clublogo
index

Nationale Sud-Est Longue Distance - WRE
La Plagne Tarentaise 31.7.2021
7300 - CD Savoie

Last updated: 04.08.2021 08:39:29
Contact/Remarks: rma@helga-o.com Info
HELGA Orienteering Software © Michael Hock

Jalonné D10 D12 D14 D16 D18 D20 D21 D35 D40 D45 D50 D55 D60 D65 D70 D75 H10 H12 H14 H16 H18 H20 H21 H35 H40 H45 H50 H55 H60 H65 H70 H75 Op.Orange Op.Jaune O.Violet C O.Violet L Op.Bleu Op.Vert
Total Splitsbrowser WinSplits Online

NCL non classé   DNF abandon   FIN arrivé   

Jalonné   length 2500m (14)

[H:]M:Smin/km
1.Camille MILEOFRA2704NM COBS12:104'52"
2.Eline GARCIAFRA0705AR Raidlink's 0714:185'43"+2:08
3.Robin DHESSEFRA5907HF T.A.D.16:346'38"+4:24
4.Eglantine ROBERTFRA2508BF BALISE 2517:417'04"+5:31
5.Nathan GIL SILVEIRAFRA9404IF AS IGN18:497'32"+6:39
6.Bastien LASOUCHEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT23:459'30"+11:35
7.Mathilde ROBERTFRA2508BF BALISE 2525:1110'04"+13:01
8.Candice JIMBLETFRA8607NA Poitiers CO26:1610'30"+14:06
9.Mathilde BERNARDFRA2517BF OTB26:5410'46"+14:44
10.Melusine CHANDEZONFRA2105BF ADOChenôve28:0011'12"+15:50
11.Juliette HUGUETFRA2605AR VSO28:3411'26"+16:24
12.Lise SOUCATFRA0111AR CO AMBERIEU32:4113'04"+20:31
13.Enimie CHANDEZONFRA2105BF ADOChenôve35:3614'14"+23:26
NCLChloé MOUCHETTEFRA6917AR COPIDO
Top

D10   length 1100m (15)

[H:]M:Smin/km
1.Garance PERRINFRA2109BF A.S.Quetigny09:589'04"
2.Charline POULAINFRA3319NA SMOG12:5011'40"+2:52
3.Adèle BOUISFRA2604AR CROCO13:2412'11"+3:26
4.Maëlle JANODFRA7305AR ECHO 7313:3612'22"+3:38
5.Margot DECHAVANNEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT15:0013'38"+5:02
6.Adèle MILEOFRA2704NM COBS16:0714'39"+6:09
7.Eva PRIEURFRA7305AR ECHO 7317:0215'29"+7:04
8.Valentine DEVILLEFRA3810AR ORIENT'ALP20:3518'43"+10:37
9.Léna BAILLETFRA6008HF NOYON CO20:5719'03"+10:59
10.Anna BAILLETFRA6008HF NOYON CO21:2719'30"+11:29
11.Lisa HEYRMANFRA2109BF A.S.Quetigny25:3123'12"+15:33
12.Anaïs SANTFRA1905NA BriveCorrèzeCO28:2825'53"+18:30
13.Florine PARISOTFRA0207HF VervinsO29:3926'57"+19:41
NCLLianne Josefine KRUGERGER3810AR ORIENT'ALP
NCLNaya Livia KRUGERGER3810AR ORIENT'ALP
Top

D12   length 2690m  climb 75m (19)

[H:]M:Smin/km
1.Juliette PELLISSIERFRA4201AR NOSE25:279'28"
2.Louna VIALARDFRA8404PZ OPA27:1210'07"+1:45
3.Adèle AUNEAUFRA6806GE COBuhl.Florival29:1110'51"+3:44
4.Maé VADROTFRA1303PZ MARCO30:1711'15"+4:50
5.Anaïs MAZYBELC.O.Liège30:5111'28"+5:24
6.Apolline COCHEYFRA3810AR ORIENT'ALP31:4511'48"+6:18
7.Anahi PERRINFRA4201AR NOSE31:5211'51"+6:25
8.Eryne BRASSARTFRA1403NM O. CAENNAISE34:2112'46"+8:54
9.Alice PICARDFRA3410OC MUC Orientation34:4212'54"+9:15
10.Chloé FREYFRA6803GE COMulhouse38:1614'14"+12:49
11.Eden CHEVALIERFRA8702NA ORIENTATION 8740:2415'01"+14:57
12.Pauline SKOWRONEKFRA2109BF A.S.Quetigny44:3016'33"+19:03
13.Apolline LIONFRA0207HF VervinsO47:2817'39"+22:01
14.Léonie ECHILLEYFRA7004BF V.H.S.O.50:5118'54"+25:24
15.Jeanne BADORFRA0207HF VervinsO50:5418'55"+25:27
16.Anaelle REICHFRA6804GE COColmar51:4919'16"+26:22
17.Eloïse BADORFRA0207HF VervinsO1:04:4324'03"+39:16
18.Lisa DIDYMEFRA8105OC BOA Albi1:31:2133'58"+1:05:54
NCLClémence MAZANFRA8104OC AOC
Top

D14   length 4110m  climb 70m (33)

[H:]M:Smin/km
1.Tess BASSETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT32:217'52"
2.Satine CHEVALIERFRA8702NA ORIENTATION 8732:467'58"+0:25
3.Liv PERRINFRA4201AR NOSE34:098'19"+1:48
4.Laura MARTINFRA5402GE SCAPA NANCY34:228'22"+2:01
5.Avril VADROTFRA1303PZ MARCO34:368'25"+2:15
6.Margot CHABANISFRA8404PZ OPA36:088'47"+3:47
7.Zélie ZANATTAFRA1705NA CMO36:188'50"+3:57
8.Emma BARRIEREFRA3319NA SMOG36:208'50"+3:59
9.Camille PINARDFRA2508BF BALISE 2538:299'22"+6:08
10.Prune MASSONFRA2108BF Talant SO39:179'33"+6:56
11.Jéromine JANODFRA7305AR ECHO 7339:329'37"+7:11
12.Lilie ROQUIERFRA1705NA CMO40:239'50"+8:02
13.Louise MATTARTBEL0207HF VervinsO40:389'53"+8:17
14.Lola MOULIEREFRA0207HF VervinsO41:029'59"+8:41
15.Sasha FLANDRINFRA6208HF B.A41:2610'05"+9:05
16.Lylouane VIGNALFRA5907HF T.A.D.41:5910'13"+9:38
17.Estelle MAZANFRA8104OC AOC43:1810'32"+10:57
18.Inès PINNAFRA3204OC CARTO 3244:4110'52"+12:20
19.Habygaël DESTREZFRA0207HF VervinsO44:4410'53"+12:23
20.Camille LATILFRA1303PZ MARCO45:0610'58"+12:45
21.Anna VERNEAUFRA6208HF B.A48:0711'42"+15:46
22.Clémentine PRADEAUFRA6307AR Balise 6349:0411'56"+16:43
23.Louane GARCIAFRA0705AR Raidlink's 0751:5012'37"+19:29
24.Titouane JANODFRA7305AR ECHO 7352:4412'50"+20:23
25.Elisa COLOMBIER - POCHARDFRA9105IF COLE57:2713'59"+25:06
26.Lilou MARCHANDFRA7004BF V.H.S.O.1:00:4414'47"+28:23
27.Elsa DECHAVANNEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:07:1516'22"+34:54
28.Lise MOUCHETTEFRA6917AR COPIDO1:09:0516'49"+36:44
29.Lise DERLOTFRA7716IF BALISE 771:13:0217'46"+40:41
30.Emmy DESTREZFRA0207HF VervinsO1:15:0618'16"+42:45
31.Aglaé TALONFRA8607NA Poitiers CO1:16:1918'34"+43:58
32.Amandine FREYFRA6803GE COMulhouse1:16:2118'35"+44:00
33.Juliette BARRALFRA1303PZ MARCO1:37:1123'39"+1:04:50
Top

D16   length 4720m  climb 195m (28)

[H:]M:Smin/km
1.Alice MERATFRA3913BF O'JURA46:059'46"
2.Violette DUPUYFRA1905NA BriveCorrèzeCO47:3310'04"+1:28
3.Louna CHATELONFRA4203AR OE4248:0410'11"+1:59
4.Mélissa TROCHUTFRA7309AR COCS49:5110'34"+3:46
5.Alyssia WYMERFRA2508BF BALISE 2552:5311'12"+6:48
6.Lise PELLISSIERFRA4201AR NOSE53:3911'22"+7:34
7.Flavie MAHALINFRA1403NM O. CAENNAISE54:3811'34"+8:33
8.Mahaut ZANATTAFRA1705NA CMO55:5311'50"+9:48
9.Elsa DUVERNEYFRA4201AR NOSE57:3612'12"+11:31
10.Lola COLLEFRA0705AR Raidlink's 0759:1512'33"+13:10
11.Lilou BOISSONNETFRA8809GE HVO1:01:2613'01"+15:21
12.Elsa POULAINFRA2704NM COBS1:03:4113'30"+17:36
13.Heidi PLAGNOLFRA2605AR VSO1:05:2513'52"+19:20
14.Enola BARDINEFRA0705AR Raidlink's 071:08:1614'28"+22:11
15.Amélie PRADELLEFRA4601OC FiNO461:09:5014'48"+23:45
16.Fanni MAZANFRA8104OC AOC1:10:5515'01"+24:50
17.Louise MOULIEREFRA0207HF VervinsO1:12:3515'23"+26:30
18.Cathy SOULAINEFRA2904BR Quimper 291:16:5116'17"+30:46
19.Justine POULAINFRA2704NM COBS1:17:0216'19"+30:57
20.Atea GANDELINFRA3914BF JSO1:23:1717'39"+37:12
21.Emma ALBINFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:26:5318'24"+40:48
22.Mélanie HUGUETFRA2605AR VSO1:32:1519'33"+46:10
23.Charlotte BARRALFRA1303PZ MARCO1:32:5819'42"+46:53
24.Valentine SELLIERFRA0111AR CO AMBERIEU1:46:5022'38"+1:00:45
25.Alix GOURGEOTFRA9105IF COLE1:47:2622'46"+1:01:21
26.Lilie PECHSTEINFRA5402GE SCAPA NANCY1:54:1124'11"+1:08:06
27.Malorie RIGOLLOT-BERTRANDFRA7004BF V.H.S.O.1:54:2124'14"+1:08:16
28.Justine CHALASFRA3705CE COTS1:55:2124'26"+1:09:16
Top

D18   length 5360m  climb 200m (19)

[H:]M:Smin/km
1.Justine PELLISSIERFRA4201AR NOSE1:00:2811'17"
2.Lilou PARIGOTFRA2109BF A.S.Quetigny1:00:5311'22"+0:25
3.Annabelle DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:03:2511'50"+2:57
4.Liv CHARBONNIERFRA4201AR NOSE1:07:0412'31"+6:36
5.Mélanie DALIBARDFRA6804GE COColmar1:11:5413'25"+11:26
6.Mahaut PLAGNOLFRA2605AR VSO1:12:0813'27"+11:40
7.Margaux DEVILLEFRA3810AR ORIENT'ALP1:18:1414'36"+17:46
8.Maribelle HENKYFRA2109BF A.S.Quetigny1:18:3914'40"+18:11
9.Emilie DIEZFRA3204OC CARTO 321:19:1114'46"+18:43
10.Marion LAROSEFRA3810AR ORIENT'ALP1:28:0216'25"+27:34
11.Lana FORGEFRA4204AR Boussole en F.1:28:1016'27"+27:42
12.Siliza PINNAFRA3204OC CARTO 321:29:2816'41"+29:00
13.Nesrine KERMEZLIFRA5907HF T.A.D.1:35:5217'53"+35:24
14.Louise AHONDFRA5907HF T.A.D.1:36:5318'05"+36:25
15.Cassiane GAUDILLATFRA2517BF OTB1:38:4618'26"+38:18
16.Cassandra DARRASFRA5907HF T.A.D.1:50:2420'36"+49:56
17.Amélie GOURGEOTFRA9105IF COLE1:51:0320'43"+50:35
18.Cécile MURATFRA8104OC AOC1:59:2522'17"+58:57
19.Pauline LASSALLEFRA0111AR CO AMBERIEU2:17:5625'44"+1:17:28
Top

D20   length 6590m  climb 320m (19)

