clublogo
index

JEC - Open Longues Distances
La Croix de Bauzon 28.9.2019
CD CO07 - ARDECHE

Last updated: 03.10.2019 11:53:04Contact/Remarks: rma@helga-o.com HELGA Orienteering Software © Michael Hock

D:Violet Long D D:Violet Court D D:Orange D:Jaune D:Bleu D:Vert D:Jalonné H:Violet Long H H:Violet Long D H:Violet Court H H:Violet Court D H:Orange H:Jaune H:Bleu H:Vert H:Jalonné Total Splitsbrowser

NCL non classé   NT sans temps   DNF abandon   

D:Violet Long D   length 8050m  climb 455m (24)

[H:]M:Smin/km
1.Chloé HABERKORNFRAD212105BF ADOChenôve1:13:189'06"
2.Chloé DUDOIGNONFRAD212605AR VSO1:15:139'20"+1:55
3.Leslie MERCIERFRAD216803GE COMulhouse1:15:489'24"+2:30
4.Diane BODYFRAD167305AR ECHO 731:19:449'54"+6:26
5.Pascaline COLASFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:29:3111'07"+16:13
6.Marie VUITTONFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:30:5311'17"+17:35
7.Vinciane MULPASBELD35Haut Niveau Belgique1:33:3711'37"+20:19
8.Mathilde GRESSET-BOURGEOISFRAD215907HF T.A.D.1:34:3811'45"+21:20
9.Héléna POLASKOVA-MENARDCZED214403PL NAO1:36:3311'59"+23:15
10.Nathalie TANNOFRAD358319PZ TOULON SNature1:37:5612'09"+24:38
11.Aurélie ANDRYFRAD350705AR Raidlinks'071:40:1112'26"+26:53
12.Anne-Lise DUBOISFRAD217404AR ASO1:42:3112'44"+29:13
13.Florine TAILLEURFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:44:0212'55"+30:44
14.Barbara HUGELSHOFERSUID50CA Rosé1:45:0413'03"+31:46
15.Elise VANELFRAD205703GE T.A. FAMECK1:46:0713'10"+32:49
16.Béatrice DE LONGUEVILLEBELD455907HF T.A.D.1:47:4713'23"+34:29
17.Pauline VADURELFRAD215907HF T.A.D.1:47:5813'24"+34:40
18.Laurine LOTERIEFRAD215907HF T.A.D.1:48:3613'29"+35:18
19.Loriane ROUSSEFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:51:4213'52"+38:24
20.Magali LEFEVREFRAD408404PZ OPA2:05:5515'38"+52:37
21.Pascale MIAILHEFRAD458404PZ OPA2:08:5916'01"+55:41
22.Marie TEYSSEDREFRAD215907HF T.A.D.2:13:1816'33"+1:00:00
23.Christel TESSIERFRAD453811AR GUC-CO2:53:1421'31"+1:39:56
24.Thérèse MACQUART-MOULINFRAD406911AR ASUL SPORTS NAT4:05:0130'26"+2:51:43
Top

D:Violet Court D   length 6080m  climb 275m (50)

[H:]M:Smin/km
1.Alina NIGGLIFRAD163913BF O'JURA56:189'15"
2.Annabelle DELENNEFRAD161307PZ ACA AIX EN PROV1:18:3612'55"+22:18
3.Julie FAIVREFRAD402610AR L.O.V.1:20:3313'14"+24:15
4.Lucine GINTZBURGERFRAD167407AR SOS GO1:22:0113'29"+25:43
5.Sarah GHIBAUDOFRAD164203AR OE421:24:4413'56"+28:26
6.Melle CHIFFLETFRAD180705AR Raidlinks'071:24:5013'57"+28:32
7.Marie Françoise ROUXFRAD604201AR NOSE1:25:2214'02"+29:04
8.Virginie PARIGOTFRAD402109BF A.S.Quetigny1:25:2514'02"+29:07
9.Lilou PARIGOTFRAD162109BF A.S.Quetigny1:31:1915'01"+35:01
10.Fiona BASSETFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:32:3715'13"+36:19
11.Daria NIGGLIFRAD403913BF O'JURA1:33:2815'22"+37:10
12.Veronique HERITIERFRAD504201AR NOSE1:34:1515'30"+37:57
13.Mathilde CORNUFRAD400615PZ VSAO1:37:3216'02"+41:14
14.Anne-Lise MICHAUDFRAD354204AR Boussole en F.1:38:3216'12"+42:14
15.Lucia CALANDRYITAD507404AR ASO1:38:4116'13"+42:23
16.Elisabeth PELLISSIERFRAD454201AR NOSE1:41:1316'38"+44:55
17.Claire GRANGEFRAD454204AR Boussole en F.1:43:2917'01"+47:11
18.Genevieve PELLETIERFRAD556911AR ASUL SPORTS NAT1:45:0217'16"+48:44
19.Isabelle BERRIENFRAD451303PZ MARCO1:46:0817'27"+49:50
20.Charlotte BOURHISFRAD401303PZ MARCO1:46:4917'34"+50:31
21.Cécile DEGANDFRAD404204AR Boussole en F.1:49:5918'05"+53:41
22.Lucile CHAUMONTFRAD164403PL NAO1:51:3818'21"+55:20
23.Agnes SEGONDYFRAD505703GE T.A. FAMECK1:51:5418'24"+55:36
Anne-Laure ERBACHERFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:51:5418'24"+55:36
25.Christiane DELATOURFRAD557404AR ASO1:52:0418'25"+55:46
26.Ieke FRANKENMOLENFRAD350705AR Raidlinks'071:54:3018'49"+58:12
27.Gwenaelle MENEZFRAD456911AR ASUL SPORTS NAT1:55:0318'55"+58:45
28.Veronique DECROIXFRAD507407AR SOS GO1:55:2518'58"+59:07
29.Sandrine AMROUCHEFRAD450615PZ VSAO1:56:5719'14"+1:00:39
30.Stéphanie ROQUESFRAD452604AR CROCO1:57:2919'19"+1:01:11
31.Valérie PEKERFRAD557707IF OPA MONTIGNY1:59:0619'35"+1:02:48
32.Nathalie DECHAVANNEFRAD406911AR ASUL SPORTS NAT1:59:4019'40"+1:03:22
33.Christelle VUITTONFRAD506911AR ASUL SPORTS NAT1:59:5519'43"+1:03:37
34.Laurence BASSETFRAD456911AR ASUL SPORTS NAT2:00:2919'48"+1:04:11
35.Mathilde BRESSOULALYFRAD181307PZ ACA AIX EN PROV2:04:0820'24"+1:07:50
36.Caroline CLERCFRAD457305AR ECHO 732:05:0020'33"+1:08:42
37.Celine PERRINFRAD354201AR NOSE2:05:2820'38"+1:09:10
38.Cécile PEYRARDFRAD501106OC COORE MJC2:08:4921'11"+1:12:31
39.Annie LORREFRAD600615PZ VSAO2:08:5421'12"+1:12:36
40.Blandine PIERSONFRAD507808IF ASMB-CO2:10:2621'27"+1:14:08
41.Sylvie BASSETFRAD556911AR ASUL SPORTS NAT2:26:5724'10"+1:30:39
42.Marianne RICHARDFRAD454204AR Boussole en F.2:28:0224'20"+1:31:44
43.Laurence ELIASFRAD501307PZ ACA AIX EN PROV2:42:1426'40"+1:45:56
44.Mireille BARNIERFRAD651303PZ MARCO2:43:3526'54"+1:47:17
NCLBlandine DELENNEFRAD501307PZ ACA AIX EN PROV
NCLDanielle GIBIATFRAD658405PZ CS PERTUIS
NCLValérie HABERKORNFRAD502105BF ADOChenôve
NCLBeatrice BONORAFRAD506906AR ALCO
NCLLaurence CHAMPIGNYFRAD551307PZ ACA AIX EN PROV
NCLAnnick COULONFRAD650615PZ VSAO
Top

