Régionale d'hiver
Rodt 8.1.2006
O.L.G. St. Vith ARDOC
Last updated: 08.01.2006 15:57:37
01
02
03
04
05
06
07
Total
NCL
non classé
--
hors classement
01
9560m
160m (32)
[H:]M:S
min/km
1.
Bart DELOBEL
H21
Omega
1:02:04
6'30"
2.
Michel BASTIN
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:04:20
6'44"
+2:16
3.
Thorsten LANGER
H35
N.S.V. Amel
1:04:43
6'46"
+2:39
4.
Robert THEISS
H40
N.S.V. Amel
1:05:51
6'53"
+3:47
5.
Jan OEYEN
H21
Borasca
1:06:05
6'55"
+4:01
6.
Christophe BERNARD
H21
ASUB
1:07:23
7'03"
+5:19
7.
Sam DEFERM
H21
Borasca
1:07:38
7'04"
+5:34
8.
Erik VLIEGEN
H21
N.S.V. Amel
1:08:05
7'07"
+6:01
9.
Tom MARIEN
H21
K.O.L.
1:08:52
7'12"
+6:48
10.
David LEMAIRE
H21
ASUB
1:13:15
7'40"
+11:11
11.
Frank VANSPAUWEN
H35
Hermathenae
1:14:48
7'49"
+12:44
12.
Olivier CHATTLAIN
H35
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:15:20
7'53"
+13:16
13.
Michael HENNES
H35
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:15:33
7'54"
+13:29
14.
Stefan THIELS
H35
Omega
1:16:48
8'02"
+14:44
15.
Serge BAERT
H40
K.O.L.
1:17:23
8'06"
+15:19
16.
Patrick MAYERES
H21
Hermathenae
1:19:16
8'17"
+17:12
17.
Alain MAZY
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:20:03
8'22"
+17:59
18.
Alain GENTEN
H40
N.S.V. Amel
1:21:04
8'29"
+19:00
19.
Stephane WILLEMSENS
H21
Hermathenae
1:21:34
8'32"
+19:30
20.
Guido TIMMERS
H40
hamok
1:21:54
8'34"
+19:50
21.
Johannes HOCK
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:27:21
9'08"
+25:17
22.
Patrick HOCK
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:28:51
9'18"
+26:47
23.
Quentin GILLET
H21
CO Liège
1:29:00
9'19"
+26:56
24.
Raphaël GENTEN
H-20
N.S.V. Amel
1:29:20
9'21"
+27:16
25.
Edgard FORTEMPS
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:30:45
9'30"
+28:41
26.
Jan DELOBEL
H21
Omega
1:31:07
9'32"
+29:03
27.
Michael HOCK
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:33:22
9'46"
+31:18
28.
Jürgen LOO
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:37:01
10'09"
+34:57
29.
Dominique PEETERS
H45
Borasca
1:41:15
10'35"
+39:11
30.
Thorsten CREMER
H21
Hansa Simmerath
1:50:54
11'36"
+48:50
NCL
Christian BASTIN
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
NCL
Guillaume PIRONT
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
Top
02
7800m
155m (53)
[H:]M:S
min/km
1.
Niel DEIJGERS
H-18
Omega
53:39
6'53"
2.
Jochen VERDEYEN
H-18
Omega
54:57
7'03"
+1:18
3.
Kim WALLAERT
H-20
Omega
55:23
7'06"
+1:44
4.
Bart MELLEBEEK
H40
hamok
56:36
7'15"
+2:57
5.
Guy PIQUERAY
H45
Hermathenae
56:44
7'16"
+3:05
6.
Guido VERDEYEN
H40
Omega
57:02
7'19"
+3:23
7.
Jean-Philippe LOVENS
H40
Pégase
57:13
7'20"
+3:34
8.
Jean-Manuel VERPOORTEN
H40
Balise 10
59:19
7'36"
+5:40
9.
Christian GILLET
H40
ASUB
1:02:26
8'00"
+8:47
10.