[H:]M:Smin/km
1.Corina HÜNIFRAOLG Thun58:278'52"
2.Tifenn MOULETFRA2517BF OTB59:108'59"+0:43
3.Perrine TOUSSAINTFRA7716IF BALISE 771:12:3211'00"+14:05
4.Lucie LATASTEFRA6804GE COColmar1:13:2411'08"+14:57
5.Lucine GINTZBURGERFRA7407AR SOS GO1:13:4611'12"+15:19
6.Lise BELLETFRA3810AR ORIENT'ALP1:15:1511'25"+16:48
7.Alix VILLARFRA6701GE COSE1:15:2611'27"+16:59
8.Diane BODYFRA7305AR ECHO 731:15:5311'31"+17:26
9.Manon MARTINIENFRA2105BF ADOChenôve1:19:2312'03"+20:56
10.Yona JACQUEMINFRA4203AR OE421:19:3812'05"+21:11
11.Lou COLLEFRA0705AR Raidlink's 071:32:1213'59"+33:45
12.Marion RIOLLETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:33:5314'15"+35:26
13.Estelle MAHALINFRA1403NM O. CAENNAISE1:34:5014'23"+36:23
14.Amandine CAVARROCFRA1106OC COORE MJC1:37:3514'48"+39:08
15.Léa PINEAUFRA5402GE SCAPA NANCY1:47:3016'19"+49:03
16.Romane OLIVIERFRA5116GE ASO Sillery1:57:2317'49"+58:56
17.Jordane MARSOTFRA5402GE SCAPA NANCY2:07:0319'17"+1:08:36
18.Léna LASSALLEFRA0111AR CO AMBERIEU2:25:2022'03"+1:26:53
NCLChloé ROBERTFRA5116GE ASO Sillery
Top

D21   length 6990m  climb 350m (53)

[H:]M:Smin/km
1.Isia BASSETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT59:348'31"
2.Florence HANAUERFRA6806GE COBuhl.Florival1:02:268'56"+2:52
3.Eva JURENIKOVACZE1307PZ ACA AIX EN PROV1:04:029'10"+4:28
4.Maëlle BEAUVIRFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:04:359'14"+5:01
5.Cécile FOLTZERFRA2517BF OTB1:06:489'33"+7:14
6.Chloé DUDOIGNONFRA2605AR VSO1:08:299'48"+8:55
7.Fanny TILKINBEL2517BF OTB1:08:329'48"+8:58
8.Chloé HABERKORNFRA2105BF ADOChenôve1:09:279'56"+9:53
9.Marie VUITTONFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:12:0610'19"+12:32
10.Lisa SCHUBNELLSUIOLC Winterthur1:14:1910'38"+14:45
11.Clémentine BELLETFRA3810AR ORIENT'ALP1:14:5210'43"+15:18
12.Alina PALCAUFRA7404AR ASO1:15:0610'45"+15:32
13.Diane HUEBERFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:17:0111'01"+17:27
14.Camilla DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:17:3311'06"+17:59
15.Lucile CLOUARDFRA7807IF GO781:19:1711'21"+19:43
16.Séverine VANDERMEULENBEL2517BF OTB1:19:3611'23"+20:02
17.Elsa AUDEFROYFRA7716IF BALISE 771:20:2611'30"+20:52
18.Pascaline COLASFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:21:0511'36"+21:31
19.Emilie BACKSCHEIDERFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:22:2511'47"+22:51
20.Pauline VUILLEMINFRA2508BF BALISE 251:22:3011'48"+22:56
21.Mathilde DOUSSETFRA4012NA B.R.O.S1:22:5711'52"+23:23
22.Audrey DUQUENNEFRA5907HF T.A.D.1:23:5112'00"+24:17
23.Elise VANELFRA5703GE T.A. FAMECK1:24:0012'01"+24:26
24.Camille RAUTURIERFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:25:5812'18"+26:24
25.Manon MAIREFRA5703GE T.A. FAMECK1:28:5012'43"+29:16
26.Marie BOLZERFRA5407GE SO Luneville1:30:0012'53"+30:26
27.Léa NEUILLYFRA4504CE ASCO ORLEANS1:30:1212'54"+30:38
28.Aurelia PARISFRA3502BR CRCO1:31:4413'07"+32:10
29.Anne-Lise DUBOISFRA7404AR ASO1:33:2313'22"+33:49
30.Victoria PICQUENDARFRA8807GE LO Sanchey1:38:5814'09"+39:24
31.Florine TAILLEURFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:40:3814'24"+41:04
32.Marine DENOUALFRA6008HF NOYON CO1:42:3014'40"+42:56
33.Manon QUEREFRA3810AR ORIENT'ALP1:44:3814'58"+45:04
34.Melanie REINENFRA4504CE ASCO ORLEANS1:46:0415'10"+46:30
35.Caroline GANIEREFRA7604NM ALBEOrientation1:46:1615'12"+46:42
36.Charlène FRAYSSEFRA5402GE SCAPA NANCY1:46:3115'14"+46:57
37.Eléonore ROBINSONBEL5116GE ASO Sillery1:48:4915'34"+49:15
38.Prune MESYNGIERFRA9502IF ACBeauchamp1:50:3915'50"+51:05
39.Marine DEGORSFRA3809AR USSE CO1:53:0316'10"+53:29
40.Coline DEBREUXFRA5402GE SCAPA NANCY1:53:2816'14"+53:54
41.Alice DAGICOURFRA3105OC TOAC Orientatio1:53:4016'16"+54:06
42.Sandra BESTELFRA9105IF COLE1:55:5316'35"+56:19
43.Clarisse TIZZONIFRA5906HF VALMO1:57:0716'45"+57:33
44.Elodie SOUCATFRA0111AR CO AMBERIEU2:03:0417'36"+1:03:30
45.Manuela JOUBERTFRA6911AR ASUL SPORTS NAT2:06:5318'09"+1:07:19
46.Emilie PERRIERFRA3913BF O'JURA2:07:0818'11"+1:07:34
47.Lucie LOGEFRA5703GE T.A. FAMECK2:09:0418'28"+1:09:30
48.Léonie LABITFRA5907HF T.A.D.2:10:2918'40"+1:10:55
49.Lolita LAURENTFRA7512IF RO'Paris2:16:3319'32"+1:16:59
50.Jeanne LOGEFRA5703GE T.A. FAMECK2:25:4020'50"+1:26:06
51.Cécilia HAYERFRA6709GE SCBarr2:26:5221'01"+1:27:18
52.Marlène SOLERFRA3810AR ORIENT'ALP2:31:4021'42"+1:32:06
NCLFiona BASSETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT
Top

D35   length 5360m  climb 200m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Céline DODINFRA1307PZ ACA AIX EN PROV52:509'51"
2.Hana GARDEFRA4203AR OE4255:2410'20"+2:34
3.Agnès MERCIERFRA5907HF T.A.D.59:4211'08"+6:52
4.Mélanie LEPOUTREFRA5907HF T.A.D.1:00:2511'16"+7:35
5.Florence HERPINFRA3810AR ORIENT'ALP1:06:4512'27"+13:55
6.Anico KULOWGER3810AR ORIENT'ALP1:10:5513'14"+18:05
7.Alisée VIVOTFRA5907HF T.A.D.1:11:1713'18"+18:27
8.Pauline ENDRESSFRA3502BR CRCO1:18:3714'40"+25:47
9.Yasko NANSENETFRA6806GE COBuhl.Florival1:30:2516'52"+37:35
10.Eloise LOUVETFRA7707IF OPA MONTIGNY1:47:4320'06"+54:53
11.Celine PERRINFRA4201AR NOSE1:54:0921'18"+1:01:19
12.Danni ZHENCHN8903BF YCONE-Sens2:02:3722'53"+1:09:47
13.Elodie PIERREFRA2704NM COBS2:04:0023'08"+1:11:10
14.Laëtitia BAILLETFRA6008HF NOYON CO3:04:3634'26"+2:11:46
NCLAurelie IZARDFRA8105OC BOA Albi
NCLAmelie CATHERINEFRAIndiv.
Top

D40   length 4580m  climb 210m (32)

[H:]M:Smin/km
1.Lucile CHATELONFRA4203AR OE4255:0612'02"
2.Michaela KOTECKACZE5906HF VALMO55:1012'03"+0:04
3.Marie COMPAGNONFRA1705NA CMO59:4213'02"+4:36
4.Sophie HAMELSUI3913BF O'JURA1:01:4313'29"+6:37
5.Marie Line GARCIAFRA0705AR Raidlink's 071:02:3013'39"+7:24
6.Marie VUILLEMARDFRA8812GE O'ZONE 881:03:1613'49"+8:10
7.Marianne PAULYFRA1705NA CMO1:04:0814'00"+9:02
8.Marlène GROSPERRINFRA3914BF JSO1:07:1914'42"+12:13
9.Celine RUIZFRA8105OC BOA Albi1:10:2515'22"+15:19
10.Stéphanie DEVILLEFRA3810AR ORIENT'ALP1:13:4116'05"+18:35
11.Carine GIRARDOTFRA7004BF V.H.S.O.1:16:4016'44"+21:34
12.Magali LEFEVREFRA2105BF ADOChenôve1:17:0916'51"+22:03
13.Marlene LAROSEFRA3810AR ORIENT'ALP1:17:3516'56"+22:29
14.Charlotte FORESTIERFRA2517BF OTB1:17:3716'57"+22:31
15.Sabrina MOUCHETTEFRA6917AR COPIDO1:18:3817'10"+23:32
16.Cécile DEGANDFRA4204AR Boussole en F.1:20:5817'41"+25:52
17.Charlotte BOURHISFRA1303PZ MARCO1:21:4517'51"+26:39
18.Marion VENONFRA2105BF ADOChenôve1:22:3918'03"+27:33
19.Anne BARRALFRA1303PZ MARCO1:23:4418'17"+28:38
20.Caroline CHEVALIERFRA8702NA ORIENTATION 871:24:5318'32"+29:47
21.Fabienne PLAGNOLFRA2605AR VSO1:28:4219'22"+33:36
22.Sandrine NOBLEFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:30:2119'44"+35:15
23.Magalie PINARDFRA2508BF BALISE 251:32:4620'15"+37:40
24.Angélique DE MARCHFRA2108BF Talant SO1:41:0122'03"+45:55
25.Maica PEREZ RAMOSESPCLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZA1:42:5722'29"+47:51
26.Alice PECHSTEINFRA5402GE SCAPA NANCY1:44:3122'49"+49:25
27.Sophie LIONFRA0207HF VervinsO1:50:5724'13"+55:51
28.Nathalie DECHAVANNEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:53:1224'43"+58:06
29.Céline HERAULTFRA4601OC FiNO462:04:2927'11"+1:09:23
30.Nadejda VASILOIFRA7707IF OPA MONTIGNY2:12:1428'52"+1:17:08
NCLAnne-Laure ECHILLEYFRA7004BF V.H.S.O.
NCLSophie MASSIASFRA1905NA BriveCorrèzeCO
Top

D45   length 4580m  climb 210m (39)

[H:]M:Smin/km
1.Aline HERMANSBELC.O.Liège58:0412'41"
2.Marie-Hélène MOULIEREFRA0207HF VervinsO1:02:2413'37"+4:20
3.Stephanie VARRONFRA9404IF AS IGN1:03:0013'45"+4:56
4.Emmanuelle VALENTINFRA4012NA B.R.O.S1:03:1013'48"+5:06
5.Virginie PARIGOTFRA2109BF A.S.Quetigny1:10:2715'23"+12:23
6.Stéphanie DERLOTFRA7716IF BALISE 771:10:5315'29"+12:49
7.Béatrice DE LONGUEVILLEBEL5907HF T.A.D.1:11:1215'33"+13:08
8.Karine OUVRARDFRA8404PZ OPA1:12:5415'55"+14:50
9.Anne ILLE-BRIEREFRA3105OC TOAC Orientatio1:13:5416'08"+15:50
10.Héléna POLASKOVA-MENARDCZE4403PL NAO1:14:0016'09"+15:56
11.Camille MOULIEREFRA0207HF VervinsO1:14:2916'16"+16:25
12.Stéphanie POULAINFRA2704NM COBS1:22:4518'04"+24:41
13.Caroline PAILHESFRA0705AR Raidlink's 071:23:3518'15"+25:31
14.Celine MAZANFRA8104OC AOC1:23:4718'18"+25:43
15.Valerie OCTOBREFRA0705AR Raidlink's 071:25:2518'39"+27:21
16.Isabelle BROUSSEFRA8607NA Poitiers CO1:25:4118'42"+27:37
17.Gwenola DE MINIACFRA3410OC MUC Orientation1:28:2719'19"+30:23
18.Delphine RODRIGUEZFRA4709NA PSNO1:31:2019'57"+33:16
19.Nadège URVOASFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:33:3420'26"+35:30
20.Sandra WOHRERTVJahn Wolfsburg1:35:5020'55"+37:46
21.Nadine PEREIRAFRA8607NA Poitiers CO1:35:5820'57"+37:54
22.Andrea MISZOVITSHUN7707IF OPA MONTIGNY1:36:4621'08"+38:42
23.Elisabeth PELLISSIERFRA4201AR NOSE1:37:3421'18"+39:30
24.Sophie BRASSARTFRA1403NM O. CAENNAISE1:39:2521'42"+41:21
25.Sandrine LEMARCHANDFRA1408NM VIK'AZIM1:40:5222'01"+42:48
26.Jocelyne LONCHAMPTFRA3913BF O'JURA1:43:5122'40"+45:47
27.Géraldine PUJOLFRA3308NA SAGC CESTAS1:47:0723'23"+49:03
28.Line BEAUMARD BOCQUELFRA1705NA CMO1:49:1023'50"+51:06
29.Virginie STEINFRA5703GE T.A. FAMECK1:50:3324'08"+52:29
30.Catherine CUCHET-SUBSOLFRA3408OC AMSO341:52:1624'31"+54:12
31.Marie BARRIEREFRA3319NA SMOG1:54:5925'06"+56:55
32.Clotilde PERRINFRA2109BF A.S.Quetigny1:55:5225'18"+57:48
33.Carine PRADELLEFRA4601OC FiNO462:06:0327'31"+1:07:59
34.Armelle MAGAT-SAUNIERFRA7407AR SOS GO2:06:3827'39"+1:08:34
35.Marie-Pierre DEBARDFRA2105BF ADOChenôve2:06:4927'41"+1:08:45
36.Kaisa SNELLMANFIN7716IF BALISE 772:18:5930'21"+1:20:55
37.Chantal SOULAINEFRA2904BR Quimper 292:22:2131'05"+1:24:17
38.Isabelle LINTANFFRA9105IF COLE3:13:2242'13"+2:15:18
NCLLaurence TALONFRA8607NA Poitiers CO
Top

