clublogo
index

D-LUX Weekend - Luxembourg Sprint - Deutsche Park Tour - Sprint 2
Kirchberg West 21.10.2018
Luxembourg Orienteering Club

Last updated: 21.10.2018 17:44:11HELGA Orienteering Software © Michael Hock

D-10 D11-12 D13-14 D15-18 D19-34 D35-44 D45-54 D55-64 D65+ H-10 H11-12 H13-14 H15-18 H19-34 H35-44 H45-54 H55-64 H65+ O-Short O-Long
Days 1 2
Total
 Splitsbrowser WinSplits Online

NCL not classified   

D-10   length 1300m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Marie Anna KOTECKÁCZELuxembourg Orienteering Club09:087'01"
2.Thelma KUUBESTLSF Pronoking Team19:0114'37"+9:53
3.Nora HANSENBELIndiv.19:3715'05"+10:29
4.Lola CASPARIGEROL Team Lippe26:1020'07"+17:02
5.Clémence MARTINFRAScapa Nancy Orientation28:0121'33"+18:53
Top

D11-12   length 1300m  climb 10m (2)

[H:]M:Smin/km
1.Laura MARTINFRAScapa Nancy Orientation08:296'31"
2.Elvire PIERLOTBELC.O. Liège08:576'53"+0:28
Top

D13-14   length 2100m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Anne KÄSTNERGERTV Oberbexbach17:308'19"
2.Grete KUUBESTLSF Pronoking Team17:488'28"+0:18
Jule WERSINGERTGM Budenheim17:488'28"+0:18
4.Hannah IMBSWEILERGERTV Oberbexbach19:369'20"+2:06
NCLKatria KIVIKESTLSF Pronoking Team
Top

D15-18   length 3100m  climb 20m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Lisa KÄSTNERGERTV Oberbexbach24:437'58"
2.Marit WERSINGERTGM Budenheim26:178'28"+1:34
3.Emma CASPARIGEROL Team Lippe28:549'19"+4:11
4.Leane SCHÄFERGERTGM Budenheim29:229'28"+4:39
5.Jana KUNKELMANNGERTSG Bad König30:529'57"+6:09
Top

D19-34   length 3300m  climb 20m (11)

[H:]M:Smin/km
1.Daria MOSKALENKOUKRC.O. Liège23:557'14"
2.Elise VANELFRATout Azimut Fameck28:118'32"+4:16
3.Jessica LIMPACHBELASUB28:158'33"+4:20
4.Elisabeth SCHINTGENLUXLuxembourg Orienteering Club34:0010'18"+10:05
5.Kim TIREZBELCO Colmar34:3010'27"+10:35
6.Eleonore ROBINSONBELHermathenae34:5410'34"+10:59
7.Agne ADOMAVICIUTELTUok KARSUVA35:2010'42"+11:25
8.Maren PUSSAKGERKölner OL-Team35:2210'43"+11:27
9.Helle MAJANDERFINLuxembourg Orienteering Club41:1412'29"+17:19
10.Ninett WOLFRAMGERSG Zittau Süd42:0912'46"+18:14
11.Maike MÜLLENDERBELO.L.G. St. Vith ARDOC44:2213'26"+20:27
Top

D35-44   length 3100m  climb 20m (9)

[H:]M:Smin/km
1.Renée SCHWARTZGERSSV Langenhagen27:098'45"
2.Svenja LIEBLERGERCTG Koblenz28:549'19"+1:45
3.Sylvia BASTINBELO.L.G. St. Vith ARDOC29:389'33"+2:29
4.Jana TYMRAKOVACZELuxembourg Orienteering Club33:5710'57"+6:48
5.Liina SUMBERGESTLSF Pronoking Team34:0911'00"+7:00
6.Eva PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club37:4512'10"+10:36
7.Evelyn WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais40:0312'55"+12:54
8.Jennifer REINERTGERTV Oberbexbach41:1113'17"+14:02
9.Pia CASPARIGEROL Team Lippe47:0115'10"+19:52
Top

D45-54   length 2500m  climb 10m (8)