Aline HERMANS
D21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:04:13
8'14"
+10:34
11.
Veerle TULLENEERS
D21
Omega
1:04:48
8'18"
+11:09
12.
Corentin TONNEAU
H-18
O.L.V. Eifel
1:05:13
8'22"
+11:34
13.
Vincent CLAPUYT
H-18
ASUB
1:07:48
8'42"
+14:09
14.
Philippe CLAPUYT
H45
ASUB
1:09:27
8'54"
+15:48
15.
Vinciane MULPAS
D21
ASUB
1:10:15
9'00"
+16:36
16.
Steven LEEUWS
H-18
Omega
1:11:00
9'06"
+17:21
17.
Philippe TAELEMANS
H40
ASUB
1:11:13
9'08"
+17:34
18.
Didier TERRITO
H40
Balise 10
1:11:54
9'13"
+18:15
19.
Alain CHAINEUX
H40
CO Liège
1:12:09
9'15"
+18:30
20.
Luc MELIS
H45
hamok
1:12:29
9'18"
+18:50
21.
Herbert GENTEN
H40
N.S.V. Amel
1:12:37
9'19"
+18:58
22.
Stéphanie BLOCKX
D21
CO Liège
1:12:56
9'21"
+19:17
23.
Adrien MOUREAU
H-18
Pégase
1:12:58
9'21"
+19:19
24.
Eric GIAUX
H45
Balise 10
1:14:08
9'30"
+20:29
25.
Jean-Michel LUDOVICY
H45
CO Liège
1:14:21
9'32"
+20:42
26.
Jan THEYS
H45
Omega
1:14:37
9'34"
+20:58
27.
Xavier GENTEN
H-18
N.S.V. Amel
1:14:56
9'36"
+21:17
28.
Luc MOUREAU
H45
Pégase
1:15:03
9'37"
+21:24
29.
Michel VAN LAAR
H40
Balise 10
1:15:54
9'44"
+22:15
30.
Lucien CAELEN
H45
Omega
1:16:40
9'50"
+23:01
31.
Leslie CRETTELS
D21
Hermathenae
1:17:22
9'55"
+23:43
32.
Véronique BASTIN
D21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:18:18
10'02"
+24:39
33.
Jean-Noël DEBEHOGNE
H45
ASUB
1:20:16
10'17"
+26:37
34.
Dominique BRUYLANT
H45
ASUB
1:20:25
10'19"
+26:46
35.
Muriel VANDERMEULEN
D21
CO Liège
1:21:27
10'27"
+27:48
36.
Michel SOLHEID
H40
N.S.V. Amel
1:23:08
10'39"
+29:29
37.
Alan CROSS
H45
Altaïr CO
1:24:11
10'48"
+30:32
38.
Jean-Luc MARIEN
H45
ASUB
1:24:17
10'48"
+30:38
39.
Daniel KESSEL
H45
O.L.V. Eifel
1:27:02
11'09"
+33:23
40.
Tony MATHIEU
H40
N.S.V. Amel
1:29:31
11'29"
+35:52
41.
Corentin LEMASSON
H-18
Pégase
1:30:20
11'35"
+36:41
42.
Philippe BONTE
H45
ASUB
1:31:08
11'41"
+37:29
43.
Rudi LIMBORGS
H45
Omega
1:32:00
11'48"
+38:21
44.
Yves LIMBORGS
H-18
Omega
1:32:37
11'52"
+38:58
45.
Christian CHALON
H45
Altaïr CO
1:32:59
11'55"
+39:20
46.
Stephane DMYTERKO
H60
Hermathenae
1:38:33
12'38"
+44:54
47.
Guido THEISSEN
H45
N.S.V. Amel
1:43:57
13'20"
+50:18
48.
Kerstin BUCHACKER
D35
CO Liège
1:44:00
13'20"
+50:21
49.
Jean NICOLET
H35
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:45:14
13'29"
+51:35
50.