D50   length 4190m  climb 115m (28)

[H:]M:Smin/km
1.Marie-Violaine PALCAUFRA7404AR ASO54:3113'01"
2.Sandra OLIVIERFRA7716IF BALISE 7757:0213'37"+2:31
3.Veronique HERITIERFRA4201AR NOSE58:1913'55"+3:48
4.Valérie HABERKORNFRA2105BF ADOChenôve58:4314'01"+4:12
5.Isabelle VILLARFRA6701GE COSE58:5514'04"+4:24
6.Pascale MIAILHEFRA8404PZ OPA1:00:3914'28"+6:08
7.Nathalie GUENINFRA5116GE ASO Sillery1:04:1415'20"+9:43
8.Isabelle WYMERFRA2508BF BALISE 251:04:5515'30"+10:24
9.Muriel LE CAMFRA3502BR CRCO1:06:1715'49"+11:46
10.Jana LATASTEFRA6804GE COColmar1:11:0516'58"+16:34
11.Marie GRENDELFRA2704NM COBS1:11:2017'01"+16:49
12.Laurence BASSETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:13:3417'33"+19:03
13.Florence BESTELFRA9105IF COLE1:15:3218'02"+21:01
14.A-Francoise DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:15:3518'02"+21:04
15.Béatrice BONORAFRA6906AR ALCO1:15:4418'04"+21:13
16.Agnès SEGONDYFRA5703GE T.A. FAMECK1:20:3019'13"+25:59
17.Valérie POURREFRA2508BF BALISE 251:24:4220'13"+30:11
18.Laurence BEAUVIRFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:28:0921'02"+33:38
19.Christel TESSIERFRA3811AR GUC-CO1:35:5222'53"+41:21
20.Véronique GINTZBURGERFRA7407AR SOS GO1:41:0524'07"+46:34
21.Isabelle VALETTEFRA2101BF A.B.C.O. DIJON1:41:1024'09"+46:39
22.Marianne PASSELERGUEFRA7808IF ASMB-CO1:44:5925'03"+50:28
23.Laurence ELIASFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:57:0927'58"+1:02:38
24.Laurence AUGHUETBEL5116GE ASO Sillery1:57:5828'09"+1:03:27
NCLOdile PERRINFRA4201AR NOSE
NCLFlorence LAPERGUEFRA3319NA SMOG
NCLMarie PEETERSFRA3410OC MUC Orientation
NCLNathalie MOULETFRA2517BF OTB
Top

D55   length 4190m  climb 115m (38)

[H:]M:Smin/km
1.Kati CEJKASUIOLC SKOG Fribourg1:00:0214'20"
2.Sara CAMPBELLGBRDeeside Hartford1:06:3915'54"+6:37
3.Isabelle DERMINEFRA3801AR DAUPHINE'O1:08:1516'17"+8:13
4.Virginie OLIGOFRA5609BR COPV1:09:0016'28"+8:58
5.Lena KORCHAKSWE6806GE COBuhl.Florival1:09:1016'30"+9:08
6.Valérie BERGER-CAPBERNFRA3105OC TOAC Orientatio1:09:4116'38"+9:39
7.Lucia CALANDRYITA7404AR ASO1:11:3117'04"+11:29
8.Valérie PEKERFRA7707IF OPA MONTIGNY1:13:1117'28"+13:09
9.Sylvie JUSSIANFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:13:1817'30"+13:16
10.Karine MAESFRA5604BR COL1:16:2218'14"+16:20
11.Lydie JAULINFRA1705NA CMO1:16:4418'19"+16:42
12.Joëlle GUINOTFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:16:5118'20"+16:49
13.Camille GIREFRA7707IF OPA MONTIGNY1:17:5518'36"+17:53
14.Marie BONDIVENNEFRA6408NA COOL1:20:3619'14"+20:34
15.Isabelle TOUZAIN ROULLEAUXFRA9105IF COLE1:23:5020'00"+23:48
16.Blandine PIERSONFRA0308AR Chantelle SN1:24:2120'08"+24:19
17.Isabelle RAGAZZIFRA5407GE SO Luneville1:24:3120'10"+24:29
18.Valerie CLOUZEAUFRA1601NA COF1:24:3420'11"+24:32
19.Isabelle RORAFRA7716IF BALISE 771:24:4820'14"+24:46
20.Dominique BOUCHARTFRA7807IF GO781:25:4920'29"+25:47
21.Florence GUILLOUFRA2904BR Quimper 291:29:0321'15"+29:01
22.Marie-Pierre COFFEFRA9502IF ACBeauchamp1:30:3421'37"+30:32
23.Nathalie GRAINFRA2704NM COBS1:32:3822'06"+32:36
24.Laurence CHAMPIGNYFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:33:1622'16"+33:14
25.Nathalie MORANDFRA3810AR ORIENT'ALP1:33:2722'18"+33:25
26.Sophie LOGEFRA5703GE T.A. FAMECK1:37:1823'13"+37:16
27.Isabelle DOUSTE-BACQUEFRA3809AR USSE CO1:40:1323'55"+40:11
28.Véronique BOLZERFRA5407GE SO Luneville1:41:0724'08"+41:05
29.Nathalie RAUTURIERFRA7807IF GO781:49:0526'02"+49:03
30.Anne CHABANCEFRA4201AR NOSE1:49:0926'03"+49:07
31.Ulrike CHARDOTFRA7807IF GO781:57:5728'09"+57:55
32.Odile BAYLEFRA7404AR ASO2:02:2429'13"+1:02:22
33.Claire MUYLLAERTBEL0207HF VervinsO2:04:3529'44"+1:04:33
34.Ingrid TVEITENORÅs-NMBU Orientering2:19:5233'23"+1:19:50
NCLCatherine MERATFRA3913BF O'JURA
NCLAndrea ESCURETFRA1307PZ ACA AIX EN PROV
NCLCatherine BONNEAUFRA7719IF ERCO
NCLMarie REMOUETFRA1307PZ ACA AIX EN PROV
Top

D60   length 2200m  climb 85m (19)

[H:]M:Smin/km
1.Sylvie MARCHESINFRA5402GE SCAPA NANCY35:0415'56"
2.Annie COMBETFRA4203AR OE4239:1517'50"+4:11
3.Pascale MARTINFRA7512IF RO'Paris40:1918'20"+5:15
4.Hedwige TILKINBEL2517BF OTB40:4718'32"+5:43
5.Marie Françoise ROUXFRA4201AR NOSE44:2020'09"+9:16
6.Marie ARMBRUSTERFRA2508BF BALISE 2544:5220'24"+9:48
7.Agnès EUDIERFRA2704NM COBS46:4221'14"+11:38
8.Ginette SCHELCHERFRA6806GE COBuhl.Florival46:5421'19"+11:50
9.Evelyne VERGEFRA6611OC CCIO49:1622'24"+14:12
10.Sylvie PITAVALFRA4201AR NOSE49:5722'42"+14:53
11.Jane CAMPBELLGBR7807IF GO7854:2124'42"+19:17
12.Sylvie BOUCHEFRA9105IF COLE55:3525'16"+20:31
13.Corinne MEYERFRA6804GE COColmar58:0826'25"+23:04
14.Christine LAMYFRA7309AR COCS1:03:5729'04"+28:53
15.Mauricette JOLYFRA6803GE COMulhouse1:05:4829'55"+30:44
16.Laurence MACHEREYFRA8405PZ LUBO1:07:2030'36"+32:16
17.Marie GUIGNARDFRA8607NA Poitiers CO1:10:5632'15"+35:52
18.Catherine MAYSONNAVE MARTINEZFRA4012NA B.R.O.S1:11:2832'29"+36:24
19.Isabelle BEN KHALEDFRA5906HF VALMO1:33:3342'31"+58:29
Top

D65   length 2200m  climb 85m (13)

[H:]M:Smin/km
1.Eliane CHATAGNYSUIC.A. Rosé40:0018'11"
2.Guyonne PETITFRA7808IF ASMB-CO40:1718'19"+0:17
3.Claudie BERJOANFRA1103OC RDPA41:0818'42"+1:08
4.Jocelyne ROUPIOZFRA0705AR Raidlink's 0752:2523'50"+12:25
5.Martine VILLEDIEUFRA4201AR NOSE54:2724'45"+14:27
6.Danielle GIBIATFRA8405PZ LUBO55:5525'25"+15:55
7.Françoise PAPILLONFRA2109BF A.S.Quetigny56:3025'41"+16:30
8.Annunciata COLOMBIBEL0705AR Raidlink's 0758:3226'36"+18:32
9.Christine RAUCOULESFRA3811AR GUC-CO59:5427'14"+19:54
10.Maria-Dolorés FREDERIQUEFRA2408NA CAC1:03:3428'54"+23:34
11.Nancy ESNAULTFRA5402GE SCAPA NANCY1:30:4741'16"+50:47
12.Evelyne THIEBAUTFRA5402GE SCAPA NANCY1:36:1643'45"+56:16
NCLBernadette VANDERMEULENBEL2517BF OTB
Top

D70   length 2200m  climb 85m (10)

[H:]M:Smin/km
1.Monique DUBROCAFRA3308NA SAGC CESTAS39:5018'06"
2.Brigitte ANNEFRA0111AR CO AMBERIEU47:1921'30"+7:29
3.Madeleine DIEUDONNEFRA7808IF ASMB-CO49:3022'30"+9:40
4.Annick COULONFRA0615PZ VSAO49:3422'32"+9:44
5.Monique ENARDFRA2101BF A.B.C.O. DIJON53:2524'17"+13:35
6.Nelly DEVILLEFRA5402GE SCAPA NANCY54:3624'49"+14:46
7.Margrit EGGLISUI6803GE COMulhouse55:2625'12"+15:36
8.Françoise CHATELAIN-NANOUXBELHermathenae Spa1:18:4435'47"+38:54
9.Annick LECOYERFRA0207HF VervinsO1:29:2940'40"+49:39
10.Monique CABONFRA2999BR INDIVIDUEL1:41:0145'55"+1:01:11
Top

D75   length 2200m  climb 85m (2)

[H:]M:Smin/km
1.Marie-Bernadette MOULIEREFRA0207HF VervinsO1:19:2436'05"
DNFManon RENNOTTEBEL5703GE T.A. FAMECK
Top

H10   length 1100m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Jean LE ROUXFRA7807IF GO7810:539'54"
2.Elias LEGRANDFRA7707IF OPA MONTIGNY12:2211'15"+1:29
3.Augustin FREYFRA6803GE COMulhouse12:3711'28"+1:44
4.Etienne PRADEAUFRA6307AR Balise 6314:3513'15"+3:42
5.Augustin LE ROUXFRA7807IF GO7815:3314'08"+4:40
6.Léo RUIZFRA8105OC BOA Albi17:0015'27"+6:07
Tom FLANDRINFRA6208HF B.A17:0015'27"+6:07
8.Cyprien LIONFRA0207HF VervinsO22:5720'52"+12:04
NCLCome MOTTETFRA3502BR CRCO
Top

H12   length 2690m  climb 75m (15)

