clublogo
index

Paris City Race 2017 - Course 2
Paris - Montmartre 7.5.2017
7720IF TOM MEAUX

Last updated: 09.05.2017 09:30:47
Contact/Remarks: alain.douru@sfr.fr Info
HELGA Orienteering Software © Michael Hock

W Mini 12- W Youth 16- W Junior 20- W Elite 21 W Veteran 35+ W Supervet 50+ W Ultravet 65+ M Mini 12- M Youth 16- M Junior 20- M Elite 21 M Veteran 35+ M Supervet 50+ M Ultravet 65+ Total Splitsbrowser

NCL non classé   

Women Mini 12-   length 1700m  climb 65m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Juliette HONOREFRAD127703IF CSLG MELUN24:3514'27"
2.Alix GOURGEOTFRAD129105IF COLE24:3814'29"+0:03
3.Lola DESCAZAUXFRAD127715IF AS SAMOIS24:3914'30"+0:04
4.Laura MARTINFRAD125402GE SCAPA NANCY25:0614'45"+0:31
5.Elisa MOREAUH12Indiv.27:4916'21"+3:14
6.Aurèle VOUILLONFRAD124504CE ASCO ORLEANS28:5817'02"+4:23
7.Elsa POULAINFRAD122704NM COBS31:3718'35"+7:02
8.Justine POULAINFRAD122704NM COBS32:5519'21"+8:20
NCLMarie BELLENGIERFRAD126208HF B.A
Top

Women Youth 16-   length 2300m  climb 130m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Jade SANCHEZFRAD162704NM COBS23:4510'19"
2.Beatriz CASTILHOPORD16.COM-Clube de Orientação do Minho28:4712'30"+5:02
3.Amélie GOURGEOTFRAD169105IF COLE31:3813'45"+7:53
4.Cécile LEMONNIERFRAD167512IF RO'Paris37:4116'23"+13:56
5.Charlotte VAUTIERFRAD167604NM AMICALE LAIQUE DU BUQUET-ELBEUF43:2918'54"+19:44
6.Clémence CHOPINFRAD166203HF A.RO.6245:2319'43"+21:38
7.Camille RELOSSH16Indiv.1:22:0935'43"+58:24
NCLAlixe HADROSSEK-GERARDINFRAD169109IF COPS 91
NCLFanny THONIERFRAD167807IF GO78
Top

Women Junior 20-   length 3800m  climb 180m (11)

[H:]M:Smin/km
1.Veronika VASILYEVAFRAD205402GE SCAPA NANCY35:349'21"
2.Helena LIMAPORD20COC - Clube Orientação do Centro36:109'31"+0:36
3.Marie BOLZERFRAD205407GE SO Luneville38:1310'03"+2:39
4.Celine PEKERFRAD207707IF OPA MONTIGNY38:3410'08"+3:00
5.Camille SENTAGNEFRAD207701IF CSA CNSD45:3311'59"+9:59
6.Romane PAULFRAD205101GE ENS48:3312'46"+12:59
7.Loane DUDOUTFRAD202704NM COBS51:1213'28"+15:38
8.Alle CAPUCINED20Indiv.51:1513'29"+15:41
9.Morgane RICHARDFRAD207205PL LMA 7253:4714'09"+18:13
NCLAuriane DA SILVAFRAD207707IF OPA MONTIGNY
NCLKatja BORCHORSTFRAD209502IF ACBeauchamp
Top

Women Elite   length 6700m  climb 310m (35)

[H:]M:Smin/km
1.Caroline CRAIGGBRD21ENorth Gloucestershire Orienteering Club57:048'31"
2.Celine FINASD21E5907HF T.A.D.1:00:138'59"+3:09
3.Francesca TAUFERITAD21EU.S. Primiero A.S.D1:03:059'24"+6:01
4.Clarissa RICARD BORCHORSTFRAD21E9502IF ACBeauchamp1:03:499'31"+6:45
5.Nathanaëlle GERBEAUXFRAD21E7807IF GO781:04:289'37"+7:24
6.Noémie BEAUVISAGEFRAD21E2704NM COBS1:06:029'51"+8:58
7.Blandine BLAQUIEREFRAD21E7716IF BALISE 771:07:2110'03"+10:17
Lise CONIELFRAD21E5604BR COL1:07:2110'03"+10:17
9.Laura ESCOLA FERRANESPD21EMontsant Orientació1:08:1410'11"+11:10
10.Melanie PEKERFRAD21E7707IF OPA MONTIGNY1:10:2210'30"+13:18
11.Vanessa VAN BREEDAMBELD21ETROL Belgium1:12:3010'49"+15:26
12.Mathilde ARROQUIFRAD21E5909HF CapOnord1:12:3410'49"+15:30
13.Marie CONIELFRAD21E5604BR COL1:13:3810'59"+16:34
14.Zélia VIANAPORD21E.COM-Clube de Orientação do Minho1:14:3011'07"+17:26
15.Juliette PECQUEURFRAD21E5116GE ASO Sillery1:16:0411'21"+19:00
16.Emmanuelle RYBARCZYKFRAD21E6203HF A.RO.621:16:2511'24"+19:21
17.Aubéry WISSOCQFRAD21E9109IF COPS 911:17:3711'35"+20:33
18.Anita KARNITESTD21ESRD SK1:19:0711'48"+22:03
19.Morgane MEYERBERFRAD214504CE ASCO ORLEANS1:20:1411'58"+23:10
20.Astrid STEINERD21EIndiv.1:20:1611'58"+23:12
21.Eloïse LOUVETFRAD21E7707IF OPA MONTIGNY1:20:3612'01"+23:32
22.Anne DU PASQUIERFRAD21E7512IF RO'Paris1:21:1012'06"+24:06
23.Candice LEULLIERFRAD21E2704NM COBS1:21:2112'08"+24:17
24.Siobhan HENNGBRD21ESouth London Orienteers1:21:5312'13"+24:49
25.Line WOTQUENNEFRAD21E5116GE ASO Sillery1:22:3812'19"+25:34
26.Myriam MEZZAROBBAD21EIndiv.1:22:4412'20"+25:40
27.Aurelie CHAUDONFRAD21E7512IF RO'Paris1:25:1512'43"+28:11
28.Lolita LAURENT BAILLYFRAD21E7512IF RO'Paris1:29:2813'21"+32:24
29.Myra SAE-HENGD21EIndiv.1:29:3313'21"+32:29
30.Juliette ZUBERFRAD21E7512IF RO'Paris1:29:5213'24"+32:48
31.Sonia LEBONFRAD21E2704NM COBS1:37:3314'33"+40:29
32.Laura ORSALD21EIndiv.1:44:1015'32"+47:06
33.Justine MESLANDFRAD21E4504CE ASCO ORLEANS1:59:0217'45"+1:01:58
34.Alizée BERLANDFRAD21E3809AR USSE CO2:26:5921'56"+1:29:55
NCLPauline CHASTAGNERD21EIndiv.
Top