Bruno QUINTIN
H35
ASUB
2:27:42
18'56"
+1:34:03
NCL
Henrik LISBY
H40
hamok
NCL
Johan CLAES
H45
Borasca
NCL
Michel TILKIN
H45
CO Liège
Top
03
6120m
125m (55)
[H:]M:S
min/km
1.
Karl SCHWALL
H50
O.L.V. Eifel
46:58
7'40"
2.
Elisabeth HENKES
D-16
O.L.G. St. Vith ARDOC
49:39
8'07"
+2:41
3.
Patrick WALLAERT
H45
Omega
52:22
8'33"
+5:24
4.
Greet OEYEN
D21
hamok
53:56
8'49"
+6:58
5.
Hubert BASTIN
H55
O.L.G. St. Vith ARDOC
55:39
9'06"
+8:41
6.
Paul BASTIN
H55
O.L.G. St. Vith ARDOC
55:48
9'07"
+8:50
7.
Daniel WILLEMSENS
H50
Hermathenae
55:57
9'09"
+8:59
8.
Nicolas LUDOVICY
H-16
CO Liège
56:40
9'16"
+9:42
9.
Alfred RAES
H55
Balise 10
56:46
9'17"
+9:48
10.
Benjamin HOFMANS
H-16
ASUB
59:13
9'41"
+12:15
11.
Damien KESSEL
H-16
O.L.V. Eifel
59:37
9'44"
+12:39
12.
Giel PARDOEL
H50
TROL
1:00:21
9'52"
+13:23
13.
Pierre PARMENTIER
H55
ASUB
1:01:04
9'59"
+14:06
14.
Frédéric DHONDT
-
Indiv.
1:01:58
10'08"
+15:00
15.
Anne WERDING
D-18
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:02:45
10'15"
+15:47
16.
Jean BREDO
H55
O.L.V. Eifel
1:03:06
10'19"
+16:08
17.
Marc DHONT
H45
Omega
1:03:41
10'24"
+16:43
18.
Werner HOFFMANN
H45
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:05:08
10'39"
+18:10
19.
Jean-Pierr KELLENS
H50
K.O.L.
1:06:08
10'48"
+19:10
20.
Itamar Torrezam
H55
ASUB
1:06:44
10'54"
+19:46
21.
Bruno VANDERMEULEN
H50
CO Liège
1:11:13
11'38"
+24:15
22.
Eddy HERMANS
H50
Omega
1:11:19
11'39"
+24:21
23.
Patrick GENTEN
H40
N.S.V. Amel
1:11:38
11'42"
+24:40
24.
Serge DERY
H55
Balise 10
1:12:22
11'49"
+25:24
25.
Sara WEBER
D-18
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:12:31
11'51"
+25:33
26.
Bernard PIQUERAY
H45
Hermathenae
1:13:13
11'58"
+26:15
27.
Marcel SCHWALL
H55
O.L.V. Eifel
1:13:19
11'59"
+26:21
28.
Robert SCUVEE
H55
CO Liège
1:13:24
12'00"
+26:26
29.
Albert DE BRUYNE
H55
Omega
1:13:42
12'03"
+26:44
30.
Willy LAMON
H55
Altaïr CO
1:13:51
12'04"
+26:53
31.
Nicolas SPILIERS
H-16
Altaïr CO
1:14:45
12'13"
+27:47
32.
Klaus HELD
H50
O.L.V. Eifel
1:15:31
12'20"
+28:33
33.
Elien MELIS
D-18
hamok
1:15:55
12'24"
+28:57
34.
Charles DE FLINES
H55
Hermathenae
1:17:14
12'37"
+30:16
35.
Wolfgang NIESSEN
H-16
N.S.V. Amel
1:17:32
12'40"
+30:34
36.
Tim MATHIEU
H-16
N.S.V. Amel
1:19:12
12'56"
+32:14
37.
Philippe PARIZEL
H55
Balise 10
1:19:33
13'00"
+32:35
38.
