ASOM 2022 - FRI Sprint Mixed Relay
Antwerpen 1.4.2022
Antwerp Orienteers
Last updated: 01.04.2022 21:41:55
Mixed Open
Mixed Masters 55+
Mixed Youth -16
Total
NCL
not classified
Mixed Open
7250m (128)
[H:]M:S
min/km
1.
Tobia Pezzati & Paula Gross 143
SUI
Swiss Team
33:27
4'37"
2.
Vojtěch Král & Tereza Janošíková 149
CZE
CZE Team
33:31
4'37"
+0:04
3.
Matthias Kyburz & Eline Gemperle 144
SUI
Swiss Team
33:32
4'38"
+0:05
4.
Tomáš Křivda & Denisa Kosová 152
CZE
CZE Team
33:36
4'38"
+0:09
5.
Tim Robertson & Emma Bjessmo 103
SWE
ASOM
33:42
4'39"
+0:15
6.
Alexander Chepelin & Grace Molloy 171
GBR
Team GB
33:44
4'39"
+0:17
7.
Remo Ruch & Martina Rauch 142
SUI
Swiss Team
34:11
4'43"
+0:44
8.
Martin Roudný & Marketa Mulíčková 157
CZE
CZE Team
34:14
4'43"
+0:47
9.
Wouter Hus & Megan Carter Davies 119
BEL
ASOM
34:17
4'44"
+0:50
10.
Timo Suter & Ylvi Kastner 138
AUT
ASOM
34:35
4'46"
+1:08
11.
Jakub Glonek & Jana Stehlíková 150
CZE
CZE Team
34:44
4'47"
+1:17
12.
Aleksi Niemi & Amy Nymalm 130
FIN
Team Finland
34:47
4'48"
+1:20
Kris Jones & Jo Shepherd 174
GBR
Team GB
34:47
4'48"
+1:20
14.
Chris Smithard & Charlotte Ward 172
GBR
Team GB
35:05
4'50"
+1:38
15.
Pascal Buchs & Siri Nyfeler 180
SUI
ASOM
35:09
4'51"
+1:42
16.
Loïc Capbern & Cécile Calandry 120
FRA
FFCO
35:19
4'52"
+1:52
17.
Vojtěch Sýkora & Johanka Šimková 154
CZE
CZE Team
35:31
4'54"
+2:04
18.
Simen Spets Storhov & Halvor Tørnqvist Halden 204
NOR
ASOM
35:37
4'55"
+2:10
19.
Peter Hodkinson & Fiona Bunn 175
GBR
Team GB
35:39
4'55"
+2:12
20.
Otakar Hirš & Jana Peterová 156
CZE
CZE Team
35:43
4'56"
+2:16
21.
Dawid Stefanski & Hanna Wisniewska 186
POL
Team Poland
35:49
4'56"
+2:22
22.
Quentin Moulet & Isia Basset 117
FRA
FFCO
35:53
4'57"
+2:26
23.
Jonáš Hubáček & Vendula Horčičková 153
CZE
CZE Team
36:04
4'58"
+2:37
24.
Arnaud Perrin & Florence Hanauer 128
FRA
FFCO
36:06
4'59"
+2:39
25.
Zoltán Bujdosó & Csenge Gerber 185
HUN
Team Hungary
36:12
5'00"
+2:45
26.
Adrien Delenne & Marta Guijo Alonso 123
ESP
ASOM
36:14
5'00"
+2:47
27.
Christoph Meier & Merline Roth 145
SUI
Swiss Team
36:15
5'00"
+2:48
28.
Serhiy Babych & Olena Babych 114
UKR
LeO-Team
36:38
5'03"
+3:11
29.
Jonas Egger & Lisa Holer 146
SUI
Swiss Team
36:44
5'04"
+3:17
30.
Jakob Edsen & Caroline Gjoetterup 178
DEN
ASOM
36:48
5'05"
+3:21
31.
Oystein Kvaal Osterbo & Idun Olaussen 183
NOR
ASOM
37:00
5'06"
+3:33
32.
Daniel Hubmann & Anja Probst 205
SUI
ASOM
37:16
5'08"
+3:49
33.
Marc Serrallonga Arqués & Laia Gil Clapera 214
BEL
ASOM
37:17
5'09"
+3:50
Tomáš Janovský & Barbora Matějková 155
CZE
CZE Team
37:17
5'09"
+3:50
35.
Trond Einar Pedersli & Lone Brochmann 182
NOR
ASOM
37:36
5'11"
+4:09
36.
Máté Baumholczer & Zsófia Sárközy 184
HUN
Team Hungary
37:37
5'11"
+4:10
37.