Women Veteran 35+   length 4600m  climb 245m (48)

[H:]M:Smin/km
1.Marion BUECHLISUID35Swiss O Tours42:469'17"
2.Heloise CAVALIERFRAD357512IF RO'Paris43:259'26"+0:39
3.Sandra OLIVIERFRAD357716IF BALISE 7747:5210'24"+5:06
4.Aurélie KIRILOVFRAD355906HF VALMO48:4610'36"+6:00
5.Marie GRENDELFRAD352704NM COBS51:5511'17"+9:09
6.Céline VERCAEMEREFRAD359509IF FUN EVENTS52:4211'27"+9:56
7.Sophie TRUFFAUTFRAD352704NM COBS53:0511'32"+10:19
8.Pinar BASOLTURD35Istanbul Orienteering Spor Kulubu53:2911'37"+10:43
9.Perrine THENOZFRAD353105OC TOAC Orientatio54:2511'49"+11:39
10.Slannie DESCAZAUXFRAD357715IF AS SAMOIS55:1912'01"+12:33
11.Lina BALCIUNAITELTUD35Takas OSK56:1712'14"+13:31
12.Laurence GAUDRILLIERFRAD357305AR ECHO 7357:2012'27"+14:34
13.Florence LAGRANGEFRAD357716IF BALISE 7757:5812'36"+15:12
14.Cristina SABAUROUD35CSU Brasov58:5412'48"+16:08
15.Patricia DELCUSEFRAD356205HF O²59:3412'56"+16:48
16.Anne-Sophie ARROQUIFRAD355909HF CapOnord59:5413'01"+17:08
17.Nadege URVOASFRAD357807IF GO781:00:3013'09"+17:44
18.Marianne PASSELERGUEFRAD357808IF ASMB-CO1:00:3313'09"+17:47
19.Angelique DE GRANDEBELD35Omega1:01:2813'21"+18:42
20.Genevieve NYSBELD35CERCLE D'ORIENTATION DU HAINAUT1:01:3313'22"+18:47
21.Céline ICEAGAD35Indiv.1:01:5513'27"+19:09
22.Mara PEGORETTIITAD35AD Trento Orienteering1:02:1313'31"+19:27
23.Catherine SLADEGBRD35Saxons OC1:02:5913'41"+20:13
24.An DUYCKBELD35ASUB Orientation1:03:1013'43"+20:24
25.Marion GIRAUDFRAD355906HF VALMO1:03:1313'44"+20:27
26.Séverine SINICOFRAD351311PZ Chat'O1:03:4313'51"+20:57
27.Marie-Line BRUNETD35Indiv.1:03:5213'53"+21:06
28.Stéphanie POULAINFRAD352704NM COBS1:04:1713'58"+21:31
29.Sandra ROUGIERFRAD357808IF ASMB-CO1:06:0414'21"+23:18
30.Caroline BOULAISFRAD357512IF RO'Paris1:08:1914'51"+25:33
31.Audrey TRIFFAULTFRAD357512IF RO'Paris1:11:2815'32"+28:42
32.Gwenaelle DHERVEFRAD357807IF GO781:11:3315'33"+28:47
33.Anne CROUSSEFRAD359109IF COPS 911:12:5615'51"+30:10
34.Muriel LE CAMFRAD353502BR CRCO1:17:4616'54"+35:00
35.Virginie PRUVOSTFRAD356208HF B.A1:19:5317'21"+37:07
36.Sandrine BAUDFRAD356203HF A.RO.621:20:4317'32"+37:57
37.Rossella VECCHIATOD35Indiv.1:21:3817'44"+38:52
38.Catherine INDEAUXFRAD356913AR CRAPAHUT1:26:4918'52"+44:03
39.Sophie THERYFRAD356203HF A.RO.621:39:5921'44"+57:13
40.Marie-Pierre GERARDINFRAD359109IF COPS 911:46:1723'06"+1:03:31
41.Geneviève PISSARTBELD35C.O.Liège1:49:4523'51"+1:06:59
42.Juliette CHOPINFRAD356203HF A.RO.621:54:5424'58"+1:12:08
43.Nathalie DANDELFRAD359109IF COPS 911:56:4425'22"+1:13:58
NCLAnne CONIELFRAD355604BR COL
NCLIsabelle CHUIMERTD35Indiv.
NCLSusanne MAIBACHSUID50ol norska
NCLSylvie PELLETIERFRAD35ESPAD
NCLValérie AUGHUETBELD35CERCLE D'ORIENTATION DU HAINAUT
Top