[H:]M:Smin/km
1.Titouan ANDRIEUXFRA7305AR ECHO 7318:537'01"
2.Nathaël TROCHUTFRA7309AR COCS19:497'22"+0:56
3.Antonin BOUISFRA2604AR CROCO21:197'55"+2:26
4.Vivien LEGRANDFRA0111AR CO AMBERIEU23:158'39"+4:22
5.Célestin COCHEYFRA3810AR ORIENT'ALP26:299'51"+7:36
6.Loic BARGEFRA3913BF O'JURA28:4010'39"+9:47
7.Jules ZENEVREFRA8813GE Terres d'O30:3811'23"+11:45
8.Mathis POINSENOTFRA7004BF V.H.S.O.31:2311'40"+12:30
9.Erwan LE ROUXFRA7807IF GO7831:4111'47"+12:48
10.Erik URZUA-WÖHRERGERTVJahn Wolfsburg32:3612'07"+13:43
11.Arthur BARRALFRA1303PZ MARCO37:3113'57"+18:38
12.Lazare FOLLEAFRA2604AR CROCO40:5315'12"+22:00
13.Jules ECHILLEYFRA7004BF V.H.S.O.41:0415'16"+22:11
14.Jules DEGANDFRA4204AR Boussole en F.45:1916'51"+26:26
15.Thomas DE VLIEGERFRA0207HF VervinsO52:0719'22"+33:14
Top

H14   length 5340m  climb 155m (40)

[H:]M:Smin/km
1.Lucas VERJUXFRA2508BF BALISE 2543:558'13"
2.Quentin AUNEAUFRA6806GE COBuhl.Florival44:118'16"+0:16
3.Jules HAMELSUI3913BF O'JURA45:068'27"+1:11
4.Paul POINSENOTFRA7004BF V.H.S.O.49:159'13"+5:20
5.Tom MARIENNEFRA7707IF OPA MONTIGNY49:519'20"+5:56
6.Simon CALANDRYFRA7404AR ASO49:579'21"+6:02
7.David DISCHERFRA5703GE T.A. FAMECK50:379'29"+6:42
8.Albin CHIFFLETFRA0705AR Raidlink's 0751:289'38"+7:33
9.Titouan BARGEFRA3913BF O'JURA52:049'45"+8:09
10.Guillaume BEGUINOTFRA0111AR CO AMBERIEU53:5110'05"+9:56
11.Romain LEGRANDFRA0111AR CO AMBERIEU55:3310'24"+11:38
12.Louis GIL SILVEIRAFRA9404IF AS IGN55:5210'28"+11:57
13.Jules LEMARCHANDFRA1408NM VIK'AZIM57:0310'41"+13:08
14.Louis Antoine KRUGERGER3810AR ORIENT'ALP57:4410'49"+13:49
15.Eloi CHABANOLFRA3810AR ORIENT'ALP1:00:2711'19"+16:32
16.Thibaut DEVILLEFRA3810AR ORIENT'ALP1:00:3811'21"+16:43
17.Maé CHATELONFRA4203AR OE421:01:1711'29"+17:22
18.Arthur VENONFRA2105BF ADOChenôve1:01:5311'35"+17:58
19.Basile VILLARFRA6701GE COSE1:02:1911'40"+18:24
20.Florent HEYRMANFRA2109BF A.S.Quetigny1:02:5111'46"+18:56
21.Emmanuel PRADEAUFRA6307AR Balise 631:03:0111'48"+19:06
22.Antoine LAROSEFRA3810AR ORIENT'ALP1:04:1512'02"+20:20
23.Mathieu HERAULTFRA4601OC FiNO461:05:4712'19"+21:52
24.Mael PICARDFRA3410OC MUC Orientation1:10:2213'11"+26:27
25.Titouan BRIEREFRA3105OC TOAC Orientatio1:10:4613'15"+26:51
26.Lucas DIDYMEFRA8105OC BOA Albi1:12:2313'33"+28:28
27.Gaspard RUIZFRA8105OC BOA Albi1:13:1913'44"+29:24
28.Thomas MURATFRA8104OC AOC1:15:0914'04"+31:14
29.Tristan PECHSTEINFRA5402GE SCAPA NANCY1:15:4814'12"+31:53
30.Eliott BOISSIERFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:16:0914'16"+32:14
31.Thomas HUGUETFRA2605AR VSO1:21:2715'15"+37:32
32.Yanis CHAFIFRA7716IF BALISE 771:22:4115'29"+38:46
33.Basile MENARDFRA2105BF ADOChenôve1:26:0616'07"+42:11
34.Victor STEINFRA5703GE T.A. FAMECK1:29:3916'47"+45:44
35.Nathan PAYETFRA9105IF COLE1:37:5418'20"+53:59
36.Jules MAVETFRA0207HF VervinsO1:42:2619'11"+58:31
37.Clément RICHARDFRA1403NM O. CAENNAISE1:47:1920'06"+1:03:24
NCLThibault DE VLIEGERFRA0207HF VervinsO
NCLCélestin DUPUYFRA1905NA BriveCorrèzeCO
NCLEthan PARISOTFRA0207HF VervinsO
Top

H16   length 6940m  climb 250m (39)

[H:]M:Smin/km
1.Antoine DERLOTFRA7707IF OPA MONTIGNY52:187'32"
2.Olivier CHAMPIGNYFRA1307PZ ACA AIX EN PROV52:407'35"+0:22
3.Yann CHABANCEFRA4201AR NOSE54:337'52"+2:15
4.Arthur PERRINFRA4201AR NOSE54:397'52"+2:21
5.Baptiste DELORMEFRA7707IF OPA MONTIGNY56:138'06"+3:55
6.Theophile BIONFRA4204AR Boussole en F.56:388'10"+4:20
7.Arnaud MAZYBELC.O.Liège58:038'22"+5:45
8.Titouan CHATELONFRA4203AR OE4259:338'35"+7:15
9.Antonin CHASSELINFRA4204AR Boussole en F.1:00:368'44"+8:18
10.Antoine LESQUERFRA0705AR Raidlink's 071:01:198'50"+9:01
11.Maïeul LATILFRA1303PZ MARCO1:03:179'07"+10:59
12.Arthur ZAUGG-PLATTARDFRA4201AR NOSE1:06:109'32"+13:52
13.Aurélien PINARDFRA2508BF BALISE 251:07:259'43"+15:07
14.Luca CHABEFRA6208HF B.A1:07:409'45"+15:22
15.Jules ODILEFRA7311AR ANO1:07:439'45"+15:25
16.Baptiste HERAULTFRA4601OC FiNO461:08:339'53"+16:15
17.Armel POULAINFRA3319NA SMOG1:08:379'53"+16:19
18.Simon DECHAVANNEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:08:399'54"+16:21
19.Arthur BARRIEREFRA3319NA SMOG1:09:169'59"+16:58
20.Elouan BRASSARTFRA1403NM O. CAENNAISE1:11:2410'17"+19:06
21.Armand TALONFRA8607NA Poitiers CO1:12:0010'22"+19:42
22.Antonin PIVRYFRA3705CE COTS1:12:5610'31"+20:38
23.Odin CARLEFRA2105BF ADOChenôve1:12:5910'31"+20:41
24.Hugo TESSIERFRA3811AR GUC-CO1:13:0710'32"+20:49
25.Charly ARNAULTFRA8607NA Poitiers CO1:17:3311'10"+25:15
26.Naël JACQUEMINFRA4203AR OE421:19:2711'27"+27:09
27.Zian DELAGEFRA8702NA ORIENTATION 871:21:0511'41"+28:47
28.Raphael STEINFRA5703GE T.A. FAMECK1:23:1211'59"+30:54
29.Esteban VANHOUTTEFRA4012NA B.R.O.S1:24:3612'11"+32:18
30.Max SNELLMANFIN7716IF BALISE 771:27:4312'38"+35:25
31.Nicolas SUBSOLFRA3408OC AMSO341:35:5213'49"+43:34
32.Estéban SANTFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:43:4914'58"+51:31
33.Vianney VEROVEFRA5907HF T.A.D.2:17:2919'49"+1:25:11
NCLHugo MOLLEFRA7512IF RO'Paris
NCLTheo DEGANDFRA4204AR Boussole en F.
NCLJules MONTUSFRA4012NA B.R.O.S
NCLRudi HEROUARDFRA7707IF OPA MONTIGNY
NCLElouan CHEVREUXFRA7109BF Givry SO
NCLGaël RENAULTFRA5609BR COPV
Top

H18   length 7390m  climb 290m (39)

[H:]M:Smin/km
1.Antoine MATTARTBEL0207HF VervinsO1:00:368'12"
2.Gaël AMERIJCKXBEL5907HF T.A.D.1:02:598'31"+2:23
3.Romain PICHARDFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:03:078'32"+2:31
4.Guilhem VEROVEFRA5907HF T.A.D.1:03:418'37"+3:05
5.Matéo CHEVALIERFRA8702NA ORIENTATION 871:07:529'11"+7:16
6.Corenthin BUFFARDFRA7707IF OPA MONTIGNY1:08:529'19"+8:16
7.Mathias LATASTEFRA6804GE COColmar1:08:549'19"+8:18
8.Raphaël CHABANOLFRA3810AR ORIENT'ALP1:09:059'21"+8:29
9.Alexandre BACONNETFRA8405PZ LUBO1:09:399'25"+9:03
10.Alec LE HELLOCOFRA7707IF OPA MONTIGNY1:09:549'28"+9:18
11.Laouen BERTINFRA3705CE COTS1:15:0610'10"+14:30
12.Matisse MALARDFRA0207HF VervinsO1:15:5310'16"+15:17
13.Elie REBOULLETFRA4203AR OE421:16:1610'19"+15:40
14.Guilhem CHIFFLETFRA0705AR Raidlink's 071:17:3510'30"+16:59
15.Baptiste DUVERNEYFRA4201AR NOSE1:17:4610'31"+17:10
16.Max CHOTINFRA5907HF T.A.D.1:18:0310'34"+17:27
17.Valentin SKOWRONEKFRA2109BF A.S.Quetigny1:19:1010'43"+18:34
18.Jules NOUAILLEFRA8702NA ORIENTATION 871:19:1610'44"+18:40
19.Louison MENAFRA3105OC TOAC Orientatio1:19:5210'48"+19:16
20.Gaby ARNAULTFRA8607NA Poitiers CO1:20:3310'54"+19:57
21.Thomas CHABOTFRA4201AR NOSE1:21:5311'05"+21:17
22.Klaus VAN BENTUMGERTV Oberbexbach1:22:3011'10"+21:54
23.Matéo SOUTTERFRA5703GE T.A. FAMECK1:23:3011'18"+22:54
24.Ben REINERTGERTV Oberbexbach1:25:2911'34"+24:53
25.Virgile SKOWRONEKFRA2109BF A.S.Quetigny1:26:0311'39"+25:27
26.Titouan PAULYFRA1705NA CMO1:26:3511'43"+25:59
27.Lucas GILLARDFRA7716IF BALISE 771:29:2212'06"+28:46
28.Titouan FORGEARDFRA6806GE COBuhl.Florival1:30:0112'11"+29:25
29.Mattis ARAUJOFRA0705AR Raidlink's 071:30:2112'14"+29:45
30.Marc NIZETFRA5116GE ASO Sillery1:32:0412'27"+31:28
31.Cyprien URVOASFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:38:0213'16"+37:26
32.Titouan CARLEFRA2105BF ADOChenôve1:38:2813'19"+37:52
33.Arthur POULAINFRA2704NM COBS1:43:4414'02"+43:08
34.Emilien VERSAEVELFRA5907HF T.A.D.1:44:4414'10"+44:08
35.Maxence DENOUALFRA6008HF NOYON CO1:46:1314'22"+45:37
36.Yoann BONORAFRA6906AR ALCO1:48:4014'42"+48:04
37.Louis LEMARCHANDFRA1408NM VIK'AZIM1:54:5315'33"+54:17
38.Nathan BRUNELFRA2105BF ADOChenôve1:57:4515'56"+57:09
NCLFlorian LINTANFFRA9105IF COLE
Top

H20   length 9050m  climb 410m (28)

[H:]M:Smin/km
1.Quentin ANDRIEUXFRA7305AR ECHO 731:00:546'44"
2.Julien VUITTONFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:06:487'23"+5:54
3.Nathan MARCHANDFRA2704NM COBS1:06:567'24"+6:02
4.Thomas RADONDYFRA5907HF T.A.D.1:10:567'50"+10:02
5.Basile BASSETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:11:437'55"+10:49
6.Antoine BECAERTFRA7404AR ASO1:12:167'59"+11:22
7.Nils TVEITENORÅs-NMBU Orientering1:13:218'06"+12:27
8.Romain DISCHERFRA5703GE T.A. FAMECK1:13:248'07"+12:30
9.Lucas IMBSWEILERGERTV Oberbexbach1:13:328'08"+12:38
10.Simon HAMELSUI3913BF O'JURA1:14:008'11"+13:06
11.Léandre MAGATFRA7407AR SOS GO1:16:188'26"+15:24
12.Nathan ARONDEAUFRA4203AR OE421:17:288'34"+16:34
13.Axel PANNIERFRA7807IF GO781:18:048'38"+17:10
14.Albin DEMARET-JOLYFRA0705AR Raidlink's 071:18:438'42"+17:49
15.Mathias BARROS-VALLETFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:20:488'56"+19:54
16.Rafael DI GERONIMOFRA2517BF OTB1:27:559'43"+27:01
17.Roman PLAGNOLFRA2605AR VSO1:32:0110'10"+31:07
18.David GERYFRA4203AR OE421:33:3710'21"+32:43
19.Till GEILERGERTV Oberbexbach1:35:3210'33"+34:38
20.Mathis REBOULFRA0705AR Raidlink's 071:37:4610'48"+36:52
21.Tommy DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:40:2011'05"+39:26
22.Hugo LINTANFFRA9105IF COLE1:43:0511'23"+42:11
23.Victor DANNECKERFRA3913BF O'JURA1:44:5411'35"+44:00
24.Hugo BOUCHARTFRA7807IF GO781:48:3512'00"+47:41
25.Thomas SUBSOLFRA3408OC AMSO341:59:2013'11"+58:26
26.Julian COEURDASSIERFRA5907HF T.A.D.2:23:3715'52"+1:22:43
27.Quentin TESSIERFRA3811AR GUC-CO2:29:5916'34"+1:29:05
NCLKylian WYMERFRA2508BF BALISE 25
Top