Jonny Crickmore & Cecile Andersen 173
GBR
Team GB
37:39
5'12"
+4:12
38.
Willem Bakelants & Inès Berger 115
SUI
ASOM
38:52
5'22"
+5:25
39.
Warre De Cuyper & Ems De Smul 105
BEL
ASOM
38:54
5'22"
+5:27
40.
Maksym Balas & Anna Balas 159
UKR
Kislorod
39:22
5'26"
+5:55
41.
Filip Adámek & Tereza Kosová 158
CZE
CZE Team
40:23
5'34"
+6:56
42.
Josh O'sullivan-Hourihan & Julia Krekels 116
BEL
ASOM
40:48
5'38"
+7:21
43.
Luca Chabe & Gregory Prins 236
FRA
Boussole Audomaroise
41:09
5'41"
+7:42
44.
Tino Polsini & Claudia Rooman 147
SUI
Swiss Team
41:14
5'41"
+7:47
45.
Jan Oeyen & Greet Oeyen 195
BEL
ASOM
41:34
5'44"
+8:07
46.
Rasmus Møller Jess & Noël Nijsten 222
BEL
ASOM
41:50
5'46"
+8:23
47.
Cedric Guthier & Katharina Linke 139
GER
OLV Steinberg
41:57
5'47"
+8:30
48.
Gael Amerijckx & Louise Mattart 231
BEL
ASOM
42:16
5'50"
+8:49
49.
Olivier De Smul & Joelle Meister 208
SUI
ASOM
42:55
5'55"
+9:28
50.
Marc Probst & Nina Probst 237
SUI
OL Norska
43:03
5'56"
+9:36
51.
Lukas Liland & Laurence Defraigne 206
BEL
ASOM
44:10
6'06"
+10:43
52.
Niklas Holzhauer & Paula Mühlstein 140
GER
OSC Kassel
44:27
6'08"
+11:00
53.
Adam Hájek & Katerina Novakova 225
BEL
ASOM
44:36
6'09"
+11:09
Dmitri Shved & Kirti Rebane 190
EST
ASOM
44:36
6'09"
+11:09
55.
Jonas Jansen & Andre De Veirman 226
BEL
ASOM
44:48
6'11"
+11:21
56.
Joris Smet & Siegfried Bakelants 219
BEL
ASOM
44:52
6'11"
+11:25
Ulrik Astrup Arnesen & Ross Maclagan 229
GBR
ASOM
44:52
6'11"
+11:25
58.
Benjamin Lepoutre & Elise Vanel 189
FRA
ASOM
45:13
6'14"
+11:46
59.
Toby Scott & Sabeth Kosch 203
GER
OLV Steinberg
45:15
6'14"
+11:48
60.
Aleksander Kowalczyk & Bob De Cleene 220
BEL
ASOM
45:21
6'15"
+11:54
61.
Ian Maxwell & Kirstin Maxwell 121
GBR
Roxburgh Reivers Scotland
46:01
6'21"
+12:34
62.
Markus Kjærner-Semb & Kai Saksman 223
FIN
ASOM
46:02
6'21"
+12:35
63.
Leon Kollenbach & Paula Starke 199
GER
German National Team
46:05
6'21"
+12:38
64.
Weronika Fortuniak & Zuzanna Parfianowicz 202
POL
UNTS Warszawa
46:44
6'27"
+13:17
65.
Pau Llorens Caellas & Kurt Smet 218
BEL
ASOM
46:53
6'28"
+13:26
66.
Martijn Hus & Toni Serrallonga Gasch 224
ESP
ASOM
47:25
6'32"
+13:58
67.
Jorgen Baklid & Agnès Segondy 215
HUN
ASOM
48:06
6'38"
+14:39
68.
Sasha Flandrin & Norah Clabaux 235
FRA
Boussole Audomaroise
48:53
6'45"
+15:26
69.
Andrew Barr & Jon Darley 227
GBR
ASOM
49:11
6'47"
+15:44
70.
Ruben Grietens & Danielle Dewickere 125
BEL
Antwerp Orienteers
49:24
6'49"
+15:57
71.
Sylvain Clabaux & Gautier Flandrin 164
FRA
Boussole Audomaroise
50:03
6'54"
+16:36
72.
Dieter Coen & Kim Tirez 101
BEL
ASOM
50:09
6'55"
+16:42
73.
Nathan Motheron & Anna Verneau 232
FRA
ASOM
51:05
7'03"
+17:38
74.
Peter Depta & Monika Depta 197
GER
OLG Siegerland
52:28
7'14"
+19:01
75.