Bernard RENARD
H45
Hermathenae
1:23:05
13'35"
+36:07
39.
Kim STEEGEN
D21
K.O.L.
1:23:27
13'38"
+36:29
40.
Guy WULLEPIT
H50
O.L.V. Eifel
1:24:34
13'49"
+37:36
41.
Jacques HOFMANS
H50
ASUB
1:25:10
13'55"
+38:12
42.
Rony HAMMES
H50
N.S.V. Amel
1:25:45
14'01"
+38:47
43.
Marco GENTEN
H-16
N.S.V. Amel
1:26:29
14'08"
+39:31
44.
David CAPPOEN
H-16
N.S.V. Amel
1:26:40
14'10"
+39:42
45.
Dimitri SCHANK
H-16
N.S.V. Amel
1:29:34
14'38"
+42:36
46.
Claude LEMASSON
H50
Pégase
1:31:01
14'52"
+44:03
47.
Simonne SILVI
D50
K.O.L.
1:33:23
15'16"
+46:25
48.
Jenny BUELENS
D45
ASUB
1:37:31
15'56"
+50:33
49.
Eric MATHIEU
H50
Pégase
1:38:59
16'10"
+52:01
50.
Jean-Marie LEGROS
H55
CO Liège
1:46:25
17'23"
+59:27
51.
Jacques MINEUR
H50
Balise 10
1:50:15
18'01"
+1:03:17
52.
David ROACH
H60
Indiv.
2:01:02
19'47"
+1:14:04
53.
Quentin MINEUR
H-16
Balise 10
2:01:03
19'47"
+1:14:05
NCL
Jean-Claude DUPONT
H55
CO Liège
NCL
Maurice REVERSEAU
D35
ASUB
Top
04
5150m
100m (48)
[H:]M:S
min/km
1.
Bruno PARMENTIER
H-14
ASUB
45:41
8'52"
2.
Georges RENNOTTE
H60
Hermathenae
55:43
10'49"
+10:02
3.
Jacky LOUSBERG
H35
N.S.V. Amel
56:12
10'55"
+10:31
4.
Astrid BASTIN
D-16
O.L.G. St. Vith ARDOC
56:29
10'58"
+10:48
5.
Thomas BREDO
H-14
O.L.V. Eifel
56:47
11'02"
+11:06
6.
Willy KUPPER
H65
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:00:46
11'48"
+15:05
7.
Benno KIRCH
H65
Hansa Simmerath
1:01:06
11'52"
+15:25
8.
Albin GENTEN
H65
N.S.V. Amel
1:02:25
12'07"
+16:44
9.
Robert MARIQUE
H60
Hermathenae
1:02:51
12'12"
+17:10
10.
Sien VERDEYEN
D-16
Omega
1:04:33
12'32"
+18:52
11.
Hildegard BASTIN-HALMES
D50
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:06:35
12'56"
+20:54
12.
Lea SWINNEN
D50
Omega
1:07:32
13'07"
+21:51
13.
Manfred PAASCH
H60
N.S.V. Amel
1:07:53
13'11"
+22:12
14.
Roger AERTS
H70
Omega
1:08:07
13'14"
+22:26
15.
Julien GILLET
H-14
ASUB
1:08:59
13'24"
+23:18
16.
Denis LANNOYE
H35
N.S.V. Amel
1:09:03
13'24"
+23:22
17.
Claire MUYLLAERT
D45
ASUB
1:09:13
13'26"
+23:32
18.
Matthieu LEJOLY
H-14
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:10:35
13'42"
+24:54
19.
Bernadette VANDERMEULEN
D50
CO Liège
1:10:59
13'47"
+25:18
20.
Anita BAERTS
D45
Borasca
1:11:35
13'54"
+25:54
21.
Philippe LEDENT
H40
Indiv.
1:13:22
14'15"
+27:41
22.
Myriam VANHOREBEEK
D40
Omega
1:13:49
14'20"
+28:08
23.
Monique DEFFENSE
D60
Pégase
1:14:25
14'27"
+28:44
24.