D:Orange   length 5620m  climb 280m (30)

[H:]M:Smin/km
1.Justine PELLISSIERFRAD164201AR NOSE57:3410'14"
2.Marie GILLETBELD140801GE OSCM1:11:0712'39"+13:33
3.Mahaut PLAGNOLFRAD162605AR VSO1:11:3712'44"+14:03
4.Liv CHARBONNIERFRAD164201AR NOSE1:13:1313'01"+15:39
5.Elin KRACHTDEND50Copenhagen Police1:19:2514'07"+21:51
6.Sylvie MARCHESINFRAD555702GE CSAG METZ1:21:4514'32"+24:11
7.Zoé TCHERKACHINEFRAD166911AR ASUL SPORTS NAT1:24:0414'57"+26:30
8.Cassandra MARTINETFRAD160705AR Raidlinks'071:25:3515'13"+28:01
9.Axelle ECARNOTFRAD166911AR ASUL SPORTS NAT1:26:5115'27"+29:17
10.Céline GIRARDETFRAD40Pass'O avec Cmed1:29:2315'54"+31:49
11.Lina DEJOUXFRAD160705AR Raidlinks'071:29:2615'54"+31:52
12.Anja BRÜTSCHSUID50OLC Schaffhausen1:30:2416'05"+32:50
13.Lucy MINO-VERCELLIOFRAD162605AR VSO1:31:1916'14"+33:45
14.Daniele GATYFRAD604203AR OE421:32:5816'32"+35:24
15.Annie COMBETFRAD554203AR OE421:34:2916'48"+36:55
16.Sophie CHARUELFRAD407305AR ECHO 731:34:5616'53"+37:22
17.Lola ECARNOTFRAD186911AR ASUL SPORTS NAT1:38:3617'32"+41:02
18.Lana FORGEFRAD164204AR Boussole en F.1:40:3317'53"+42:59
19.Noëllie BASSETFRAD216911AR ASUL SPORTS NAT1:50:1719'37"+52:43
20.Valérie AUGHUETBELD50Cercle d'Orientation du Hainaut1:53:2120'10"+55:47
21.Déborah LATILFRAD401303PZ MARCO1:55:0020'27"+57:26
22.Martine CERETFRAD604203AR OE421:56:2720'43"+58:53
23.M-Francoise BOURRINFRAD604203AR OE422:06:3022'30"+1:08:56
24.Anaïs ROUBOTFRAD212108BF Talant SO2:14:0123'50"+1:16:27
25.Sophie MOCKLYFRAD213408OC AMSO342:15:1924'04"+1:17:45
26.Florence LOPEZFRAD500615PZ VSAO2:16:5424'21"+1:19:20
27.Martine VILLEDIEUFRAD654201AR NOSE2:20:3425'00"+1:23:00
NCLSylvie PITAVALFRAD604201AR NOSE
NCLLuann RANDONFRAD160705AR Raidlinks'07
NCLLeïla MORARDFRAD168404PZ OPA
Top

D:Jaune   length 5150m  climb 150m (28)