Wolf De Mits & Pjotr Mertens 228
BEL
ASOM
52:31
7'15"
+19:04
76.
Lukas Schumann & Elisabeth Schintgen 188
LUX
ASOM
53:28
7'22"
+20:01
77.
Per Olav Andersen & Maren Henriksen 238
NOR
ASOM
54:34
7'32"
+21:07
78.
Karl Keuppens & Kato Keuppens 193
BEL
Omega
54:53
7'34"
+21:26
79.
Kim Jansen & Angelique De Grande 107
BEL
Omega
54:57
7'35"
+21:30
80.
Gabriel Dassonville & Emma Clabaux 233
FRA
Boussole Audomaroise
54:58
7'35"
+21:31
81.
Daan Cools & Hilde Breesch 122
BEL
TROL
55:13
7'37"
+21:46
82.
Tuomas Heikkilä & Astrid Vliegen 131
FIN
Team Finland
55:17
7'38"
+21:50
83.
Michael Rooman & Joni Vanhoecke 126
BEL
Antwerp Orienteers
55:43
7'41"
+22:16
84.
André Pierlot & Elvire Pierlot 110
BEL
CO LIEGE
57:04
7'52"
+23:37
85.
Rune De Clercq & Ellen Deschepper 212
SUI
TROL
58:37
8'05"
+25:10
86.
Eric Alexandre & Laura Kucinska 160
LAT
A C Beauchamp
59:11
8'10"
+25:44
87.
Peter Kelchtermans & Isabeau Lenaerts 209
BEL
ASOM
1:00:31
8'21"
+27:04
88.
Gavin Clegg & Magalie Rauw 112
BEL
OLV EIFEL
1:00:42
8'22"
+27:15
89.
Jan Toelen & Flore Toelen 162
BEL
K.O.L.
1:01:11
8'26"
+27:44
90.
Arne Erdal & Genevieve Nys 217
BEL
ASOM
1:02:04
8'34"
+28:37
91.
Igors Bogdanovs & Tais Vakrõõm 191
EST
SRD
1:04:05
8'50"
+30:38
92.
Guy Tirez & Anja Potvin 161
FRA
CO Colmar
1:04:57
8'58"
+31:30
93.
Aleksei Spiridonov & Ella Shved 192
EST
SRD
1:05:09
8'59"
+31:42
94.
Espen Fyhn Nilsen & Lisa Jasulaityte 102
LTU
ASOM
1:05:29
9'02"
+32:02
95.
Peter Grau & Janine Dünner 176
SUI
OLG Zürich
1:06:45
9'12"
+33:18
96.
Corentin Tonneau & Jil Rosewick 163
BEL
OLV EIFEL
1:18:25
10'49"
+44:58
97.
Donald Van Boven & Lotte Van Boven 104
BEL
TROL
1:23:50
11'34"
+50:23
98.
François Tonneau & Jessica Bisscheroux 194
BEL
OLV EIFEL
1:33:59
12'58"
+1:00:32
NCL
Akseli Ruohola & Venla Harju 132
FIN
Team Finland
NCL
Antoine Mattart & Laurine Hermann 230
BEL
ASOM
NCL
Desmond Franssen & Sien De Beck 118
BEL
TROL
NCL
Emil Oebro & Cecilie Klysner 200
DEN
ASOM
NCL
Enzo Mudes & Romane Proust 234
FRA
Boussole Audomaroise
NCL
Henrik Holzhauer & Agata Olejnik 211
POL
ASOM
NCL
Jacques Florin & Judith Leyimangoye 111
GAB
CO LIEGE
NCL
Joey Hadorn & Kim Hadorn 148
SUI
Swiss Team
NCL
Marek Spilka & Jan Semerád 167
CZE
Czech Federation of Deaf Athletes
NCL
Martin Hubmann & Anna Haataja 137
FIN
ASOM
NCL
Matthias Reiner & Martina Walch 127
AUT
ASOM
NCL
Matthieu Rodier & Valérie Truong 113
FRA
A C Beauchamp
NCL
Maxime Rauturier & Cécile Foltzer 129
FRA
FFCO
NCL
Merlijn Van Rumst & Eva Van Boven 213
NED
ASOM
NCL
Mário Červinka & Anna Pangrácová 177
CZE
Team Denmark
NCL
Olli Ojanaho & Amy Nymalm 136
FIN
Team Finland
NCL
Otto Kaario & Amy Nymalm 133
FIN
Team Finland
NCL
Piotr Parfianowicz & Mariya Polishchuk 201
UKR
UNTS Warszawa
NCL
Remco Hereijgers & Eef Van Dongen 106
NED
ASOM
NCL
Riccardo Rancan & Alexandra Enlund 179
FIN
ASOM
NCL
Riccardo Scalet & Maëlle Beauvir 124
FRA
ASOM
NCL
Simon Hamel & Tetiana Dudnik 216
UKR
ASOM
NCL
Sonny Wessels & Iris Eggels 109
NED
ARGUS
NCL
Teemu Oksanen & Amy Nymalm 134
FIN
Team Finland
NCL
Thomas Bousser & Philippe Bousser 221
BEL
ASOM
NCL
Tomislav Filipcic & Antonija Orlic 196
CRO
OK Bjelovar
NCL
Will Gardner & Alice Leake 170
GBR
Team GB
NCL
Yannick Michiels & Sandra Grosberga 181
LAT
ASOM
NCL
Yordan Kolev & Fiona Tam 239
ASOM
NCL
Yves De Mits & Ellen Bourgonjon 207
BEL
TROL
Top
Mixed Masters 55+
7250m (19)
[H:]M:S
min/km
1.