Jean-Pierre VAN DER CRUYS
H60
ASUB
1:15:31
14'40"
+29:50
25.
Marina DRIESEN
D45
Omega
1:17:17
15'00"
+31:36
26.
Catherine DE BIOURGE
D40
Pégase
1:18:30
15'15"
+32:49
27.
Jean BAYI
H65
O.L.V. Eifel
1:19:21
15'24"
+33:40
28.
Engelbert OFFERMAN
H70
O.L.V. Eifel
1:22:09
15'57"
+36:28
29.
Guy CHATELAIN
H55
Hermathenae
1:22:35
16'02"
+36:54
30.
Toon MELIS
H-14
hamok
1:23:30
16'13"
+37:49
31.
Hedwige LEJEUNE
D45
CO Liège
1:23:34
16'14"
+37:53
32.
Nathalie LIMBORGS
D-16
Omega
1:23:56
16'18"
+38:15
33.
Heleen CAELEN
D-16
Omega
1:23:59
16'18"
+38:18
34.
Karine DIERCKX
D40
Omega
1:24:19
16'22"
+38:38
35.
Sybilla HICK
D45
CO Liège
1:24:56
16'30"
+39:15
36.
Rachel WINTHAGEN
D21
Hermathenae
1:26:27
16'47"
+40:46
37.
Harry CROSS
H-14
Altaïr CO
1:28:03
17'06"
+42:22
38.
Martine MINET
D45
O.L.V. Eifel
1:30:01
17'29"
+44:20
39.
Carla Maria Clausi
D40
ASUB
1:34:37
18'22"
+48:56
40.
Ewald REINERTZ
H65
O.L.V. Eifel
1:35:19
18'30"
+49:38
41.
Paul CHAUVEHEID
H60
CO Liège
1:40:49
19'35"
+55:08
42.
Florence BASTIN
D35
CO Liège
1:41:41
19'45"
+56:00
43.
Sébastien DUYSENS
H-16
Hermathenae
1:47:55
20'57"
+1:02:14
44.
Danny THEISSEN
D45
N.S.V. Amel
1:55:34
22'26"
+1:09:53
45.
Nico MATHIEU
H-14
N.S.V. Amel
2:00:30
23'24"
+1:14:49
46.
Caroline LOVENS
D-16
Pégase
2:16:10
26'26"
+1:30:29
--
Christophe BERNARD
H21
ASUB
35:59
-9:42
NCL
Christian BERNARD
H50
Altaïr CO
Top
05
3880m
60m (28)
[H:]M:S
min/km
1.
Julia HENKES
D-14
O.L.G. St. Vith ARDOC
43:54
11'19"
2.
Marlène SCHUMACHER
D60
O.L.V. Eifel
50:57
13'08"
+7:03
3.
Clemens BRÜLS
H70
O.L.V. Eifel
53:06
13'41"
+9:12
4.
Jeanne IGNOUL
D55
Omega
54:32
14'03"
+10:38
5.
Anne-Marie DEPAYE
D55
Hermathenae
59:22
15'18"
+15:28
6.
Karl MOLS
H75
Omega
59:35
15'21"
+15:41
7.
Joseph PIQUERAY
H70
Hermathenae
1:00:05
15'29"
+16:11
8.
André LUXEN
H70
Balise 10
1:00:42
15'39"
+16:48
9.
Agnès PONCELET
D55
CO Liège
1:01:40
15'54"
+17:46
10.
Françoise CHATELAIN-NANOUX
D55
Hermathenae
1:03:02
16'15"
+19:08
11.
Jeroen THEYS
H-14
Omega
1:05:19
16'50"
+21:25
12.
Thérèse GENTEN
D65
N.S.V. Amel
1:07:54
17'30"
+24:00
13.
Sindy SAGGIORATO
D21
Balise 10
1:08:09
17'34"
+24:15
14.
Jacqueline MOREAU-SCUVEE
D55
CO Liège
1:08:16
17'36"
+24:22
15.