[H:]M:Smin/km
1.Lise PELLISSIERFRAD144201AR NOSE58:5911'27"
2.Valentine PAGESFRAD144203AR OE421:03:4412'22"+4:45
3.Lola COLLEFRAD140705AR Raidlinks'071:04:0812'27"+5:09
4.Tess BASSETFRAD126911AR ASUL SPORTS NAT1:06:0712'50"+7:08
5.Elsa DUVERNEYFRAD144201AR NOSE1:06:2412'53"+7:25
6.Matéssia MILHOUD-PIERROISFRAD142610AR L.O.V.1:07:3513'07"+8:36
7.Enola BARDINEFRAD140705AR Raidlinks'071:07:4113'08"+8:42
8.Salomé GROSFRAD144204AR Boussole en F.1:09:2013'27"+10:21
9.Isabelle VAYSSEFRAD457305AR ECHO 731:19:0415'21"+20:05
10.Céline BONNINFRAD454201AR NOSE1:20:0815'33"+21:09
11.Marine VALETTEFRAD214201AR NOSE1:20:4215'40"+21:43
12.Téa GOMEZFRAD140705AR Raidlinks'071:21:3315'50"+22:34
13.Clarisse INANFRAD144203AR OE421:32:5918'03"+34:00
14.Lorette CHAPANDFRAD160711AR Outdoor071:33:0418'04"+34:05
15.Mélanie HUGUETFRAD142605AR VSO1:36:2518'43"+37:26
16.Lotta KASTENSSONSWED550615PZ VSAO1:39:3119'19"+40:32
17.Evelyne THIEBAUTFRAD555702GE CSAG METZ1:45:3420'29"+46:35
18.Léa TAUPENASFRAD160711AR Outdoor071:46:3820'42"+47:39
19.Nadine BLASSFRAD605407GE SO Luneville1:48:3221'04"+49:33
20.Nathalie MOULETFRAD502517BF OTB2:04:4624'13"+1:05:47
21.Laetitia ARNAUDFRAD502610AR L.O.V.2:13:0625'50"+1:14:07
22.Laurence TAUZINFRAD458607NA Poitiers CO2:15:5526'23"+1:16:56
23.Laurence MARCHANDFRAD452610AR L.O.V.2:16:0026'24"+1:17:01
NCLLiv COUPATFRAD162606AR LOUP
NCLElysa CHAMBERTFRAD140705AR Raidlinks'07
NTCatherine FABREGUEFRAD45Pass'O sans Cmed
NTMarion MINIERFRAD45Pass'O sans Cmed
NTSeverine GUILLERMINFRAD45Pass'O sans Cmed
Top

D:Bleu   length 3510m  climb 75m (22)

[H:]M:Smin/km
1.Liv PERRINFRAD124201AR NOSE29:218'21"
2.Jéromine JANODFRAD127305AR ECHO 7332:229'13"+3:01
3.Ambre DUFOURFRAD122606AR LOUP39:0311'07"+9:42
4.Camille LATILFRAD121303PZ MARCO39:4611'19"+10:25
5.Avril VADROTFRAD121303PZ MARCO40:5711'40"+11:36
6.Titouane JANODFRAD127305AR ECHO 7344:3112'40"+15:10
7.Selene DEMARET-JOLYFRAD120705AR Raidlinks'0746:4913'20"+17:28
8.Louane GARCIAFRAD120705AR Raidlinks'0748:2513'47"+19:04
9.Angelina MARTINETFRAD120705AR Raidlinks'0751:1514'36"+21:54
10.Elody CHAMBERTFRAD400705AR Raidlinks'0752:3514'58"+23:14
11.Marie VERDIERFRAD354201AR NOSE52:4115'00"+23:20
12.Elsa DECHAVANNEFRAD126911AR ASUL SPORTS NAT54:0115'23"+24:40
Leane DELAIGUEFRAD144302AR AZIMUT 4354:0115'23"+24:40
14.Lou EXBRAYATFRAD144302AR AZIMUT 4354:1015'25"+24:49
15.Lou DEMARSFRAD144302AR AZIMUT 4358:0316'32"+28:42
16.Lou DELAIGUEFRAD144302AR AZIMUT 431:02:0917'42"+32:48
17.Camille BANNWARTHFRAD144302AR AZIMUT 431:05:4918'45"+36:28
18.Manon SOULONFRAD144302AR AZIMUT 431:12:3020'39"+43:09
19.A-Marie PIERREFRAD605803BF NORD1:18:5322'28"+49:32
NCLLouane GERKEFRAD144302AR AZIMUT 43
NCLCassandre RIVIEREFRAD140705AR Raidlinks'07
NTLena ALSTADFRAD40Pass'O sans Cmed
Top

D:Vert   length 2730m  climb 50m (17)

[H:]M:Smin/km
1.Louna VIALARDFRAD108404PZ OPA23:188'32"
2.Juliette PELLISSIERFRAD104201AR NOSE25:079'12"+1:49
3.Manon TANCHOUFRAD124302AR AZIMUT 4326:169'37"+2:58
4.Maé VADROTFRAD101303PZ MARCO37:5013'51"+14:32
5.Elise DUFOURFRAD102606AR LOUP38:2714'05"+15:09
6.Ana DEJOUXFRAD100705AR Raidlinks'0740:2614'48"+17:08
7.Margot DECHAVANNEFRAD106911AR ASUL SPORTS NAT42:1415'28"+18:56
8.Solen BONTRONFRAD106911AR ASUL SPORTS NAT43:2615'54"+20:08
9.Laly CHAMBERTFRAD100705AR Raidlinks'0744:3316'19"+21:15
10.Adéle CHAMBERTFRAD120705AR Raidlinks'0756:0120'31"+32:43
11.Maëlle JANODFRAD107305AR ECHO 731:00:0722'01"+36:49
12.Lisa CHARUELFRAD107305AR ECHO 731:00:4622'15"+37:28
13.Juliette TOUZERYFRAD124302AR AZIMUT 431:04:4323'42"+41:25
NCLAnahi PERRINFRAD104201AR NOSE
NCLLouise FOURCAUDFRAD124302AR AZIMUT 43
NTChloe FAURE DELHOMEFRAD10Pass'O sans Cmed
NTElise TERRASFRAD10Pass'O sans Cmed
Top