Women Supervet 50+   length 4300m  climb 230m (46)

[H:]M:Smin/km
1.Delia KINGSBURYGBRD50Wrekin Orienteers43:2210'05"
2.Pascale MARTINFRAD507512IF RO'Paris47:5711'09"+4:35
3.Martine WIBARTFRAD509502IF ACBeauchamp49:0511'24"+5:43
4.Nathalie BOUCHEFRAD505116GE ASO Sillery50:1111'40"+6:49
5.Meritxell CASTRO MONTSERRATESPD50Oros51:5012'03"+8:28
6.Bernadette DUMONT-GOSSETFRAD505101GE ENS52:2212'10"+9:00
7.Jane CAMPBELLFRAD507807IF GO7852:3512'13"+9:13
8.Guyonne PETITFRAD507808IF ASMB-CO54:1912'37"+10:57
9.Agnès EUDIERFRAD502704NM COBS54:2912'40"+11:07
10.Linda PAKULSGBRD50Guildford Orienteers55:1412'50"+11:52
11.Sylvie BOUCHÉFRAD509105IF COLE56:0813'03"+12:46
12.Nathalie LEVREUXFRAD507807IF GO7857:3313'23"+14:11
13.Marina LOVISOTTOITAD50Friuli MTB & Orienteering57:4313'25"+14:21
14.Marion PAYNE-BIRDGBRD50Guildford Orienteers57:5513'28"+14:33
15.Valérie BEAUVISAGEFRAD502704NM COBS58:0213'29"+14:40
16.Line MARATIERD50Indiv.58:1913'33"+14:57
17.Marian WHITEGBRD50Harlequins Handsworth59:1013'45"+15:48
18.Nathalie GRAINFRAD502704NM COBS59:2813'49"+16:06
19.Pascale BOCQUETFRAD504010NA BONO1:00:0913'59"+16:47
20.Sylvie PIGEOTFRAD507807IF GO781:00:5714'10"+17:35
21.Corinne SERVAISBELD50ASUB Bruxelles1:04:4015'02"+21:18
22.Sara STUTZSUID50Swiss O Tours1:04:4115'02"+21:19
23.Véronique BOLZERFRAD505407GE SO Luneville1:08:5016'00"+25:28
24.Gabriella XAUSAITAD50Friuli MTB & Orienteering1:08:5816'02"+25:36
25.Catherine FENEUILFRAD505101GE ENS1:10:0016'16"+26:38
26.Ulrike CHARDOTFRAD507807IF GO781:10:0716'18"+26:45
27.Christine TAUZIN-LAMYFRAD507004BF V.H.S.O.1:11:4216'40"+28:20
28.Noëlle CHOPRIXBELD50Altair CO1:13:1017'00"+29:48
29.Marie-Christine GUIGNARDFRAD503319NA SMOG1:13:3417'06"+30:12
30.Isabelle GLASSETFRAD507807IF GO781:13:5417'11"+30:32
31.Jane LEGROSCOLLARDBELD50TROL Belgium1:14:3517'20"+31:13
32.Anne KIMBERLEYGBRD50Derwent Valley Orienteers1:14:3917'21"+31:17
33.Marie-Pierre COFFEFRAD509502IF ACBeauchamp1:15:2317'31"+32:01
34.Valerie PEKERFRAD507707IF OPA MONTIGNY1:16:0817'42"+32:46
35.Anett SZÖCSHUND50Hidegkúti Spartacus1:16:2217'45"+33:00
36.Jackie EDWARDSGBRD50Humberside & Lincolnshire Orienteers1:20:5618'49"+37:34
37.Isobel GANNOND50Indiv.1:21:3218'57"+38:10
38.Isoldt HARRISGBRD50Humberside & Lincolnshire Orienteers1:22:3319'11"+39:11
39.Ariane TESSIERFRAD507709IF USM/CO1:24:4819'43"+41:26
40.Anita LINDVIK-SAEVAREIDNORD50Os Orienteringsklubb1:26:3220'07"+43:10
41.Nadia SECHIERD50Indiv.1:38:2222'52"+55:00
42.Gwennaelle BLINFRAD217512IF RO'Paris1:39:2323'06"+56:01
43.Carine REINENFRAD504504CE ASCO ORLEANS1:49:5625'33"+1:06:34
44.Veronique GENESTIERD50Indiv.2:08:2029'50"+1:24:58
NCLIrène DA SILVAFRAD507707IF OPA MONTIGNY
NCLKatarina SJÖHOLMSWED50Mullsjö Skid och Orienteringsklubb
Top

Women Ultravet 65+   length 2800m  climb 115m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Kari PEDERSENNORD65IL Tyrving32:3011'36"
2.Gillian ROSSGBRD65East Pennine Orienteering Club41:0714'41"+8:37
3.Jenny COLLYERGBRD65Essex Stragglers Orienteering Society42:4215'15"+10:12
4.Mary NIXONGBRD65Southampton Orienteering Club43:0515'23"+10:35
5.Judith GOODAIRGBRD65East Pennine Orienteering Club45:2716'13"+12:57
6.Niina KARNITESTD65SRD SK45:3316'16"+13:03
7.Mary CARRICKGBRD65Humberside & Lincolnshire Orienteers53:0018'55"+20:30
8.Chantal BURBAUDFRAD654010NA BONO53:4419'11"+21:14
9.Jacqueline SEPANSFRAD65Indiv.57:3620'34"+25:06
10.Christel PAULFRAD505101GE ENS59:4721'21"+27:17
11.Jacqueline FEHLENFRAD655407GE SO Luneville2:50:3160'53"+2:18:01
NCLMarie-Jo BRUNELFRAD658903BF YCONE-Sens
Top