[H:]M:Smin/km
1.Birgit WERSINGERTGM Budenheim20:008'00"
2.Anja KÄSTNERGERTV Oberbexbach21:168'30"+1:16
3.Agnès SEGONDYFRATout Azimut Fameck25:4210'16"+5:42
4.Evelyn BÜSCHEMANNGERCTG Koblenz31:1812'31"+11:18
5.Anja POTVINBELCO Colmar33:5913'35"+13:59
6.Céline BONNETFRATout Azimut Fameck35:3314'13"+15:33
NCLMartine TAFFEIRENBELC.O. Liège
NCLValérie AUGHUETBELHainaut O.C.
Top

D55-64   length 2200m  climb 10m (6)

[H:]M:Smin/km
1.Ulrike KORFFGERSC Achmer22:5610'25"
2.Iris HOHBERGGERASG Teutoburger Wald24:1811'02"+1:22
3.Barbara KLOOSGERTV Oberbexbach25:3811'39"+2:42
4.Alexandra WANNERGEROLG Siegerland28:3813'00"+5:42
5.Irma COLLIENNEBELO.L.V. Eifel30:5614'03"+8:00
6.Sabine JEANNOTFRAScapa Nancy Orientation50:5223'07"+27:56
Top

D65+   length 2200m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Barbara FOLEY-FISHERIRLLagan Valley Orienteers24:0410'56"
2.Beatrix HAENELTGERTuS Lübbecke29:0313'12"+4:59
3.Gisela MÜLLERGERTV 1886 Diedenbergen34:4515'47"+10:41
4.Paulette POGUFRAScapa Nancy Orientation37:2216'59"+13:18
5.Manon RENNOTTEBELTout Azimut Fameck43:1319'38"+19:09
Top

H-10   length 1300m  climb 10m (10)

[H:]M:Smin/km
1.Thiméo CHRISTOPHEFRAScapa Nancy Orientation11:338'53"
2.Martin TYMRAKCZELuxembourg Orienteering Club11:418'59"+0:08
3.David LICHYCZEIndiv.12:399'43"+1:06
4.Jack WYENBELO.L.G. St. Vith ARDOC14:5411'27"+3:21
5.Maximilian LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC14:5811'30"+3:25
6.David HANSENBELIndiv.22:1817'09"+10:45
7.Jonathan WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais e.V.33:1225'32"+21:39
8.Tobias WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais33:3925'53"+22:06
NCLVitek PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club
NCLJonáš KOTECKÝCZELuxembourg Orienteering Club
Top

H11-12   length 1300m  climb 10m (3)

[H:]M:Smin/km
1.Jan PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club10:368'09"
2.Hynek CHOLASTAIndiv.13:0410'03"+2:28
3.Mikulas SLIVACZELuxembourg Orienteering Club14:3311'11"+3:57
Top

H13-14   length 2100m  climb 10m (4)

[H:]M:Smin/km
1.Jacob IMBSWEILERGERTV Oberbexbach20:499'54"
2.Ruben SESTERGERTV Oberbexbach22:0210'29"+1:13
3.Daniel WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais22:5810'56"+2:09
4.Sebastian LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC32:3015'28"+11:41
Top

H15-18   length 3300m  climb 20m (3)

[H:]M:Smin/km
1.Lukas BECKERGERTV Oberbexbach21:156'26"
2.Ben REINERTGERTV Oberbexbach30:159'10"+9:00
3.Aaron SADOWSKIGERTV Oberbexbach34:3810'29"+13:23
Top

H19-34   length 3500m  climb 20m (22)