H21   length 10600m  climb 490m (85)

[H:]M:Smin/km
1.Loïc CAPBERNFRA3105OC TOAC Orientatio1:11:066'42"
2.Quentin MOULETFRA2517BF OTB1:13:316'56"+2:25
3.Philippe ADAMSKIFRA5907HF T.A.D.1:14:107'00"+3:04
4.Mathieu PERRINFRA4201AR NOSE1:14:537'04"+3:47
5.Guilhem ELIASFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:15:467'09"+4:40
6.Guilhem HABERKORNFRA2105BF ADOChenôve1:17:267'18"+6:20
7.Térence RISSESUIC.A. Rosé1:17:407'20"+6:34
8.Olivier BLANC-TRANCHANTFRA3913BF O'JURA1:18:527'26"+7:46
9.Vincent COUPATFRA2517BF OTB1:19:257'30"+8:19
10.Benjamin LEDUCFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:23:077'50"+12:01
11.Raphaël MASLIAHFRA2605AR VSO1:24:518'00"+13:45
12.Hugo VAXELAIREFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:25:048'02"+13:58
13.Juste RAIMBAULTFRASouth London Orienteers W1:26:298'10"+15:23
14.Arnaud PERRINFRA4201AR NOSE1:27:128'14"+16:06
15.François VAN DER OUDERAABEL2517BF OTB1:28:298'21"+17:23
16.Pierre MARTINEZFRA4012NA B.R.O.S1:28:468'22"+17:40
17.Thibaut GUINOTFRA2108BF Talant SO1:29:208'26"+18:14
18.Martin MATHISFRA2517BF OTB1:30:048'30"+18:58
19.Maxime BONNEAUFRALinköpings1:30:368'33"+19:30
20.Mats TROENGSWEOK Linné1:31:018'35"+19:55
21.Luc SANDEVOIRFRA1403NM O. CAENNAISE1:31:358'38"+20:29
22.Benjamin LEPOUTREFRA5907HF T.A.D.1:31:498'40"+20:43
23.Mathieu KERN-GILLARDFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:31:578'40"+20:51
24.Maxime CHABANCEFRA4201AR NOSE1:34:058'53"+22:59
25.Jeremi POURREFRA2508BF BALISE 251:35:589'03"+24:52
26.Pierrick MERINOFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:36:159'05"+25:09
27.Paul LEDUCFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:38:029'15"+26:56
28.Clément DEMEUSEBEL2517BF OTB1:38:119'16"+27:05
29.Thibaut DERENNEBEL5116GE ASO Sillery1:39:019'20"+27:55
30.Denis SEIMBILLEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:39:149'22"+28:08
31.Valentin MARCHANDFRA2704NM COBS1:39:569'26"+28:50
32.Arthur BOEHRINGERFRA6806GE COBuhl.Florival1:39:599'26"+28:53
33.David VIEILLEDENTFRA2704NM COBS1:41:469'36"+30:40
34.Simon SEGUINFRA2105BF ADOChenôve1:41:509'36"+30:44
35.Sébastien HANAUERFRA6806GE COBuhl.Florival1:42:179'39"+31:11
36.Sylvain JOURDANAFRA3810AR ORIENT'ALP1:43:169'45"+32:10
37.Brieuc VIELFRA2517BF OTB1:44:169'50"+33:10
38.Pierre SCHAMBERGERFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:44:189'50"+33:12
39.Florent GRATTEPANCHEFRA5907HF T.A.D.1:44:509'53"+33:44
40.Gaspard ASTRADEFRA7305AR ECHO 731:46:0210'00"+34:56
41.Thomas RABOURDINFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:46:4010'04"+35:34
42.Virgile TALLANDIERFRA2105BF ADOChenôve1:48:3110'14"+37:25
43.Nils CREUSATFRA8809GE HVO1:48:5310'16"+37:47
44.Martin RUDKIEWICZFRA2508BF BALISE 251:49:0110'17"+37:55
45.Louis ARNOULDFRA3811AR GUC-CO1:49:0710'18"+38:01
46.Mathis NICOLE DESMAUFRA6806GE COBuhl.Florival1:51:1210'29"+40:06
47.Lionel MELINARDFRA7512IF RO'Paris1:52:0910'35"+41:03
48.Tom DRYGALSKIBELH.O.C.1:55:0710'52"+44:01
49.Martin CHAPSALFRA7407AR SOS GO1:55:4610'55"+44:40
50.Vincent PEKERFRA7707IF OPA MONTIGNY1:57:1811'04"+46:12
51.Martin SOGNOFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:58:0711'09"+47:01
52.Clement BATTISTAFRA3308NA SAGC CESTAS1:58:1311'09"+47:07
53.Rémi BAUDOTFRA4201AR NOSE1:58:4611'12"+47:40
54.Clément ULMSCHNEIDERFRA6803GE COMulhouse1:59:3111'17"+48:25
55.Dorian VASQUEZFRA4012NA B.R.O.S2:04:1711'43"+53:11
56.Baptiste TRONCHE-MASSOFRA2407NA POP2:06:1911'55"+55:13
57.Camille ANDREFRA5116GE ASO Sillery2:07:5912'04"+56:53
58.Clément LECUYERFRA5703GE T.A. FAMECK2:09:2812'13"+58:22
59.Alban DUCHONFRA5703GE T.A. FAMECK2:11:1312'23"+1:00:07
60.Benjamin MISTELISUI3502BR CRCO2:14:1012'39"+1:03:04
61.Gabin DECHAUDFRA0705AR Raidlink's 072:14:2312'41"+1:03:17
62.Quentin DROUINFRA9502IF ACBeauchamp2:14:4712'43"+1:03:41
63.Pierre BORDETFRA7404AR ASO2:15:1612'46"+1:04:10
64.Léo FRAGNOLFRA3913BF O'JURA2:15:2912'47"+1:04:23
65.Mathieu BRUGATFRA6611OC CCIO2:15:4812'49"+1:04:42
66.Arnault BESTELFRA9105IF COLE2:17:1312'57"+1:06:07
67.Dimitri COSMEFRA4504CE ASCO ORLEANS2:22:0213'24"+1:10:56
68.Théo LEFEVREFRA8812GE O'ZONE 882:23:0013'29"+1:11:54
69.Valentin BALLASFRA3809AR USSE CO2:24:1413'36"+1:13:08
70.Kurtys GROSSIFRA5907HF T.A.D.2:27:5213'57"+1:16:46
71.Thibault LECUYERFRA5703GE T.A. FAMECK2:32:4714'25"+1:21:41
72.Charles AUDINFRA7407AR SOS GO2:33:2214'28"+1:22:16
73.Pascal BLICKLESUIOLG Kakowa2:33:3814'30"+1:22:32
74.Clément LALOUXFRA5907HF T.A.D.2:44:3215'31"+1:33:26
75.Sebastian WILDFRA2704NM COBS2:46:5715'45"+1:35:51
76.Rémy JULIENFRA0615PZ VSAO2:50:2116'04"+1:39:15
77.Thomas ROUHFRA5907HF T.A.D.2:53:3316'22"+1:42:27
78.Thomas BOUSSERFRA5703GE T.A. FAMECK2:55:2616'33"+1:44:20
79.Celian STEINERFRA8809GE HVO3:04:2317'24"+1:53:17
80.Tom ISHAK-BOUSHAKIFRA2508BF BALISE 254:30:5425'33"+3:19:48
NCLGrégoire VANDEGHINSTEBEL2105BF ADOChenôve
NCLThéo RADONDYFRA5907HF T.A.D.
NCLAdrien DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV
NCLColas GINTZBURGERFRA7407AR SOS GO
NCLWilliam DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV
Top

H35   length 7500m  climb 320m (25)

[H:]M:Smin/km
1.Yoann GARDEFRA4203AR OE421:03:028'24"
2.Cyril SOUCATFRA0111AR CO AMBERIEU1:05:248'43"+2:22
3.Martin MOTTETFRA3502BR CRCO1:05:358'45"+2:33
4.Emmanuel RIBIERFRA4203AR OE421:07:218'59"+4:19
5.Thibault CHAPSALFRA9211IF DSA1:08:079'05"+5:05
6.Mathieu PETIT-GOUNELLEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:10:069'21"+7:04
7.Kévin THURIOTFRA3502BR CRCO1:11:069'29"+8:04
8.Gaëtan POIRSONFRA7004BF V.H.S.O.1:11:469'34"+8:44
9.Sébastien RORAFRA6917AR COPIDO1:11:509'35"+8:48
10.Maxime PEYRONFRA3319NA SMOG1:15:5010'07"+12:48
11.Guillaume ROCHEFRA6307AR Balise 631:15:5810'08"+12:56
12.Matthieu ROBERTFRA2508BF BALISE 251:16:2810'12"+13:26
13.Gregory BLOTFRA2407NA POP1:16:3010'12"+13:28
14.Emeric HUBERTFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:17:5110'23"+14:49
15.Arnaud ECHILLEYFRA7004BF V.H.S.O.1:23:0711'05"+20:05
16.Pierre MAHIEUFRA5907HF T.A.D.1:24:5011'19"+21:48
17.Eric LE ROUXFRA7807IF GO781:25:4211'26"+22:40
18.Guillem COQUELETFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:26:0611'29"+23:04
19.Emmanuel HAYERFRA6709GE SCBarr1:29:4311'58"+26:41
20.Tomas PEÑARANDA MARCOSESPCLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZA1:43:2313'47"+40:21
21.Matthieu RODIERFRA9502IF ACBeauchamp1:56:5515'35"+53:53
22.Bruno BERNADEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT2:02:4316'22"+59:41
23.Arnaud BAILLETFRA6008HF NOYON CO2:22:3619'01"+1:19:34
24.Christophe DUPONTFRA6911AR ASUL SPORTS NAT2:26:4919'35"+1:23:47
25.Damien SAWKAFRA2801CE ESPAD2:34:0620'33"+1:31:04
Top

H40   length 7390m  climb 290m (39)

[H:]M:Smin/km
1.Matthieu PUECHFRA1307PZ ACA AIX EN PROV59:208'02"
2.Francois PLAGNOLFRA2605AR VSO1:00:118'09"+0:51
3.Thibaut MAGNEFRA4201AR NOSE1:00:188'10"+0:58
4.Ondrej KOTECKYCZE5906HF VALMO1:01:378'20"+2:17
5.Joachim LEONARDONFRA3810AR ORIENT'ALP1:05:528'55"+6:32
6.Benoit COCHEYFRA3810AR ORIENT'ALP1:06:589'04"+7:38
7.Benjamin MAURIESFRA7807IF GO781:07:479'10"+8:27
8.David CHATELONFRA4203AR OE421:08:139'14"+8:53
9.Julien MILEOFRA2704NM COBS1:10:129'30"+10:52
10.Xavier BREGNACFRA7404AR ASO1:11:309'41"+12:10
11.Jean-Luc CHANDEZONFRA2105BF ADOChenôve1:12:369'49"+13:16
12.Nans PERRINFRA4201AR NOSE1:13:469'59"+14:26
13.Cédric ALBINFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:15:4410'15"+16:24
14.Clotaire ZANATTAFRA1705NA CMO1:15:4610'15"+16:26
15.Laurent DECHAVANNEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:17:2510'29"+18:05
16.Ludovic RUIZFRA8105OC BOA Albi1:18:0410'34"+18:44
17.Mickaël MOLLEFRA7512IF RO'Paris1:19:0310'42"+19:43
18.Herve QUINQUENELFRA9404IF AS IGN1:19:0510'42"+19:45
19.Benoît SOLFRA9404IF AS IGN1:19:2210'44"+20:02
20.Christophe DANTINFRA3810AR ORIENT'ALP1:19:3510'46"+20:15
21.Sébastien LATILFRA1303PZ MARCO1:21:1110'59"+21:51
22.Eric LAROSEFRA3810AR ORIENT'ALP1:22:0811'07"+22:48
23.Yann REICHFRA6804GE COColmar1:22:4611'12"+23:26
24.Guillaume DEGANDFRA4204AR Boussole en F.1:22:5311'13"+23:33
25.Gregory PRINSFRA6208HF B.A1:24:0911'23"+24:49
26.Jérémy VUILLEMARDFRA8812GE O'ZONE 881:26:2311'41"+27:03
27.Ulrich PECHSTEINFRA5402GE SCAPA NANCY1:27:4511'52"+28:25
28.Emmanuel GRANGERFRA4201AR NOSE1:36:2513'03"+37:05
29.Nicolas BOUSSACFRA4504CE ASCO ORLEANS1:36:2613'03"+37:06
30.Matthieu BARRIEREFRA3319NA SMOG1:38:4913'22"+39:29
31.Cédric CHEVALIERFRA8702NA ORIENTATION 871:39:0213'24"+39:42
32.Sebastien LEGRANDFRA0111AR CO AMBERIEU1:44:2114'07"+45:01
33.Yann PINARDFRA2508BF BALISE 251:48:2614'40"+49:06
34.Gael UTARDFRA3105OC TOAC Orientatio1:55:4515'40"+56:25
35.Sylvain MAINGUYFRA9211IF DSA2:02:2116'33"+1:03:01
36.Nicolas JIMBLETFRA8607NA Poitiers CO2:06:2317'06"+1:07:03
37.Alexis DELINSELLEFRA5907HF T.A.D.2:15:1618'18"+1:15:56
38.Eric MARCHANDFRA7004BF V.H.S.O.3:01:5224'37"+2:02:32
NCLSimon DENIERFRA3810AR ORIENT'ALP
Top