Men Mini 12-   length 1700m  climb 65m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Hugo PISZCZOROWICZFRAH127720IF TOM MEAUX13:177'48"
2.Jean LE ROUXFRAH127807IF GO7819:0211'11"+5:45
3.Joris FORGEARDH126806GE COBuhl.Florival20:1511'54"+6:58
4.Titouan ANDRIEUXFRAH127305AR ECHO 7322:3213'15"+9:15
5.Odin LEFEVREFRAH127720IF TOM MEAUX22:5513'28"+9:38
6.Jérémie THENOZFRAH123105OC TOAC Orientatio29:0717'07"+15:50
7.Théo LEPRETREFRAH124504CE ASCO ORLEANS30:4918'07"+17:32
8.Nathanaël DAEM GAUDREEFRAH127807IF GO7833:3819'47"+20:21
9.Erwan LE ROUXFRAH127807IF GO7834:0120'00"+20:44
10.Antoine HONOREFRAH127703IF CSLG MELUN37:1221'52"+23:55
11.Arnaud THENOZFRAH123105OC TOAC Orientatio46:1727'13"+33:00
NCLGabriel MOREAUFRAH127305AR ECHO 73
Top

Men Youth 16-   length 3200m  climb 160m (21)

[H:]M:Smin/km
1.Tomás LIMAPORH16COC - Clube Orientação do Centro23:277'19"
2.Cyprien URVOASFRAH167807IF GO7827:058'27"+3:38
3.Mathis DELCUSEFRAH166205HF O²28:478'59"+5:20
4.Bastien THENOZFRAH163105OC TOAC Orientatio29:309'13"+6:03
5.Jon ICEAGAFRAH167807IF GO7830:399'34"+7:12
6.Titouan THONIERFRAH167807IF GO7831:499'56"+8:22
7.Titouan FORGEARDH166806GE COBuhl.Florival37:3711'45"+14:10
8.Lucas GILLARDFRAH167716IF BALISE 7738:4712'07"+15:20
9.Geoffroy BORDENAVEFRAH167807IF GO7839:4912'26"+16:22
10.Grégoire MONTAGARDFRAH167807IF GO7841:4013'01"+18:13
11.Arthur POULAINFRAH162704NM COBS45:5514'20"+22:28
12.Noah DELCUSEFRAH166205HF O²46:2014'28"+22:53
13.Wandrille BORDENAVEFRAH167807IF GO7846:5414'39"+23:27
14.Fabien BELLENGIERFRAH166208HF B.A51:2316'03"+27:56
15.Lohann LEFRANÇOISFRAH169502IF ACBeauchamp58:1718'12"+34:50
16.Simon QUISELH16Indiv.1:01:5919'22"+38:32
17.Saracenno LAURENZOOH16Indiv.1:05:1420'23"+41:47
18.Mathieu BOUREZH16Indiv.1:06:5220'53"+43:25
19.Florian LEPRETREFRAH164504CE ASCO ORLEANS1:48:2033'51"+1:24:53
NCLLoïc LAVIRONH16Indiv.
NCLMateo AVILES RUBIOESPH16Tjalve
Top

Men Junior 20-   length 4500m  climb 205m (14)

[H:]M:Smin/km
1.Quentin ANDRIEUXFRAH167305AR ECHO 7330:446'49"
2.Martin RAMBLIEREFRAH204601OC FiNO4632:007'06"+1:16
3.Mathis NICOLE DESMAUFRAH206806GE COBuhl.Florival32:097'08"+1:25
4.Tom LE CAMFRAH203502BR CRCO33:387'28"+2:54
5.Adrien FRADETFRAH201905NA BriveCorrèzeCO34:057'34"+3:21
6.Daniel MAGALHÃESPORH20.COM-Clube de Orientação do Minho34:567'45"+4:12
7.Grégoire VANDEGHINSTEFRAH202105BF ADOChenôve37:088'15"+6:24
8.Vincent PEKERFRAH207707IF OPA MONTIGNY38:158'30"+7:31
9.Stephane WATHELETBELH20C.O.Liège40:298'59"+9:45
10.Hugo FENEUILFRAH205101GE ENS42:009'19"+11:16
11.Alexis DELAVEAUFRAH207722IF ASSAP 7743:289'39"+12:44
12.Paul GARINFRAH209105IF COLE44:149'49"+13:30
13.Alexandre TETUFRAH206203HF A.RO.6248:3410'47"+17:50
14.Adam FAURSCHOUFRAH209502IF ACBeauchamp50:0911'08"+19:25
Top

Men Elite   length 9600m  climb 390m (38)

