21.Eddie DESMEDTBELH70TROL1:09:39,12811'57"+31:32
22.Lennart TÄGTSTRÖMSWEH70Domnarvets GoIF1:10:01,58912'01"+31:54
23.Mikko MANNONENFINH70Turun Suunnistajat1:11:16,00012'14"+33:09
24.Jan Olav ORMBERGNORH70PWT1:17:16,73413'16"+39:09
25.Bengt HANSSONSWEH65Säterbygdens OK1:22:05,54614'05"+43:58
26.Régis LECOYERFRAH70VERVINS ORIENTATION1:27:26,53915'01"+49:19
27.Jacques DUVALFRAH70Tout Azimut Fameck1:30:13,00015'29"+52:06
28.Paul BOLSENSBELH65TROL1:31:10,50315'39"+53:03
29.Guy CHATELAINBELH70Hermathenae1:39:28,60517'05"+1:01:21
DNFMaurice SEBABELH70C.O. Liège
Top

HyperVet Men (H75+)   length 4700m  climb 30m (21)

[H:]M:Smin/km
1.Magnus LANDSTADNORH75PWT43:40,5319'17"
2.Jon Roll FÆRDENNORH75PWT45:12,5359'37"+1:32
3.Mike IN 'T GROENNEDH75TROL46:47,9299'57"+3:07
4.Gérard LEFRANÇOISFRAH75A C Beauchamp50:04,71810'39"+6:24
5.Helge BJAALANDNORH75PWT52:35,53111'11"+8:55
6.Jan Petter LAUGENNORH75PWT54:10,74211'31"+10:30
7.Heikki KYYRÖNENFINH75Kouvolan Suunnistajat56:07,50311'56"+12:27
8.Rauno HEDENSTRÖMFINH75Maarian Mahti56:52,91012'06"+13:12
9.Stig BERGENORH75PWT1:01:32,55013'06"+17:52
10.Keijo KOIVULAFINH75Hyvinkään Rasti1:04:09,32813'39"+20:29
11.Ruud SCHONEWILLENEDH75Borasca1:04:17,00013'41"+20:37
12.Juhani JOKINENFINH75Maarian Mahti1:06:03,34714'03"+22:23
13.Tore BRUROKNORH80PWT1:06:51,30414'13"+23:11
14.Arild Dyrnes MOENNORH75PWT1:09:59,11314'53"+26:19
15.Øistein ÅSMULNORH75PWT1:15:53,00016'09"+32:13
16.Roland DIEUDONNEFRAH75ASMBCO1:18:39,68716'44"+34:59
17.Lucien TONNEAUBELH80O.L.V. Eifel1:24:00,24217'52"+40:20
18.Einar JØRUNDLANDNORH85PWT1:24:41,15618'01"+41:01
19.Michael HODSONGBRH80Scapa Nancy1:25:55,26918'17"+42:15
20.Otto GRAHL-NIELSENNORH80PWT1:46:23,88222'38"+1:02:43
NCLVic VANDERSTRAETENBELH75hamok
Top

Open Longer   length 8850m  climb 190m (6)

[H:]M:Smin/km
1.Thorsten WEIGERTGEROpen-LTVJahn Wolfsburg54:02,0006'06"
2.Johannes HOCKBELH35O.L.G. St. Vith ARDOC1:01:13,2896'55"+7:11
3.Raul CORDON PEREZESPH35C.O. Liège1:04:39,0667'18"+10:37
4.Nicolas SPILIERSBELH21Altaïr C.O.1:17:34,9928'46"+23:32
5.Etienne DUVALFRAH35Indiv.1:20:56,0009'09"+26:54
6.Luc VANELFRAH40Tout Azimut Fameck2:05:07,27714'08"+1:11:05
Top

Open Medium   length 5825m  climb 90m (10)

[H:]M:Smin/km
1.Inga AUSEKLELATD45Luxembourg Orienteering Club50:44,5628'43"
2.Inga HOLLMANNGEROpen-MBielefelder TG53:09,2699'07"+2:25
3.Philippe BOUSSERFRAH50Tout Azimut Fameck54:50,1449'25"+4:06
4.Claudia WEIGERTGEROpen-MTVJahn Wolfsburg58:54,07410'07"+8:10
5.Velma AHOFINLDIndiv.59:14,33910'10"+8:30
6.Mikulas SLIVACZEH-16Luxembourg Orienteering Club1:01:10,76110'30"+10:26
7.Jakub KODYMCZEOpen-MIndiv.1:07:45,72611'38"+17:01
8.Barbara PIERLOTLUXD35Luxembourg Orienteering Club1:28:53,32415'16"+38:09
9.Bernard HAASH45Indiv.1:39:30,11717'05"+48:46
NCLVanessa VAN BREEDAMBELD21TROL
Top