Tim Falck Weber & Iben Falck Maag 320
DEN
ASOM
54:25
7'30"
2.
Stephen Mckinley & Hendrik Van Hoey 318
BEL
ASOM
58:59
8'08"
+4:34
3.
Gerrit Van De Riet & Dunja Van De Riet 312
NED
Olifant
1:02:08
8'34"
+7:43
4.
Graham Johnson & Val Johnson 307
GBR
DVO
1:03:17
8'44"
+8:52
5.
Jean Theate & Pascale Martin 303
BEL
ASOM
1:04:19
8'52"
+9:54
6.
Ferdinand Hanses & Asja Niederland 315
GER
ASOM
1:16:22
10'32"
+21:57
7.
Sergei Shved & Niina Karnit 314
EST
SRD
1:18:12
10'47"
+23:47
8.
Karl-Heinz Seefeld & Ulrike Korff 313
GER
ASOM
1:18:29
10'50"
+24:04
9.
Daniel Coffe & Marie-Pierre Coffe 302
FRA
A C Beauchamp
1:27:18
12'02"
+32:53
10.
Mike Godfree & Liz Godfree 305
GBR
DVO
1:30:02
12'25"
+35:37
NCL
Alan Rosen & Janet Rosen 311
GBR
HH
NCL
Dirk Goossens & Linda Verbraken 301
BEL
TROL
NCL
Eddie De Kerf & Lieve Geens 306
BEL
TROL
NCL
Eric Hully & Marie Jeanne Arsac 316
BEL
ASOM
NCL
Etienne Vandeghinste & Noëlle Choprix 304
BEL
Altaïr C.O.
NCL
Gérard Lefrançois & Guyonne Petit 309
FRA
A C Beauchamp
NCL
Iain Bell & Stephen Gilmore 317
GBR
ASOM
NCL
Ian Byrne & Sandra Mather 321
GBR
South Midlands Orienteering Club
NCL
Stephen Kimberley & Anne Kimberley 310
GBR
DVO
Top
Mixed Youth -16
4150m (5)
[H:]M:S
min/km
1.
Nathan Jansen & Thomas Jansen 509
NED
ASOM
27:16
6'34"
2.
Thor De Mits & Noor De Mits 507
BEL
TROL
34:32
8'19"
+7:16
NCL
Ruud Schonewille & Gerrit Krause 510
GER
ASOM
NCL
Viek De Mits & Claire Van Paemel 508
BEL
TROL
NCL
Vitek Štembera & Bará Štemberová 501
CZE
Tatran Jablonec nad Nisou
Top
Total
ASOM
61
CZE Team
9
TROL
9
Swiss Team
7
Team Finland
6
Team GB
6
Boussole Audomaroise
5
A C Beauchamp
4
FFCO
4
DVO
3
OLV EIFEL
3
SRD
3
Antwerp Orienteers
2
CO LIEGE
2
OLV Steinberg
2
Omega
2
Team Hungary
2
UNTS Warszawa
2
ARGUS
1
Altaïr C.O.
1
CO Colmar
1
Czech Federation of Deaf Athletes
1
German National Team
1
HH
1
K.O.L.
1
Kislorod
1
LeO-Team
1
OK Bjelovar
1
OL Norska
1
OLG Siegerland
1
OLG Zürich
1
OSC Kassel
1
Olifant
1
Roxburgh Reivers Scotland
1
South Midlands Orienteering Club
1
Tatran Jablonec nad Nisou
1
Team Denmark
1
Team Poland
1
Total: 152