[H:]M:Smin/km
1.Juste RAIMBAULTFRAH21E7703IF CSLG MELUN1:03:236'36"
2.Fleury ROUXFRAH21E4201AR NOSE1:04:346'43"+1:11
3.Julien LE BORGNEFRAH21E2904BR Quimper 291:04:436'44"+1:20
4.Pierre BOUDETFRAH21E9202IF Garde Rép.1:05:126'47"+1:49
5.Maxime CHABANCEFRAH21E4201AR NOSE1:08:207'07"+4:57
6.Steeven PAILLEUXFRAH21E6203HF A.RO.621:10:337'20"+7:10
7.Tomas SNELLMANFINH21ERasti-Lukko1:12:377'33"+9:14
8.Dan LEWINGTONGBRH21ESouth London Orienteers1:15:487'53"+12:25
9.Nicolas BEYLSFRAH21E7512IF RO'Paris1:16:267'57"+13:03
10.Mantas JUSASLTUH21EMisko darbai1:16:417'59"+13:18
11.Guillaume GASTONFRAH21E4705NA N.O.R.D.1:17:158'02"+13:52
12.Bartomiej MAZANPOLH21EWKS Slask Wroclaw1:17:538'06"+14:30
13.Mathieu POUVREAUFRAH21E7205PL LMA 721:18:088'08"+14:45
14.Hugo JAEGLERFRAH21E9109IF COPS 911:18:508'12"+15:27
15.Chris JACOUDFRAH21E4201AR NOSE1:19:388'17"+16:15
16.Magí LLAVERIA GRAUESPH21EMontsant Orientació1:20:028'20"+16:39
17.Antoine LE ROUXH21EIndiv.1:22:478'37"+19:24
18.Thierry ESTIVALFRAH21E7709IF USM/CO1:23:568'44"+20:33
19.Dieter COENBELH21ETROL Belgium1:24:438'49"+21:20
20.Julien ROBERTFRAH21E9211IF DSA1:26:178'59"+22:54
21.Arthur DELAPORTEFRAH21E5116GE ASO Sillery1:27:129'04"+23:49
22.Antoine HEURTELFRAH21E7512IF RO'Paris1:27:569'09"+24:33
23.Mikael GORANDFRAH21E7512IF RO'Paris1:27:599'09"+24:36
24.Simon LEGRANDFRAH21E5907HF T.A.D.1:29:129'17"+25:49
25.Fabien OZOUFFRAH21E7512IF RO'Paris1:29:589'22"+26:35
26.Antonio TOLEDOFRAH21E7512IF RO'Paris1:31:489'33"+28:25
27.Sebastian WILDFRAH21E2704NM COBS1:33:209'43"+29:57
28.Geoffroy GUILLONFRAH21E7512IF RO'Paris1:35:529'59"+32:29
29.Edward STOTTGBRH21ESouth London Orienteers1:36:0010'00"+32:37
30.Pedro Tiago GOMESPORH21ECOAAL1:38:0010'12"+34:37
31.Guillaume GOINFRAH21E9502IF ACBeauchamp1:40:1410'26"+36:51
32.George SIMMONSGBRH21EGuildford Orienteers1:42:0310'37"+38:40
33.Benoit DECOSSEFRAH21E2704NM COBS1:44:1010'51"+40:47
34.Thomas LUCATOH21EIndiv.1:47:5711'14"+44:34
NCLCorentin ROUXFRAH21E4201AR NOSE
NCLFranciscus CEULEMANSBELH21EC.O.Liège
NCLGaël RICARDFRAH21E9502IF ACBeauchamp
NCLPaul-Enguerrand LÉCUYERH21EIndiv.
Top

Men Veteran 35+   length 7400m  climb 340m (87)