[H:]M:Smin/km
1.Tristan BLOEMENBELC.O. Liège20:115'45"
2.Thibaut DERENNEBELHermathenae21:226'06"+1:11
3.François VAN DER OUDERAABELASUB21:546'15"+1:43
4.Jérémy BREDOBELO.L.V. Eifel22:116'20"+2:00
5.Cedric GUTHIERGERTSG Bad König23:126'37"+3:01
6.Oleksandr RYBAKOVUKRLuxembourg Orienteering Club23:396'45"+3:28
7.Corentin TONNEAUBELO.L.V. Eifel23:486'47"+3:37
8.François TONNEAUBELO.L.V. Eifel26:327'34"+6:21
9.Thomas BREDOBELO.L.V. Eifel26:537'40"+6:42
10.Piotr DELANDMETERBELASUB28:558'15"+8:44
11.Moritz TORGAUGERTV Oberbexbach29:598'33"+9:48
12.Jacob BRITZGERTV Oberbexbach30:098'36"+9:58
13.Konstantin KUZNETSOVGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais31:238'57"+11:12
14.Atte AALTOFINLuxembourg Orienteering Club32:149'12"+12:03
Philippe DELANDMETERBELIndiv.32:149'12"+12:03
16.Patrick KUDRAßGERSG Zittau Süd32:479'22"+12:36
17.Mike BRÜLSBELO.L.G. St. Vith ARDOC34:139'46"+14:02
18.Neville BAKERGBRThames Valley Orienteering Club34:219'48"+14:10
19.Sven GÖBELGERGymnasion Offenbach37:4610'47"+17:35
20.Marie-Anne FISCHERGBRThames Valley Orienteering Club40:2811'33"+20:17
21.Samuel TONNEAUBELO.L.V. Eifel44:1112'37"+24:00
22.Julien GAFFURIFRALuxembourg Orienteering Club49:5714'16"+29:46
Top

H35-44   length 3300m  climb 20m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Siegfried BAKELANTSBELhamok22:526'55"
2.Guido LENGESBELN.S.V. Amel23:447'11"+0:52
3.Jürgen LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC25:017'34"+2:09
4.Tarmo KUUBESTLSF Pronoking Team26:268'00"+3:34
5.Marcel GÖHLERGERCTG Koblenz27:008'10"+4:08
6.Markus KARIIndiv.27:088'13"+4:16
7.Patrick HOCKBELO.L.G. St. Vith ARDOC27:358'21"+4:43
8.Stephan HAENELTGERSV IHW Alex 78 Berlin28:258'36"+5:33
9.Staffan VOWLESSWELuxembourg Orienteering Club28:318'38"+5:39
10.Johannes HOCKBELO.L.G. St. Vith ARDOC30:519'20"+7:59
11.Jesús HERVÁS LUCASGERGymnasion Offenbach31:019'23"+8:09
12.Mark REINERTGERTV Oberbexbach31:249'30"+8:32
13.Marek PANUSKACZELuxembourg Orienteering Club33:2810'08"+10:36
14.Andrew EDMONDSTON-LOWLUXLuxembourg Orienteering Club34:4710'32"+11:55
15.Zoltán Lajos KISIndiv.38:3211'40"+15:40
16.Viktor VASILAKIGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais42:3312'53"+19:41
Top

H45-54   length 3100m  climb 20m (16)

[H:]M:Smin/km
1.Robert THEISSBELN.S.V. Amel21:537'03"
2.Guy TIREZBELCO Colmar21:547'03"+0:01
3.Michael HOCK DOMABELLuxembourg Orienteering Club23:167'30"+1:23
4.Vincent FROELICHERFRATout Azimut Fameck24:127'48"+2:19
5.Pascal MARTINFRAScapa Nancy Orientation25:008'03"+3:07
6.Philippe IMBSWEILERGERTV Oberbexbach25:428'17"+3:49
7.Laurent BROCHFRATout Azimut Fameck26:118'26"+4:18
8.Robert WIRTHGERTV 1901 Saarlouis-Beaumarais26:178'28"+4:24
9.Wolfgang VILZGERTV Jahn Eitelborn26:228'30"+4:29
10.Volker CASPARIGEROL Team Lippe26:498'39"+4:56
11.Eyke DIEHRGEROLF Mainz27:538'59"+6:00
12.Espen Fyhn NILSENNORStavanger Orienteringsklubb28:219'08"+6:28
13.Yves GOMRÉEBELHainaut O.C.28:549'19"+7:01
14.Klaus WERSINGERTGM Budenheim30:229'47"+8:29
15.Georges FISCHERLUXIndiv.49:3415'59"+27:41
NCLGerhard GARBASGERTV Oberbexbach
Top

H55-64   length 2500m  climb 10m (13)