D:Jalonné   length 2930m  climb 35m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Juliette HUGUETFRAD102605AR VSO45:0715'23"
2.Melusine CHANDEZONFRAD108404PZ OPA57:2619'36"+12:19
3.Enimie CHANDEZONFRAD108404PZ OPA57:4019'40"+12:33
NCLAnaïs SANTFRAD108105OC BOA Albi
Top

H:Violet Long H   length 8760m  climb 520m (66)

[H:]M:Smin/km
1.Corentin ROUXFRAH214201AR NOSE1:11:558'12"
2.Olivier BLANC-TRANCHANTFRAH213913BF O'JURA1:14:348'30"+2:39
3.Pierre MARTINEZFRAH214012NA B.R.O.S1:19:029'01"+7:07
4.Hugo VAXELAIREFRAH218809GE HVO1:22:479'27"+10:52
5.Mathieu KERN-GILLARDFRAH216911AR ASUL SPORTS NAT1:28:5910'09"+17:04
6.Francois PLAGNOLFRAH212605AR VSO1:29:5910'16"+18:04
7.Laurent CHAMPIGNYFRAH401307PZ ACA AIX EN PROV1:30:3110'19"+18:36
8.Félix BAILLYFRAH204601OC FiNO461:30:4510'21"+18:50
9.Andy JACOUDFRAH354201AR NOSE1:32:4910'35"+20:54
10.Rémi BAUDOTFRAH214201AR NOSE1:33:4210'41"+21:47
11.Emmanuel LEPLATFRAH214201AR NOSE1:34:3310'47"+22:38
12.Jean-Luc CHANDEZONFRAH218404PZ OPA1:34:4310'48"+22:48
13.Gaspard ASTRADEFRAH207305AR ECHO 731:36:2311'00"+24:28
14.Adam BANAKIEWICZPOLH354403PL NAO1:37:3111'07"+25:36
15.Michaël LEJEUNE DOMABELH350615PZ VSAO1:38:2611'14"+26:31
16.Olivier CHARBONNIERFRAH404201AR NOSE1:39:4111'22"+27:46
17.Laurent DECHAVANNEFRAH406911AR ASUL SPORTS NAT1:40:2611'27"+28:31
18.Jolan NEELFRAH210705AR Raidlinks'071:41:4311'36"+29:48
19.Nans PERRINFRAH354201AR NOSE1:41:4911'37"+29:54
20.Rémi GUINOTFRAH212108BF Talant SO1:42:1411'40"+30:19
21.Serge GRILLETFRAH557404AR ASO1:42:2111'41"+30:26
22.Nicolas RICHARDFRAH404204AR Boussole en F.1:43:0911'46"+31:14
23.Pascal PANNIERFRAH457807IF GO781:43:3911'49"+31:44
24.Aloïs FORESTIERFRAH354204AR Boussole en F.1:44:2811'55"+32:33
25.Olivier PARIGOTFRAH452109BF A.S.Quetigny1:47:4812'18"+35:53
26.Frederic MINIERFRAH40Pass'O avec Cmed1:49:2612'29"+37:31
27.Bruno PLUMEYFRAH406911AR ASUL SPORTS NAT1:50:1912'35"+38:24
28.Adriaan DAEMFRAH407807IF GO781:50:5612'39"+39:01
29.Emeric HUBERTFRAH356911AR ASUL SPORTS NAT1:52:2112'49"+40:26
30.Jerome VIALARDFRAH458404PZ OPA1:52:5012'52"+40:55
31.Gregory PELLETIERFRAH457807IF GO781:53:4412'58"+41:49
32.Téo VALENTINFRAH214403PL NAO1:53:4712'59"+41:52
33.Nicolas GHIBAUDOFRAH404203AR OE421:54:0313'01"+42:08
34.Olivier REBOULLETFRAH454203AR OE421:54:1313'02"+42:18
35.Frederic PORTOLEAUFRAH501307PZ ACA AIX EN PROV1:54:2213'03"+42:27
36.Guillaume DEGANDFRAH404204AR Boussole en F.1:54:2313'03"+42:28
37.Raymond HULSEGBRH551103OC RDPA1:54:5613'07"+43:01
38.Philippe CREFCOEURBELH555907HF T.A.D.1:56:4513'19"+44:50
39.Antoine PARIGOTFRAH182109BF A.S.Quetigny1:57:4613'26"+45:51
40.Johann LASOUCHEFRAH406906AR ALCO1:58:1013'29"+46:15
41.Sébastien VINCENTFRAH401307PZ ACA AIX EN PROV1:59:3813'39"+47:43
42.Bertrand MASSOTFRAH450404PZ Balise 042:00:1513'43"+48:20
43.Vincent CHOMETTEFRAH214201AR NOSE2:05:1614'17"+53:21
44.Christophe DUVERNEYFRAH404201AR NOSE2:07:4214'34"+55:47
45.Jerome DANELFRAH455906HF VALMO2:07:5014'35"+55:55
46.Jérôme ALBREGUEFRAH356911AR ASUL SPORTS NAT2:08:5414'42"+56:59
47.Christophe AMERIJCKX DOMABELH455907HF T.A.D.2:09:4814'49"+57:53
48.Mickael PARZYCHFRAH403319NA SMOG2:10:5214'56"+58:57
49.Yannick HABAUZITFRAH212606AR LOUP2:12:4215'08"+1:00:47
50.Frédéric MINO-VERCELLIOFRAH452605AR VSO2:14:2215'20"+1:02:27
51.Hervé ROGUESFRAH451209OC Alpina2:17:1315'39"+1:05:18
52.Matthieu ROGEZFRAH216911AR ASUL SPORTS NAT2:17:5615'44"+1:06:01
53.Laurent DUNHILLFRAH356911AR ASUL SPORTS NAT2:19:2615'55"+1:07:31
54.Guillaume BONTRONFRAH456911AR ASUL SPORTS NAT2:19:5315'58"+1:07:58
55.Sébastien LATILFRAH401303PZ MARCO2:19:5615'58"+1:08:01
56.Rémy JULIENFRAH210615PZ VSAO2:23:5716'25"+1:12:02
57.Vincent BELTOISEFRAH216911AR ASUL SPORTS NAT2:26:1016'41"+1:14:15
58.Thibaud COULONFRAH650615PZ VSAO2:27:1616'48"+1:15:21
59.Nicolas BERLANDFRAH40Pass'O avec Cmed2:31:2517'17"+1:19:30
60.Jean-Marc TESSIERFRAH503811AR GUC-CO3:02:2920'49"+1:50:34
61.Io Pan WONGHKGH35Youth Advance Orienteering Club3:06:0721'14"+1:54:12
NCLMartin ROSSIFRAH162610AR L.O.V.
NCLFrederic ALIXFRAH40Pass'O avec Cmed
NCLRobin CONTREPOISFRAH406307AR Balise 63
NCLThomas BOUSSERFRAH215703GE T.A. FAMECK
NCLGuilhem SANTFRAH408105OC BOA Albi
Top