[H:]M:Smin/km
1.Joaquim SousaPORH35COC - Clube Orientação do Centro51:286'57"
2.Adriaan DAEMFRAH357807IF GO7853:077'10"+1:39
3.Anthony URVOASFRAH357807IF GO7854:137'19"+2:45
4.Grégory BLOTFRAH352407NA POP54:217'20"+2:53
5.Kim JANSENBELH35Omega54:237'20"+2:55
6.Xavier ANDRIEUXFRAH357305AR ECHO 7356:117'35"+4:43
7.Fréderic PUELFRAH355116GE ASO Sillery56:257'37"+4:57
8.Jean-laurent BODYFRAH357305AR ECHO 7356:267'37"+4:58
9.Benjamin MAURICEFRAH350615PZ VSAO56:587'41"+5:30
10.Guillaume ORSALFRAH359211IF DSA57:047'42"+5:36
11.Joël ICEAGAFRAH357807IF GO7857:277'45"+5:59
12.Arnault DENEUBOURGFRAH35Athlé Etréchy 9158:077'51"+6:39
13.Oliver O'BRIENGBRH35South London Orienteers58:597'58"+7:31
14.Claude BORDENAVEFRAH357807IF GO7859:558'05"+8:27
15.Eric LE ROUXFRAH357807IF GO781:00:068'07"+8:38
16.Serge DUDOUTFRAH352704NM COBS1:00:118'07"+8:43
17.Frédéric CALBOFRAH357205PL LMA 721:00:488'12"+9:20
18.Yann LAHELLECFRAH359509IF FUN EVENTS1:01:118'16"+9:43
19.Vincent DELCUSEFRAH356205HF O²1:01:488'21"+10:20
20.Stephane DABINFRAH350615PZ VSAO1:02:188'25"+10:50
21.P-Yves BAUCHETFRAH359211IF DSA1:02:258'26"+10:57
22.Nicolas POULAINFRAH352704NM COBS1:02:588'30"+11:30
23.Sylvain MAINGUYFRAH359211IF DSA1:02:598'30"+11:31
24.Remi BELLENGIERFRAH356208HF B.A1:03:038'31"+11:35
25.Frédéric MONTAGARDFRAH357807IF GO781:03:158'32"+11:47
26.Thibaut RAVELH35Indiv.1:03:228'33"+11:54
27.Bruno THONIERFRAH357807IF GO781:03:238'33"+11:55
Emmanuel DEBONFRAH352704NM COBS1:03:238'33"+11:55
29.Pascal MARTINFRAH355402GE SCAPA NANCY1:03:388'35"+12:10
30.Patrick MILHORATH35Indiv.1:03:398'36"+12:11
31.Benoît DUDOUTFRAH351307PZ ACA AIX EN PROV1:04:268'42"+12:58
32.Lionel GRANIERFRAH357703IF CSLG MELUN1:04:378'43"+13:09
33.Damien VOUILLONFRAH354504CE ASCO ORLEANS1:06:559'02"+15:27
Yann RICHARDFRAH357205PL LMA 721:06:559'02"+15:27
35.Maxime VITOTH35Indiv.1:07:299'07"+16:01
36.Jean-Marie FAUQUANTFRAH357807IF GO781:07:369'08"+16:08
37.Tony HENRYFRAH357807IF GO781:07:379'08"+16:09
38.Dmitry USHAKOVGBRH35British Orienteering1:07:409'08"+16:12
39.Francois SENTAGNEFRAH357701IF CSA CNSD1:07:459'09"+16:17
40.Nicolas BOUSSACFRAH354504CE ASCO ORLEANS1:08:029'11"+16:34
41.Tony UDRISGBRH35South Yorkshire Orienteers1:08:359'16"+17:07
42.Thomas DESCAZAUXFRAH357715IF AS SAMOIS1:09:039'19"+17:35
43.Eric ALEXANDREFRAH359502IF ACBeauchamp1:09:049'19"+17:36
44.Marius CURCAROUH35CSU Brasov1:09:269'22"+17:58
45.François CARUELFRAH357807IF GO781:09:279'23"+17:59
46.Carlos AVILES RODRIGALVAREZESPH35Tjalve1:10:229'30"+18:54
47.Olivier BEDELETH357807IF GO781:11:119'37"+19:43
48.Sébastien MARETH35Indiv.1:11:139'37"+19:45
49.Yves GOMRÉEBELH35CERCLE D'ORIENTATION DU HAINAUT1:12:159'45"+20:47
50.Franck TRUFFAUTFRAH352704NM COBS1:12:229'46"+20:54
51.Stephane PRUVOSTFRAH356208HF B.A1:12:519'50"+21:23
52.Nicolas CONSTANTFRAH359109IF COPS 911:13:139'53"+21:45
53.Sébastien PONSODAFRAH357722IF ASSAP 771:13:289'55"+22:00
54.Carles SALVADOR COSTAFRAH356611OC CCIO1:13:449'57"+22:16
55.Stu LEVENEH35Indiv.1:14:0510'00"+22:37
56.Thierry NAVILLEFRAH359209IF Raid-Up1:15:3210'12"+24:04
57.Xavier BRIÈREFRAH352704NM COBS1:15:3910'13"+24:11
58.Thomas SHERRIFFFRAH357709IF USM/CO1:15:4310'13"+24:15
59.Philippe ARROQUIFRAH355909HF CapOnord1:16:0810'17"+24:40
60.Tom BIRTHWRIGHTGBRH35North Gloucestershire Orienteering Club1:16:2110'19"+24:53
61.Dominique VAUTIERFRAH357604NM AMICALE LAIQUE DU BUQUET-ELBEUF1:16:5510'23"+25:27
62.Alexis DELINSELLEFRAH355907HF T.A.D.1:17:5710'32"+26:29
63.Ali BASOLTURH35Istanbul Orienteering Spor Kulubu1:18:3410'37"+27:06
64.Alberto CÉSARPORH35GD4Caminhos1:19:3510'45"+28:07
65.Massimo BALDESSARIITAH35AD Trento Orienteering1:20:5710'56"+29:29
66.Gardeur JULIENFRAH357716IF BALISE 771:23:5211'20"+32:24
Gregory PELLETIERFRAH407512IF RO'Paris1:23:5211'20"+32:24
68.Goran COPFRAH359502IF ACBeauchamp1:24:0511'21"+32:37
69.Yvan MUGICAFRAH357722IF ASSAP 771:24:1511'23"+32:47
70.Alain WATHELETBELH35C.O.Liège1:25:1211'30"+33:44
71.Cyril LEPRETREFRAH354504CE ASCO ORLEANS1:26:4111'42"+35:13
72.Hugo HEULINEFRAH35ESPAD1:26:5011'44"+35:22
73.Olivier ITHURBURUFRAH357807IF GO781:27:2011'48"+35:52
74.David LECLANDFRAH459502IF ACBeauchamp1:36:2513'01"+44:57
75.Rouzot DENISH35Indiv.1:37:3413'11"+46:06
76.Olivier CHOPINFRAH356203HF A.RO.621:43:3513'59"+52:07
77.Olivier SAUVAGETH35Indiv.1:46:2014'22"+54:52
NCLAlberto BARROSPORH35GD4Caminhos
NCLAntonio CANCELLIITAH35Tumiza Orienteering Chiari
NCLChristophe BELLENGIERFRAH356208HF B.A
NCLFabrice ERDINGERFRAH356804GE COColmar
NCLJimmy AUBINH35Indiv.
NCLJimmy POTEAUFRAH357807IF GO78
NCLJérôme YVARTFRAH357807IF GO78
NCLLionel BRAULTH359105IF COLE
NCLMartial URVOYFRAH356203HF A.RO.62
NCLMartin SENNH35Indiv.
Top

Men Supervet 50+   length 5700m  climb 280m (67)