Manon RENNOTTE-CHAUVEHEID
D60
Hermathenae
1:09:41
17'58"
+25:47
16.
Albert WARNIMONT
H70
Hermathenae
1:10:08
18'05"
+26:14
17.
Katharina HENKES
D-16
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:11:23
18'24"
+27:29
18.
Irma COLLIENNE
D50
O.L.V. Eifel
1:12:16
18'38"
+28:22
19.
Klemens HERBRAND
H75
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:13:28
18'56"
+29:34
20.
Colette DECEUNINCK
D50
ASUB
1:13:39
18'59"
+29:45
21.
Pierre REDOUTE
H70
Pégase
1:21:54
21'06"
+38:00
22.
Michel EVRARD
H70
O.L.V. Eifel
1:25:05
21'56"
+41:11
23.
Josette LUXEN
D65
Balise 10
1:25:08
21'56"
+41:14
24.
Rudi AERTS
H40
Omega
1:26:26
22'17"
+42:32
25.
Charona JANSSENS
D-14
Omega
1:26:29
22'17"
+42:35
26.
Lotte VAN DEN HEUVEL
D-14
Omega
1:56:43
30'05"
+1:12:49
27.
Nele PUT
D-14
Omega
1:58:29
30'32"
+1:14:35
NCL
Roel VAN DE MOORTEL
H21
Omega
Top
06
3240m
55m (17)
[H:]M:S
min/km
1.
Dennis HECK
H-12
N.S.V. Amel
31:13
9'38"
2.
Thomas GILLET
H-12
ASUB
31:18
9'40"
+0:05
3.
Philippe MERTES
H-12
N.S.V. Amel
35:49
11'03"
+4:36
4.
Deborah HANSEN
D-16
O.L.G. St. Vith ARDOC
36:39
11'19"
+5:26
5.
Brigitte PIRONT
D40
Indiv.
36:50
11'22"
+5:37
6.
Louise CROSS
D-12
Altaïr CO
38:04
11'45"
+6:51
7.
Morgane LEDENT
D-14
Indiv.
38:47
11'58"
+7:34
8.
Dirk MASSON
H-14
N.S.V. Amel
40:18
12'26"
+9:05
9.
Fanny TILKIN
D-14
CO Liège
42:52
13'14"
+11:39
10.
Romina JAMAR
D-14
O.L.G. St. Vith ARDOC
44:15
13'39"
+13:02
11.
Kerstin HAEP
D-16
O.L.G. St. Vith ARDOC
45:40
14'06"
+14:27
12.
Susanne BRODEL
D-14
O.L.G. St. Vith ARDOC
47:53
14'47"
+16:40
13.
Larissa GENTEN
D-12
N.S.V. Amel
58:30
18'03"
+27:17
14.
Gaëtan BERNARD
H-18
Altaïr CO
1:06:45
20'36"
+35:32
15.
Anne Sophie LOVENS
D-12
Pégase
1:22:59
25'37"
+51:46
NCL
Claudine VAN LAAR
D45
Indiv.
NCL
Yoline BRUYLANT
-
ASUB
Top
07
2730m
25m (4)
[H:]M:S
min/km
1.
Elke VERDEYEN
D-10
Omega
15:12
5'34"
2.
Charlotte THEYS
D-12
Omega
15:33
5'42"
+0:21
3.
Jérémy BREDO
H-10
O.L.V. Eifel
27:16
9'59"
+12:04
--
Freddy GENTEN
H40
N.S.V. Amel
00:00
-15:12
Top
Total
Omega
35
O.L.G. St. Vith ARDOC
31
N.S.V. Amel
29
ASUB
27
CO Liège
20
Hermathenae
20
O.L.V. Eifel
18
Balise 10
12
Pégase
11
Altaïr CO
8
hamok
7
Indiv.
6
Borasca
5
K.O.L.
5
Hansa Simmerath
2
TROL
1
Total: 237