H:Violet Long D   length 8050m  climb 455m (2)

[H:]M:Smin/km
1.Denis CUCHESUIH65CA Rosé1:28:1310'57"
2.Olivier MARIFRAH450615PZ VSAO1:43:4512'53"+15:32
Top

H:Violet Court H   length 6550m  climb 350m (76)

[H:]M:Smin/km
1.Thomas RADONDYFRAH185907HF T.A.D.1:11:5810'59"
2.Guilhem VEROVEFRAH165907HF T.A.D.1:19:1812'06"+7:20
3.Léandre MAGATFRAH167407AR SOS GO1:20:3012'17"+8:32
4.Eric MONNIERFRAH402610AR L.O.V.1:22:3612'36"+10:38
5.Nathan ARONDEAUFRAH164203AR OE421:22:5412'39"+10:56
6.Pierre ELIASFRAH501307PZ ACA AIX EN PROV1:26:4413'14"+14:46
7.Xavier ANDRIEUXFRAH457305AR ECHO 731:28:0713'27"+16:09
8.David GERYFRAH184203AR OE421:29:0113'35"+17:03
9.Mathis REBOULFRAH180705AR Raidlinks'071:30:5113'52"+18:53
10.Gaspar GINERFRAH164203AR OE421:34:1114'22"+22:13
11.Dominique FLEURENTFRAH557404AR ASO1:34:5214'29"+22:54
Francois JANODFRAH457305AR ECHO 731:34:5214'29"+22:54
13.Alexandre BACONNETFRAH168405PZ CS PERTUIS1:34:5414'29"+22:56
14.Baptiste DUVERNEYFRAH164201AR NOSE1:36:4014'45"+24:42
15.Remy FATOUXFRAH453801AR DAUPHINE'O1:36:5514'47"+24:57
16.Bruno HABERKORNFRAH502105BF ADOChenôve1:40:1115'17"+28:13
17.Guillaume ROCHEFRAH356307AR Balise 631:40:4615'23"+28:48
18.François MEYNIERFRAH216307AR Balise 631:42:1615'36"+30:18
19.Justin MINIERFRAH180705AR Raidlinks'071:42:4615'41"+30:48
20.Laurent COULIARDFRAH454204AR Boussole en F.1:43:1615'45"+31:18
21.Christophe RAUTURIERFRAH507807IF GO781:44:3015'57"+32:32
22.Romain PICHARDFRAH166911AR ASUL SPORTS NAT1:45:3316'06"+33:35
23.Cyprien URVOASFRAH167807IF GO781:46:3816'16"+34:40
24.Pierre DELENNEFRAH551307PZ ACA AIX EN PROV1:46:4016'17"+34:42
25.Pierre BORDETFRAH217404AR ASO1:49:4016'44"+37:42
26.Laurent ASTRADEFRAH507305AR ECHO 731:51:0016'56"+39:02
27.Eric MATTARTBELH450207HF VO1:51:4117'03"+39:43
28.Nicolas GREFFFRAH450111AR CO AMBERIEU1:52:1017'07"+40:12
29.Christian CACHARDFRAH606911AR ASUL SPORTS NAT1:52:4317'12"+40:45
30.Philippe MASSONFRAH553502BR CRCO1:52:4717'13"+40:49
31.Elie REBOULLETFRAH164203AR OE421:52:5017'13"+40:52
32.Eric POMETFRAH558319PZ TOULON SNature1:53:1117'16"+41:13
33.Gaël AMERIJCKX DOMABELH165907HF T.A.D.1:55:2617'37"+43:28
34.Csaba DEAKHUNH404203AR OE421:57:1317'53"+45:15
35.Philippe BAILLYFRAH554601OC FiNO461:58:0418'01"+46:06
36.Thomas ROUILLERFRAH404203AR OE421:58:1118'02"+46:13
37.Gwénaël FAUREFRAH402604AR CROCO1:59:1618'12"+47:18
38.Stephane BERTHELOTFRAH508607NA Poitiers CO1:59:3718'15"+47:39
39.Philippe TAELEMANSBELH555907HF T.A.D.2:00:2718'23"+48:29