H45   length 6990m  climb 350m (74)

[H:]M:Smin/km
1.Fabrice VANNIERFRA7716IF BALISE 7757:008'09"
2.Eric PERRINFRA4201AR NOSE1:01:418'49"+4:41
3.David LESQUERFRA0705AR Raidlink's 071:02:018'52"+5:01
4.Xavier ANDRIEUXFRA7305AR ECHO 731:03:339'05"+6:33
5.Laurent CHAMPIGNYFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:05:199'21"+8:19
6.Guilhem SANTFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:07:509'42"+10:50
7.Jerome DANELFRA5906HF VALMO1:08:349'49"+11:34
8.Olivier CHARBONNIERFRA4201AR NOSE1:09:119'54"+12:11
9.Nicolas SILLIENBEL2517BF OTB1:11:3010'14"+14:30
10.David HAMELSUI3913BF O'JURA1:12:1010'19"+15:10
11.Christophe AUBERTFRA1705NA CMO1:12:1910'21"+15:19
12.Remy FATOUXFRA3801AR DAUPHINE'O1:14:1710'38"+17:17
13.Bruno DEVILLEFRA3810AR ORIENT'ALP1:14:3010'39"+17:30
14.Olivier PARIGOTFRA2109BF A.S.Quetigny1:14:5610'43"+17:56
15.Jean-Marc DISCHERFRA5703GE T.A. FAMECK1:15:1710'46"+18:17
16.Francois PRADEAUFRA6307AR Balise 631:15:3710'49"+18:37
17.Olivier GUIGNARDFRA3408OC AMSO341:16:1410'54"+19:14
18.Alain MAZYBELC.O.Liège1:16:4010'58"+19:40
19.Johann LASOUCHEFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:16:4510'59"+19:45
20.Bruno PLUMEYFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:18:2711'13"+21:27
21.Nicolas DALIBARDFRA6804GE COColmar1:18:3611'15"+21:36
22.Christophe MAZANFRA8104OC AOC1:19:0911'19"+22:09
23.Vincent PICARDFRA3410OC MUC Orientation1:19:2911'22"+22:29
24.Alain BEGUINOTFRA0111AR CO AMBERIEU1:19:5411'26"+22:54
25.Laurent FRAYSSINETFRA8104OC AOC1:19:5611'26"+22:56
26.Christophe CULLELLFRA6611OC CCIO1:20:1811'29"+23:18
27.Frankie CORBETFRACOZIG1:20:5911'35"+23:59
28.Franck PELLISSIERFRA4201AR NOSE1:22:3011'48"+25:30
Laurent MOUCHETTEFRA6917AR COPIDO1:22:3011'48"+25:30
30.Bruno BARGEFRA3913BF O'JURA1:23:0111'53"+26:01
31.Fabien DELAGEFRA8702NA ORIENTATION 871:23:3311'57"+26:33
32.Matthieu CHABANOLFRA3810AR ORIENT'ALP1:23:5012'00"+26:50
33.Alexis VADROTFRA1303PZ MARCO1:24:1612'03"+27:16
34.Emmanuel GANDELINFRA3914BF JSO1:24:2012'04"+27:20
35.Bertrand MASSOTFRA0404PZ Balise 041:25:0812'11"+28:08
36.Francois CHIFFLETFRA0705AR Raidlink's 071:27:0512'27"+30:05
37.Pascal RIGOLLOTFRA7004BF V.H.S.O.1:27:3812'32"+30:38
38.Sébastien LEMARCHANDFRA1408NM VIK'AZIM1:27:5112'34"+30:51
39.Serge DUDOUTFRA2704NM COBS1:28:0212'36"+31:02
40.Nicolas POULAINFRA2704NM COBS1:28:2412'39"+31:24
41.Vincent HERAULTFRA4601OC FiNO461:28:2612'39"+31:26
42.Louis Marie ARNAULTFRA8607NA Poitiers CO1:30:3012'57"+33:30
43.Benoît DUDOUTFRA2704NM COBS1:31:0313'02"+34:03
44.Laurent PINEAUFRA5402GE SCAPA NANCY1:31:1913'04"+34:19
45.Gabriel RENAULTFRA5609BR COPV1:31:5213'09"+34:52
46.Franck LONCHAMPTFRA3913BF O'JURA1:32:0413'10"+35:04
47.Frédéric MONTAGARDFRA7807IF GO781:32:5413'17"+35:54
48.Gautier FLANDRINFRA6208HF B.A1:34:0813'28"+37:08
49.Christophe DUVERNEYFRA4201AR NOSE1:36:1513'46"+39:15
50.Cedric REYNAUDFRA3810AR ORIENT'ALP1:36:2813'48"+39:28
51.François HUGUETFRA2605AR VSO1:37:3013'57"+40:30
52.David MASSONFRA2108BF Talant SO1:37:3513'58"+40:35
53.Yoann MOUTAULTFRA3705CE COTS1:38:0814'02"+41:08
54.Jérome CAVARROCFRA1106OC COORE MJC1:38:5714'09"+41:57
55.Yoann BODÉNANFRA3705CE COTS1:39:3114'14"+42:31
56.Gregory PELLETIERFRA7807IF GO781:40:0614'19"+43:06
57.Damien DERLOTFRA7716IF BALISE 771:40:1214'20"+43:12
58.Denis VALENTINFRA4012NA B.R.O.S1:40:5114'26"+43:51
59.Anthony URVOASFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:41:0214'27"+44:02
60.Vincent MURATFRA8104OC AOC1:42:3514'41"+45:35
61.Michael HOCK DOMABELOLG St VITH ARDOC1:44:4314'59"+47:43
62.Christophe POULAINFRA3319NA SMOG1:45:1415'03"+48:14
63.Eric MATTARTBEL0207HF VervinsO1:45:1915'04"+48:19
64.Fabrice BALPFRA8404PZ OPA1:46:5415'18"+49:54
65.Stephane PRUVOSTFRA6208HF B.A1:50:5815'53"+53:58
66.Olivier MARIFRA0615PZ VSAO1:52:3716'07"+55:37
67.Marc GALLOISFRA0207HF VervinsO1:54:2116'22"+57:21
68.Laurent MAIREFRA5703GE T.A. FAMECK1:54:3516'24"+57:35
69.Philippe-Olivier POUPEAUFRA7404AR ASO1:55:2216'30"+58:22
70.Emmanuel CHEVREUXFRA7109BF Givry SO1:55:3216'32"+58:32
71.Carlos GIL SILVEIRAFRA9404IF AS IGN1:56:1916'38"+59:19
72.Paulo URZUAGERTVJahn Wolfsburg1:58:2916'57"+1:01:29
73.Regis BAILLETFRA2904BR Quimper 291:59:4217'07"+1:02:42
74.Xavier TALONFRA8607NA Poitiers CO3:01:2025'57"+2:04:20
Top

H50   length 6590m  climb 320m (50)

[H:]M:Smin/km
1.Raphaël LE CAMFRA3502BR CRCO1:01:429'22"
2.Yannick BEAUVIRFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:05:369'57"+3:54
3.Nicolas GREFFFRA0111AR CO AMBERIEU1:08:1610'22"+6:34
4.J-Laurent BODYFRA7305AR ECHO 731:08:3110'24"+6:49
5.Claude BORDENAVEFRA7807IF GO781:08:3410'24"+6:52
6.Benoit VERDENALFRA5402GE SCAPA NANCY1:08:4110'25"+6:59
7.Patrick POUPETFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:08:5410'27"+7:12
8.Philippe BOBINFRA3913BF O'JURA1:09:0010'28"+7:18
9.Ludovic DUDOIGNONFRA2604AR CROCO1:09:3510'34"+7:53
10.Hervé GENTASFRA3914BF JSO1:10:2810'42"+8:46
11.Thierry BESTELFRA9105IF COLE1:11:2310'50"+9:41
12.Jean-Luc DENOUALFRA6008HF NOYON CO1:11:5610'55"+10:14
13.Pascal LASSALLEFRA0111AR CO AMBERIEU1:11:5910'55"+10:17
14.Eric BRASSARTFRA1403NM O. CAENNAISE1:12:1510'58"+10:33
15.Vincent FREYFRA6803GE COMulhouse1:12:4311'02"+11:01
16.Christophe AMERIJCKX DOMABEL5907HF T.A.D.1:13:2911'09"+11:47
17.Jerome VIALARDFRA8404PZ OPA1:15:2411'26"+13:42
18.Emmanuel ROINEFRA7707IF OPA MONTIGNY1:16:0011'32"+14:18
19.Christophe DIDYMEFRA8105OC BOA Albi1:16:3911'38"+14:57
20.Pascal BOURDARIEFRA1303PZ MARCO1:16:5311'40"+15:11
21.Pierre ELIASFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:17:1911'44"+15:37
22.Stéphane DUMORTIERFRA1905NA BriveCorrèzeCO1:17:2911'45"+15:47
23.Valentin PALCAUFRA2109BF A.S.Quetigny1:19:4412'06"+18:02
24.Pascal MARTINFRA5402GE SCAPA NANCY1:21:1712'20"+19:35
25.Bruno MAESFRA5604BR COL1:21:3912'23"+19:57
26.Stéphane TOUSSAINTFRA7716IF BALISE 771:21:5512'26"+20:13
27.Luc BERBETTFRA8105OC BOA Albi1:22:1812'29"+20:36
28.Daniel RADONDYFRA5907HF T.A.D.1:23:5412'44"+22:12
29.Bruno HABERKORNFRA2105BF ADOChenôve1:25:1812'57"+23:36
30.Renaud PHILIPPEFRA6701GE COSE1:25:5113'02"+24:09
31.Richard ROBINSONBEL5116GE ASO Sillery1:25:5213'02"+24:10
32.Nicolas BOISSIERFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:29:2513'34"+27:43
33.Manuel ZENEVREFRA8813GE Terres d'O1:30:1613'42"+28:34
34.Pascal PANNIERFRA7807IF GO781:30:3913'45"+28:57
35.Nicolas MOULETFRA2517BF OTB1:34:2114'19"+32:39
36.Jean-Marc TESSIERFRA3811AR GUC-CO1:36:3314'39"+34:51
37.Jean-Philippe DIEZFRA3204OC CARTO 321:41:3115'24"+39:49
38.Lilian CARLEFRA2105BF ADOChenôve1:42:5415'37"+41:12
39.Jean-Marc SELLIERFRA0111AR CO AMBERIEU1:43:1415'40"+41:32
40.Nicolas STEINFRA5703GE T.A. FAMECK1:43:3815'44"+41:56
41.Yann LE HELLOCOFRA7707IF OPA MONTIGNY1:46:3516'10"+44:53
42.Pascal GAUDILLATFRA2517BF OTB1:47:0216'15"+45:20
43.Thierry PANIZZIFRA1303PZ MARCO1:47:1516'16"+45:33
44.Stephan GARCIAFRA0705AR Raidlink's 071:48:4716'30"+47:05
45.Philippe DUCRETFRA6906AR ALCO1:50:4416'48"+49:02
46.Patrice LAURINFRA2105BF ADOChenôve1:50:5216'49"+49:10
47.Fabrice LAPERGUEFRA3319NA SMOG1:53:1317'11"+51:31
NCLEddie WYMERFRA2508BF BALISE 25
NCLFrançois GINTZBURGERFRA7407AR SOS GO
NCLPhilippe BOUSSERFRA5703GE T.A. FAMECK
Top

H55   length 5360m  climb 200m (52)