[H:]M:Smin/km
1.Thomas REINITZGER TSC Eintracht Dortmund17:517'08"
2.Dirk HARTMANNGERSV Mietraching19:557'57"+2:04
3.Uwe KRAUSBAUERGERCTG Koblenz20:438'17"+2:52
4.Johan DE CONINCKIndiv.20:558'22"+3:04
5.Nikolaj WANNERGEROLG Siegerland21:028'24"+3:11
6.Philippe POGUFRAScapa Nancy Orientation21:058'26"+3:14
7.Martin MÜLLERLEILEGERSC Königstein23:549'33"+6:03
8.André PIERLOTBELC.O. Liège24:099'39"+6:18
9.Thomas HOHBERGGERASG Teutoburger Wald24:319'48"+6:40
10.Paul ALLEFRAScapa Nancy Orientation25:0510'02"+7:14
11.Birger HOLTERMANNGERGymnasion Offenbach30:3612'14"+12:45
12.Jacques FLORINBELC.O. Liège40:0316'01"+22:12
NCLLuc CLOOSTERMANSBELC.O. Liège
Top

H65+   length 2200m  climb 10m (12)

[H:]M:Smin/km
1.Jean BREDOBELO.L.V. Eifel17:468'04"
2.Helmut CONRADGERUSV TU Dresden19:238'48"+1:37
3.Heinrich GÖTTEGEROLF Mainz19:489'00"+2:02
4.Hubert BASTINBELO.L.G. St. Vith ARDOC20:479'26"+3:01
5.Klaus HELDBELO.L.V. Eifel20:529'29"+3:06
6.Nigel FOLEY-FISHERIRLLagan Valley Orienteers25:4111'40"+7:55
7.Georges RENNOTTEBELTout Azimut Fameck25:5011'44"+8:04
8.Karl-Heinz SEEFELDGEROLV Uslar28:2412'54"+10:38
9.Lucien TONNEAUBELO.L.V. Eifel35:2316'05"+17:37
10.Michael HODSONGBRScapa Nancy Orientation39:2417'54"+21:38
11.Gerhard HORNGERTGV Horn39:4118'02"+21:55
NCLHeinrich EICHERBELO.L.G. St. Vith ARDOC
Top

O-Short   length 1200m  climb 10m (3)

[H:]M:Smin/km
1.Julia LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC10:248'39"
2.Sarah LOOBELO.L.G. St. Vith ARDOC10:258'40"+0:01
3.Marion VILZGERTV Jahn Eitelborn12:4610'38"+2:22
Top

O-Long   length 2700m  climb 10m (5)

[H:]M:Smin/km
1.Daniel LICHYLUXIndiv.21:448'02"
2.Thomas LICHYCZEIndiv.23:308'42"+1:46
NCLMichel SCHINTGENLUXIndiv.
NCLSandy BRÜLSBELO.L.G. St. Vith ARDOC
NCLJosette SCHINTGENLUXIndiv.
Top

Total

Luxembourg Orienteering Club17
TV Oberbexbach16
O.L.G. St. Vith ARDOC14
Indiv.13
O.L.V. Eifel9
Scapa Nancy Orientation9
C.O. Liège7
Tout Azimut Fameck7
TV 1901 Saarlouis-Beaumarais6
LSF Pronoking Team5
TGM Budenheim5
CTG Koblenz4
OL Team Lippe4
ASUB3
CO Colmar3
Gymnasion Offenbach3
ASG Teutoburger Wald2
Hainaut O.C.2
Hermathenae2
Lagan Valley Orienteers2
N.S.V. Amel2
OLF Mainz2
OLG Siegerland2
SG Zittau Süd2
TSG Bad König2
TV Jahn Eitelborn2
Thames Valley Orienteering Club2
TSC Eintracht Dortmund1
Kölner OL-Team1
OLV Uslar1
SC Achmer1
SC Königstein1
SSV Langenhagen1
SV IHW Alex 78 Berlin1
SV Mietraching1
Stavanger Orienteringsklubb1
TGV Horn1
TV 1886 Diedenbergen1
TV 1901 Saarlouis-Beaumarais e.V.1
TuS Lübbecke1
USV TU Dresden1
hamok1
ok KARSUVA1
Total: 163