40.Alexis VADROTFRAH451303PZ MARCO2:00:3618'24"+48:38
41.Laurent BONORAFRAH506906AR ALCO2:00:4418'25"+48:46
42.Cyril LARCHEVESQUEFRAH213408OC AMSO342:01:1718'30"+49:19
43.Guillaume DUMEZFRAH162605AR VSO2:02:0618'38"+50:08
44.Régis BASSETFRAH506911AR ASUL SPORTS NAT2:02:4618'44"+50:48
45.Franck PELLISSIERFRAH454201AR NOSE2:04:3319'00"+52:35
46.Olivier BASSETFRAH556911AR ASUL SPORTS NAT2:04:4519'02"+52:47
47.Axel RICHARDFRAH184204AR Boussole en F.2:05:0119'05"+53:03
48.Paul ALLEFRAH605402GE SCAPA NANCY2:05:1119'06"+53:13
49.Benoit GENNAROFRAH453810AR ORIENTALP2:05:1419'07"+53:16
50.Richard HEYRIESFRAH601307PZ ACA AIX EN PROV2:05:5319'13"+53:55
51.Eric PARPALFRAH508319PZ TOULON SNature2:08:3419'37"+56:36
52.Romain FABREGUEFRAH162605AR VSO2:11:0020'00"+59:02
53.Daniel SECKLERFRAH651303PZ MARCO2:11:2720'04"+59:29
54.Ivan SACHKOVFRAH356911AR ASUL SPORTS NAT2:11:4820'07"+59:50
55.Olivier BERRIENFRAH501303PZ MARCO2:14:1220'29"+1:02:14
56.Nicolas BOISSIERFRAH501307PZ ACA AIX EN PROV2:15:1320'38"+1:03:15
57.Jérôme POCACHARDFRAH456911AR ASUL SPORTS NAT2:16:3220'50"+1:04:34
58.Patrick VAXELAIREFRAH508809GE HVO2:17:4921'02"+1:05:51
59.Pierre-Marie VERGEFRAH404403PL NAO2:20:2621'26"+1:08:28
60.Théo MANNIFRAH204403PL NAO2:21:1121'33"+1:09:13
61.Jerome BRESSOULALYFRAH451307PZ ACA AIX EN PROV2:22:4321'47"+1:10:45
62.Jean François ECARNOTFRAH456911AR ASUL SPORTS NAT2:28:1722'38"+1:16:19
63.Christophe DUPONTFRAH216911AR ASUL SPORTS NAT2:47:2225'33"+1:35:24
64.J-Luc THOMASSINFRAH506906AR ALCO3:09:0828'52"+1:57:10
65.Fabrice SIRETFRAH500308AR Chantelle SN3:14:0729'38"+2:02:09
66.Eric PIERREFRAH555803BF NORD3:15:2729'50"+2:03:29
67.François CARDINEAUFRAH500111AR CO AMBERIEU3:23:0931'00"+2:11:11
NCLSimon PERRINFRAH164201AR NOSE
NCLValentin CHAREYREFRAH214403PL NAO
NCLJael BEININGFRAH180705AR Raidlinks'07
NCLJean-Pierre MAZARDFRAH606911AR ASUL SPORTS NAT
NCLFrédéric GIBIATFRAH558405PZ CS PERTUIS
NCLJ-Luc VILLEDIEUFRAH604201AR NOSE
NCLYoann BONORAFRAH166906AR ALCO
NCLChristophe VUITTONFRAH556911AR ASUL SPORTS NAT
DNFJean-Marc PEYRARDFRAH501106OC COORE MJC
Top

H:Violet Court D   length 6080m  climb 275m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Raphael DUFOURFRAH402606AR LOUP1:08:5911'20"
2.Fabrice BALPFRAH408404PZ OPA1:23:2313'42"+14:24
3.Jean-François LOTERIEFRAH505907HF T.A.D.1:28:4714'36"+19:48
4.Bertrand VUILLAUMEFRAH602104BF Vallée Ouche OR1:33:2715'22"+24:28
5.Jens KASTENSSONSWEH550615PZ VSAO1:34:0415'28"+25:05
Top

H:Orange   length 5620m  climb 280m (38)