[H:]M:Smin/km
1.Laurent PANNETIERFRAH502208BR SAINT-BRIEUC OR46:178'07"
2.Philippe SANCHEZFRAH502704NM COBS46:248'08"+0:07
3.James CRAWFORDGBRH50Guildford Orienteers47:418'21"+1:24
4.David HUNTGBRH50Bristol Harbourside50:388'52"+4:21
5.Paul ALLEFRAH505402GE SCAPA NANCY50:438'53"+4:26
6.Anthony COXFRAH509105IF COLE50:548'55"+4:37
7.André PIERLOTBELH50C.O.Liège51:559'06"+5:38
8.Laszlo SZÖCSHUNH50Hidegkúti Spartacus52:479'15"+6:30
9.Dominique SERGEANTFRAH509404IF AS IGN53:039'18"+6:46
10.Patrick EUDIERFRAH502704NM COBS53:129'19"+6:55
11.Klas NILSSONSUIH50ol norska53:439'25"+7:26
12.Antoine PAULFRAH505101GE ENS53:449'25"+7:27
13.Patrick MARTYFRAH507807IF GO7853:519'26"+7:34
14.Didier GROSHENSFRAH509202IF Garde Rép.54:089'29"+7:51
15.Neil HARVATTGBRH50Humberside & Lincolnshire Orienteers54:419'35"+8:24
16.Fabrice SZYMANOWSKIFRAH506208HF B.A55:049'39"+8:47
17.Patrice DELAVEAUFRAH507722IF ASSAP 7755:229'42"+9:05
18.Jean-Luc ESTIVALFRAH507709IF USM/CO55:339'44"+9:16
19.Frederic RAMBLIEREFRAH504601OC FiNO4655:379'45"+9:20
20.Bruno BEAUVISAGEFRAH502704NM COBS56:019'49"+9:44
21.Jean Pierre PICARDFRAH502704NM COBS57:3110'05"+11:14
22.Nick CAMPBELLFRAH507807IF GO7857:3610'06"+11:19
23.Marc GRANCOINFRAH507807IF GO7857:4910'08"+11:32
24.Andrew WHITEGBRH50Harlequins Handsworth59:1310'23"+12:56
25.Thomas SJÖHOLMSWEH50Mullsjö Skid och Orienteringsklubb59:2710'25"+13:10
26.Peter HARRISGBRH50Humberside & Lincolnshire Orienteers1:00:3810'38"+14:21
27.Zilovas DEVISLTUH50Takas OSK1:01:4010'49"+15:23
28.Patrick FLOQUETFRAH507709IF USM/CO1:02:2110'56"+16:04
29.Piero TAUFERITAH50U.S. Primiero A.S.D1:02:2710'57"+16:10
30.Patrick SINICOFRAH501311PZ Chat'O1:03:0111'03"+16:44
31.Georges SANCHEZFRAH507807IF GO781:03:3211'08"+17:15
32.Andrew COXIRLH50Waterford Orienteers1:03:5311'12"+17:36
33.Bernard JOUVEFRAH507807IF GO781:04:2711'18"+18:10
34.Mike CAPPERGBRH50Limestone Cowboys1:04:5811'23"+18:41
35.Romuald VANHERSECKEFRAH506207NO ESCAP1:05:1311'26"+18:56
36.Eric BOUDYFRAH509502IF ACBeauchamp1:05:1811'27"+19:01
37.Daniel COFFEFRAH509502IF ACBeauchamp1:05:4611'32"+19:29
38.Franck REINENFRAH504504CE ASCO ORLEANS1:06:1411'37"+19:57
39.Gilles GARINFRAH509105IF COLE1:07:0211'45"+20:45
40.Marc BLANQUARTFRAH507807IF GO781:07:0711'46"+20:50
41.Stephen KIMBERLEYGBRH50Derwent Valley Orienteers1:08:2612'00"+22:09
42.Etienne VANDEGHINSTEBELH50Altair CO1:09:0012'06"+22:43
43.Laurent DEBENESTFRAH509509IF FUN EVENTS1:10:5112'25"+24:34
44.Marc AMMERICHFRAH509109IF COPS 911:12:0312'38"+25:46
45.Adrian LOVELLH50Indiv.1:12:1012'39"+25:53
46.Martin WIDMERSUIH50Swiss O Tours1:13:3212'54"+27:15
47.Philippe ADOLPHEFRAH507716IF BALISE 771:13:5012'57"+27:33
48.Wilfrid SYLVESTREFRAH501801CE EMB BOURGES1:13:5412'57"+27:37
49.Marcus BATEMANGBRH50Southern Navigators1:14:0913'00"+27:52
50.Vidar DANIELSENNORH50IL Tyrving1:14:2413'03"+28:07
51.Gary SIMMONSGBRH50Guildford Orienteers1:14:4613'07"+28:29
52.Thierry CHARDOTFRAH507807IF GO781:16:1113'21"+29:54
53.Olivier FENEUILFRAH505101GE ENS1:16:1813'23"+30:01
54.Marc CEULEMANSBELH50TROL Belgium1:18:3213'46"+32:15
55.Pascal DOCQUINCOURTFRAH507807IF GO781:19:1913'54"+33:02
56.Gilles RAVIERFRAH507004BF V.H.S.O.1:21:0614'13"+34:49
57.Bertrand THENOZFRAH503105OC TOAC Orientatio1:21:1514'15"+34:58
58.Felipe MARTOS SANCHEZBELH50CERCLE D'ORIENTATION DU HAINAUT1:22:0614'24"+35:49
59.Eric HUMBLETBELH50COLIEGE1:25:2114'58"+39:04
60.Mark DONOVANFRAH509502IF ACBeauchamp1:28:5215'35"+42:35
61.Bruno ROBINH50Indiv.1:36:4916'59"+50:32
NCLFrédéric FISCHERFRAH509109IF COPS 91
NCLGavin CLEGGH50Indiv.
NCLJordi FIGAROLAESPH50Oros
NCLLaurent CARRIEFRAH507709IF USM/CO
NCLNicolas GALDEANOH50Indiv.
NCLTommy SAEVAREIDNORH50Os Orienteringsklubb
Top

Men Ultravet 65+   length 3200m  climb 135m (22)