Open Short   length 2600m  climb 15m (18)

[H:]M:Smin/km
1.Jurgita PRAKAPIENEAUSD35Big Foot Orienteers23:13,2078'56"
2.Lotte VAN BOVENBELD-18TROL27:30,71810'35"+4:17
3.Daniel JENKINGBRH-16TriLux28:13,28510'51"+5:00
4.Gunita PUCIRIUSALATD40Indiv.29:37,60911'23"+6:24
5.Anna CAPOVACZED-12TriLux35:50,13613'47"+12:37
6.Heinrihs PUCIRIUSSLATH45Indiv.37:22,40614'22"+14:09
7.Vitek PANUSKACZEH-12Luxembourg Orienteering Club38:44,83914'54"+15:31
8.Mathilda QUIRKEIRLD-14TriLux38:50,77314'56"+15:37
9.Tomas PANUSKACZEH-10Luxembourg Orienteering Club39:42,84315'16"+16:29
10.Ernests PUCIRIUSSLATH-10Indiv.41:35,18316'00"+18:22
11.Sofija Helma SPULELATD-10Indiv.41:36,48016'00"+18:23
12.Irina CHERNYAYKINARUSD40Luxembourg Orienteering Club41:39,93316'01"+18:26
13.Anita KARNITESTD35SRD SK42:04,42916'11"+18:51
14.Jēkabs PUCIRIUSSLATH-10Indiv.44:26,34317'05"+21:13
15.Noah ZERKTOUNILUXH-10TriLux44:46,68317'13"+21:33
16.Sandra SPULELATD50Indiv.47:12,95718'09"+23:59
17.Perrine SEYLLLUXD21Indiv.50:18,88619'21"+27:05
18.Lola PATATHUND-10Luxembourg Orienteering Club1:11:42,65627'35"+48:29
Top

Total

C.O. Liège29
Luxembourg Orienteering Club29
Indiv.28
PWT26
TROL16
Tout Azimut Fameck15
Hainaut O.C.14
K.O.L.13
Omega12
Villeneuve d'Ascq Lille Métropole Orientation12
Balise 109
ASUB8
O.L.V. Eifel8
SRD SK8
SUD O LUX8
Hermathenae7
OLV Steinberg7
USV TU Dresden7
hamok7
O.L.G. St. Vith ARDOC6
TV 1901 Beaumarais6
SK Praga5
TV Oberbexbach5
ThOR5
OLF Mainz4
Scapa Nancy4
Slavia Liberec Orienteering4
TVJahn Wolfsburg4
TriLux4
A C Beauchamp3
Altaïr C.O.3
BROS3
C.O. Pégase3
Espoon Suunta3
Maarian Mahti3
OL Regio Wil3
OL Team Lippe3
Sports Orientation Lunéville3
UJEP3
WOLF Haltern3
ASMBCO2
Antwerp Orienteers2
Bielefelder TG2
Big Foot Orienteers2
Borasca2
CTG Koblenz2
Club D'Orientation Militaire Belge2
Gymnasion Offenbach e. V.2
Helsingin Suunnistajat2
Kouvolan Suunnistajat2
Lynx2
Malarruta2
Metz Sport d'Orientation2
OK Silva Campina2
OLC SKOG FRIBOURG2
OLG Siegerland2
Olifant2
SV IHW Alex 78 Berlin2
Southern Michigan Orienteering Club2
Sud Médoc Orientation Gironde2
TGM Budenheim2
Turun Suunnistajat2
VERVINS ORIENTATION2
0615PZ VSAO1
3308NA SAGC CESTAS1
7404AR ASO1
A.C.S. Sanatatea Ploiesti1
BOC1
Clube Aventura da Madeira1
Course Orientation Tours Sud1
Domnarvets GoIF1
Grupo Desportivo União da Azoia1
Hyvinkään Rasti1
KOVZ1
LOST1
LSF Pronoking Team1
Lagan Valley Orienteers1
Lahden Suunnistajat -371
Leksands OK1
London OK1
MS Parma1
N.S.V. Amel1
OC München1
OLV Landshut1
OLV Uslar 1976 e.V.1
Oros1
Our Club1
Polisportiva Punto Nord1
Raid Orientation Paris1
Rasti-Jyry1
SV Wannweil1
Stavanger Orienteringsklubb1
Säterbygdens OK1
TGV Horn1
TV Diedenbergen 1886 e.V.1
TuS Lübbecke1
Universidad de Alicante1
Total: 423