[H:]M:Smin/km
1.Serge GRILLETFRA7404AR ASO53:3710'00"
2.Christophe VILLARFRA6701GE COSE55:5010'25"+2:13
3.Jean-Charles LALEVEEFRA2104BF Vallée Ouche OR57:4010'46"+4:03
4.Dominique FLEURENTFRA7404AR ASO57:4510'46"+4:08
5.Gilles CLOUZEAUFRA1601NA COF58:1410'52"+4:37
6.Michel VUILLEMINFRA2508BF BALISE 2558:2710'54"+4:50
7.Andreas GROTESUI1403NM O. CAENNAISE1:01:5911'34"+8:22
8.Hugues GILLARDFRA7716IF BALISE 771:02:5811'45"+9:21
9.Alain POURREFRA2508BF BALISE 251:04:1311'59"+10:36
10.Christophe RAUTURIERFRA7807IF GO781:04:3912'04"+11:02
11.Bo SÖDERQVISTSWESOK Viljan1:07:3412'36"+13:57
12.Pascal MOUTAULTFRA3705CE COTS1:07:4612'39"+14:09
13.Gilles PINNAFRA3204OC CARTO 321:12:1113'28"+18:34
14.Thierry HEROUARDFRA7707IF OPA MONTIGNY1:14:4613'57"+21:09
15.Benoit SANDEVOIRFRA1403NM O. CAENNAISE1:16:5114'20"+23:14
16.Alain ROULLEAUXFRA9105IF COLE1:17:0614'23"+23:29
17.Jean-Luc BARRALFRA1303PZ MARCO1:17:4314'30"+24:06
18.Georges MAHLERFRA5402GE SCAPA NANCY1:18:4914'42"+25:12
19.Laurent BONORAFRA6906AR ALCO1:18:5714'44"+25:20
20.Eric BONDIVENNEFRA6408NA COOL1:19:2014'48"+25:43
21.Christophe VUITTONFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:19:3914'52"+26:02
22.Olivier GUENINFRA5116GE ASO Sillery1:19:4414'53"+26:07
23.Philippe TAELEMANSBEL5907HF T.A.D.1:19:5114'54"+26:14
24.Paul BONNEAUFRA7719IF ERCO1:20:4215'03"+27:05
25.Laurent MERATFRA3913BF O'JURA1:21:0615'08"+27:29
26.Bruno TRESSOLFRA1303PZ MARCO1:22:4115'26"+29:04
Yves PEKERFRA7707IF OPA MONTIGNY1:22:4115'26"+29:04
28.Robert LOGEFRA5703GE T.A. FAMECK1:23:3415'35"+29:57
29.Eric BILQUEZFRA6806GE COBuhl.Florival1:26:1516'05"+32:38
30.Yves RIOLLETFRA6307AR Balise 631:29:1316'39"+35:36
31.Michel REMOUETFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:29:1616'39"+35:39
32.Bruno LEJEUNEFRA9105IF COLE1:29:2416'41"+35:47
33.Jean-René NEDELECFRA2904BR Quimper 291:29:5116'46"+36:14
34.Jean-Francois LOTERIEFRA5907HF T.A.D.1:31:0517'00"+37:28
35.David FARELL GARRIGOSESP6611OC CCIO1:32:2117'14"+38:44
36.Yannick GUILLOUFRA2904BR Quimper 291:34:0117'32"+40:24
37.Bruno LACOSTEFRA6906AR ALCO1:34:2017'36"+40:43
38.Jean FLEURETFRA8607NA Poitiers CO1:34:4317'40"+41:06
39.Remi HERITIERFRA4201AR NOSE1:34:5917'43"+41:22
40.Patrice DELAVEAUFRA7722IF ASSAP 771:35:4217'51"+42:05
41.Pascal VERGNAUDFRA8702NA ORIENTATION 871:40:0918'41"+46:32
42.Laurent BIZOTFRA5906HF VALMO1:40:2618'44"+46:49
43.Matthieu DELENNEFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:40:3518'46"+46:58
44.Bruno VERNEAUFRA6208HF B.A1:40:5418'49"+47:17
45.Philippe PAPINFRA5906HF VALMO1:44:4819'33"+51:11
46.Jean-Michel BOUCHETFRA3811AR GUC-CO1:45:2819'41"+51:51
47.Eric PIGEONFRA1408NM VIK'AZIM1:45:3819'42"+52:01
48.Jean-Pol BRISEBOISBEL0207HF VervinsO2:00:2722'28"+1:06:50
49.Stéphane BERNARDFRA3705CE COTS2:02:1922'49"+1:08:42
50.Christophe BOURJADEFRA4504CE ASCO ORLEANS2:02:5722'56"+1:09:20
51.Franck REINENFRA4504CE ASCO ORLEANS2:16:5525'33"+1:23:18
NCLStéphane BOLZERFRA5407GE SO Luneville
Top

H60   length 4190m  climb 115m (30)

[H:]M:Smin/km
1.Patrick CAPBERNFRA3105OC TOAC Orientatio50:2712'02"
2.Joël POULAINFRA5909HF CapOnord54:1012'56"+3:43
3.Jose RORAFRA7716IF BALISE 7755:4413'18"+5:17
4.Philippe MASSONFRA3105OC TOAC Orientatio55:5213'20"+5:25
5.J-Claude GARDEFRA4203AR OE4255:5713'21"+5:30
6.Frédéric GIBIATFRA8405PZ LUBO56:2113'27"+5:54
7.Philippe VERGEFRA6611OC CCIO56:4813'33"+6:21
8.Thierry JOLYFRA6803GE COMulhouse56:5813'36"+6:31
9.Bernard PEISSARDSUIOLC SKOG Fribourg58:1313'54"+7:46
10.Raymond HULSEGBR1103OC RDPA59:1514'08"+8:48
11.Franck GUERINFRA8903BF YCONE-Sens1:02:1414'51"+11:47
12.J-Marc MEYERFRA6804GE COColmar1:02:2014'53"+11:53
13.Daniel POEDRASFRA5609BR COPV1:03:5415'15"+13:27
14.Philippe CASTIERFRA6208HF B.A1:06:0915'47"+15:42
15.Nick CAMPBELLGBR7807IF GO781:07:1516'03"+16:48
16.Frederic BESCHFRA7404AR ASO1:08:3516'22"+18:08
17.Dominique BRUYLANTBEL5907HF T.A.D.1:12:4817'22"+22:21
18.Robert TENEDOSFRA1202OC CVO121:15:0117'54"+24:34
19.Maurice PROVOSTFRA7707IF OPA MONTIGNY1:18:1518'41"+27:48
20.Michel TILKINBEL2517BF OTB1:19:0418'52"+28:37
21.Pierre BONNARDINFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:32:0821'59"+41:41
22.J-Noel DEBEHOGNEBEL0207HF VervinsO1:34:5122'38"+44:24
23.Bruno MERCIERFRA2604AR CROCO1:36:5823'09"+46:31
24.André VANHULSTBEL6804GE COColmar1:39:2123'43"+48:54
25.Jean-Luc DUBOISBEL0705AR Raidlink's 071:40:5124'04"+50:24
26.Philippe SINAEVEBEL5907HF T.A.D.1:49:0626'02"+58:39
27.Thierry CHARDOTFRA7807IF GO781:54:4027'22"+1:04:13
28.Jean-Michel BRUNELFRA2105BF ADOChenôve2:08:0130'33"+1:17:34
NCLRene GODEFROYFRA7707IF OPA MONTIGNY
NCLChristian LEGRANDFRA7707IF OPA MONTIGNY
Top

H65   length 4190m  climb 115m (27)

[H:]M:Smin/km
1.Christian CACHARDFRA6911AR ASUL SPORTS NAT57:3413'44"
2.Patrick EUDIERFRA2704NM COBS57:5413'49"+0:20
3.Jean-Marie FATHFRA5402GE SCAPA NANCY1:04:2415'22"+6:50
4.Pierre DAYONFRA4012NA B.R.O.S1:05:1915'35"+7:45
5.Patrick TERRINFRA1307PZ ACA AIX EN PROV1:07:5616'13"+10:22
6.Daniel PAPILLONFRA2109BF A.S.Quetigny1:10:2916'49"+12:55
7.Christian RICHARDFRA1303PZ MARCO1:10:4016'52"+13:06
8.Jean-Philippe STEFANINIFRA3811AR GUC-CO1:10:4716'54"+13:13
9.Daniel SECKLERFRA1303PZ MARCO1:12:4117'21"+15:07
10.Roland THIEVENAZFRA3811AR GUC-CO1:12:4417'22"+15:10
11.Bernard DARGENTONFRA3705CE COTS1:13:1217'28"+15:38
12.J-Luc KORUSFRA1705NA CMO1:13:1317'28"+15:39
13.Gilles BAGUEREYFRA6804GE COColmar1:13:3317'33"+15:59
14.Yves BOEHMFRA6806GE COBuhl.Florival1:15:4918'06"+18:15
15.Alain GIRARDETFRA7404AR ASO1:16:4718'20"+19:13
16.Thibaud COULONFRA0615PZ VSAO1:22:2019'39"+24:46
17.Bruno VANDERMEULENBEL2517BF OTB1:24:0920'05"+26:35
18.Michel VINCENTFRA6408NA COOL1:25:0420'18"+27:30
19.Richard CATMURGBR0503PZ BNCO1:25:2020'22"+27:46
20.Claude FREDERIQUEFRA2408NA CAC1:29:5021'26"+32:16
21.J-Francois BATTISTAFRA3308NA SAGC CESTAS1:39:5323'50"+42:19
22.Pierre PARMENTIERBEL0207HF VervinsO1:39:5723'51"+42:23
23.Gilbert MARTINFRA7707IF OPA MONTIGNY1:40:0823'54"+42:34
24.Philippe LELOUPFRA7808IF ASMB-CO2:03:2329'27"+1:05:49
25.Gilles MACHEREYFRA8405PZ LUBO2:10:1131'04"+1:12:37
26.J-Luc VILLEDIEUFRA4201AR NOSE2:20:1933'29"+1:22:45
NCLPhilippe BOURSEAUXFRA2605AR VSO
Top

H70   length 2200m  climb 85m (22)

[H:]M:Smin/km
1.Jacques CORDIERFRA5716GE METZ'O35:1916'03"
2.Patrick ROBINFRA1705NA CMO35:5916'21"+0:40
3.Jean-Pierre PONCETFRA3913BF O'JURA36:3316'37"+1:14
4.Hervé CABONFRA2999BR INDIVIDUEL37:1816'57"+1:59
5.Alain RUAUDFRA2508BF BALISE 2537:5017'12"+2:31
6.Henri MASCARELLFRA6911AR ASUL SPORTS NAT39:1417'50"+3:55
7.Jean-Paul DARTHIAILFRA3308NA SAGC CESTAS41:5319'02"+6:34
8.Jacques LE ROUXFRA3502BR CRCO42:4819'27"+7:29
9.Andre LEPOUPONFRA1307PZ ACA AIX EN PROV46:3221'09"+11:13
10.Michel MASSONFRA2105BF ADOChenôve46:5921'21"+11:40
11.Jean-Paul BAILLEULFRA4012NA B.R.O.S48:5322'13"+13:34
12.Roger ANNEFRA0111AR CO AMBERIEU49:0422'18"+13:45
13.Alain FOURGASSIEFRA3308NA SAGC CESTAS50:5923'10"+15:40
14.Jean-Paul BAUDOINFRA1307PZ ACA AIX EN PROV56:4525'48"+21:26
15.Michel SOLFRA7707IF OPA MONTIGNY1:01:4628'05"+26:27
16.Yves ENARDFRA2101BF A.B.C.O. DIJON1:03:4829'00"+28:29
17.Jacques SLIMANFRA0503PZ BNCO1:05:1029'37"+29:51
18.Bertrand CHATAGNYSUIC.A. Rosé1:08:0430'56"+32:45
19.Yann JEQUELFRA4403PL NAO1:14:2033'47"+39:01
20.J-Luc PIERSONFRA6806GE COBuhl.Florival1:32:0341'50"+56:44
21.Regis LECOYERFRA0207HF VervinsO1:36:0143'39"+1:00:42
22.Guy CHATELAINBELHermathenae Spa1:46:3548'27"+1:11:16
Top

H75   length 2200m  climb 85m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Roland EGGLISUI6803GE COMulhouse45:5820'54"
2.Guy TAILLANDIERFRA0801GE OSCM46:0520'57"+0:07
3.Christian FERCHAUDFRA6604OC C.O.T.E. 6653:5924'32"+8:01
4.Gérard LEFRANÇOISFRA9502IF ACBeauchamp58:2226'32"+12:24
5.Alain RICHAUDFRA0615PZ VSAO1:03:5029'01"+17:52
6.Jean-Marc JAGLEFRA0111AR CO AMBERIEU1:04:4229'25"+18:44
7.Christian VUILLETFRA2105BF ADOChenôve1:06:0130'00"+20:03
8.Alain LAVIELLEFRA4012NA B.R.O.S1:09:2931'35"+23:31
9.J-Michel DUBROCAFRA3308NA SAGC CESTAS1:12:1532'50"+26:17
10.Georges RENNOTTEBEL5703GE T.A. FAMECK1:13:1533'18"+27:17
NCLRoland DIEUDONNEFRA7808IF ASMB-CO
FINGuy COUPEYFRA2704NM COBS1:19:10
Top