[H:]M:Smin/km
1.Arthur PERRINFRAH144201AR NOSE52:249'19"
2.Costin ANDREFRAH164201AR NOSE56:3210'03"+4:08
3.Antonin CHASSELINFRAH144204AR Boussole en F.56:4910'06"+4:25
4.Antoine LESQUERFRAH140705AR Raidlinks'0757:0710'09"+4:43
5.Olivier CHAMPIGNYFRAH141307PZ ACA AIX EN PROV57:3910'15"+5:15
6.Yann CHABANCEFRAH144201AR NOSE59:0110'30"+6:37
7.Thomas CHABOTFRAH164201AR NOSE59:0810'31"+6:44
8.Eliott GODARDFRAH144204AR Boussole en F.1:02:0411'02"+9:40
9.Arnaud MAZYBELH14Haut Niveau Belgique1:04:1911'26"+11:55
10.Yoann ALIXFRAH14Pass'O avec Cmed1:04:3111'28"+12:07
11.Francois GLIKSONFRAH605407GE SO Luneville1:05:2611'38"+13:02
12.Theophile BIONFRAH144204AR Boussole en F.1:07:2611'59"+15:02
13.Elouan BONTRONFRAH166911AR ASUL SPORTS NAT1:08:2712'10"+16:03
14.Louis BERRIENFRAH161303PZ MARCO1:11:0912'39"+18:45
15.Baptiste PRETETFRAH216911AR ASUL SPORTS NAT1:13:0012'59"+20:36
16.Simon DECHAVANNEFRAH146911AR ASUL SPORTS NAT1:13:1513'02"+20:51
17.Guilhem CHIFFLETFRAH160705AR Raidlinks'071:13:2113'03"+20:57
18.Yves GOMREEBELH45Cercle d'Orientation du Hainaut1:14:5013'18"+22:26
19.Raphael CALANDRYFRAH167404AR ASO1:14:5213'19"+22:28
20.Ervann RAIDELETFRAH40Pass'O avec Cmed1:15:4213'28"+23:18
21.Batistoun AUDOUINFRAH162610AR L.O.V.1:23:0814'47"+30:44
22.Robert TENEDOSFRAH601202OC CVO121:24:3515'03"+32:11
23.Nicolas MOULETFRAH502517BF OTB1:25:0415'08"+32:40
24.Pascal VERGNAUDFRAH558702NA ORIENTATION 871:28:5515'49"+36:31
25.Didier GANDYFRAH500615PZ VSAO1:29:0615'51"+36:42
26.Oliver BRÜTSCHSUIH55OLC Schaffhausen1:34:2316'47"+41:59
27.Gerard VALLATFRAH604203AR OE421:44:5718'40"+52:33
28.Pierre DEMARSFRAH40Pass'O avec Cmed1:48:2319'17"+55:59
29.Gabriel MASCIFRAH600111AR CO AMBERIEU1:48:2419'17"+56:00
30.Michel MASSONFRAH652105BF ADOChenôve1:49:4119'30"+57:17
31.Jean GARNIERFRAH704204AR Boussole en F.1:54:3020'22"+1:02:06
32.Denis BRETFRAH552610AR L.O.V.1:57:1020'50"+1:04:46
33.Denis COLLOMBFRAH500111AR CO AMBERIEU2:02:0521'43"+1:09:41
34.Jules COLLARDFRAH202604AR CROCO2:59:3631'57"+2:07:12
NCLMattis ARAUJOFRAH160705AR Raidlinks'07
NCLChristian FERCHAUDFRAH706604OC C.O.T.E. 66
NCLNicolas ALIXFRAH35Pass'O avec Cmed
NCLManaut BASTIDEFRAH160705AR Raidlinks'07
Top

H:Jaune   length 5150m  climb 150m (29)

[H:]M:Smin/km
1.Albin CHIFFLETFRAH120705AR Raidlinks'0743:538'31"
2.Ludovic DUDOIGNONFRAH452604AR CROCO44:168'35"+0:23
3.Johan DEJOUXFRAH140705AR Raidlinks'0744:258'37"+0:32
4.Nathan ARNAUDFRAH142610AR L.O.V.45:388'51"+1:45
5.Theo DEGANDFRAH144204AR Boussole en F.45:458'53"+1:52
6.Johan CALANDRYFRAH147404AR ASO49:149'33"+5:21
7.Nolan OGIERFRAH144203AR OE4249:229'35"+5:29
8.Enzo VINAYFRAH162610AR L.O.V.49:569'41"+6:03
9.Benjamin BERNEFRAH144201AR NOSE51:059'55"+7:12
10.Simeon CHARVETFRAH140705AR Raidlinks'0752:4210'13"+8:49
11.Hugo TESSIERFRAH143811AR GUC-CO52:5710'16"+9:04
12.Arthur ZAUGG-PLATTARDFRAH144201AR NOSE57:3311'10"+13:40
13.Sebastien VERGEFRAH144403PL NAO1:02:0912'04"+18:16
14.Maïeul LATILFRAH141303PZ MARCO1:04:2312'30"+20:30
15.Maël BONTRONFRAH146911AR ASUL SPORTS NAT1:05:0912'39"+21:16
16.Oscar THENOZFRAH144403PL NAO1:15:3114'39"+31:38
17.Alain RICHAUDFRAH700615PZ VSAO1:15:3214'40"+31:39
18.Roméo MINO-VERCELLIOFRAH142605AR VSO1:24:3616'25"+40:43
19.Estéban SANTFRAH148105OC BOA Albi1:34:4618'24"+50:53
20.Jacques DUVALFRAH655703GE T.A. FAMECK1:38:5219'11"+54:59
NTAlexis MOINEFRAH21Pass'O sans Cmed
NTEliot DUBINFRAH16Pass'O sans Cmed
NTJacques GOBILLOTFRAH65Pass'O sans Cmed
NTLaurent FABREGUEFRAH50Pass'O sans Cmed
NTLoic FABREGUEFRAH18Pass'O sans Cmed
NTMagnus TROTASTFRAH50Pass'O sans Cmed
NTNoe WOLFFRAH14Pass'O sans Cmed
NTRobin BONNEFILLEFRAH35Pass'O sans Cmed
NTRolf ALSTADFRAH35Pass'O sans Cmed
Top