[H:]M:Smin/km
1.Daniel SEPANSFRAH651705NA CMO35:1511'00"
2.Mike HAMPTONGBRH65Rugby Droobers O.C.36:3511'25"+1:20
3.Gerald SYMESGBRH65East Pennine Orienteering Club39:3612'22"+4:21
4.Daniel TESSIERFRAH657709IF USM/CO39:5512'28"+4:40
5.Jacques LE ROUXFRAH653502BR CRCO39:5712'29"+4:42
6.Jon WHEATCROFTGBRH65Thames Valley Orienteering Club43:0913'29"+7:54
7.Kieran DEVINEGBRH65Southampton Orienteering Club43:5413'43"+8:39
8.Patrick SAINT-UPERYFRAH659502IF ACBeauchamp44:2213'51"+9:07
9.Guy GOODAIRGBRH65East Pennine Orienteering Club45:4214'16"+10:27
10.Gérard LEFRANÇOISFRAH659502IF ACBeauchamp47:4814'56"+12:33
11.John COLLYERGBRH65Essex Stragglers Orienteering Society49:0315'19"+13:48
12.Roy BRADLEYGBRH65Cleveland Orienteering Klub51:2516'04"+16:10
13.Georges BARBIERBELH65ASUB Bruxelles52:4716'29"+17:32
14.Christian CRENNFRAH657808IF ASMB-CO52:5316'31"+17:38
15.Joël DELALANDEFRAH653506BR CFCO58:4018'20"+23:25
16.Guy COUPEYFRAH652704NM COBS59:0618'28"+23:51
17.Neil CROASDELLGBRH65East Pennine Orienteering Club59:4218'39"+24:27
18.Fred ROSSGBRH65East Pennine Orienteering Club1:00:1418'49"+24:59
19.David NIXONGBRH65Southampton Orienteering Club1:00:5819'03"+25:43
20.Jean Pierre VAN DER CRUYSBELH65ASUB Orientation1:03:4519'55"+28:30
21.François CHAMBOREDONFRAH507716IF BALISE 771:05:1120'22"+29:56
NCLAimé LOUATFRAH658903BF YCONE-Sens
Top

Total

7807IF GO7840
Indiv.37
2704NM COBS26
7512IF RO'Paris17
9502IF ACBeauchamp16
4504CE ASCO ORLEANS10
6203HF A.RO.629
9109IF COPS 919
5101GE ENS7
6208HF B.A7
7707IF OPA MONTIGNY7
7709IF USM/CO7
7716IF BALISE 777
9105IF COLE7
7305AR ECHO 736
East Pennine Orienteering Club6
3105OC TOAC Orientatio5
5116GE ASO Sillery5
C.O.Liège5
Guildford Orienteers5
Humberside & Lincolnshire Orienteers5
4201AR NOSE4
5402GE SCAPA NANCY4
6205HF O²4
7205PL LMA 724
7703IF CSLG MELUN4
7722IF ASSAP 774
7808IF ASMB-CO4
9211IF DSA4
CERCLE D'ORIENTATION DU HAINAUT4
South London Orienteers4
TROL Belgium4
.COM-Clube de Orientação do Minho3
3502BR CRCO3
5407GE SO Luneville3
5604BR COL3
5907HF T.A.D.3
5909HF CapOnord3
6806GE COBuhl.Florival3
7715IF AS SAMOIS3
9509IF FUN EVENTS3
COC - Clube Orientação do Centro3
Southampton Orienteering Club3
Swiss O Tours3
0615PZ VSAO2
1311PZ Chat'O2
4010NA BONO2
4601OC FiNO462
5906HF VALMO2
7004BF V.H.S.O.2
7604NM AMICALE LAIQUE DU BUQUET-ELBEUF2
7701IF CSA CNSD2
7720IF TOM MEAUX2
8903BF YCONE-Sens2
9202IF Garde Rép.2
AD Trento Orienteering2
ASUB Bruxelles2
ASUB Orientation2
Altair CO2
CSU Brasov2
Derwent Valley Orienteers2
ESPAD2
Essex Stragglers Orienteering Society2
Friuli MTB & Orienteering2
GD4Caminhos2
Harlequins Handsworth2
Hidegkúti Spartacus2
IL Tyrving2
Istanbul Orienteering Spor Kulubu2
Montsant Orientació2
Mullsjö Skid och Orienteringsklubb2
North Gloucestershire Orienteering Club2
Omega2
Oros2
Os Orienteringsklubb2
SRD SK2
Takas OSK2
Tjalve2
U.S. Primiero A.S.D2
ol norska2
1307PZ ACA AIX EN PROV1
1705NA CMO1
1801CE EMB BOURGES1
1905NA BriveCorrèzeCO1
2105BF ADOChenôve1
2208BR SAINT-BRIEUC OR1
2407NA POP1
2904BR Quimper 291
3319NA SMOG1
3506BR CFCO1
3809AR USSE CO1
4705NA N.O.R.D.1
6207NO ESCAP1
6611OC CCIO1
6804GE COColmar1
6913AR CRAPAHUT1
9209IF Raid-Up1
9404IF AS IGN1
Athlé Etréchy 911
Bristol Harbourside1
British Orienteering1
COAAL1
COLIEGE1
Cleveland Orienteering Klub1
Limestone Cowboys1
Misko darbai1
Rasti-Lukko1
Rugby Droobers O.C.1
Saxons OC1
South Yorkshire Orienteers1
Southern Navigators1
Thames Valley Orienteering Club1
Tumiza Orienteering Chiari1
WKS Slask Wroclaw1
Waterford Orienteers1
Wrekin Orienteers1
Total: 431