Op.Orange   length 5250m  climb 150m (30)

[H:]M:Smin/km
1.Julien PAGETFRAIndiv.1:05:4012'30"
2.Raphael CHENALFRAIndiv.1:07:4512'54"+2:05
3.Baptiste PRETETFRAIndiv.1:09:1013'10"+3:30
4.Mathias GUIGNARDFRA3408OC AMSO341:12:4213'51"+7:02
5.Noa CORBETFRACOZIG1:13:2413'59"+7:44
6.François MANGIONEFRAIndiv.1:14:3114'12"+8:51
7.François LINTANFFRA9105IF COLE1:18:5215'01"+13:12
8.Marie GUNTHERFRAIndiv.1:25:3916'19"+19:59
9.Laurent OUGIER SIMONINFRAIndiv.1:26:4916'32"+21:09
10.Tengfei HANCHN4403PL NAO1:33:1017'45"+27:30
11.Alois GODARDFRAIndiv.1:33:5517'53"+28:15
12.Flavie BERCHEFRA4403PL NAO1:34:4718'03"+29:07
13.Marine GIRARDFRA8812GE O'ZONE 881:39:1618'54"+33:36
14.Nicolas CHARPINFRAIndiv.1:41:2319'19"+35:43
15.Jules COLLARDFRA2604AR CROCO1:42:3119'32"+36:51
16.Dominique DERVILLEFRA3811AR GUC-CO1:43:3319'43"+37:53
17.Nathalie TERRIENFRACOZIG1:45:0720'01"+39:27
18.Didier DECROOFRA3811AR GUC-CO1:47:1920'26"+41:39
19.Mathilde DUBOZFRA2517BF OTB1:49:0420'46"+43:24
20.Eric AUDINFRA7407AR SOS GO1:58:3122'34"+52:51
21.Nathalie BARREREFRA8105OC BOA Albi1:59:1622'43"+53:36
22.Carine MAUGERFRACOZIG2:15:2225'47"+1:09:42
23.Sandrine HEYRMANFRA2109BF A.S.Quetigny2:22:0827'04"+1:16:28
24.Stéphanie VALLESFRA8104OC AOC2:22:2027'07"+1:16:40
25.Isabelle SKOWRONEKFRA2109BF A.S.Quetigny2:48:0232'00"+1:42:22
26.Antoine LUCASFRAIndiv.2:58:0133'54"+1:52:21
27.Florence AUDINFRA7407AR SOS GO3:03:5235'01"+1:58:12
NCLColin AYGALINCFRA3810AR ORIENT'ALP
NCLFloriane POCHARDFRA9105IF COLE
NCLNacer SLIMANIIndiv.
Top

Op.Jaune   length 4190m  climb 120m (15)

[H:]M:Smin/km
1.Aijuan LIAOSUIOLG Kakowa49:2711'48"
2.Manon MOUCHETTEFRA6917AR COPIDO54:3913'03"+5:12
3.Caroline ROELSFRAIndiv.1:00:1514'23"+10:48
4.Caroline DELAGEFRAIndiv.1:00:2514'25"+10:58
5.Adèle ROBINSONBEL5116GE ASO Sillery1:04:5415'29"+15:27
6.Georgia GUENZISUI5907HF T.A.D.1:06:3015'52"+17:03
7.Aurélie GIL SILVEIRAFRA9404IF AS IGN1:09:0416'29"+19:37
8.Julie DELEBASSEEFRA0111AR CO AMBERIEU1:09:1616'32"+19:49
9.Clémence PIGEONFRA1408NM VIK'AZIM1:10:5516'56"+21:28
10.Chloé GUIGNARDFRA3408OC AMSO341:11:0616'58"+21:39
11.Sandrine DUVERNEYFRA4201AR NOSE1:15:0617'55"+25:39
12.Flavie NICAUDFRAIndiv.1:16:5118'20"+27:24
13.Marc PARISOTFRA0207HF VervinsO1:22:1419'38"+32:47
14.Maggali DENOUALFRA6008HF NOYON CO1:33:5622'25"+44:29
15.Francoise THIEVENAZFRA3811AR GUC-CO2:01:0728'54"+1:11:40
Top

O.Violet C   length 3130m  climb 85m (21)

[H:]M:Smin/km
1.Ronny KRUGERGER3810AR ORIENT'ALP43:3313'55"
2.Eliot RODRIGUEZESPCIUDAD RODRIGO47:5015'17"+4:17
3.Candice WILDFRA2704NM COBS52:3716'49"+9:04
4.Fanny CREUSATFRA8809GE HVO53:0616'58"+9:33
5.Laurent SKOWRONEKFRA2109BF A.S.Quetigny56:3518'05"+13:02
6.Stéphanie ROQUESFRA2604AR CROCO56:3918'06"+13:06
7.Paul LOGÉFRAIndiv.59:0118'51"+15:28
8.Jérôme PERRINFRA2109BF A.S.Quetigny1:11:3322'52"+28:00
9.Gérard SUBSOLFRA3408OC AMSO341:13:3723'31"+30:04
10.Mathilde RORAFRA6917AR COPIDO1:18:2125'02"+34:48
11.Daniel COFFEFRA9502IF ACBeauchamp1:24:1526'55"+40:42
12.Virginie MARTINFRA2904BR Quimper 291:25:1427'14"+41:41
13.Valérie TRUONGFRA9502IF ACBeauchamp1:26:1427'33"+42:41
14.Elise REICHFRA6804GE COColmar1:26:4127'42"+43:08
15.Thomas LINTANFFRA9105IF COLE1:28:3928'19"+45:06
16.Francoise FRANTZFRA2904BR Quimper 291:29:2228'33"+45:49
17.Laurent COMPEREFRA1403NM O. CAENNAISE1:30:1328'49"+46:40
18.Noelle PINEAUFRA5402GE SCAPA NANCY1:30:4529'00"+47:12
19.Marie LASGREZASFRA2407NA POP1:32:5029'40"+49:17
20.Aurore BEGUFRA0111AR CO AMBERIEU1:44:1933'20"+1:00:46
21.Anne Marie CEULEMANSBEL6804GE COColmar2:01:3238'50"+1:17:59
Top

O.Violet L   length 4570m  climb 200m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Timmo TAMMEMÄEESTHelsingin Suunnistajat42:249'17"
2.Antoine PARIGOTFRA2109BF A.S.Quetigny49:3610'51"+7:12
3.Zijie NINGCHN4403PL NAO58:0112'42"+15:37
4.Mathis DUMORTIERFRA1905NA BriveCorrèzeCO59:3113'01"+17:07
5.Valentin CHAREYREFRA4403PL NAO1:01:0513'22"+18:41
6.Florent FARDELFRA5907HF T.A.D.1:03:0113'47"+20:37
7.Dominik WAGNERSUIOLG Kakowa1:03:0213'48"+20:38
8.Mattéo DIEZFRA3204OC CARTO 321:07:4214'49"+25:18
9.Clément BUSSYFRA6911AR ASUL SPORTS NAT1:08:3415'00"+26:10
10.Clément JOURDANAFRA4705NA N.O.R.D.1:08:4715'03"+26:23
11.Enrique Remigio RODRIGUEZFRACIUDAD RODRIGO1:11:4715'42"+29:23
12.Yann BERNARDFRA2517BF OTB1:15:3116'31"+33:07
13.David FABBROIndiv.1:18:0017'04"+35:36
14.Marco URZUA-WÖHRERGERTVJahn Wolfsburg1:20:5317'42"+38:29
15.Quentin GUILLOUFRA2904BR Quimper 291:26:3618'57"+44:12
16.Elodie BOUSSERFRAIndiv.2:07:2827'54"+1:25:04
Top

Op.Bleu   length 2640m  climb 35m (10)

[H:]M:Smin/km
1.Léo VERJUXFRA2508BF BALISE 2527:5310'34"
2.Elyne ASTIGARRAGAFRAIndiv.35:5213'35"+7:59
3.Philomene LETERMEFRA7311AR ANO36:3113'50"+8:38
4.Ulysse REICHFRA6804GE COColmar39:0314'47"+11:10
5.Margaux VOUETTEFRA3811AR GUC-CO44:2516'49"+16:32
6.Maël MELINARDFRA7512IF RO'Paris45:0917'06"+17:16
7.Lorick CASTEELSIndiv.47:4718'06"+19:54
8.Virginia CATMURGBR0503PZ BNCO49:0818'37"+21:15
9.Elaïa ASTIGARRAGAFRAIndiv.58:1622'04"+30:23
10.Chantal SLIMANFRA0503PZ BNCO1:11:0426'55"+43:11
Top

Op.Vert   length 1100m (1)

[H:]M:Smin/km
1.Morgane PARISOTFRA0207HF VervinsO27:3825'07"
Top

Total

6911AR ASUL SPORTS NAT39
5907HF T.A.D.35
4201AR NOSE34
3810AR ORIENT'ALP32
1307PZ ACA AIX EN PROV31
0207HF VervinsO30
2105BF ADOChenôve24
2517BF OTB24
5703GE T.A. FAMECK23
2508BF BALISE 2522
7707IF OPA MONTIGNY22
0705AR Raidlink's 0721
2704NM COBS21
Indiv.20
0111AR CO AMBERIEU19
2109BF A.S.Quetigny19
5402GE SCAPA NANCY19
7807IF GO7819
3913BF O'JURA18
9105IF COLE18
1303PZ MARCO17
1905NA BriveCorrèzeCO17
4203AR OE4215
7716IF BALISE 7715
6804GE COColmar14
7404AR ASO14
3811AR GUC-CO13
6806GE COBuhl.Florival13
8607NA Poitiers CO13
1705NA CMO12
2605AR VSO12
7004BF V.H.S.O.12
1403NM O. CAENNAISE11
4012NA B.R.O.S11
5116GE ASO Sillery11
3319NA SMOG10
7305AR ECHO 7310
7407AR SOS GO10
8104OC AOC10
8105OC BOA Albi10
2904BR Quimper 299
3105OC TOAC Orientatio9
3502BR CRCO9
6208HF B.A9
6803GE COMulhouse9
8702NA ORIENTATION 879
3705CE COTS8
6008HF NOYON CO8
2604AR CROCO7
3308NA SAGC CESTAS7
3408OC AMSO347
4204AR Boussole en F.7
5906HF VALMO7
6917AR COPIDO7
9404IF AS IGN7
9502IF ACBeauchamp7
1408NM VIK'AZIM6
3204OC CARTO 326
4403PL NAO6
4504CE ASCO ORLEANS6
4601OC FiNO466
6307AR Balise 636
7512IF RO'Paris6
8404PZ OPA6
0615PZ VSAO5
3410OC MUC Orientation5
6611OC CCIO5
6701GE COSE5
6906AR ALCO5
7808IF ASMB-CO5
8405PZ LUBO5
0503PZ BNCO4
2108BF Talant SO4
3914BF JSO4
5407GE SO Luneville4
5609BR COPV4
8809GE HVO4
8812GE O'ZONE 884
C.O.Liège4
COZIG4
TV Oberbexbach4
TVJahn Wolfsburg4
2101BF A.B.C.O. DIJON3
2407NA POP3
3809AR USSE CO3
6408NA COOL3
7309AR COCS3
C.A. Rosé3
OLG Kakowa3
1103OC RDPA2
1106OC COORE MJC2
1601NA COF2
2408NA CAC2
2999BR INDIVIDUEL2
3801AR DAUPHINE'O2
5604BR COL2
6709GE SCBarr2
7109BF Givry SO2
7311AR ANO2
7719IF ERCO2
8813GE Terres d'O2
8903BF YCONE-Sens2
9211IF DSA2
CIUDAD RODRIGO2
CLUB RIOJANO DE ORIENTACION EN LA NATURALEZA2
Hermathenae Spa2
OLC SKOG Fribourg2
Ås-NMBU Orientering2
0308AR Chantelle SN1
0404PZ Balise 041
0801GE OSCM1
1202OC CVO121
2104BF Vallée Ouche OR1
2801CE ESPAD1
4705NA N.O.R.D.1
4709NA PSNO1
5716GE METZ'O1
5909HF CapOnord1
6604OC C.O.T.E. 661
7604NM ALBEOrientation1
7722IF ASSAP 771
8807GE LO Sanchey1
Deeside Hartford1
H.O.C.1
Helsingin Suunnistajat1
Linköpings1
OK Linné1
OLC Winterthur1
OLG St VITH ARDOC1
OLG Thun1
SOK Viljan1
South London Orienteers W1
Total: 1076