H:Bleu   length 3510m  climb 75m (17)

[H:]M:Smin/km
1.Simon CALANDRYFRAH127404AR ASO23:396'44"
2.Titouan ANDRIEUXFRAH107305AR ECHO 7327:347'51"+3:55
3.Célestin DUFOURFRAH122606AR LOUP29:108'18"+5:31
4.Thomas HUGUETFRAH122605AR VSO31:098'52"+7:30
5.Isaac MARTINFRAH144201AR NOSE32:009'07"+8:21
6.Jesper KRACHTDENH50Copenhagen Police36:5010'29"+13:11
Paul CHANDESFRAH144302AR AZIMUT 4336:5010'29"+13:11
8.Guillaume TERRASFRAH160705AR Raidlinks'0750:2714'22"+26:48
9.Lorys GIBERTFRAH144302AR AZIMUT 431:10:5020'10"+47:11
10.Theo ARAUJOFRAH140705AR Raidlinks'071:16:1321'42"+52:34
11.Matteo UGGERIFRAH144302AR AZIMUT 431:18:3022'21"+54:51
12.Solan REYNAUDFRAH100703AR VA 071:29:0025'21"+1:05:21
NCLTheo ANJARRYFRAH144302AR AZIMUT 43
NTAlain TERRASFRAH50Pass'O sans Cmed
NTDamien DURANDFRAH21Pass'O sans Cmed
NTJean Marie WURTZFRAH65Pass'O sans Cmed
NTPascal BANNWARTHFRAH45Pass'O sans Cmed
Top

H:Vert   length 2730m  climb 50m (15)

[H:]M:Smin/km
1.Antonin BOUISFRAH102604AR CROCO18:556'55"
2.Will GOMEZFRAH100705AR Raidlinks'0718:566'56"+0:01
3.Florian VAUJOURFRAH124302AR AZIMUT 4325:519'28"+6:56
4.Lohan BESSONFRAH124302AR AZIMUT 4330:3511'12"+11:40
5.Alban GARNIERFRAH124302AR AZIMUT 4335:5913'10"+17:04
6.Verlaine AUDOUINFRAH122610AR L.O.V.41:1215'05"+22:17
7.Jules DEGANDFRAH104204AR Boussole en F.41:2515'10"+22:30
8.Ilan RIVIEREFRAH120705AR Raidlinks'0744:0316'08"+25:08
9.Gaetan CHARBONNIERFRAH124302AR AZIMUT 4357:1120'56"+38:16
NCLLucien CHAMBERTFRAH140708AR Chassezac SN
NCLPaul DEMARSFRAH124302AR AZIMUT 43
NCLLouison SABADELFRAH124302AR AZIMUT 43
NTLéandre COMBESFRAH10Pass'O sans Cmed
NTRegina WURTZFRAH60Pass'O sans Cmed
NTSoen COMBESFRAH10Pass'O sans Cmed
Top

H:Jalonné   length 2930m  climb 35m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Evan RIVIEREFRAH100705AR Raidlinks'0736:3312'28"
2.David CHARUELFRAH107305AR ECHO 7338:4513'13"+2:12
3.Enael REYNAUDFRAH100703AR VA 071:08:3223'23"+31:59
NTLeiv MONNIERFRAH10Pass'O sans Cmed
NTThomas BONINFRAH10Pass'O sans Cmed
Top

Total

6911AR ASUL SPORTS NAT44
4201AR NOSE35
0705AR Raidlinks'0734
Pass'O sans Cmed24
4302AR AZIMUT 4320
4203AR OE4217
4204AR Boussole en F.17
1307PZ ACA AIX EN PROV14
7305AR ECHO 7314
0615PZ VSAO13
1303PZ MARCO13
5907HF T.A.D.12
2605AR VSO11
2610AR L.O.V.11
4403PL NAO9
7404AR ASO9
8404PZ OPA9
Pass'O avec Cmed8
2606AR LOUP6
2604AR CROCO5
6906AR ALCO5
7807IF GO785
0111AR CO AMBERIEU4
2105BF ADOChenôve4
2109BF A.S.Quetigny4
5703GE T.A. FAMECK4
3811AR GUC-CO3
3913BF O'JURA3
6307AR Balise 633
7407AR SOS GO3
8105OC BOA Albi3
8319PZ TOULON SNature3
8405PZ CS PERTUIS3
0703AR VA 072
0711AR Outdoor072
1106OC COORE MJC2
2108BF Talant SO2
2517BF OTB2
3408OC AMSO342
4601OC FiNO462
5407GE SO Luneville2
5702GE CSAG METZ2
5803BF NORD2
8607NA Poitiers CO2
8809GE HVO2
CA Rosé2
Cercle d'Orientation du Hainaut2
Copenhagen Police2
Haut Niveau Belgique2
OLC Schaffhausen2
0207HF VO1
0308AR Chantelle SN1
0404PZ Balise 041
0708AR Chassezac SN1
0801GE OSCM1
1103OC RDPA1
1202OC CVO121
1209OC Alpina1
2104BF Vallée Ouche OR1
3319NA SMOG1
3502BR CRCO1
3801AR DAUPHINE'O1
3810AR ORIENTALP1
4012NA B.R.O.S1
5402GE SCAPA NANCY1
5906HF VALMO1
6604OC C.O.T.E. 661
6803GE COMulhouse1
7707IF OPA MONTIGNY1
7808IF ASMB-CO1
8702NA ORIENTATION 871
Youth Advance Orienteering Club1
Total: 428